Microsoft Works

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Microsoft Works
Geliştirici(ler)Microsoft
İlk yayınlanma1988
Güncel sürüm9.0 / 28 Eylül 2007 (16 yıl önce) (2007-09-28)
Geliştirme durumuDurduruldu
İşletim sistemiMS-DOS, Microsoft Windows, Mac OS
TürYaratıcılık yazılımı
LisansSahipli yazılım
Resmî sitesiwww.microsoft.com/products/works/default.mspx Bunu Vikiveri'de düzenleyin

Microsoft Works Microsoft tarafından geliştirilmiş durdurulan bir ofis paketidir. Works daha küçük, daha ucuzdu ve Microsoft Office'e veya diğer büyük ofis takımlarına göre daha az özellik taşıyordu. Temel işlevselliği bir kelime işlemci, bir hesap tablosu ve bir veritabanı yönetim sistemi içeriyordu.[1] Daha eski sürümlerde bir takvim uygulaması ve bir sözlük vardı, ancak eski sürümler bir terminal emülatörü içeriyordu. Works, bağımsız bir program olarak ve adaşı ev verimlilik paketinin bir parçası olarak mevcuttu. Düşük maliyeti (40 $ 'lık perakende, 2 $' lık OEM kadar düşük) nedeniyle, şirketler Works'u sıklıkla düşük maliyetli makinelerde önceden yüklemişlerdir.

Tarihi[değiştir | kaynağı değiştir]

Microsoft Works, eski Apple çalışanı Don Williams ve Rupert Lissner tarafından Macintosh için tasarlanmış entegre bir elektronik tablo, sözcük işlemci ve veritabanı programı olan MouseWorks'den geldi. Williams, Apple II bilgisayarları için benzer bir ürün olan AppleWorks'ün başarısını taklit etmeyi planlıyordu. Bununla birlikte, Bill Gates ve Edinme Müdürü Alan M. Boyd, Williams'ı ürünün Microsoft'a lisanslanması için ikna etti. Başlangıçta, Microsoft'un geliştirdiği Radio Shack TRS-80 Model 100 gibi küçük dizüstü bilgisayarlar için Office'in ölçeklendirilmiş bir sürümü olacaktı. Ancak, dizüstü bilgisayarlar güçlendiğinde, Microsoft Works, adından da anlaşılacağı üzere, kendi başına popüler bir ürün olarak gelişti. Microsoft, 14 Eylül 1987'de DOS için Works'ü açıkladı.[2]

4.5a sürümü ile Works, Works Word Processor ve Elektronik Tablo / Veritabanı belgelerinin aynı program arabiriminin pencerelerinde koştuğu, yekpare bir program mimarisi kullandı. Bu, 6 MB RAM ve 12 MB boş disk alanı gibi düşük gereksinimlerle daha yavaş bilgisayarlarda çalışmasına olanak tanıyan küçük bir bellek ve disk alanı sağladı. Works 2000 (Sürüm 5.0), her bir belgeyi ayrı bir örneğe açan ve Internet Explorer'daki baskı motorunu kullanan modüler bir mimariye geçti.

Sürüm 9.0, son sürüm, iki sayı halinde sunuldu: reklamsız sürüm, perakende ve OEM'ler mevcuttu ve reklamların desteklendiği ücretsiz bir sürümü (Works SE) yalnızca OEM'lere yeni bilgisayarlarda önceden yüklenebilir.[3]

2009'un sonlarında Microsoft, Works'ü durdurduğunu ve Office 2010 Starter Edition ile değiştirildiğini açıkladı.

Özellikleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Microsoft Works, Microsoft Word belgelerini ve Works elektronik tablosunun Microsoft Excel çalışma kitaplarını açma yeteneğini de içeren, ancak bunlarla sınırlı olmayan Microsoft Office belge biçimleri (DOC ve XLS) için yerleşik uyumluluk özelliğine sahiptir. Yeni sürümler görev bölmelerini içerir ancak önemli ölçüde güncellenmiş özellikleri içermez.[4] Son sürümde (Sürüm 9.0) bile, Windows 95 dönemi simgeleri ve araç çubukları, bunları daha sonraki uygulama yazılımlarıyla uyumlu hale getirmek için güncellenmedi. Tescilli yerli .WKS (elektronik tablo), .WDB (veritabanı) ve .WPS (kelime işlemci) dosya formatlarını kullanmasıyla sınırlı olsa da, Veritabanı / elektronik tablo verilerini sözcük işlemci belgelerine (ör., Mektup birleştirme) entegre etme kolaylığı ve kolaylığı, bazı küçük ve ev bazlı işletme sahipleri için bir seçenek olarak kalmasına izin verir. Veritabanı yönetim sistemi, bir "düz dosya" (yani, ilişkisel olmayan) çalışırken acemi kullanıcıya formüllerden (standart cebirsel sözdizimini kullanan ve kendine referans verebilen) karmaşık dönüşümler yapmasına ve kopyalanabilen kullanıcı tanımlı raporlara izin verir. 'Works Portfolio' yardımcı programı, Microsoft Bağlayıcısı benzeri işlevsellik sunar.[5]

