Kirpi Sonic

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Kirpi Sonic
Oyun serisiKirpi Sonic (video oyunu serisi)
İlk gözüktüğü oyunRad Mobile (Görünüm olarak)
Sonic the Hedgehog (1991 video oyunu) (Oynanalabilir karakter olarak)
Orijinal adıSonic the Hedgehog
Yaratıcı(lar)Naoto Ōshima
Yuji Naka
Hirokazu Yasuhara
Karakter tasarımcı(lar)Akira Watanabe
Yuji Uekawa
Seslendirici(ler) (İngilizce)Video oyunları
Meg Inglima (Sonic's Schoolhouse)
Ryan Drummond (1998–2004)
Jason Griffith (2005–2010)
Roger Craig Smith (2010–günümüz)
Çizgi filmler
Jaleel White (AoStH, SatAM, Sonic Underground)
Samuel Vincent (Sonic Underground (şarkı söylerken)
Roger Craig Smith (Sonic Boom)

Ben Schwartz (Kirpi Sonic,Kirpi Sonic 2)
Anime
Martin Burke (OVA)
Jason Griffith (Sonic X)
Seslendirici(ler) (Japonca)Video oyunları
Keiko Utoku (Sonic the Hedgehog CD)
Takeshi Kusao (Sega Sonic the Hedgehog)
Jun'ichi Kanemaru (1998–günümüz)
Tomokazu Seki (Sonic the Werehog; Sonic Unleashed)
Çizgi filmler
Kappei Yamaguchi (AoStH and SatAM)
Keiko Toda (Sonic Underground)
Taishi Nakagawa (Kirpi Sonic,Kirpi Sonic 2)
Anime
Masami Kikuchi (OVA)
Junichi Kanemaru (Sonic X)
Aynı zamanda şu ad(lar)la bilinir:İblisi Uyandıran (Silver tarafından Sonic the Hedgehog (2006)'da öyle olduğu sanıldı)
Büyük Mavi (Big Blue) (Rouge tarafından kullanıldı),
Mister Sonic (Mr. Sonic) (Elise tarafından bir kere kullanıldı ve Cream genelde ona böyle hitap eder)
"Dünyanın En Hızlısı"
You horned little hedgehog! (Seni küçük boynuzlu kirpi!) (Eggman tarafından)
Rüzgarın Şövalyesi (Sonic and the Black Knight)
Kral Arthur (Sonic and the Black Knight)
Canlı cinsiKirpi
CinsiyetErkek
Boy100 cm
Kilo35 kg
Doğum yeriMobius gezegeni
YaşSonic Adventure'dan öncesi 16, sonrası 15
Deri rengiŞeftali rengi
Kürk rengiKobalt mavisi
Göz rengiZümrüt Yeşili
Temel yetenekOyunlarda
Çok hızlı koşmak, dönüş hücumu, hedef bulan saldırı, mavi kasırga, boost, dönüş tekmesi, sekme, üçgenleme atlayış (Knuckles ile), kılıç kullanabilme, su üstünde koşabilme, Sonic Boost
Normal yaşantısında
Saatte ortalama en az 3000 km hız ile koşabilme (Hiç yorulmadan), Kaos Zümrütleriyle zamanda tünel açma (geçmiş veya gelecek), atomik vuruş (Shadow ile), hızlı atak, dönüş hücumu, hedef bulan saldırı, su üstünde koşabilme, dönüş tekmesi, kasırga, Kaos Zümrütlerinin gücünü kullanabilme, güç halkalarını kullanabilme (Miles "Tails" Power’ın Sonic için yaptığı özel güç halkaları), çifte saldırı (Knuckles ile), Chaos Spear, Chaos Blast, Chaos Control, Sonic Boost
En çok bilinen transformasyonlarSuper Sonic, Darkspine Sonic, Sonic the Werehog, Excalibur Sonic, Dark Sonic, Hyper Sonic
Zıplayınca oluşan ışık küresinin rengiAzur mavisi
Güç cinsiHız
Tarafıİyi
Sonic oyunlarında toplanılan altın halkalar.

Kirpi Sonic (Özgün isim: Sonic the Hedgehog), ilk olarak 1991 yılında Sega'nın oyun konsolunda ortaya çıkan, mavi renkli, hızlı, kırmızı ayakkabılı ve sürekli Dr. Robotnik (Eggman)'le mücadelede olan ve aynı zamanda Sega firmasının maskotu olan, Mobius ismindeki farklı bir boyutta Dünya'ya paralel bir gezegende yaşayan kurgusal uzaylı ve tasarlanış itibarı ile kirpiyi andıran bir karakterdir.

