İçeriğe atla

Shadow the Hedgehog (video oyunu)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Shadow the Hedgehog
Dosya:Shadow the Hedgehog Coverart.png
GeliştiriciSega Studios USA
YayımcıSega Bunu Vikiveri'de düzenleyin
YönetmenTakashi Iizuka
YapımcıYuji Naka
TasarımcıTakashi Iizuka
ProgramcıTakeshi Sakakibara
SanatçıKazuyuki Hoshino
SenaristTakashi Iizuka
BestecilerJun Senoue
Yutaka Minobe
Tomoya Ohtani
Mariko Nanba
SeriKirpi Sonic Bunu Vikiveri'de düzenleyin
MotorRenderWare
PlatformlarGameCube, PlayStation 2, Xbox
Çıkış15 Kasım 2005 Bunu Vikiveri'de düzenleyin
TürPlatformer, third-person shooter
ModTek oyunculu oyun
Çok oyunculu oyun
co-op mode Bunu Vikiveri'de düzenleyin

Shadow the Hedgehog, Sega Studios USA (Sonic Team'in eski ABD birimi) tarafından geliştirilen ve Sonic the Hedgehog serisinin bir parçası olarak Sega tarafından yayınlanan 2005 yapımı bir platform oyunudur. Oyun, Dr. Eggman'ın büyükbabası Prof. Gerald Robotnik'in Black Doom'un yardımıyla yarattığı Kirpi Shadow'un, hafıza kaybından muzdaripken geçmişini öğrenmeye çalışmasını konu almaktadır. Shadow the Hedgehog, Sonic Adventure 1 ve Sonic Adventure 2'deki üçüncü şahıs nişancı öğelerini yeniden sunmakla birlikte konsepti büyük ölçüde genişletir ve Sonic serisine ilk kez çizgisellik sunar.

Shadow, düşmanlarını yenmek için çeşitli silahlar kullanabilir ve görevinde kendisine yardımcı olması için Kaos güçlerini kullanabilir. Yirmi iki bölümden on biri oyuncunun aralarından tamamlamayı seçebileceği üç farklı görev sunmaktadır. Diğer on bir bölümün ise sadece iki görevi bulunmaktadır. Tamamlanan görevlere göre oyunun olay örgüsü ve sıradaki oynanacak bölüm belirlenir.

Geliştirme ekibi, Shadow'un popülaritesinden yararlanmak ve Sonic Adventure 2'deki tanıtımıyla başlayan olay örgüsünü çözümlemek için ana karakterin Shadow olduğu bir oyun yapmak istedi. Takashi Iizuka tarafından yazıldı ve yönetildi, yapımcılığını Yuji Naka yaptı ve müziklerini Jun Senoue yaptı . Daha önceki Sonic oyunlarıyla daha genç bir kitleyi hedef alan Iizuka, Shadow the Hedgehog ile yaşça daha büyük bir kitleye hitap etmeye çalıştı. Shadow'un karakteri, ekibin seriye uygun olmayan unsurları kullanmasına da olanak sağladı.

Oyun, Mart 2005 Walk of Game etkinliğinde tanıtıldı ve Kasım 2005'te Kuzey Amerika ve Avrupa'da GameCube, PlayStation 2 ve Xbox için piyasaya sürüldü.Japonya'da ise Aralık 2005'te piyasaya sürüldü. Kontrolleri, yetişkinlere yönelik teması, bölüm tasarımları ve geleneksel Sonic oyununa silahların eklenmesi nedeniyle eleştirmenlerden genel olarak olumsuz eleştiriler aldı. Ancak bazıları oyunun yeniden oynanabilirliğini övdü. Buna rağmen oyun ticari olarak başarılı oldu ve Mart 2007'ye kadar 2.06 milyon kopya sattı.

Sonic X'in dublajını yapan 4Kids seslendirme ekibinin görev aldığı ilk Sonic oyunudur. Aynı zamanda, hafif düzeyde küfür ve fantastik aksiyon şiddeti kullanımı nedeniyle ESRB'den E10+ derecesi alan ilk Sonic oyunudur.

Kaos Zümrütleri

Shadow the Hedgehog, Third-person Shooter türünden Aksiyon-macera türünden ögeler içeren bir platform oyunudur. Sonic serisindeki önceki oyunlar gibi oyunun temeli hızlı koşmaya, halkaları toplamaya, zorlu platform zıplamalarına ve düşmanları yok etmeye dayanır.[1][2] Shadow, bir sağlık birimi olarak yüzük toplar ve bir düşman tarafından saldırıya uğradığında veya çevreden hasar aldığında ise on yüzük düşürür. Shadow'un yüzüğü sıfırlandığında bir düşmandan hasar aldırsa ölür, bir can kaybeder ve son kontrol noktasına geri döner.[3] Her bölüm; Kahraman, Kötü veya Normal olarak adlandırılan üç farklı görevden biri tamamlanarak bitirilir.[4] "Kahraman" görevleri, serinin iyi karakterlerin ve sadece bir kereye mahsus Doktor Eggman'in Black Doom'a karşı verdiği görevler tamamlanarak bitirilir.[5] ve "Kötü" görevler, Black Doom veya Doktor Eggman tarafından verilen görevlerdir. "Normal" görevler ise bölüm sonundaki Kaos Zümrüdü'ne veya Yüzüğe ulaşılarak tamamlanır.[4] Normal olmayan görev hedeflerine örnek olarak bölümlerdeki tüm düşmanları öldürmek, bölümün sonuna kadar bir uçağı yok etmek veya bölümlerdeki nesneleri etkinleştirmek veya yok etmek verilebilir.[6] Seçilen görev ne olursa olsun tüm düşmanlar Shadow'a saldırır.[2][3] Seçilen görev türleri olay örgüsünü, oynanacak bölümleri ve on farklı sondan hangisine ulaşılacağını etkiler.[4][7] Her bölümde hikâyeyi ilerleten ara sahneler bulunur ve bazı bölümlerde bölüm sonu canavarları bulunur.[8] Shadow the Hedgehog'da izlenecek 326 olası yol vardır ve her yol ayrı ayrı adlandırılmıştır.[9]