2007 Office Sistem Uyumluluk Paketi'ni yükleyerek Works Word Processor ve Elektronik Tablo, yerel olarak çalıştırılmak yerine dönüştürülmelerine rağmen Office Open XML belge biçimlerini içe / dışa aktarabilir. Works Takvim randevuları depolayabilir, Windows Adres Defteri ile birlikte Adres Defteri'nin ardılı Windows Contacts ile bütünleşir ve doğum günlerini ve yıldönümlerini kullanıcıları hatırlatabilir. ICalendar (.ICS) dosyalarını içe / dışa aktarmayı destekler.[6] Ancak iCalendar dosyalarına abone olmayı veya bunları WebDAV aracılığıyla çevrimiçi yayınlamayı desteklemez. Sürüm 8'e kadar Works Görev Başlatıcısı'nı kullanarak takvim ve Windows Adres Defteri'ndeki kişiler taşınabilir aygıtlarla eşitlenebilir. Works 9.0, eşitleme özelliği kaldırılmıştır.

Dosya biçimi uyumluluğu[değiştir | kaynağı değiştir]

Microsoft, Works Word Processor biçimine açılma ve kaydetme için Microsoft Word için dosya biçimi dönüştürücü filtreleri yapar. Yeni Works elektronik tablosu ayrıca Excel biçimini kullanır, ancak farklı bir uzantıyla (* .xlr) Microsoft Office Excel daha yeni Works E-Tablolar'ı içe aktarabilir. Eski Works 2.0 elektronik tablo biçimi (* .wks); için bir içe aktarma filtresi var, ancak kayıt defterinde yeni Microsoft Office Hizmet paketleri tarafından devre dışı bırakılabilir.[7] Works Elektronik Tablo 3.x / 4.x / 2000 (* .wks) ve Works veritabanı (herhangi bir sürümü * .wdb) dosyaları söz konusu olduğunda, Microsoft, Excel veya Access için bir içe aktarma filtresi sağlamaz. Bu dosya türlerini Excel elektronik tablolarına dönüştürmek için kullanılabilen üçüncü taraf dönüştürücüler var: Veritabanı dosyaları için (* .wdb) ayrıca bir donateware programı bulunur; elektronik tablo (* .wks) ve veritabanı (* .wdb) dosyaları için ticari bir çözüm mevcuttur.[8]

Genel bir C++ kitaplığı olan libwps,, Microsoft Works'ün birçok farklı sürümünden metin ayıklayabilir. Go-oo, LibreOffice, NeoOffice ve OxygenOffice gibi OpenOffice.org değişkenleri libwps'i içeriyor. Libwps ayrıca bir komut satırı dönüştürücü de sağlar.

Macintosh platformunda Microsoft Works dosyalarına dönüştürmek için piyasada bulunan bir çözüm, DataViz'in MacLinkPlus ürünüdür. Ücretsiz çevrimiçi dönüşüm hizmetleri de mevcuttur.

Versiyon tarihi[değiştir | kaynağı değiştir]

Works MS-DOS[değiştir | kaynağı değiştir]

 • Microsoft Works 1.05
 • Microsoft Works 1.12
 • Microsoft Works 2.0 ve 2.00a
 • Microsoft Works 3.0, 3.0a ve 3.0b

Works Mac OS[değiştir | kaynağı değiştir]

 • Microsoft Works 1.0
 • Microsoft Works 2.0
 • Microsoft Works 3.0
 • Microsoft Works 4.0

Works Microsoft Windows[değiştir | kaynağı değiştir]

 • Microsoft Works 2.0 ve 2.0a (Windows 3.x)
 • Microsoft Works 3.0, 3.0a ve 3.0b (Windows 3.x)
 • Microsoft Works 4.0, 4.0a, 4.5 ve 4.5a (Windows 95)
 • Microsoft Works 2000 (v.5)
 • Microsoft Works 6.0 – Windows 95 için son sürüm
 • Microsoft Works 7.0 – Windows 98 için son sürüm (Orijinal sürüm)
 • Microsoft Works 8.0 – Windows 98 SE/Me/2000 için son sürüm – Windows XP ve Windows Vista, Windows 7 ve sonraki Windows sürümleriyle tamamen uyumludur.
 • Microsoft Works 8.5 Works 8.0 ve Microsoft Works Suite 2006 kullanıcıları için
 • Microsoft Works 9.0 – Windows Vista 'nın tüm sürümleri ile tamamen uyumlu ilk sürüm

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

 1. ^ https://www.cnet.com/news/microsoft-eyes-ads-as-consumers-close-wallets/[yalın URL]
 2. ^ "Arşivlenmiş kopya". 2 Nisan 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 14 Mayıs 2017. 
 3. ^ "Arşivlenmiş kopya". 3 Nisan 2018 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 14 Mayıs 2017. 
 4. ^ "Arşivlenmiş kopya". 1 Şubat 2012 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 14 Mayıs 2017. 
 5. ^ "Arşivlenmiş kopya". 28 Şubat 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 14 Mayıs 2017. 
 6. ^ "Arşivlenmiş kopya". 1 Nisan 2018 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 14 Mayıs 2017. 
 7. ^ "Arşivlenmiş kopya". 25 Mayıs 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 14 Mayıs 2017. 
 8. ^ "Arşivlenmiş kopya". 13 Eylül 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 14 Mayıs 2017. 

Logoları[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]