Sega "Alex Kidd" isimli maskotunu değiştirmek istediği zaman dünya çapında milyonlarca satacak ve popüler olacak yeni bir karakter yaratmak istemiştir. Sonic'in prototip ismi Mr. Needle Mouse (Bay Dikenli Fare)'ydi. Sonic'in oyun dünyasındaki başarısı zamanla yapımcılarında dikkatini çekmiş ve hakkında çizgi filmler ve animeler çekilmiş, çizgi roman ve mangalar yayınlanmış, 2020 yılında Paramount-Sega ortak yapımı bir canlı aksiyon film uyarlamasıyla sinemalara gelmiştir.[1] Bu film Sonic'e dayanan yeni bir film serisi ve sinematik evrenin ilk halkasıdır.Bu filmde Sonic hareket yakalama tekniğiyle aktör Ben Schwartz tarafından canlandırılmıştır. (Sette olmadığı zamanlarda da oyuncu Scott Patey onun dublörlüğünü yapmıştır.) Serinin ikinci filminde de Schwartz bu rolü sürdürmektedir.

Sonic ilk tasarımlarında 16 yaşındadır (Classic Sonic olarak adlandırılır, bununla ilgili bilgi içeren tek oyun Sonic Jam'dır). Kırmızı ayakkabılar giyer, bu ayakkabılar üstünde beyaz bir çizgi vardır ve uçları üçgenimsidir. Sonic Adventure (1998) oyunundan itibaren olan 15 yaşındaki tasarımında ise (Modern Sonic olarak adlandırılır) daha genç, havalı, günümüze uygun çocuksu olmayan bir görünüm kazanmıştır. Ayakkabılarında halinde de olduğu gibi altın kopça vardır.

Sonic hızlı koşarken ellerini arkaya doğru tutar.

Sonic'in oyunlardaki genel amacı (Chaos Emeralds'ları) Kaos Zümrütleri'ni toplayıp Dr. Robotnik'in planlarını mahvetmektir. (Dr. Eggman (Robotnik), aynı zamanda Kirpi Shadow 'un yaratıcısı olan Profesör Gerald Robotnik 'in de torunudur.)

Oyunları[değiştir | kaynağı değiştir]

Sonic the Hedgehog (1991 Video Oyunu ) (1991) Sonic ilk macerasına başlar. İlk bölüm Green Hill'dir (anlamı: Yeşil Tepe). Oyun South Island adlı adada geçmektedir. Sadece Sonic ve Eggman karakterleri bulunur. Daha sonra 1993 yapımı çizgi film serisinde tasarımı geliştirilecek olan Prenses Sally Acorn küçük bir sincap olarak görünmüştür.

Sonic the Hedgehog 2 (1992) Sonic'in yeni bir yakın arkadaşı olmuştur: Miles "Tails" Prower. Sonic'in bu kişiyle nasıl tanıştığı tam olarak bilinmemektedir. En çok bilinen hikâye Tails'ın zekâsı yüzünden dışlandığı ve bu yüzden Sonic'e hayran olduğu, onun gibi kahraman olmak istemesidir. Daha sonra Sonic'le tanışırlar. Ona takma adı olan Tails ismini Sonic koyar.

SEGASonic the Hedgehog (1993) Pek bilinmeyen ilginç bir arcade oyunudur. Tüm seri boyunca en fazla 2 kez gözüken Armadillo Mighty ve Uçan Sincap Ray karakterleri bu oyunda ortaya çıkmıştır. Sonic nedeni bilinmeyen bir şekilde Eggman tarafından yakalanmıştır. Üçü beraber buradan kaçarlar.

Sonic the Hedgehog CD (1993) Yeni bir karakter Amy Rose. Amy daha bir çocuktur. Yemyeşil olan garip bir gezegen (Little Planet, Mobius'un ayı, Mobius'a bağlı büyük bir top gibi durmaktadır) metallerle kaplanmıştır. Metal Sonic de ilk kez bu oyunda ortaya çıkmıştır. Sürekli Amy'i kaçırır.

