Kirpi Sonic (video oyunu serisi)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
(Sonic the Hedgehog sayfasından yönlendirildi)
Kirpi Sonic
Serinin logosu
YayımcıSega
YaratanSonic Team
İlk yayınSonic the Hedgehog (1991)
23 Haziran 1991[kaynak belirtilmeli]
Resmî siteJaponya
Amerika

Kirpi Sonic (Orijinal: Sonic the Hedgehog), Sega'nın, platform oyunu çıkışlı, Japon medya franchise'ıdır. Serinin, 1991 çıkışlı, ilk oyunu Kirpi Sonic; Sega'nın, Alex Kidd ile değiştirilecek ve Nintendo'nun Mario maskotuyla yarışacak yeni bir maskot karakter istemesi üzerine, Sega'nın Team Sonic bölümünce tasarlandı. Başarısı, birçok ardılının doğmasına ve Sega'nın, dördüncü kuşak boyunca video oyunu sektörünü yönlendiren ortaklıklardan biri olmasına yardımcı oldu. Mart 2011'e gelindiğinde, seri, 89 milyon'un üzerinde fiziksel kopya sattı ve 5 milyar doları bulundu.[1] 2018'e gelindiğinde ise ücretsiz mobil oyunlar da içinde olmak üzere 800 milyon kopyaya ulaştı.[2]

Kaos Zümrütleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaos Zümrütleri (İngilizceChaos Emeralds), içlerinde antik kaos gücü bulunan, Kirpi Sonic evrenine özgü, ayrı renklerdeki 7 taştır. Bunları toplayan kişi değişik kaos güçlerini kullanabilir ve neredeyse yenilmez olur. Alternatif evrenlerle bu zümrütlerin değişik versiyonlarına rastlanılabilir (Sol Zümrütleri gibi...). Aynı zamanda Kaos Zümrütleri'nin gücünü kontrol eden, Ana Zümrüt isimli büyük yeşil bir zümrüt bulunmaktadır ve aynı zamanda 7 Kaos Zümrüdü'nün koruyucusu Ekidne Knuckles tarafından korunur. Genelde Kaos Zümrütleri ve Ana Zümrüt Melek Adası'nda (veya başka bir ismi olan Süzülen Ada'da) bulunurlar.

Ana hikâye[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaos Zümrütleri evrendeki en güçlü enerji kaynağıdır. Sadece kendi güçleri onları kullanan kişilere zarar verir. Yani Kaos Zümrütleri onu kullanıp güçlenen kişilere kendisinden başka hiçbir güçün zarar vermemesinin sağlar. Kaos zümrütlerinin ana hikâyesi veya geçmişi tam olarak bilinmemektedir, fakat içinde bulunduğu kurgu evreninin uzak geçmişine ait olduğuna inanılır. Kaos zümrütleri limitsiz güç içerir. Bu gücün kaynağının, Sonic Adventure isimli oyunda bireylerin düşünceleri ve fikirleri olduğu belirtildi.

Ana Zümrüt, Kaos Zümrütleri'nin sınırsız gücünü sınırlamak için tanrılar tarafından yaratılmış olduğuna inanılan bir zümrüttür. Ana Zümrüt'ün içinde Chaos denilen, neredeyse tamamen sıvıdan oluşmuş bir yıkım tanrısı bulunur. Chaos, Kaos Zümrütlerini içine aldıkça giderek daha güçlü bir forma dönüşür ve sırasıyla Chaos 0 ilk hali olmak üzere Chaos 1, Chaos 2, Chaos 3, Chaos 4,Chaos 5, Chaos 6 ve son evrede Perfect Chaos'a dönüşür. Dr. Robotnik, Ana Zümrüdü kırarak, yüzyıllar sonra Chaos'u serbest bıraktı. Sonic Adventure ve Sonic Battle isimli oyunlarda Chaos, Ana Zümrüt'ün içinden çıkmış ve ana kahramanların başına dert oldu. Chaos isimli yaratığın aslında Ana Zümrüt'e dokunarak mutasyon geçirmiş bir Chao olduğu da sonradan yapımcılar tarafından açıklandı.

