LibreOffice

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
LibreOffice
LibreOffice logo.svg
LibreOffice Baslangic 5 0.png
LibreOffice 5.0 başlangıç ekranı
Geliştirici(ler) The Document Foundation
Kararlı sürüm 6.1.4[1] / 18 Aralık 2018 (12 ay önce) (2018-12-18)
Ön izleme sürümü 6.2 Beta1 [2]
/ 20 Kasım 2018 (13 ay önce) (2018-11-20)
İşletim sistemi Windows, Linux, Mac OS X,
BSD, Unix, Android
Erişilebilirlik 112 dil
Tür Ofis yazılım seti
Lisans Önceki katkılar LGPL v3, yeni katkılar çift lisanslı olarak MPL v2[3]
Resmî sitesi libreoffice.org (İngilizce)
tr.libreoffice.org (Türkçe)

LibreOffice, The Document Foundation tarafından geliştirilen, pek çok platformda çalışan ve diğer ofis programlarıyla uyumlu, özgür ve ücretsiz bir ofis yazılımıdır. LibreOffice adındaki Libre sözcüğünden de anlaşılacağı gibi (İspanyolca ve Fransızca'da özgür demektir) bir özgür yazılım ürünüdür.

LibreOffice, Microsoft Office ile oluşturulmuş (.doc, .docx, .xls, .xlsx, .ppt, .pptx, .pps, .ppsx) dosyaları açabilir, düzenleyebilir ve yine aynı biçimlerde kayıt edebilir. Bununla birlikte LibreOffice uygulamaları esas olarak OpenDocument adı verilen açık ve özgür bir ISO standardını kullanmaktadır. XML tabanlı bu özgür dosya biçimi, kullanıcıların LibreOffice kullanma zorunluğu olmadan dosyalarını açabilmesine olanak verir. OpenDocument biçiminde oluşturulmuş dosyalar bu biçim ile uyumlu herhangi bir yazılım (Microsoft Office dahil) kullanılarak açılabilir, düzenlenebilir.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

OpenOffice.org geliştirme süreçlerinde Sun Microsystems'ın tek belirleyici olması ve dışarıdan katkıcıların kod yazmasını zorlaştırıcı engeller getirmesi, 2008 yılından bu yana özgür yazılım camiasının tepkisini çekmekteydi.[4]

Sun Microsystems'ın Oracle firması tarafından satın alınmasından sonra, Oracle'ın özgür yazılım projelerine soğuk ve yeni yatırımlardan kaçınan duruşu, eleştirilerin dozunun yükselmesine neden oldu. 28 Eylül 2010 günü, aralarında Michael Meeks'in de olduğu pek çok önemli OpenOffice.org geliştiricisi, The Document Foundation isimli bir yapılanmayı duyurarak, "topluluk merkezli" yeni bir OpenOffice.org çatallaması için çalışacaklarını açıkladılar.[5]

Firmaların geliştiriciler üzerinde baskı kuramayacağı, katı ve ağır teknolojik bağımlılıkları olmayan, herkesin eşit söz hakkına sahip olduğu, yeni bir ofis yazılımı hedefiyle yola çıkan The Document Foundation, kısa bir sürede büyük bir desteği yanına çekti. Bu yeni yapı; Google, Novell ve Red Hat gibi pek çok büyük şirketçe destekleniyor. The Document Foundation'un destekçileri arasında Özgür Yazılım Vakfı (FSF), Açık Kaynak İnisiyatifi (OSI), OASIS, Canonical, Collabora, Red Hat ve GNOME Vakfı'nın yanı sıra çeşitli yerel LibreOffice toplulukları yer alıyor.

Bileşenler[değiştir | kaynağı değiştir]

LibreOffice çağdaş bir ofis yazılımından beklenen özellikleri sağlayabilen, birbiriyle yakın çalışan uygulamaların toplamıdır. Çoğu uygulama Microsoft Office'in karşılığı gibi görünse de, LibreOffice pek çok artı özellik ve farklılık içeren, özgün bir bir üründür.

LibreOffice 6.1 Writer Icon.svg Writer Microsoft Word benzeri bir kelime işlemci. Ek bir yazılım gerektirmeden PDF dosyası oluşturabilir. Ayrıca HTML belgeler WYSIWYG desteği sayesinde düzenlenebilir. MediaWiki biçiminde dışa aktarım yapabilir.
LibreOffice 6.1 Calc Icon.svg Calc Microsoft Excel benzeri bir hesap tablosu yazılımı. PDF biçiminde dışa aktarım yapabilir.
LibreOffice 6.1 Impress Icon.svg Impress Microsoft PowerPoint benzeri bir sunum yazılımı. Sunumları Adobe Flash (SWF) dışa aktarma ve Flash yüklü bilgisayarlarda oynatma yeteneğine de sahiptir. Microsoft PowerPoint'in .ppt dosyalarını okuma ve sunumları PDF olarak dışa aktarma yeteneklerini de içerir.
LibreOffice 6.1 Draw Icon.svg Draw Microsoft Visio benzeri bir diyagram oluşturma ve vektörel grafik düzenleme uygulaması. Akış diyagramlarından organizasyon şemalarına, genel posterlerden büyük grafiklere kadar çeşitli çizim ihtiyaçları için kullanılabilir. Ayrıca PDF dosyalarını içe aktarıp içeriğini düzenleme desteğine sahiptir.
LibreOffice 6.1 Math Icon.svg Math Matematik formülleri yaratmak ve düzenlemek için bir araç. Microsoft Denklem Düzenleyicisi'ne benzer. Formüller diğer LibreOffice yazılımlarının içine gömülebilir. Birçok yazıtipini destekler ve PDF olarak dışa aktarım seçeneğine sahiptir.
LibreOffice 6.1 Base Icon.svg Base Microsoft Access benzeri bir veritabanı yazılımı.

