İçeriğe atla

Super Smash Bros. Ultimate

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Super Smash Bros. Ultimate
Geliştiriciler
YayımcıNintendo
YönetmenlerMasahiro Sakurai
Yapımcılar
  • Shinya Saito
  • Yoshito Higuchi
ProgramcıTetsuya Otaguro
SanatçıYusuke Nakano
BesteciHideki Sakamoto
SeriSuper Smash Bros.
PlatformNintendo Switch
Çıkış7 Aralık 2018
TürDövüş
Modmini oyun
Tek oyunculu oyun
Çok oyunculu oyun
co-op mode Bunu Vikiveri'de düzenleyin

Super Smash Bros. Ultimate (Japonca大乱闘スマッシュブラザーズ SPECIAL Super Smash Bros. Special), 2018 yılında Bandai Namco ve Nintendo tarafından geliştirilen bir almaşık dövüş video oyunudur. Oyun, Super Smash Bros. serisinin beşinci oyunu olup 7 Aralık 2018 tarihinde Nintendo Switch için piyasaya sürüldü.[1]

Oyun, serinin geleneksel oyun tarzını izler. Çeşitli karakterlerden birini kontrol eden oyuncular, rakiplerini zayıflatmak ve bir arenadan vurmak için farklı saldırılar kullanmak durumundadırlar. Tek oyunculu bir kampanya ve çok oyunculu modlara karşı da dahil olmak üzere çok çeşitli oyun modlarına sahiptir. Ultimate, önceki Super Smash Bros. oyunlarının karakterlerinin yanı sıra 80'den fazla yeni karakteri de içermektedir.[2]

Oyunun planlaması, Aralık 2015'te başlamış ve 3DS/Wii U oyununun indirilebilir içeriğinin (DLC) tamamlanmasından sonra geliştirilmeye başlandı.[3] Serinin yapımcısı ve yönetmeni Masahiro Sakurai, 3DS/Wii U geliştiren stüdyolar Bandai Namco Studios ve Sora Ltd. ile birlikte geri döndü. Stüdyoların geri dönüşü hazırlık sürecini hızlandırdı. Sakurai'nin Ultimate ile olan hedefi, bunun neden olabileceği çeşitli geliştirme ve lisanslama sorunlarına rağmen önceki oyunlardan her karakteri içermekti. Çeşitli tanınmış video oyun müzisyenleri, Hideki Sakamoto ile ana tema müziği olan "Lifelight"'ı yazdı.

Super Smash Bros. Ultimate, büyük bir beğeni toplayarak bazı eleştirmenler tarafından serinin en iyi oyunu olarak adlandırıldı. Çevrimiçi modu bazı eleştiriler almasına rağmen, içeriğinin miktarını ve mevcut Smash oyun öğelerinin ince ayarını övdüler. Haziran 2019'a kadar, oyun dünya çapında 14.7 milyon adet satarak en hızlı satan Switch oyunu ve tüm zamanların en çok satan dövüş oyunu oldu.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Marks, Tom (6 Aralık 2018). "Super Smash Bros Ultimate Review". IGN. 25 Eylül 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 22 Eylül 2019. 
  2. ^ Donaldson, Alex (28 Kasım 2018). "Smash Bros Ultimate character roster: all fighters, stages and DLC for Smash on Switch". VG247. 22 Aralık 2018 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 22 Eylül 2019. 
  3. ^ Wong, Alistar (15 Aralık 2018). "Smash Bros. Ultimate Director Sakurai Talks About How The Game Isn't Just "Nintendo All-Stars" Anymore". Siliconera. 22 Aralık 2018 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 22 Eylül 2019. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]