Sonic Spinball (1993) Sonic'in zıplarken dönüyor olmasından esinlenilmiş bir oyun. Sonic Dr. Eggman'i, Mobius Dağı'ndayken yenmeye çalışır. Hapsedilen arkadaşları Sally, Rotor ve Bunnie'yi kurtarmaya çalışır. (Prenses Sally Acorn ve Sonic'in diğer hayvan dostları ilk kez bu oyunda çizgi filmdeki tasarımlarıyla yer almışlardır.)

Sonic Chaos (1993) Sonic ve Tails, Eggman'den önce Chaos Emeralds'larını toplarlar.

Sonic the Hedgehog 3 (1994) Yeni bir karakterle tanışıyoruz: Ekidne Knuckles. Sonic ve Miles "Tails" Prower, Angel Island'a giderler ve Death Egg'i bulmaya çalışırlar.

Sonic & Knuckles (1994) Her ne kadar öyle gözükmese de StH 3'ün devamı sayılır. Sonic veya Knuckles olup Mecha Sonic'i yenmeye çalışılır. Ayrıca oyunda Knuckles ile Sonic hala düşman sayılır ama Dr. Robotnik ikisinin de ortak düşmanıdır

Sonic Drift (1994) İlk Sonic araba yarışı oyunudur.

Sonic Triple Trouble (1994) Sonic ve Tails'ın başı bu sefer Eggman, Knuckles ve Fang tarafından üçlü bir belaya girer.

SOMARI (1994) Sonic Blast'an bile az bilinen bir oyundur. Sonic ve Mario birleşmiştir. Oyun adını Sonic'in "SO"sunun Mario'un "MARI"sinin birleşmesinden alır.

Sonic Labyrinth (1995) Oyunda Boss'lar yenilerek anahtarlar toplanıp GOAL'a ulaşılmaya çalışılır.

Sonic Drift 2 (1995) Sonic Drift'in devamı sayılır, daha fazla pist ve karakter bulunur.

Sonic 3D Blast (1996) Sonic 3 boyuta geçiyor. SEGA'nın başka bir oyunu olan Flicky'deki kuşlar Sonic'in dünyasına aktarılmıştır. Sonic bir ortamda, 2 bölüm boyunca kuşları toplayarak ışınlayıcı kilitlerini kırar, 3. bölümde ise boss olarak Eggman'in farklı makinelerini yener. Gerçekten ilginç bir oyundur.

Sonic R (1996) Eski ve kısa bir koşu yarışı oyunu. Super Sonic karakteri kullanılabilirdir.

Sonic the Fighters (1996) Sonic Chaos Emeralds'ları toplamak için diğer karakterlerle dövüşür.

Sonic Blast (1996) Pek bilinen bir oyun değildir. Sonic ve Knuckles, 5 Chaos Emeralds'ı toplamaya çalışırlar.

Sonic Adventure (1998) Sonic ve arkadaşları genç bir görünüme girerler ve birçok yeni karakter ortaya çıkar. Sonic'in oyundaki genel amacı olan Eggman'den önce Chaos Emeralds'ları toplamaya çalışırken, hepsini kaptırınca ortaya çıkan Perfect Chaos'u yenmeye çalışır. Bu oyunda birçok dinamik değişmiştir... Kısaca yeni bir Sonic dönemi başlamıştır

Sonic the Hedgehog Pocket Adventure (1999)

Sonic Shuffle (2000) Kutu oyunlarından esinlenilmiş bir oyun.

Sonic Adventure 2 (2001) Sonic, Kirpi Shadow (Shadow The Hedgehog) adlı yeni bir rakip kazanır. Görünüşlerinin benzemesi yüzünden hükûmet Sonic'i hapsetmek ister. Sonunda Sonic ve Shadow dünyayı beraber kurtarır.

Sonic Adventure 2: Battle (2002) Sonic Adventure 2'nin yeniden tasarlanmış versiyonu.

Sonic Advance (2002) Bir Game Boy Advance oyunu. Eggman (Master Emerald'ı)Ana Zümrütü ele geçirir.

Sonic Pinball Party (2003) Sonic, arkadaşlarını kurtarmak için Eggman'in düzenlediği turnuvaya katılır.

Sonic Adventure DX: Director's Cut (2003) Sonic Adventure'ın yeniden tasarlanmış versiyonu.

Sonic Advance 2 (2003) Cream'in annesi Vanilla kaçırılır. Oyun Cream ile de oynanabilir.