Genel özellikler [6][değiştir | kaynağı değiştir]

 • Lisans bedeli yoktur. Bir özgür yazılım lisansı olan Mozilla Kamu Lisansı (sürüm 2.0) ile dağıtılmaktadır. Kullanıcılar LibreOffice'i ücretsiz olarak kullanmakta ve dağıtmakta özgürdür. Birçok ofis uygulamasında ücretli olan çeşitli eklentiler ve ek özellikler (PDF olarak dışa aktarmak gibi) LibreOffice ile ücretsizdir. Şimdi ve gelecekte de gizli bir ücret bulunmuyor.
 • Özgür yazılımdır. LibreOffice'in özgür yazılım lisanslarının her biriyle yazılımı dilediğiniz kadar dağıtabilir, kopyalayabilir ve değiştirebilirsiniz.
 • Çapraz platform desteklidir. LibreOffice değişik donanım mimarilerinde ve Microsoft Windows, Mac OS X ve Linux gibi birçok işletim sisteminin altında çalışabilir.
 • Geniş dil desteğine sahiptir. LibreOffice kullanıcı arayüzü 100'ün üzerinde dili destekler ve LibreOffice projesi 70'ten fazla dil ve lehçenin üzerinde yazım denetimi, heceleme ve eş anlamlılar sözlüğü sağlamaktadır. LibreOffice Karmaşık Metin Düzeni (CTL) ve sağdan sola (RTL) dil düzenlerinin (İbranice, Arapça, Farsça ve Urdu dili) her ikisini de destekler.
 • Bütünleşme: LibreOffice'in tüm bileşenleri bir biriyle bütünlük içindedir.
 • Tüm bileşenler genel bir imla denetçisi ve uygulama içinde sürekli kullanılan diğer araçları paylaşır. Örneğin, Writer ve Calc uygulamalarında çizim araçları benzerdir fakat Impress ve Draw uygulamalarında ise daha gelişmiş olarak bulunur.
 • Belirli bir dosyayı oluşturmak için kullanılacak uygulamayı bilmenize gerek yoktur. Örneğin, bir Draw dosyasını Writer ile açabilirsiniz.
 • En küçük birimde ayarlanabilirlik: Genellikle bir seçeneği değiştirirseniz bu değişiklik tüm bileşenleri etkiler. Ancak LibreOffice seçenekleri bileşen düzeyinde hatta belge düzeyinde ayarlanabilir.
 • Dosya uyumluluğu: Açık Kaynak Belge Biçimi'ne (OpenDocument) ek olarak LibreOffice, Microsoft Office, HTML, XML, WordPerfect ve Lotus 1-2-3 dosya biçimleri dahil birçok genel dosya biçimlerinde açma ve kaydetme desteğinin yanında PDF ve Flash'ı dışa aktarma yeteneklerine sahiptir. Bir uzantı kullama (var olan): Bazı PDF dosyalarını içe aktarmak ve düzenleme yeteneği.
 • Üretici kilidi yoktur. LibreOffice Açık Kaynak Belge Biçimi'ne ve OASIS (Yapılandırılmış Bilgi Standardının Geliştirilmesi Kuruluşu) tarafından bir endüstri standardı olarak geliştirilmiş XML (Genişletilebilir İşaretleme Dili) dosya biçimini kullanır. Bu dosyalar kolayca açılabilir ve bir metin düzenleyici ile okunabilir ve çalışma çatıları açık ve yayımlanmıştır.

LibreOffice ve Microsoft Office uyumluluğu[değiştir | kaynağı değiştir]

LibreOffice, işlev seti ve özellikleriyle MS Office ile uyumluluk gösterir. LibreOffice yardımıyla MS Office belgeleri (Word, Excel, Powerpoint, Visio) açılabilir, değiştirilebilir, tekrar aynı biçimde ya da LibreOffice'in kullandığı OpenDocument biçiminde kayıt edilebilir.

LibreOffice, Microsoft Office belgelerdeki makroları çalıştırmaz. Söz konusu belgeleri tekrar MS Office altında açmak isteyebileceğinizi göz önünde bulundurarak makroları saklar.

LibreOffice türevleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

 1. ^ Vignoli, Italo. "LibreOffice 6.1.4 announced". Document Foundation. 19 Aralık 2018 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 26 Aralık 2018. 
 2. ^ "LibreOffice 6.2 Beta1 ready for testing". LibreOffice QA Blog. 25 Aralık 2018 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 25 Aralık 2018. 
 3. ^ "MPL Licenses". The Document Foundation. 21 Şubat 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. 
 4. ^ "Openoffice.org'da neler oluyor?". Özgürlükİçin. 3 Ocak 2014 tarihinde kaynağından arşivlendi. 
 5. ^ "Ufukta LibreOffice var". Özgürlükİçin. 8 Nisan 2014 tarihinde kaynağından arşivlendi. 
 6. ^ "LibreOffice 3.3 Başlangıç Kılavuzu". LibreOffice. 20.06.2016 tarihinde kaynağından arşivlendi.  Tarih değerini gözden geçirin: |arşivtarihi= (yardım)

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]