İçeriğe atla

Menemen (yemek)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Menemen (solda) ile Türk kahvaltı sofrası

Menemen, yumurta, biber, domates ve isteğe bağlı olarak soğan kullanılarak yapılan bir Türk yemeğidir. İlk kez mübadele ile İzmir'in Menemen ilçesine gelen Girit Türkleri tarafından yapılmıştır ve adını ilçeden almaktadır.[1][2] Menemen Menemeni Türk Patent ve Marka Kurumu tarafından 26.02.2024 tarihinde tescillenmiş ve İzmir için coğrafi işaret almıştır.[3]

Hazırlanışı[değiştir | kaynağı değiştir]

Kızan yağa ilk olarak soğanlar atılarak pembeleşene kadar kavrulur. Ardından biberler atılarak hafifçe kavrulur, doğranmış domates malzemeye eklenir, domates suyunu bırakana kadar pişirilir. Sayısı ihtiyaca göre değişecek yumurtalar kırılır ve karıştırılarak pişmeye bırakılır. Daha sonra yemeğin üzerine isteğe göre pul biber, nane gibi baharatlar atılabilmektedir. Yumurtaların pişmesiyle yemek hazırlanmış olur. Sucuk, pastırma, sosis veya peynir eklenerek de yapılabilir, ancak bu geleneksel tariften uzaklaştırır.

Çakallı menemeni[değiştir | kaynağı değiştir]

Samsun-Çorum kara yolu üzerindeki Çakallı mevkiinde bulunan lokantalara has menemen türü olan Çakallı usulünde yumurtaların yalnızca sarısı kullanılmakta ve soğan kullanılmamaktadır. Üzerine peynir dökülür ve yöreye has ekmekle servis edilmektedir.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Menemen denince ilk akla gelen lezzet; Menemen Yemeği". İzmir Kültür ve Turizm Dergisi. 3 Eylül 2018 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 3 Eylül 2018. 
  2. ^ Yaşin, Mehmet (9 Temmuz 2016). "Yaz sofralarının kraliçesi menemen". Hürriyet. 3 Eylül 2018 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 3 Eylül 2018. 
  3. ^ "Menemen Menemeni". Türk Patent ve Marka Kurumu. 31 Mart 2024 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 31 Mart 2024.