Motown 25: Yesterday, Today, Forever

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Motown 25: Yesterday, Today, Forever 1983 yılında Suzanne de Passe tarafından düzenlenen ve Motown Records için, Motown'un yirmibeşinci yılı şerefine düzenlenen özel televizyon şovu. Program 25 Mart 1983 tarihinde Pasadena, Kaliforniya'daki Pasadena Civic Auditorium'da bantlanmış[1] ve 16 Mayıs da NBC'de yayınlanmıştır. Bu özel şovu önemli bir organizasyon olmasının ve bugün bile hâlen hatırlanmasının ana nedeni Michael Jackson'ın Billie Jean şarkısı eşliğinde ilk kez bu şovda moonwalk yapmasıdır.

Performanslar[değiştir | kaynağı değiştir]

Michael Jackson and The Jackson Five[değiştir | kaynağı değiştir]

Michael ve kardeşleri Jackie, Marlon, Jermaine ve Tito Jackson Five'ın hit şarkılarından I Want You Back, The Love You Save, Never Can Say Goodbye ve I'll Be There'i söylediler.

Jackson Five performansı sona erdikten sonra kardeşleri Michael'ı sahnede solo performansını sergilemesi için tek başına bıraktılar. Michael Jackson olağanüstü bir Billie Jean ve moonwalk gösterisi sergiledi. Billie Jean Billboard Hot 100 listesinde yedi hafta boyunca birinciliği bırakmadı. Meşhur moonwalk figürü de bu şarkı eşliğinde ilk kez sergileniyordu.

Michael Jackson daha sonra konserlerinde Billie Jean'i söylerken Motown 25 gecesinde giydiği siyah yaldızlı ceket ile eldiven, beyaz çoraplar, kısa pantolon ve iskarpin giymiş; bu giyim stili Billie Jean ve dolayısıyla Michael Jackson ile özdeşleşmiştir.

Motown 50[değiştir | kaynağı değiştir]

Aralık 2009'da Motown bir ellinci yıl kutlaması plânladığını açıkladı. Ancak bu Jackson Five ve Michael Jackson hakkında bazı spekülasyonlara sebep oldu.

Satışa Sürülme[değiştir | kaynağı değiştir]

Motown 25 gösterisinin tam kaydı 1 Temmuz 1991'de MGM/UA Home Video tarafından VHS kaset olarak satışa sunuldu.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Michael Jackson left indelible mark on Pasadena". 15 Temmuz 2009 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 15 Haziran 2010.