Sonic Battle (2003) Sonic Fighters'daan sonra, ikinci Sonic dövüş oyunudur.

SEGA Superstars (2004)

Sonic Advance 3 (2004) Sonic Advance trilojisini tamamlar. Takım çalışması olan bir başka oyundur.

Sonic Heroes (2004) Sonic, Dr. Eggman'in planlarını bozmak için Tails ve Knuckles ile Team Sonic'i oluşturur. Oyunda Team Sonic dışında 3 takım daha bulunur; Team Dark, Team Rose ve Team Chaotix. Oyunun son bölümünde esas düşmanın Eggman değil onu hapsedip, onun kılığına bürünen Metal Sonic olduğu ortaya çıkar.

Sonic Rush (2005) Yeni bir karakterle tanışırız: Kedi Blaze. Başka bir boyuttan gelmektedir.

Shadow the Hedgehog (2005) Genelde Shadow'u kendi tarafına (iyiler tarafı) çekmeye çalışır. Bazı bölümlerin pozitif görevlerini yönetir.

Sonic the Hedgehog (2006) Sonic, Eggman tarafından kaçırılan Prenses Elise'i kurtarır. Kirpi Silver (Silver the Hedgedog) gelecekten gelir ve Sonic'i İblis Trigger adlı kirpi zanneder. Sonra onunla dost olur. Mephiles The Dark, Sonic'i öldürür sonra arkadaşları Chaos Emeralds'lardan aldığı güçle Sonic’i hayata döndürür. Sonunda Sonic, Shadow ve Silver, Mephiles'ı yok ederler ve finalde Sonic, Elise'le birlikte evrenin bozulan dengesini düzeltmek için Solaris alevi ve Chaos control gücüyle zamanı değiştirerek bu macerayı hiç yaşanmamış hale getirir.

Sonic Riders (2006) Hava kaykayları yarış oyunu. Sonic'in genel amacı Jet'in takımını yenmektir.

Sonic Rivals (2007) İki kişilik koşu yarışları. Sonic arkadaşları Tails ve Amy gizemli bir şekilde kartlara dönüşmüşlerdir. Sonic onları kurtarmak için maceraya başlar.

Sonic Rush Adventure (2007) Sonic Rush'a sequel; ancak bu sefer daha çok Rakun Marine'in adada mahsur kalışına odaklanılmıştır.

Sonic Rivals 2 (2007) Sonic ve Tails gizemle kaybolan chaolar hakkında araştırmaya başlar.

Sonic and the Secret Rings (2007) Sonic, Shahra tarafından bir hikâye kitabının içine büyüyle çağrılır.

Mario & Sonic at the Olympic Games (2007) Sonic takımı ve Mario takımı olimpiyat oyunlarına katılır.

Sonic Riders: Zero Gravity (2008) Karakter görevleri açısından Sonic Heroes'e benzer. Sonic hikâyesinin adı zaten "heroes"dur.

Super Smash Bros Brawl (2008) Oyunun hikâye modunda Sonic en son bölümde takıma katılır. Oyunda Angel Island'da birçok görev vardır. Green Hill Zone ise bir arenadır.

SEGA Superstars Tennis (2008)

Sonic Chronicles: The Dark Brotherhood (2008) Knuckles'ın kabilesinin uzayda bir boyuta hapsolmasını konu alır.

Sonic Unleashed (2008) Sonic, Eggman yüzünden Werehog'a dönüşür, sonrasında Chip (Light Gaia) ile tanışır ve dünyayı gezerek Dark Gaia'yı yenmeye çalışırlar.

Sonic and the Black Knight (2009) Sonic yine bir hikâye kitabının içine girer. En sonunda anlaşılır ki gerçek Kral Arthur, Sonic'tir.

Mario And Sonic At the Olympic Winter Games (2009) Mario ve Sonic'in 2. Olimpiyat karşılaşması. Bu sefer oyun kış mevsiminde geçer ve yeni karakterler eklenmiştir.

Sonic & SEGA All-Stars Racing (2009) Sonic'in ve SEGA'nın çoğu karakterleriyle yapılan araba yarışlarıdır.

Sonic 4 Episode 1 (2010) Sonic'in eski serüvenlerine "Flash pack" yapan bir oyun. Kronolojik olarak "Sonic and Knuckles" 'tan sonra geçiyor.

