Microsoft Planner

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Microsoft Planner
Microsoft Planner (2019–present).svg
Introducing-Office-365-Microsoft Planner-4.png
Geliştirici(ler) Microsoft
İlk yayınlanma 6 Haziran 2016 (4 yıl önce) (2016-06-06)
İşletim sistemi Microsoft Windows
Tür Yaratıcılık yazılımı
Lisans Sahipli yazılım
Resmî sitesi tasks.office.com

Microsoft Planner Microsoft Office 365 platformunda kullanılabilen bir planlama uygulamasıdır. Uygulama, Office 365'in premium, iş ve eğitim aboneleri tarafından kullanılabilir.[1]

6 Haziran 2016'da Microsoft, uygulamayı genel yayın için hazır hale getirdi ve önümüzdeki haftalarda uygun abonelik planlarına geçirdi

Planlayıcı, kullanıcıların ve ekiplerin Office 365 platformunda çeşitli yollarla planlar oluşturmasına, görevleri bir araya getirip atamalarına, dosyaları paylaşmasına, diğer kullanıcılarla iletişim kurmasına ve ortak çalışmasına ve ilerleme güncellemeleri almasına olanak tanır.[2] Planner'da oluşturulan her yeni plan otomatik olarak yeni bir Office 365 grubu oluşturur.

Özellikleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Eskiden kullanılan Microsoft Planner logosu

Office 365 Planner, Office 365 Grupları'na çok yakından bağlıdır. Her yeni bir plan oluşturulduğunda, yeni bir Office 365 Grubu otomatik olarak oluşturulur ve bunun tersi de geçerlidir - önceden var olan bir Grub varsa, o zaman bu Gruba yönelik bir plan otomatik olarak oluşturulacaktır. Bunların hepsi daha kişiselleştirilmiş bir deneyim oluşturmak için ilişkileri, verileri ve etkinliği haritalamak için makine öğrenmeyi kullanan Office Graph tarafından desteklenmektedir.[3]

Kullanımı[değiştir | kaynağı değiştir]

Başlamak için ilk kullanıcının planını oluşturması gerekir. Daha önce de belirtildiği gibi önceden kurulmuş Gruplar varsa, gruplara otomatik olarak bir plan hazırlanır ve Planlayıcı ana sayfasında görünür. Değilse, kullanıcı Yeni Plan'ı tıklayarak hızlı bir şekilde bir plan oluşturabilir. Planlara yüksek düzeyde genel bir bakış sağlamak için planların nasıl ilerlediğini (üyeleri ekledikten ve görevleri oluşturduktan sonra) anlık görüntüsünü gösteren 'Planner Hub'ı'na ulaşabilir.[4] Bununla birlikte tüm temel bilgileri kolayca gösteriyor, böylece kullanıcı neyin ilerlediğini, başlamadığını ve tamamlanmadığını görebilir.

Yeni planla kullanıcı grup üyeleri ekleyebilir - sadece otomatik olarak kişileri listeleyecektir. Kişi listede yoksa, ancak işletme e-posta adreslerine izin verilir.[5]

Plana eklenen her kimse otomatik olarak Gruba eklenecek ve Grubun Outlook'ta görüneceğini görecektir. Outlook Web, yalnızca tüm Grupları birlikte gösterir, ancak yüklü Outlook'ta bir beğenilen plan sık kullanılanların en üstünde görünür; Değilse, yalnızca aşağıdaki gibi bir Gruplar bölümünde Gelen Kutusunun altında görünür.[6] Herkes bir plana eklendiğinde ana gelen kutularına bir e-posta bildirimi gönderir, bunları Plan ve ekiple karşılar ve bazı başlangıçlarda faydalı bilgiler verir.

Planını aldıktan sonra, kullanıcı ekip üyeleri eklemeden önce veya sonra yapabileceği görevler veya 'kartlar' oluşturmaya başlayabilir.

Kullanıcı görevleri Board sekmesinden veya Charts sekmesinden görüntüleyebilir. Yönetim sekmesi görevlerin / kartların hangi aşamada olduğunu gösterir ve her göreve ayrıntı verir.[7] Eğer bir görev gecikse, tarih kırmızı renkle vurgulanır.

Grafik görünümü, Plan içindeki görevlerin üst düzey bir görünümünü verir. Görevin durumuna getirir; Başlamamış, geç başlamış, tamamlanmış ve görevlerin nerede verildiğini de göstermiştir. Yan gezinme boyunca kullanıcı en sevdiği planları ve sık kullanılmayan planları görebilir ve ayrıca tüm Planlar ve hangi aşamalardaki aşamaları için görevleri görmek için 'Görevlerim' bölümüne gidebilir.

Bildirimler[değiştir | kaynağı değiştir]

Şu anda, Plan içindeki herhangi bir etkinlik, tüm ekip (veya 'Grup') ile paylaşılan bir posta kutusu olan Grup gelen kutusuna e-postayla gönderilir. Plana abone olursanız, görevler tamamlandığında, görevlendirildiğinde, yorumlandığı zaman (doğrudan gelen kutusuna) e-postayla gönderilir. Aboneliği kullanıcı iptal ederse, gelen kutusunda (hem Grup, posta kutusunda olduğu gibi) hem de görevlerin hemen altında e-posta bildirimleri alır.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]