Microsoft Mail

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Microsoft Mail
Microsoft Mail icon.png
Microsoft Mail.png
Geliştirici(ler) Apple
İlk yayınlanma 1991 (29 yıl önce) (1991)
Kararlı sürüm 3.5
İşletim sistemi Microsoft Windows, Mac OS, OS/2, MS-DOS, IBM PC-DOS
Platform Çoğu dosya sunucu sistemi, Novell ve LAN Manager
Tür e-posta
Lisans Sahipli yazılım

Microsoft Mail Microsoft'un 1991 yılında sunduğu e-posta yazılımı idi. Yerel alan ağıları için birkaç eski Microsoft e-posta ürününe, başta iki mimari olarak verildi: bir tanesi Macintosh ağları için ve biri PC mimarisi tabanlı LAN'lar için.[1] Hepsi sonunda Microsoft Exchange Server ve Outlook ürün gruplarıyla değiştirildi.

Mac Ağı[değiştir | kaynağı değiştir]

İlk Microsoft Mail ürünü 1988'de AppleTalk Networks için tanıtıldı. InterMail, Microsoft'un satın alıp güncelleştirdiği bir ürünü temel aldı. AppleTalk ağlarında PC'ler için bir MS-DOS istemcisi eklendi. Daha sonra Quarterdeck Mail, daha sonra Star Nine Mail olmak üzere satıldı ve uzun süredir durdurulmuştur.

PC Ağı[değiştir | kaynağı değiştir]

İkinci Microsoft Mail ürünü olan PC Networks v2.1 için Microsoft Mail 1991 yılında piyasaya sürüldü. Microsoft'un satın aldığı Vancouver BC Consumers Software tarafından üretilen bir LAN e-posta sistemi olan Network Courier'e dayanıyordu. İlk 1991 yenileme sürümünü takiben, Microsoft 1992 yılında ilk büyük güncelleştirmesini Sürüm 3.0 olarak yayınladı. Bu sürüm, Microsoft'un ilk Genel Adres Defteri teknolojisi ve ilk şebeke zamanlama uygulaması olan Microsoft Schedule Plus'u içeriyordu.

Sürüm 3.0 ile 3.5 MS-DOS, OS/2 1.31, Mac OS, Windows (hem 16 hem de 32-bit), ayrı bir Windows for Workgroups Mail istemcisi için e-posta istemcilerine ve Point-to-Point Protokol öncesi / ön Serial Line IP (SLIP) çevirmeli modem bağlantıları üzerinden kullanılmak için bir DOS tabanlı Uzak İstemciye dahil idi. Windows 95 ve Windows NT 4.0'da, PC tabanlı sunucunun soyutlanmış bir sürümü, Microsoft Mail for PC Networks de dahil edilmiştir. Bu mimariye dayanan son sürüm 3.5 idi; Daha sonra sürüm 4.0 ile başlayan Microsoft Exchange Server'ın yerini aldı.

Istemci yazılımı da Microsoft Mail olarak adlandırıldı ve 4.x sürümü gibi Microsoft Office'nin bazı eski sürümlerine dahil edildi. Windows 95'in orijinal "Gelen Kutusu" (Exchange istemcisi veya Windows Mesajlaşmalar) da bir MS Mail sunucusuna bağlanma olanağına sahipti. Microsoft Mail Server sonunda Microsoft Exchange ile değiştirildi; Microsoft Mail istemcisi, Microsoft Exchange Client ve Schedule + sonunda Outlook (Windows ve Mac) tarafından değiştirildi.

Sunucu Mimarisi[değiştir | kaynağı değiştir]

Microsoft Mail, paylaşılan dosya bir posta sistemiydi; "Postane" herhangi bir dosya sunucusunda bulunabilen bir pasif veri tabanıydı. Istemciler, eşlenen ağ sürücüleri ve dosya paylaşımı Postane posta yazmak için kullanılır. Istemciler ayrıca kendi Postane İleti Aktarımı Aracısı (MTAs), diğer postaneler için giden teslimat için sıraya alma ve harici kaynaklardan gelen sıraya iletileri işlenmesi de dahil olmak üzere, Postane üzerindeki iletileri dolaşarak hareket etti. Postaneler arasında gitmek için gereken posta, başlangıçta MS-DOS üzerinde çalışan bir dış MTA (external.exe) tarafından taşınmıştır. OS / 2 1.31 için harici bir sürüm, External sürüm 3.2 için Microsoft Mail eklendi ve Windows NT için çok görevli bir MTA sürüm 3.5 ile eklendi.[2]

Bu, Windows NT ve Windows 2000'in OS / 2 alt sisteminde koştu ve çoğunlukla NT yönetim yardımcı programları tarafından denetime izin veren kancaları içeren sarmalayıcılarla Sürüm 3.2a Harici'den oluşuyordu.

Veritabanı tasarımı ve sunucunun pasif yapısı hem çok zayıf oluşturdu. "Başlık" ve "Zarf" adresleme verileri arasındaki ayrım eksikliği vardır. Posta listeleri benzer şekilde problematikti.

İstemci Mimarisi[değiştir | kaynağı değiştir]

İletilerin müşteri tarafından işlenmesi, ürün ömrü boyunca tutarsız kaldı. MS-DOS, çevirmeli bağlantı ve Mac OS istemcileri, sunucuda depolanan mesajları bıraktı; Windows ve OS / 2 istemcileri yerine yerel bir dosya (.MMF) depolama alanı olarak kullanarak iletileri indirirler. Bu saklama, bir dosya sunucusunda bulunabilirken, çeşitli dosya kilitleme sorunları kullanıcıların bir seferde yalnızca tek bir bilgisayardan postalarına giriş yapabileceği anlamına geliyordu.[3] Gelen kutusu senkronize edilebilirken, diğer klasörler olamazdı, yani sadece iki gelen istemci mimarisinde gelen kutusu mesajlarına erişilebiliyordu. .MMF depolama alanına erişebilen bir Mac OS istemcisi yaratma planları, 3.0 sürümü gelmeden önce terkedildi.

Ağ geçitleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Diğer e-posta sistemlerine bağlantılar, "yabancı posta sistemleri" için ağ geçitleri ile mümkün hale getirildi. Microsoft PROFS, SNADS (Office Vizyon), SMTP, X.25 üzerinden X.400, Novell Mesaj Gönderme Sistemi (MHS), MCI Mail, AT & T Mail ve diğerlerine ağ geçitleri gönderdi. Microsoft Exchange 4.0 gönderildikten sonra bu ağ geçitlerini çalıştıran birçok şirket, Microsoft Exchange Server konektörleriyle hızla yer değiştirdi.[4]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]