Sonic Free Riders (2010) Adından da anlaşıldığı gibi Sonic'in çıkan en özgür yarış oyunudur. Sonic Riders Zero Gravity'nin devamıdır.

Sonic Colors (2010) Wii'ye çıkan 4. Sonic oynudur ve oynanışı Sonic Unleashed'e benzer. Oyunda Sonic Eggman'in esir aldığı Wisp'leri kurtarır.

Mario and Sonic at the London 2012 Olympic Games (2011) Mario ve Sonic yaz olimpiyatlarına geri dönüyor ve yeni sporlar geliyor.

Sonic Generations (2011) Oyun biraz farklıdır. Beklenmedik bir düşman tarafından zamanda oynama olmuştur. Sonic’in paralel evrendeki küçüklüğü ile iş birliği yapması gerekir. Oyunda, klasik Sonic (2D zıplama ve dönme) ve modern Sonic (3D Homing Attack ve Sonic Boost) karakterleri kullanılabilir.

Sonic 4 Episode 2 (2012) Sonic'in eski serüvenlerine "Flash pack" yapan bir oyun.

Sonic & All-Stars Racing: Transformed (2012) Sonic'in başka bir araç yarış oyunudur. Bu sefer araçlar pistlere göre şekil değiştirmektedir.

Sonic Lost World(2013) Sonic ile Tails Lost Hex'i bulurlar ve Deadly Six'i yenerler.

Sonic Boom: Rise of Lyric (2014) Sonic yanlışlıkla Lyric'i serbest bırakır ve onu durdurur.

Sonic Boom: Shattered Crystal (2014) Oyundaki asıl amaç Amy'i Lyric'in elinden kurtarmaktır.

Mario And Sonic At the Rio 2016 Olympic Games (2015) Yine iki takımın yaz olimpiyatları macerası ve Rakun Sticks eklenmiştir.

Sonic Mania (2017) Sonic'in paralel evrendeki küçüklüğünün başından geçmektedir.Daha sonraki Sonic Forces'ta görünecek olan Phantom Ruby ilk kez burada ortaya çıkar.

Sonic Forces (2017) Phantom Ruby'yi kullanarak Mobius'u ele geçiren Eggman'e karşı mücadele eden Sonic ve arkadaşlarına odaklanır.

Sonic Mania Plus (2018) Sonic Mania ve Sonic Forces'ın devamıdır. Kendi evrenlerine dönen Küçük Sonic ve Phantom Ruby'e odaklanır.

Sonic Forces:Speed Battle (2018) Sonic Forces'ın Android için programlanmış, güncellenen versiyonu. Filmden ve IDW çizgi romanından karakterler de bu oyuna eklenmiştir. Lemur Tangle, Kurt Whisper ve Baykuş Uzunpençe de yer almıştır. Ayrıca Sonic'in filmdeki normal ve bebek versiyonlarıyla Eggman'in film versiyonu Eggmobil'i içinde dronelarıyla görülmüştür.

Team Sonic Racing (2019) Sonic ve arkadaşlarının çağırıldığı bir araba yarışını konu alır.

Çizgi diziler[değiştir | kaynağı değiştir]

Anime[değiştir | kaynağı değiştir]

Sonic Fan Film (2012 - Beklenilen)[değiştir | kaynağı değiştir]

SEGA'nın Sonic için tasarladığı kısa filmdir. Tam çıkış tarihi belli değildir. Bu film anime ya da animasyon olmamakla birlikte gerçek hayatta çekilmiş gibi olacaktır. Bu filmde Sonic gerçek kirpi formatına benzetilmeye çalışılmıştır (dikenleri tek tek tasarlanmıştır). Film bir nevi deneme olduğundan dolayı 10-20 dk arasında olacağı açıklanmıştır. (Detaylı bilgi için: www.sonicfanfilm.com31 Mayıs 2019 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi.)