Yeni oyun özellikleri, Shadow the Hedgehog'u önceki Sonic oyunlarından ayırmaktadır. Örneğin Shadow, düşmanlarla savaşmak için silah kullanabilir ve geçmiş oyunlarda basit kilitleme ve ateş mekaniği olan üçüncü şahıs nişancı oyununa bir unsur ekleyebilir.[3] trafik işaretleri gibi çevresel ögeleri de silah olarak kullanılabilir.[4] Diğer bir yeni özellik ise, motosiklet ve uzaylı uçağı gibi araçları sürme yeteneğidir.[1][3] Shadow, oyunun araçlarından daha hızlı olabilse de bu araçlar düşmanları ezmek ve başka türlü geçilemeyen asit kaplı alanlardan geçmek gibi benzersiz yeteneklere sahiptir.[8]

Çoğu Sonic serisi oyunda olduğu gibi, bu oyunda da Kaos Zümrütleri önemli bir rol oynar. Shadow'un geçmişini[10] hatırlamasına yardımcı olurlar ve Kaos Kontrolü ve Kaos Patlaması gibi Kaos Güçlerini kullanmasına olanak sağlarlar. Kaos Kontrolü, Shadow'un bölümlerde daha hızlı hareket etmesini sağlar ve bölüm sonu canavarlarıyla savaşırken zamanı yavaşlatır. Kaos Patlaması, yakındaki tüm düşmanları yok eden veya ciddi şekilde hasar veren bir patlama oluşturur. Shadow, oyuncu Black Arms askerlerini yenerek (ya da yangın söndürme ve yaralı askerleri iyileştirme gibi kahramanca eylemler yaparak) İyilik Barını doldurduktan sonra Kaos Kontrolü'nü gerçekleştirebilir ve GUN askerlerini öldürerek, düşmanları iyileştirerek veya çevreye zarar vererek Kötülük Barını doldurduktan sonra Kaos Patlaması gerçekleştirebilir.[1]

Oyun, tek oyunculu mekaniği koruyan ancak özel olarak tasarlanmış üç bölümden birinde savaşılan ve her oyuncunun ekranını ayırmak için dikey olarak bölünmüş ekran kullanan iki oyunculu bir mod içerir.[11] Her oyuncu mevcut karakterlerden birini seçer. Taraflar birbirlerine saldırır ve içlerinden biri ölene kadar birbirlerinin yüzüklerini düşürürler. Ayrıca, tek oyunculu modda, ikinci bir oyuncu, bölümlerde iyi yardımcı karakterlerin kontrolünü ele alabilir (Doom's Eye veya Dr. Eggman' kontrol edilemez). Ancak bu özellik oyunun Xbox versiyonunda yoktur.[8]

 1. ^ a b c "Shadow the Hedgehog for PS2 Review". GameSpot. 21 Kasım 2005. 2 Şubat 2009 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 26 Ocak 2009. 
 2. ^ a b "Reviews: Shadow the Hedgehog for PS2". 1UP.com. 12 Ocak 2006. 8 Kasım 2012 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 26 Ocak 2009.  Yazar |ad1= eksik |soyadı1= (yardım)
 3. ^ a b c d "Shadow the Hedgehog – Review". GameTrailers. 27 Şubat 2016 [November 16, 2005, later uploaded to YouTube]. 7 Mayıs 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 18 Mayıs 2018. 
 4. ^ a b c d "Shadow the Interview". IGN. 25 Ağustos 2005. 11 Mart 2012 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 28 Ocak 2009.  Yazar |ad1= eksik |soyadı1= (yardım)
 5. ^ "Sonic the Hedgehog Character Profiles". GameSpot. 14 Ekim 2005. 19 Haziran 2009 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 31 Ocak 2009. 
 6. ^ Shadow the Hedgehog: Prima Official Game Guide. Prima Games. 1 Kasım 2005. ISBN 9780761551959. Erişim tarihi: 15 Mart 2019 – Google Books vasıtasıyla.  Yazar |ad1= eksik |soyadı1= (yardım)
 7. ^ "Shadow the Hedgehog for GameCube Overview". Allgame. 14 Kasım 2014 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 26 Ocak 2009.  Yazar |ad1= eksik |soyadı1= (yardım)
 8. ^ a b c "Shadow the Hedgehog for GameCube review". GameSpot. 21 Kasım 2005. 5 Ocak 2014 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 25 Haziran 2014.  Yazar |ad1= eksik |soyadı1= (yardım)
 9. ^ Shadow the Hedgehog: Prima Official Game Guide. Prima Games. 1 Kasım 2005. ISBN 9780761551959. Erişim tarihi: 1 Mart 2019 – Google Books vasıtasıyla.  Yazar |ad1= eksik |soyadı1= (yardım)
 10. ^ "Nintendo World Report – GC Preview: Shadow the Hedgehog". Nintendo World Report. 7 Eylül 2005. 19 Haziran 2009 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 4 Şubat 2009.  Yazar |ad1= eksik |soyadı1= (yardım)
 11. ^ "IGN: Shadow the Hedgehog". IGN. 9 Aralık 2010 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 5 Mayıs 2009.