İçeriğe atla

Microsoft Project

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Microsoft Project
Microsoft Project 2010 ekran görüntüsü.
Geliştirici(ler)Microsoft
Güncel sürüm2013 (15.0.4517.1509)[1] / 13 Ağustos 2013
İşletim sistemiMicrosoft Windows
TürProje yönetimi yazılımı
LisansÖzel mülk, ücretli
Resmî sitesiproducts.office.com

Microsoft Project, MSP veya WinProj, Microsoft tarafından geliştirilen ve satılan, proje yöneticilerine plan oluşturma, kaynakların görevlere atanması, aşama takibi, bütçe yönetimi ve iş yükü analizi gibi konularda yardımcı olması amacıyla tasarlanmış bir proje yönetimi yazılımıdır.

Uygulama kritik yol zamanlamaları, kritik zincirleme ve olay zincirleme metodolojisi oluşturur. Ayrıca, üçüncü-şahıs eklentiler de mevcuttur. Zamanlamalar kaynak seviyeli olabilir ve zincirler Gantt chart'ta görselleştirilebilir. Ek olarak, Project farklı kullanıcı sınıflarını tanıyabilir. Bu farklı kullanıcı sınıfları projelere, görünümlere ve diğer verilere farklı erişim hakları ile ulaşabilirler. Takvimler, görünümler, tablolar, filtreler ve alanlar gibi kişiselleştirilmiş nesneler, tüm kullanıcılar tarafından paylaşılan bir kurumsal globalde saklanırlar.

Microsoft'un üçüncü Windows-tabanlı uygulaması olan Microsoft Project, yayınlandıktan birkaç sene sonra PC-tabanlı proje yönetimi yazılımı sektörünün lideri haline gelmiştir.

Ürün, Microsoft Office ailesinin bir üyesi olarak markalanmasına rağmen, hiçbir zaman herhangi bir Office paketinde içerilmemiştir (Visio'nun aksine). Office 2010'da da durum böyle olmuştur. Ürün, Standard ve Professional olmak üzere iki farklı sürüm olarak edinilebilir. MS Project'in dosya biçimi .mpp'dir.

Microsoft Project ve Microsoft Project Server, Microsoft Office Enterprise Project Management (EPM) ürününün kilometre taşlarıdır. Microsoft Project 2010 Şerit kullanıcı arabirimini sunar.[2]

Ayrıca bakınız

[değiştir | kaynağı değiştir]
  1. ^ "About Microsoft Office 2013 Click-to-Run Updates". Microsoft. 13 Ağustos 2013. 28 Aralık 2013 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 15 Ağustos 2013. 
  2. ^ "Steve Ballmer: Microsoft Office Project Conference 2007" (İngilizce). microsoft.com. 30 Ekim 2007. 28 Mart 2012 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 14 Şubat 2015. 

Dış bağlantılar

[değiştir | kaynağı değiştir]