Film Serisi[değiştir | kaynağı değiştir]

2017'de Paramount ve Sega ortaklığında Sonic'in Film uyarlamasını yapmak için anlaşma yapılmış,Filmin çekimleri Jeff Fowler yönetmenliğinde, 2018'de başlayıp 2019'da bitmiştir. 14 şubat 2020'de vizyona giren film, en yüksek açılış yapan video oyunu uyarlaması filmi olmuştur. Film şu anda 2020'nin en yüksek gişe yapan ikinci filmi konumundadır. Sonic bu filmde hareket yakalama tekniğiyle aktör Ben Schwartz tarafından canlandırılmaktadır. Dr. Eggman'i Jim Carrey canlandırmaktadır. Sonic'in yeni arkadaşları Tom ve Maddie Wachowski karakterleriniyse James Marsden ve Tika Sumpter canlandırmaktadır. Filmde yeni bir karakter olan Sonic'in koruyucusu Uzunpençe Donna Jay Fulks tarafından seslendirilmiştir. Sonic'in animasyon serilerinden The Adventures of Sonic The Hedgehog'da Robot Grounder'ı ve Sonic Underground'da Dr.Eggman'i seslendiren Garry Chalk filmde küçük bir rolde Pentagon'daki komutanlardan biri olarak görünmüştür. Filmin jenerik sonrası sahnesinde görünen Tails'i oyundaki seslendirmeni Colleen Villard seslendirmiştir. Bu film yeni bir film serisinin ilk ayağı olarak planlanmaktadır. 29 Mayıs tarihinde devam filmi onaylanmıştır. Kirpi Sonic 2'nin yönetmen koltuğuna bir kez daha Jeff Fowler otururken Pat Casey ve Joshua Miller filmin senaryosunu kaleme almıştır. Filmin yapımcılığını ise Neal H. Moritz, Toby Ascher ve Toru Nakahara üstlenmiştir.İlk filmdeki kadro aynen yer almış ve ayrıca İdris Elba Knuckles olarak seriye katılmış,Tails'i yine Colleen Villard seslendirmiştir.Shemar Moore belirtilmeyen bir rolü üstlenmiştir. Paramount ve Sega filmin çekimini 2021 Haziranında tamalamıştır.[2] Aralık 2021'de ilk fragmanı yayınlanan filmin 8 Nisan 2022'de vizyona girmesi planlanmaktadır.

Çizgi romanlar[değiştir | kaynağı değiştir]

 • Sonic the Hedgehog (Archie Comics, ABD 1992 - 2017),
 • Sonic Universe (Archie Comics, ABD 2009 - 2017),
 • Sonic X (Archie Comics, ABD 2005 - 2009),
 • Sonic Boom (Archie Comics, ABD 2015-2016)
 • Sonic the Hedgehog (IDW Comics, ABD 2018 - ?),
 • Sonic the Comic (Fleetway Egmont, İngiltere 1993 - 2002),
 • Sonic Adventure (Sirene Editions, Fransa 1993 - 1994)

Mangalar[değiştir | kaynağı değiştir]

 • Sonic the Hedgehog (Shogaku Yonensei, Shogakukan 1992 - 1994),
 • Dash & Spin; Super Fast Sonic!! (Coro Coro Comics, Shogakukan, 2001 - 2005),
 • Speed Demon! Sonic Dash! (Kiyo Yamahara),
 • Sonic World Adventure (ASCII Media Works),

Kişilik[değiştir | kaynağı değiştir]

SEGA'nın iyi adam karakteridir. Aksiyonu, macerayı, koşmayı, sosisliyi seven bir karakterdir. Oldukça sevecen ve alçak gönüllü olmasına rağmen kendi hızına hafifte olsa kibri vardır. Her ne kadar sosyal ve açık sözlü olsa da yine de gizemlidir. Yüzme bilmediği için sudan korkmaktadır (Görünürdeki sebebi bu olsa da bunun farklı bir nedeni vardır). Bunun yanında sevdiklerine zarar gelmemesi için korumacı bir yapı takınmıştır. Nadirde olsa bu gibi olaylarda Sonic kin güttüğü zaman karanlık ve tehlikeli bir yapıya bürünür. İyilere karşı sevecen kötülere karşı vahşi yapıdadır aynı zamanda çok güçlüdür. Yalan söylemeyi ve söyleyenleri hiç sevmez. Ve oldukça zekidir.

Zayıf Yönler[değiştir | kaynağı değiştir]

Sonic, suda kalamaz. Daha doğrusu uzun bir süre kalamaz. Oyun tasarımcıları kirpilerin suya konulduklarında çıkamadan yüzdükleri görmüştür. Bu yüzden de Sonic'in kişiliğini buna göre suya girmekten değil oradan sonsuza kadar çıkamamaktan korkmaya ayarlamışlardır. Sonic, gerçek bir kirpi gibi etrafındaki nesnelere tutunarak çıkmaya çalışır.

