Kelime işlemci

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Açık kodlu kelime işlemcilere bir örnek: LibreOffice Writer

Kelime işlemci terimi, 1970 ve 1980'li yıllarda popüler olan elektronik yazı makinelerine denilmektedir. Bu cihazların ilk biçimlerinde hafıza bulunmadığından bir nevi elektrikli daktilo görünümündedirler.[1] Ancak özellikle 80'li yıllardan sonra her bir satırın kağıda yazılmadan önce düzenlenebilmesini sağlayan dijital bir panel eklenmiş zamanla da tüm metnin daha sonra düzenlenmek üzere kaydedilebildiği hafıza çipleri ile geliştirilmiştir.[2]

Bilgisayar teknolojisinin gelişmesi ve ofislerde yaygınlaşmasıyla birlikte 1990'lı yıllarda bilgisayarlar üzerinde çalışan kelime işlemci programları kullanılmaya başlanmıştır. Bu programlar günümüzde çok büyük miktarda veri içeren dokümanları içerisindeki resimler, grafikler, tablolar ve diğer eklentilerle birlikte tek bir dosya olarak kaydetme ve biçimlendirme özelliğine sahiptir.

Kelime işlemci yazılımlarının başlıcaları Microsoft firmasının ticari ürünü olan Microsoft Office ve birer özgür yazılım ürünü olan LibreOffice, Apache OpenOffice ve Calligra gibi yazılımlardır. Bu paketlerin içerisinde sadece kelime işlemci yazılımı değil elektronik tablo işlemcisi ve sunum hazırlama gibi genel ofis ihtiyaçlarını karşılamak üzere üretilmiş olan programlar da bulunmaktadır.

Belge biçimi[değiştir | kaynağı değiştir]

Kelime işlemcileri, bilgisayar yazılımları arasında en çok kullanılan araçlardandır. Ayrıca paylaşımı en çok yapılan doküman biçimleri kelime işlemci programları tarafından üretilmektedir. Ancak 2006 yılına kadar tüm kelime işlemci yazılımları için ortak ve özgür bir doküman biçimi standardı yoktur. 2006 yılında ISO tarafından kabul edilen Açık Doküman Standardı OpenDocument ile kullanımı ve teknik verileri kamuya açık bir doküman biçimi kullanılmaya başlandı. OpenDocument biçimi uzun bir müddet Microsot Office paketi tarafından desteklenmedi, ancak Microsoft firması MS Office 2007'nin SP2 sürümünden itibaren ODF'yi desteklemeye başladı.[3]

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "What is a Word Processor? – Features and Examples | Microsoft". Microsoft. 19 Ocak 2024 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 19 Ocak 2024. 
  2. ^ "Word processor | Definition & Facts | Britannica". www.britannica.com (İngilizce). 14 Aralık 2023. 29 Eylül 2023 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 19 Ocak 2024. 
  3. ^ Cat Ellis (4 Ekim 2021). "Best free word processor of 2024". TechRadar (İngilizce). 18 Ocak 2024 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 19 Ocak 2024.