Oyunlardaki görevi[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaos Zümrütleri hemen her Sonic oyununda görüldü, hikâye boyunca toplanması gereken eşyalardır. Birçok Sonic oyununda oyunun tamamen bitmesi için hepsinin oyuncu tarafından toplanması gerekirken, özellikle son dönem Sonic oyunlarında hikâye doğrultusunda zümrütler kendi kendine toplanılmaktadır. Oyunlarda 7 kaos zümrüdü toplanamazsa Dr. Eggman geriye kalanlar ile kötü sonu ortaya çıkartır. Kirpi Sonic 1 ve Kaos Zümrütleri'nin yer almadığı Sonic and the Secret Rings hariç tüm ana Sonic oyunlarında 7 adet Kaos zümrüdü bulunmaktadır ve hepsi toplandığında ana karakter bu 7 zümrüdün gücünü kullanarak Süper formuna geçer. Super Sonic, Sonic'in çok daha güçlü bir versiyonudur ve Sonic'in normal formundaki rengi olan mavinin tam tersi olarak sarıdır. Aynı şekilde, Shadow da yedi zümrüdün gücüyle Super Shadow'a dönüşür; fakat siyah olan rengi, tam tersi olan beyaz yerine sarıya döner. Süper Shadow'a Hiper Shadow da denir, fakat bu yanlış bir terimdir. Bu yanlış kullanım, Sonic Adventure 2 oyununda Süper Shadow'un bir hata nedeniyle beyaz görünmesinden kaynaklıdır. Oyundaki bu hata oyunun PS2 portu olan Sonic Adventure 2: Battle oyununda düzeltildi. Süper Sonic ve Süper Shadow, ışık hızında yol alabilir.

1991 yılında çıkan ilk Kirpi Sonic oyununda sadece 6 tane zümrüt vardır ve karakter Süper forma oyunun hiçbir yerinde dönüşemez. Buna rağmen, Sonic the Fighters (veya Sonic Championship) isimli dövüş oyununda 8 tane zümrüt olduğu görülür. 8. zümrüt bu oyunda altın renktedir.

2006 yılında Xbox 360 ve PS3 konsollarına çıkan, serinin ilk oyunuyla aynı isimdeki Kirpi Sonic oyununda ana kötü olan Mephiles the Dark, bu Kaos zümrütlerini birçok farklı gücünü harekete geçirmek için kullandı. Örneğin 2 adet Kaos zümrüdüyle sayılamayacak kadar kopyasını yarattı.

Süper Zümrütler[değiştir | kaynağı değiştir]

Süper Zümrütler (Super Emerald), Kaos Zümrütleri'nden daha güçlü taşlardır. Şu ana kadar sadece bir oyunda (Kirpi Sonic 3) ve Sonic Nazo Unleashed fan animasyonunda bulunan bu zümrütler Kirpi Sonic'i Hyper Sonic formuna, Miles "Tails" Prower'ı Super Tails'a ve Ekidne Knuckles ı Hyper Knuckles'a çevirir.

Sadece Kirpi Sonic 3 (1994) oyununda gözüken bu formda ''space (boşluk)'' tuşuna iki kere art arda basılmasıyla (çift zıplama yapılarak) hayranları tarafından "Sonic Patlaması" olarak isimlendirilmiş bir hareketle ekranda görünen tüm düşmanları yok edebilir. Yine bu oyunda Hyper Sonic su altında nefes alabilir. Dipsiz kuyular ve iki platform arasında sıkışmak hariç saldırılardan hasar almamaktadır.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Gaudiosi, John (9 Temmuz 2014). "Sonic the Hedgehog still running fast for Sega". Fortune. Time. 28 Mayıs 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 5 Aralık 2016. 
  2. ^ SEGA SAMMY HOLDINGS - INTEGRATED REPORT 2018 (PDF). Sega Sammy Holdings. 2018. s. 30. 23 Ağustos 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi (PDF). Erişim tarihi: 26 Haziran 2019.