Sonic sonradan bu korkusunu yenmeyi başarmıştır. Hatta su üstünde bile koşabilmektedir.

Dönüşümleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Super Sonic

İlk Görünüm: Sonic the Hedgehog 2

Sonic'in en çok girdiği formdur. Çoğu oyunun sonunda bu formuna girer. Sonic’in, Super forma girebilmesi için 7 Chaos Emeralds’a ihtiyacı vardır. Deri rengi sarı, gözleri kırmızıya dönüşür. Ayrıca bu formdayken ışık hızından çok daha hızlı bir şekilde yol alabilir. Düşmanına art arda çok hızlı saldırılar yapabilir ve savaşırken hemen hemen hiç yorulmaz. En güçlü lazer topları veya en güçlü ışınlar (Chaos Spear haricinde) Super formun üzerine atıldığında çizik bile oluşturamaz. Super formdaki kişiye ancak ve ancak 7 Chaos Emeralds ı (Kaos Zümrütlerini) kullanabilen (form değiştirebilen veya enerjisini kullanıp güçlenebilen aşırı derecede güçlü) kişiler zarar verebilir. Super Form aslında limitsiz bir güce sahiptir, bu yüzden bütün bir evreni dahi yok edebilir.

 • 7 Chaos Emeralds yara almış kişileri, form değiştirdiği zaman yaralarını iyileştirir. Ayrıca 7 Chaos Emeralds ölmüş kişileri yeniden hayata döndürebilir.

Super Sonic’in Chaobirçok farklı olarak da çok zellikleri:

Chaos Control

Sonic’in zamanı durdurma, ışınlanma, ele geçmesini istemediği nesneleri bu güç sayesinde uzaklara gönderebildiği, zaman tüneli açmak için kullandığı ve daha birçok şey yapabilmesini sağladığı Chaos gücüdür. Düşmanına karşı bu özelliğini kullandığı zaman seçimi kendine aittir. Yani isterse zamanı durdurur, isterse bir yerden bir yere ışınlanır.

Chaos Spear

Sonic’in Super forma giremeden yapamadığı bir özelliktir. Bir ışın türüdür ve normal ışınlara kıyasla çok daha güçlüdür. Işın, gücünü Chaos enerjilerinden alır ve bundan dolayı büyük hasarlar verebilir.

Sonic’in, Super Sonic formundayken yendiği bazı kişiler

 • Egg Exterminator (E-99 Egg Emperor)

Eggman’in yaptığı ve 7 Chaos Emeralds’ın, Chaos gücünü kullanabilen bir robot.

 • Perfect Chaos

7 Chaos Emeralds’ın negatif enerjisi ile inanılmaz derecede güçlenmiş bir mutant chao.

 • Biolizard

Prof. Gerald Robotnik’in yaptığı, Chaos gücüyle güçlendirdiği devasa büyüklükte bir tür yaratık.

 • Time Eater

Zamanı bükebilen, nasıl oluştuğu ve nereden geldiği bilinmeyen bir yaratık.

 • Neo Metal Sonic (Metal Overlord)

Eggman’in icat ettiği, Chaos gücünü kullanabilen yapay zekâlı Sonic’e benzeyen robot.

 • Perfect Dark Gaia (Colossus ile birlikte)

Dünya’nın çekirdeğinde 7 Chaos Emeralds’ın gücüyle uyandırılmış güçlü bir Gaia.

 • Mephiles The Dark (İblisle birleşmiş hali)

Solaris deneyi esnasında ortaya çıkan Mephiles'ın, Iblis'le birleşerek tüm evrenleri yok etmek için harekete geçmesi.

 • Metarex Krallarının son dönüşümleri (Sonic X - Son Sezon)

Evreni ele geçirmek için 1000 yıl bekleyen ve en sonunda 7 Chaos Emeralds gücüyle devasa yaratıklara dönüşüp evreni yok edecek kadar güce sahip olan Krallar.

Sonic in the Black Knight[değiştir | kaynağı değiştir]

İlk Görünüm: Sonic and the Black Knight

Sonic and the Black Knight'ın sonunda ortaya çıkmıştır. Bu formda Sonic'in üzeri tamamen altın bir zırhla kaplıdır ve kılıcı daha büyük ve güçlüdür. Kullandığı Excalibur kılıcıyla düşmanına çok güçlü ışınlar atabilir ve Excalibur kılıcının, bütün, büyülü özel güçlerini kullanabilir. Düşmanın en güçlü büyü saldırılarını, Excalibur Kılıcıyla, bu sayede engellemiş ve onu yok etmiştir.

Sonic the Werehog

İlk Görünüm: Sonic Unleashed

Sonic Unleashed'te, Werehog formuna girer. Sonic, Werehog formundayken kollarını istediği kadar uzatabilir, normal formundan daha güçlü olur, karanlıkta Werehog gözleri sayesinde etrafındaki nesneleri çok iyi görür ve koku alma duyusu aşırı bir şekilde gelişir. Gece olduğu zaman Dark Gaia'nın gönderdiği yaratıkları bu şekilde yok etmiştir.

Dark Spine Sonic[değiştir | kaynağı değiştir]

İlk Görünüm: Sonic and the Secret Rings

Evreni yok edecek düşmanla savaşıp yenmiştir. Ateş üzerinde kontrolü vardır.

Hyper Sonic

İlk Görünüm: Sonic 3 & Knuckles

Kaos Zümrütleri Süper Zümürtlere dönüştüğü zaman bu forma girmiştir.

Ek bilgiler[değiştir | kaynağı değiştir]

 • Sonic'in onuruna isimlendirilmiş Sonic the Hedgehog adlı bir DNA takımı vardır.
 • Sonic'in değişik ayakkabı giydiği oyunlar Sonic Adventure 2, Sonic Riders, Sonic Riders: Zero Gravity,Sonic Unleashed ve Sonic Generations'dur (burada ayakkabı tabanı beyaz ve çizgilidir).
 • Tüm seride en çok transformasyonu olan karakterdir.
 • Çok garip bir şekilde Sonic kendi oyunu bile çıkmadan önce Rad Mobile adlı bir oyunda cameo yapmıştır.
 • Sonic Adventure 2'de Sonic'in gözkapakları şeftali rengidir.
 • Sonic'in ayakkabı tabanı birçok kez değişmiştir. Genellikle gridir ve çizgilidir.
 • Darkspine Sonic, Excalibur-Sonic ve Werehog Sonic formlarına girmeyi Sonic istememiştir, zorla girmiştir.
 • Oyun olmayan ama oyundaki sesler ve müziklerle olan tek video Sonic Nazo Unleashed’tir. Sonic Nazo Unleashed'te Nazo adlı yeni bir düşman ortaya çıkar.
 • Aynı zamanda Eski kısa film olan Man Of The Year'da vardır.
 • Sonic'in yeni seslendirmeni aynı zamanda Assasins Creed'deki Ezio'nun seslendirmenidir.

İlişkiler[değiştir | kaynağı değiştir]

Arkadaşlar / Müttefikler[değiştir | kaynağı değiştir]

Düşmanlar[değiştir | kaynağı değiştir]

Ailesi[değiştir | kaynağı değiştir]

Sonic'in oyunlarda ailesi hiçbir zaman görülmemiştir. Ailesini alakadar eden tek bilgi Chritmas Adasında doğduğudur. Oysa Archie çizgi romanlarında tam bir ailesi vardır. Hatta babası Jules yaşamak için robotlaştırılmıştır. Archie çizgi romanlarında ana yazarlardan Ken Penders'la yaşanan sorunlardan ötürü Sonic hikâyesi ve konusu başka bir evrene resetlenip taşınmıştır. Bu yeniden başlatılan yeni seri de Sonic'in ailesi hakkında bilgi verilmemektedir. Penders'la olan sorunlar sonucu Sega oyun karakterlerine çizgi romanlarda akrabalar yaratılmasına izin vermeme kararı almıştır. Çizgi romanda artık geçmişiyle ilgili bilgiler oyun versiyonuyla aynıdır. Ailesiyle ilgili diğer bilgiler ise Sonic Underground çizgi filmindedir. Onda kardeşleri Sonia ve Manic vardır ama bunlar orijinal Sonic serisinden olmadığı için doğru kabul edilemez. 2020 yapımı Film uyarlamasındaysa Sonic, Bilge bir baykuş olan Uzunpençe (Longclaw) tarafından yetiştirilmiş ve dünyaya gönderilmişti

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

 1. ^ "Kirpi Sonic Filmi ile ilgili bilgiler". 23 Aralık 2018 tarihinde kaynağından arşivlendi. 
 2. ^ "Kirpi Sonic'in devam filmi geliyor". 8 Haziran 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi.