Kullanıcı mesaj:Metehan2

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla

Vikipedi'ye Hoş Geldiniz![kaynağı değiştir]

Vikipedi'ye hoş geldiniz

Merhaba Metehan2. Herkesin katkıda bulunabildiği Özgür Ansiklopedi Vikipedi'ye hoş geldiniz!

 • Aklınıza takılan sorular varsa ve danışma gereği duyuyorsanız yardım ve sıkça sorulan sorular sayfalarına bakabilirsiniz. Ayrıca sorularınızı Danışma masası ve Köy çeşmesinde de belirtebilirsiniz. Maddelerde değişiklik yapmak için bu sayfaya ve bu sayfaya bakmanızda yarar var. Ses, animasyon, fotoğraf, vb. dosyaları Vikipediye yüklemek için önce mutlaka bu sayfayı okumalısınız. Vikipedistlerle mesajlaşmak isterseniz size her konuda yardımcı olmak isteyeceklerdir. Mesaj atmak istediğiniz kullanıcının mesaj sayfasına girip, üstteki "+" butonuna tıklayıp, çıkan değişiklik sayfasında konuyu, mesajı yazıp sonunda da 4 tilde ile (~~~~) imza atmayı lütfen unutmayınız!
 • Telif politikalarımız sebebiyle Vikipedi'ye telif hakkı saklı başka bir kaynakta var olan metinleri eklemiyoruz. Bunların içerdiği bilgileri ancak kendi cümlelerimizle buraya yazabilir ve onları kaynak gösterebiliriz. Lütfen başka site, kitap veya dergilerden Vikipedi'ye bilgi kopyalamayınız.

Unutmayın![kaynağı değiştir]

 • Maddelere imza atmayınız, maddelerde reklam yapmayınız, e-posta ve telefon numarası gibi özel bilgilerinizi paylaşmayınız. Kendinizi tanıtabilmek için kullanıcı sayfanızda Babil şablonlarını kullanabilirsiniz.
 • Aynı kişiye ait birden fazla hesabın ya da farklı kişilere ait olsa bile birden fazla hesabın tartışmalarda avantaj sağlamak amacıyla birlikte hareket etmesinin Kuklacılık olarak değerlendirileceğini ve bunun yasak olduğunu unutmayın. Politika ve yönergeleri okuduysanız, değişiklik yapmayı ve Vikipedide neler yapabileceğinizi artık biliyorsanız cesur olun ve değişiklik yapmaya başlayın!...
Haydi kolay gelsin!


HSK Maddesi[kaynağı değiştir]

Maddeye düzenlenmesi gerekiyor ibaresini eklemişsiniz.Ben tekrar baktım ancak eksiğin ne olduğunu anlayamadım.Ne yapılması gerektiğini söyleyebilir misiniz?--Metehan2 (mesaj) 22.48, 22 Ocak 2020 (UTC)

 • Merhabalar. Maddenin içeriğini kaynak olarak belirttiğiniz bölümden kelimesi kelimesine almışsınız gibi görünüyor. Fakat bu değişiklikler Vikipedinin genel biçem ve imlâ kurallarına uygun düşmemekte. Bu yüzden de Vikipedi formatına uygun olarak düzenlenmesi gerekiyor. Bunun için şu sayfadan yardım alabilir, size gönderilen hoş geldiniz mesajında yer alan diğer sayfalara göz atabilirsiniz. Maddeyi düzenlerken, kaynak olarak kullandığınız sayfada yer alan metni birebir kullanmadan, kendi cümlelerinizle yazmanız daha uygun olacaktır, böylece telif hakkı saklı olan sayfadan yararlanırken telif hakkı ihlâli yapmamış olursunuz. Bu konuyla ilgili olarak da bu sayfadan yardım alabilirsiniz. Güzel çalışmalarınızın devamını dilerim. Saygılarımla. – ravages | mesaj 09.14, 24 Ocak 2020 (UTC)
 • Tekrar merhabalar T.C. devlet kurumlarıyla ilgili maddelere baktığımda pek çoğunda sizin dediğiniz problem mevcut.Bu problemin önüne geçemeyiz çünkü bu maddelerin içerdiği pek çok bilginin kaynağı kanun,cumhurbaşkanlığı kararnamesi vb. olduğu için cümleleri aynen almak zorundayız.Aynı şekilde benim değişikliğim de kurumun internet sitesinden alınarak oluşturulmuş, kurumun internet sitesinden maddeye konulan bilgiler ise kanundan alınarak oluşturulmuş.Yani yaptığım değişiklikte herhangi bir sakınca olduğunu düşünmüyorum.İyi çalışmalar.--Metehan2 (mesaj) 01.23, 20 Mart 2020 (UTC)
Selamlar. O konuda haklısınız. Fakat benim kanaatim, kanun hükmünü olduğu gibi almak yerine biraz daha kendi cümlelerimizle yazmak ve metni biraz daha düz metne yakınsatmak. Çünkü bu sefer telif hakları da sorun olabilecektir. Mesela şu aracı kullanarak telif incelemesi yaptığımda, sayfanın telif haklarını ihlâl edecek düzeyde alıntı içerdiğini görüyorum. O yüzden maddeyi düzenlemekte fayda var. Ben madde üzerinde birtakım düzenlemeler yapacağım. Mesajınız için teşekkür ederim. Saygılarımla. --ravages | mesaj 08.54, 20 Mart 2020 (UTC)
 • Merhaba. Hâkimler ve Savcılar Kurulu maddesindeki değişiklikleriniz için teşekkür ederim. Genel sekreterleri eklemişsiniz, sağ olun fakat bu bilgiler kaynaksız idi. Kaliteli madde adaylığında kaynaksız bilgi pek hoş karşılanmıyor, bu nedenle orayı kaldırdım. Ayrıca eski üyeleri eklemeye kalksak bu sefer birçok başkanı, müsteşarı falan da eklemek gerekir ki, bu da maddeyi gereksizce uzatacaktır. Bu nedenle ben bizzat kurumun sitesinden güncel sekreteri kaynağıyla birlikte maddenin bilgi kutusuna ekledim. Katkılarınız için teşekkür ederim. Sevgiler. | ravages 12.21, 3 Nisan 2020 (UTC)

Devriye başvurunuz[kaynağı değiştir]

 • Selamlar. Öncelikle biraz geciken cevabım için kusuruma bakmayın, ancak müsait olabildim. Katkılarınıza baktığımda maddede genellikle ufak yazım, noktalama düzeltmeleri gibi katkılar gördüm. Bunlar elbette yadsınamayacak katkılardır, emeklerinize sağlık. Fakat devriyeler için, sürüm kontrolüne hâkim olmak esastır. Burada kullanıcılar, yapılan değişikliklerin vandalizm içerip içermediğini denetleyerek, vandalizm içeren katkıları reddetmek, diğerlerini ise onaylamak durumundalar. Mesela değişikliğimin geri alınması nedeniyle bana gelen bildirim nedeniyle şu maddeye bakalım. Bu maddede değişikliğimi geri alan kullanıcının üzerine şu değişikliği yapmışsınız. Sürüm kontrolü açısından bu doğru bir değişikliktir, teşekkür ederim. Özellikle köy maddelerinde bu tip ansiklopedik değeri olmayan, düzen ve biçem kurallarımıza aykırı, kaynaksız bilgi girişleri sıkça olmakta. Bu tip değişiklikleri katkılarıma bakarsanız "ansiklopedik olmayan bilgi eklentisi", "yorum içeren katkı", "kaynak gerektiren bilgi eklentisi" gibi gerekçelerle geri aldığımı görebilirsiniz. Bazen de ansiklopedik sınırlar içerisinde olmakla birlikte, kullanıcının iyi niyetle yaptığına kani olduğum değişiklikler de oluyor. Bunları da {{düzenle}}, {{kaynaksız}}, {{kategorisiz}}, {{olgu}} gibi bakım şablonları ile işaretlemekteyim. Böylece bu maddelerin bakım gerektiren maddeler bölümünde listelenerek bilgili ve ilgili kullanıcıların çalışmasına bırakmış oluyorum.
Vikipedi'de vandalizm iki çeşittir. İlki maddelere "fshjshjfsh" tarzı eklemeler yapan, vandal olduğu bariz kullanıcılar iken, ikinci ve en riskli tür ise "sinsi vandal" dediğimiz, ilk bakışta faydalı katkısı olduğu sanılan ama esasında kötü niyetle katkı yapan kullanıcılardır. Mesela bir sanatçının maddesine X ödülünü kazanan sanatçılar kategorisini ekler, biz de bunu iyi niyetli sanıp onaylayabiliriz. Fakat o sanatçı o ödülü aslında kazanmamıştır. Bu nedenle değişikliğin reddi gerekir. Bunun gibi durumlarda dikkatli olmak gerekir. Burada sürüm kontrolü ile aktif olarak ilgilenen kullanıcıların son değişikliklerini de inceleyebilirsiniz, bunun da yardımı olacaktır.
Son değişikliklerinize baktığımda biraz daha bu alana yoğunlaşmaya başladığınızı görüyorum. Bu gayet olumlu bir hareket. Mesela bu değişikliğiniz de doğrudur, TBA ihlali içeren bir değişikliği geri almışsınız. Şu değişiklik de gene doğru, vandalizm içeren bir değişikliğı geri almışsınız. Bunlar dışında da başvurunuzdan sonraki değişikliklerinizi genel itibarıyla doğru ve başarılı buldum. Fakat mümkün oldukça değişikliklerinizi kaydetmeden önce değişiklik özetini kullanmaya çalışın ve ne yaptığınızı kısaca açıklayın. Böylece katkılarınıza baktığımızda ne yaptığınızı daha kolay anlayabiliriz. Başka bir sorunuz varsa elimden geldiği ölçüde yardımcı olmaya çalışırım. Saygılarımla. --ravages 09.47, 15 Nisan 2020 (UTC)
 • Değerli yorumlarınız için çok teşekkür ederim. Saygılar--Metehan2 (mesaj) 10.44, 15 Nisan 2020 (UTC)

İskitler maddesi geri alma nedeni[kaynağı değiştir]

Merhaba, buradaki geri alma nedeniniz nedir acaba? LuCKY ileti 10.08, 19 Nisan 2020 (UTC)

Selamlar @LuCkY. İlgili değişikliği tekrar kontrol ettiğimde hata yapmış olduğumu gördüm.Bu yanlışlık için özür diliyorum.--Metehan2 (mesaj) 12.20, 19 Nisan 2020 (UTC)

Kullanıcı mesaj sayfalarına koyduğunuz şablonlar hakkında[kaynağı değiştir]

Eğer başına kopyala: koyarsanız imzanız da eklenir. {{kopyala:barizvandal gibi --Yaratmayıcı evet? 05.18, 22 Nisan 2020 (UTC)

Teşekkürler.@Yaratmayıcı~~trwiki --Metehan2 (mesaj) 05.20, 22 Nisan 2020 (UTC)

Silinen Konu Bilgilendirmesi Hakkında[kaynağı değiştir]

Merhaba, profilime vandalizm hakkında bir mesaj bıraktığınızı gördüm. Bu konuda nasıl bir sorun gördüğünüzü biraz açıklarsanız sevinirim. İstanbul Ticaret Odası sayfasına, İstanbul Ticaret Odası tarafından yürütülen projelerden biri de Bilgiyi Ticarileştirme Merkezi'dir. Yazmak gibi basit bir değişikliği neden vandalizm olarak yargıladığınızı merak ettim. İlgili değişiklik bu bağlantıdan incelenebilir.

Merhabalar @Tolgarda mesajınız üzerine tekrar kontrol ettim.BTM'nin ticari bir oluşum olmadığını gördüm.Bu yanlışlık için sizden özür diliyorum.--Metehan2 (mesaj) 16.16, 24 Nisan 2020 (UTC)
Tekrar merhaba, önemli değil. Hepimiz ara ara hatalar yapabiliriz. --tolgarda (mesaj) 21.46, 24 Nisan 2020 (UTC)

devriyelik başvurum[kaynağı değiştir]

Merhabalar öncelikle devriyelik başvuruma yanıt verdiğiniz için teşekkürler.Yanıtınızda hatalarımdan söz etmişsiniz kendimi geliştirebilmek adına yaptığım hataları ve tavsiyelerinizi söyleyebilir misiniz?--Metehan2 (mesaj) 06.35, 27 Nisan 2020 (UTC)

 • Mesaj sayfanızda yazılmış olan hataları kastettim. İyi çalışmalar. Dr. Coalmesaj 06.39, 27 Nisan 2020 (UTC)
 • Tekrar merhabalar @Dr. Coal bu hatalarımdan ders aldım ayrıca zaten fark eder etmez gereğini yaptım.Vikipedi'ye yaptığım katkıları gözardı ettiğinizi düşünüyorum.Saygılarımla--Metehan2 (mesaj) 06.51, 27 Nisan 2020 (UTC)
 • Adaylık sayfanızda gerekeni yazdım. Sizin ders aldım demeniz değil, ders aldığınızın görülmesi için zaman gerekli. İyi çalışmalar. Dr. Coalmesaj 06.54, 27 Nisan 2020 (UTC)

Bir rica[kaynağı değiştir]

Merhabalar. Sizden ricam sayfalarda düzeltme yaparken "kaynağı değiştır" kısmını kullanmanız yönünde. Değiştir kısmından kesme işareti ya da italik yazınca <nowwiki> şeklinde ekliyor, bu da istemediğimiz bir biçem sorunu, geri aldığım düzeltmeden görülebilir. Kolaylıklar dilerim sağlıklı günler. Kingbjelica (mesaj) 01.33, 29 Nisan 2020 (UTC)

Merhabalar @Kingbjelica daha önce böyle bir problemle karşılaşmamıştım.Neden böyle olduğunu açıklayabilir misiniz? Saygılarımla--Metehan2 (mesaj) 01.45, 29 Nisan 2020 (UTC)
Sizinle ilgili bir problem değil, maddeleri düzenlerken üste "değiştir" ve kaynağı değiştir" modülleri bulunmakta. Siz "değiştir" modülüne tıkayıp düzenleme yaparken bu modülde kesme işareti eklediğinde<nowwiki> olarak ekliyor, siz bunu görmüyorsunuz. "Kaynağı değiştir" kısmına tıklarsanız bu hatayı görebilirsiniz. Ayrıca Ali Koç maddesinde yaptığınız düzenlemeler VP:BEk ve genel yazım kurallarına uymuyor. Mesela Cumhurbaşkanlığı demek yerine CumhurBaşkanlığı demişsiniz, makam değil durum bildiren her "başkanlığı" ifadesini de "Başkan" olarak değiştirmişsiniz. Böyle kullanımlarımız yok, kolaylıklar dilerim.--Kingbjelica (mesaj) 16.34, 30 Nisan 2020 (UTC)
Merhabalar @Kingbjelica bul ve değiştiri kullanırken bazı aksilikler olmuş cumhurbaşkanlığı da değişmiş :) normalde küçük harfle başlayan "başkan" kelimelerini düzeltmeyi amaçlıyordum.--Metehan2 (mesaj) 20.10, 30 Nisan 2020 (UTC)
Bul değiştir benim de en büyük sorunlarım arasında :( kolaylıklar diliyorum size...--Kingbjelica (mesaj) 20.32, 30 Nisan 2020 (UTC)
Çok teşekkürler @Kingbjelica--Metehan2 (mesaj) 20.33, 30 Nisan 2020 (UTC)

Uyarı şablonları[kaynağı değiştir]

Merhaba Metehan, bazı kullanıcıların mesaj sayfalarına uyarı şablonu eklerken biraz "kaba" davrandığını gördüm. Sana tavsiyem şudur ki: Eğer deneme yapan anonim veya yeni bir kullanıcı görüyorsan twinkle'dan sorunlu kullanıcı karşılama şablonlarını kullanarak ufak ve nazik bir uyarıda bulunmandır. Hem onları motive eder ve yaptıkları denemeleri bir daha yapmamaları konusunda uyarmış olursun. Devam ederlerse koy tabiki :D Saygılar --Kutay Temel benim? 13.38, 2 Mayıs 2020 (UTC)

Tavsiyen için teşekkürler @KutayTemel dikkate alacağım.Saygılarımla :)--Metehan2 (mesaj) 13.40, 2 Mayıs 2020 (UTC)

kardeşim çorum da saraycik köyü için bilgileri giriyorum sen degistiriyorsun köyde yaşayan benim sen kimsin ki köy ile ilgili bilgileri siliyorsun İrfan DOĞAN.19 (mesaj) 14.35, 30 Ağustos 2020 (UTC)

gwangjong sayfası[kaynağı değiştir]

gwangjong sayfasını 2 Mayıs 2020'de ve 21 Mart 2020' katkı sağlamıştım ancak siz katı sağlamışsınız gibi görünüyor ve şuan benim yazdıklarım sizin yazılarınızmış gibi gözüküyor 3 Mayıs'ta katkı sasğlamışsınız ancak yazılarınız benim yazım bu konuyla ilgili bir bilginiz varsa geri dönüş yaparsanız sevinirim GWANGJONGG (mesaj) 08.22, 4 Mayıs 2020 (UTC)

Merhaba @GWANGJONGG yaptığınız değişiklik yazım yanlışı içeriyordu onu düzelttim,şablon ekledim ve kaynakça kısmını ekledim.Yaptığınız değişiklikler duruyor maddenin geçmişinden kontrol edebilirsiniz.İyi çalışmalar.--Metehan2 (mesaj) 08.31, 4 Mayıs 2020 (UTC)
ben yanlış anlamışım çok teşekkürler.İyi Çalışmalar. GWANGJONGG (mesaj) 08.41, 4 Mayıs 2020 (UTC)

Araç tavsiyesi[kaynağı değiştir]

 • Selamlar. Maddelere eklenen bilgileri kontrol ederken telif hakkı saklı içerik eklenip eklenmediğini şu aracı kullanarak kontrol edebilirsiniz. Açılan sitede, dil sürümünü seçip maddenin adını kutucuğa yazdığınızda maddede başka bir siteden içerik alınıp alınmadığını ve alındıysa madde ile site arasında ne ölçüde benzerlik olduğunu buradan görebilirsiniz. Buna göre maddeye telif şablonu ekleyebilir ya da değişiklikleri bu nedenle geri alabilirsiniz. İyi çalışmalar dilerim. --justinianus 11.49, 7 Mayıs 2020 (UTC)
Teşekkürler @Justinianus :)--Metehan2 (mesaj) 14.02, 7 Mayıs 2020 (UTC)

--Sakhalinio (mesaj - e-posta) 13.57, 9 Mayıs 2020 (UTC)

@Sakhalinio Merhabalar gerekçeyi ekledim kontrol edebilirsiniz.İyi çalışmalar.--Metehan2 (mesaj) 14.34, 9 Mayıs 2020 (UTC)

Kaynakça[kaynağı değiştir]

Merhabalar. Kaynak barındırmayan sayfalara {{kaynakça}} eklemek bildiğim kadarıyla gereksiz. Ayrıca yukarıda belirtilen telif dedektörü aracı "Tercihlerim>Küçük araçlar>Pratik menü"yü etkinleştirerek daha kolay bir şekilde kullanılabilir. İyi vikiler.--Dijkstra·ileti 02.23, 27 Mayıs 2020 (UTC)

 • Merhaba, @Dijkstra mesajınız için teşekkürler.Bazı yeni ve deneyimsiz kullanıcılar yaptıkları değişikliklere kaynak ekliyorlar ancak sayfada kaynakça kısmı bulunmadığı taktirde kaynakça kısmıyla ilgili bir sorun meydana geliyor.Sayfada kaynak gösterilmemiş olsa bile ileride gösterildiği taktirde bahsettiğim sorunun ortaya çıkmaması adına ileriyi düşünerek böyle eklemeler yapıyorum.Saygılarımla--Metehan2 (mesaj) 02.34, 27 Mayıs 2020 (UTC)
  • Ben de teşekkür ederim. Bildiğim kadarıyla @ToprakBot gibi bazı botlar bu değişikliği sayfada kaynak bulunduğu takdirde otomatik olarak yapmaya başlayacak. Başlığın sayfada içeriksiz yer alması ise çok tercih edilmez sanırım.--Dijkstra·ileti 02.44, 27 Mayıs 2020 (UTC)
   • Tekrar merhaba, @Dijkstra bilgilendirdiğiniz için teşekkür ederim.Artık söz konusu eklemeleri yapmayacağım.Saygılarımla. :) --Metehan2 (mesaj) 02.47, 27 Mayıs 2020 (UTC)

Kadılı köyü hk[kaynağı değiştir]

Kadılı köyünü bilmiyorsanız bu sayfada neden değişiklik yapıyorsunuz? Wikipedia da görevli misiniz? Yaptığım düzeltmeyi neden sildiniz? Bu köyle bir ilginiz var mı? Sizi tanıyor muyum? Ben Alp Aslan . Siz kimsiniz? Blueeyesly (mesaj) 14.02, 1 Haziran 2020 (UTC)

Sayın @Blueeyesly, @Metehan2 Vikipedi'de düzenleme yapan bir kullanıcıdır. Lütfen kullanıcıya saldırır şekilde konuşmayın. Gördüğüm üzere anonim bir IP adresinden değişiklik yapmışsınız, ve bu değişiklikte tam olarak; Arşivlenmiş resmi siteyi silip Facebook sayfası eklemişsiniz, ve kendi adınızı yazmışsınız. Kullanıcı hata yapmamış. Değişiklik yaparken bu tarzda yapmayınız, zira geri alınacaktır, ancak maddeyi geliştirir biçimde değişiklik yaparsanız, onaylanacaktır. İyi Vikiler. --euvonia mesaj 14.07, 1 Haziran 2020 (UTC)

Köy maddeleri[kaynağı değiştir]

Selamlar. şu değişikliği yaptım. Büyükşehir olmayan 51 ilin köyleri için köy maddeleri projesi başlattık ve bu kapsamda Kültür, Altyapı, Ekonomi gibi başlıklardaki içerikleri eğer kaynaksızsa otomatik çıkarıyoruz. Tarihçe kısmına ise genelde bulabildiğimiz isim değişikliği gibi bilgileri ekliyoruz. Maddeleri vandalizme uğramasın diye mümkün olduğunda az, öz ve kaynaklı hale getirmeye çalışıyoruz. Örnek maddemiz bu şekilde. O nedenle denk gelirseniz kaynaksız bahsettiğim başlıkları direkt çıkarabilirsiniz. Projeye katılmaya ilgi duyarsanız da haber vermeniz yeterli.--Śαвяí¢αи76ileti 06.50, 4 Haziran 2020 (UTC)

Uzman[kaynağı değiştir]

Selamlar. Maddelerde kullanacağınız uzman şablonunu |tarih= parametresi ile birlikte kullanmanızı öneriyorum. Böylece madde ilgili alt kategoriye eklenecek ve ana kategori olan Kategori:Uzman ilgisi gerektiren maddeler'de yığılma olmayacaktır. Ayrıca şablonu Twinkle ile kullanırsanız bu parametre otomatik olarak ekleniyor. Kolay gelsin.--Dijkstra·ileti 03.21, 5 Haziran 2020 (UTC)

Vikiproje Evrimsel Biyoloji Davetiyesi[kaynağı değiştir]

Darwin Tree 1837.png

VikiProje Evrimsel biyoloji davetiyesi

Merhaba Metehan2, evrimsel biyoloji ile ilgili maddeleri düzenleyip geliştiren Evrimsel biyoloji Vikiprojesi'ne katılmanızı bekliyoruz. Amaçlarımız ve yapacaklarımız için proje sayfasına bakabilirsiniz. İyi çalışmalar. --Brcan (mesaj) 16.00, 7 Haziran 2020 (UTC)Twinkle şablonları[kaynağı değiştir]

Sayın Metehan2, sizden ricam twinkle şablonlarını lütfen daha verimli kullanmanızı rica edceğim. Örnek olarak şu değişikliği verebilirim. Saygıalrımla, Sakhalinio (mesaj - e-posta) 19.56, 8 Haziran 2020 (UTC)

yapıcı olmayan değişiklik hk.[kaynağı değiştir]

Merhaba,

[1] Buradaki kontrolde yapıcı olmayan değişiklik demişsiniz. Örneğin benim ilk bakışta anlayamayacağım bir karakter orada parantez içinde açıklanmış. Bu değişiklik için bir daha düşünülebilir mi? Kolay gelsin. Goktr 00.30, 14 Haziran 2020 (UTC)

 • Merhabalar @Goktr001 ilgili değişikliği zaten söz konusu açıklamanın kalması için geri aldım.Zira o açıklamayı kaldırmıştınız.Saygılarımla.--Metehan2 (mesaj) 00.36, 14 Haziran 2020 (UTC)
Gece gece yanlış görmüşüm :( Keyfinize bakın. Kolay gelsin ^^ Goktr 00.39, 14 Haziran 2020 (UTC)

Bilgilendirme[kaynağı değiştir]

Selamlar Metehan, buradaki değişiklik doğru, bilgin olsun :) --euvonia mesaj 10.38, 14 Haziran 2020 (UTC)

52 Orduspor Hakkında[kaynağı değiştir]

Yaptığım değişikliğe kaynak talep etmişsiniz. Talep ettiğiniz kaynağı ekledim. Bilginize...--AvsinKasik (mesaj) 19.23, 21 Haziran 2020 (UTC)

Tebrikler[kaynağı değiştir]

Selam Metehan2, Yeni devriyelik görevinizde başarılar. Başlamadan önce birkaç hatırlatma yapmak istiyorum. Öncelikle aşağıdaki yönerge ve politikaları yeniden okumanız sizin için faydalı olabilir:

Bunlarla ilgili anlamadığınız herhangi bir yer varsa bana, herhangi bir devriyeye ya da hizmetli arkadaşlarımdan birine sorabilirsiniz. Size yardım etmekten zevk duyarız.

Şimdi buraya kadar her şeyi anladıysanız okuyucuya gösterilmeden önce devriyeler tarafından incelenmeyi bekleyen değişiklikleri Özel:BekleyenDeğişiklikler sayfasından incelemeye başlayabilirsiniz. Özel:Doğrulamaİstatistikleri sayfasından çalışkan devriye arkadaşlarımızı görebilirsiniz. Her değişikliği kabul etmek ya da reddetmek zorunda değilsiniz. Anlamadığınız veya emin olamadığınız değişikliği pas geçiniz. Böylece konunun uzmanı bir arkadaşımız ilgilenebilir. Özel:Tercihler sayfasında işinizi kolaylaştırabilecek bazı küçük programlar var. Gerekçe yardımcısı bunların olmazsa olmazı diyebiliriz.

Eskiden beri bekleyen değişiklikleri incelemek dışında yeni eklenen katkıları da canlı olarak takip edebilir ve kontrol edebilirsiniz. Vikipedi:Huggle programı bunu yapmanızın en kolay yolu. Program bir değişikliği geri aldığınızda kullanıcıya uygun bir uyarı mesajı da gönderiyor. Ayrıca programda diğer çevrim içi Huggle kullanıcıları ile fikir alışverişi yapabileceğiniz bir chat penceresi de var.

Çok konuştum biliyorum. Haydi kolay gelsin. Face-smile.svg --chansey mesaj? 13.29, 23 Haziran 2020 (UTC)

Görece uzun bir metin, yeniden eklemek istemedim o yüzden. Kolaylıklar dilerim. Dr. Coalmesaj 10.58, 14 Ağustos 2020 (UTC)

tebrikler :)--evrifaessa ❯❯❯ mesaj 11.00, 14 Ağustos 2020 (UTC)
Çok sağolun @Evrifaessa,@Dr. Coal--Metehan2 (mesaj) 11.37, 14 Ağustos 2020 (UTC)

Merhaba[kaynağı değiştir]

Merhaba, KTÜ maddesindeki değişikliğinizi geri aldım. İlgili maddede bana fayda sağlayan bir görsel gibi göründü ve dediğim gibi bence maddenin ansiklopedik değerini düşüren gereksiz bir ekleme de değil. Bilgilendirmek istedim, kolay gelsin. -- Goktr 10.14, 24 Haziran 2020 (UTC)

Pardon yanlış görmüşüm :D Değişiklikte sorun yok, ben kendi değişikliğimi geri aldım. Kolay gelsin. -- Goktr 10.16, 24 Haziran 2020 (UTC)

İyi çalışmalar[kaynağı değiştir]

Selamlar Metehan, devriyelik görevinde başarılar dilerim. Az önce Huggle'dan yazdım, görmediysen buradan inceleyebilirsin. Ayrıca, ne zaman kendine bir kullanıcı sayfası açıcaksın :) Kolay gelsin, iyi çalışmalar! --euvonia mesaj 21.14, 25 Haziran 2020 (UTC)

 • Merhabalar @Euvonia attığın sayfayı biliyorum ve sıkça kullanıyorum.Ancak huggle aracının nasıl çalıştığını merak ettim.İndirdim ancak tam olarak çözemedim.Huggle'da tarayıcıdaki gibi sadece inceleme bekleyen sayfalar görüntülenerek incelenebiliyor mu? Yardımcı olursan sevinirim. :)--Metehan2 (mesaj) 21.18, 25 Haziran 2020 (UTC)
  • Valla Huggle recent changes üzerine kurulu, sol tarafa bakarsan editlenen ve inceleme bekleyen sayfaları gösterir. Yani ne yalan söyleyeyim, ben de pek ustası değilim :) @Chansey oldukça fazla kullanıyor, sorularına en iyi yanıtı ondan alırsın. Ama yine de hizmetlimizi yormayalım, bana gerek buradan gerek Telegram üzerinden ulaşırsan elimden geldikçe yardım ederim. --euvonia mesaj 21.21, 25 Haziran 2020 (UTC)
   • @Euvonia, Uygulama oldukça karışık görünüyor.Ben bildiğim yoldan devam edeyim o zaman.Yine de bahsettiğim sorunun cevabını bulabilirsen bana ulaş.Teşekkürler.Kolay gelsin. :)--Metehan2 (mesaj) 21.26, 25 Haziran 2020 (UTC)
Selamlar. Çok tehlikeli bir araç :) Gerçekten gerek devriye gerek hizmetli fonksiyonlarını çok hızlı gerçekleştiriyor. Detaylı Bilgi için ilgili sayfayı inceleyebilirsiniz. chansey mesaj? 06.20, 26 Haziran 2020 (UTC)

Bazı Değişiklikleriniz[kaynağı değiştir]

Sevgili Metehan, yaptığınız katkılar için çok teşekkürler. Fakat özel isimlerden sonra gelen ekleri lütfen ayrı tutalım, birleştirmeyelim. Sevgiler--TheDevMate (mesaj) 04.04, 28 Haziran 2020 (UTC)

 • Ben de aynısını yazmak için gelmiştim, iyi çalışmalar. Dr. Coalmesaj 04.12, 28 Haziran 2020 (UTC)
  • Merhabalar @Dr. Coal@TheDevMate, TDK'ye göre Kurum, kuruluş, kurul, birleşim, oturum ve iş yeri adlarına gelen ekler kesmeyle ayrılmaz: Türkiye Büyük Millet Meclisine, Türk Dil Kurumundan, Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığına, Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü Başkanlığının; Bakanlar Kurulunun, Danışma Kurulundan, Yürütme Kuruluna; Türkiye Büyük Millet Meclisinin 112’nci Birleşiminin 2’nci Oturumunda; Mavi Köşe Bakkaliyesinden vb. kaynak:http://tdk.gov.tr/icerik/yazim-kurallari/kesme-isareti/ İyi çalışmalar. :)--Metehan2 (mesaj) 05.50, 28 Haziran 2020 (UTC)
   • Aynı TDK'ye göre "ek getirildiğinde Avrupa Birliği kesme işareti ile kullanılır". Ne kadar ciddiye alınabileceğini siz hesap edin. Normatif dilbilgisi bir yana, betimleyici olarak yaygın uygulama; dilekçe vb. evrak başlıklarında kesmesiz fakat metin içerisinde kesmeyle kullanım şeklinde. İyi çalışmalar. Dr. Coalmesaj 15.48, 28 Haziran 2020 (UTC)
    • Selamlar @Dr. Coal, Türkçe söz konusu olduğunda TDK'yi otorite olarak kabul etmek durumundayız.O yüzden TDK'nin kuralları dışında bir düzenleme yapmamızın doğru olmayacağını düşünüyorum.Saygılarımla.--Metehan2 (mesaj) 20.38, 28 Haziran 2020 (UTC)
     • Hayır, Türkçe söz konusu olduğunda TDK'yi otorite olarak kabul etmek durumunda değiliz. Sevgiler. Dr. Coalmesaj 21.23, 28 Haziran 2020 (UTC)

Merhabalar. Maalesef Pinglemeyi görmemişim. Şimdi son değişikliklere bakarken gözüme çarptı. TDK otorite olarak kabul edilsin diyorsunuz, fakat Dr. Coal, sırf bu sayfada bile bir tezatlık göstermiş. O yüzden ben direk olarak otorite kabul edilmesine karşıyım. Biraz gazete ve akademik yazılara baktım. Çoğunluk olarak bu tip eklerin ayrı yazıldığını gördüm. O yüzden belki duruma göre insiyatif alıp hareket edilse daha uygun olabilir. Sevgiler. TheDevMate (mesaj) 20.58, 28 Haziran 2020 (UTC)

 • Tekrar merhabalar @Dr. Coal@TheDevMate, öncelikle yanıtlarınız için çok teşekkürler.Türkçe konusunda TDK'yi otorite olarak kabul etmessek yazım ve imla kurallarını tümüyle çöpe atmamız gerekmez mi? Bazı yerlerde söz konusu kurumun düzenlediği kurallar kabul edilirken bazı yerlerde kabul edilmemesinin doğru olmadığını düşünmekteyim.Avrupa Birliği konusunda ise istisnalar olabileceğini düşünüyorum.Bu kurumun idarecilerinin Türkçe konusunda oldukça yetkin olduğu açıktır.Katkılarımı yaparken TDK'yi rehber olarak kabul etmeye devam edeceğim.Saygılarımla.--Metehan2 (mesaj) 21.48, 28 Haziran 2020 (UTC)

Hayır hocam, tümüyle çöpe atacak bir şey yok. Sadece tümüyle kabul edip, otorite gibi düşünmemek var :) misal olarak bu gibi tartışmalı konularda, hemen orada öyle yazıyor, öyle olsun yerine, başka yerlere de bakıp fikir almak, başkalarına fikir sormak iyi olabilir diye düşünüyorum. Sevgiler TheDevMate (mesaj) 22.00, 28 Haziran 2020 (UTC)

Merhabalar, dün bende mesaj yazmak üzere mesaj sayfanızı ziyaret ettim ki yazacaklarımın bu başlık altında zaten yazılmış olduğunu fark ettim. Öncelikle @Dr. Coal ve @TheDevMate’in ifadelerine kesinlikle katılıyorum. Bu konular epey süre tartışıldı ve neticede TDK’nin tek otorite kabul edilmemesi herkesçe ifade edildi. Değişikliklerinizi yaparken önceki tartışmaları görmezden gelip doğrusu budur düşüncesiyle hareket etmekten ziyade topluluk kararlarına göre düzenleme yapmanız daha münasip olur. Zira Vikipedi yaygın kullanımları dahi dikkate alarak yazılan bir ansiklopedi. Bu nedenle yalnızca TDK’yi baz alarak düzenleme yapmanız doğru bir hareket olarak gözükmüyor. Selamlar…--Gonuldagi mesaj 08.09, 29 Haziran 2020 (UTC)

 • Merhabalar @Gonuldagi, yanıtınız çok teşekkürler.Bahsettiğiniz tartışmaların linkini gönderebilir misiniz ? Sevgiler.--Metehan2 (mesaj) 10.12, 29 Haziran 2020 (UTC)
En güncel yorumları şuradaki “yayınlandı, yayımlandı” başlığında görebilirsiniz. Selamlar.--Gonuldagi mesaj 12.09, 29 Haziran 2020 (UTC)

Sürüm kontrolü ve etiketlemeler[kaynağı değiştir]

Merhabalar. Daha önce tanışmadık, Vikipedi’ye katkılarınız ve muhafaza etmek için yorulmazca çalışmanız için öncelikle teşekkür etmek istedim. Yakın zamanda izleme listemde gözüme takılan birkaç değişikliğinizden yola çıkarak yaptığınız birkaç değişikliği izledim ve bunlarla ilgili geri bildirim vermek istedim. Sürüm kontrolü uygulamasını uygunsuz derecede sıkı uyguladığınızı gözlemiyorum, geri aldığım değişikliklerinizden inceleyebilirsiniz. Bu uygulamanın tek varoluş amacı vandalizmle mücadele ve bunun ötesinde eklenen bilginin doğruluğunu kontrol mekanizması vs kesinlikle değil. Aksine kaynaksız eklenen bilgileri kaldırmak taş üstüne taş konularak ilerleyen bu mecranın özgür prensibine terstir. Hatta şurada olduğu gibi %100 doğru olan değişiklikleri geri aldığınızı görüyorum. Yalnızca vandalizmle mücadelede kullanma konusunda daha fazla özen göstermenizi rica edeceğim.

Bunun yanı sıra, özgün araştırma veya uzman şablonlarını maddelere yerleştirirken endişelerinizi spesifik olarak tartışma sayfasında ifade etmenizi rica edeceğim.

Sevgiler, iyi çalışmalar...

Seksen iki yüz kırk beş / GGT (mesaj) 22.27, 6 Temmuz 2020 (UTC)

Ek olarak, incelememi başlatan değişikliği belirtmem gerekli: [2]. Bunu yapıcı olmayan bir değişiklik olarak nitelemek veya sürüm kontrolüyle reddetmek net olarak uygunsuz, bir Kıbrıslı Türk olarak söylemem gerekli :) Sevgiler. —Seksen iki yüz kırk beş / GGT (mesaj) 22.33, 6 Temmuz 2020 (UTC)
 • Merhabalar @Seksen iki yüz kırk beş mesajınız için çok teşekkürler.Sizin gibi tecrübeli Vikipedistlerin uyarıları ve görüşleri benim için çok kıymetli. Tavsiyelerinize elimden geldiğince uyacağım. Saygılarımla.--Metehan2 (mesaj) 22.41, 6 Temmuz 2020 (UTC)
İnce cevabınız için çok teşekkür ederim. Herhangi bir sorunuz için her zaman mesaj sayfamın açık olduğunu da ilave etmiş olayım böylece. İyi çalışmalar tekrardan. —Seksen iki yüz kırk beş / GGT (mesaj) 22.46, 6 Temmuz 2020 (UTC)

Kaynak arşiv[kaynağı değiştir]

İyi günler. Bu değişikliği onaylamışsınız fakat kaynakların arşivli olarak durmasını tercih ediyoruz. Kolay gelsin! --S. LeaD 16.50, 9 Temmuz 2020 (UTC)

Çok da gerekli bir dış bağlantı değilmiş gerçi, tamamen çıkardım sayfadan. Problem yok. --S. LeaD 16.54, 9 Temmuz 2020 (UTC)

Telifli içeriğin kontrolü[kaynağı değiştir]

Selam, şuradaki değişikliği onaylamanız üzerine yazmak istedim. Eklenen resim telif hakkı ihlali oluşturan bir resim. Bu gibi değişiklikleri daha hassas kontrol etmemiz gerektiğini düşünüyorum. Selamlar :)--Furkan 💬 20.44, 12 Temmuz 2020 (UTC)

 • Merhabalar @Nanahuatl onayladığım değişikliğin neden telif hakkı ihlali olduğunu anlayamadım. Bir kullanıcı 19.yy olarak yazılmış yanlış bilgiyi 20.yy yazarak doğru hale getirmiş, ben de onaylamışım. Aydınlatırsanız sevinirim. Saygılarımla --Metehan2 (mesaj) 21.46, 22 Temmuz 2020 (UTC)
Telif ihlali açısından değil de hatalı değişiklik açısından. Sonrasındaki geri almamda konuyu açıkladım :) İyi günler.--NanahuatlEfendim? 22.09, 22 Temmuz 2020 (UTC)
Merhabalar @Nanahuatl Mesajınızda benzer konu yazmışsınız. O yüzden sormak istedim. Ayrıca yapılan değişiklik hatalı değil. Vikipedideki sayfasına bakılırsa futbolun 1863 yılında icat edildiği görülüyor. 19.yy başları yazarsak 1800'lerin başı demiş oluruz. Yani futbol icat edilmeden önceki tarihler. Bu bilgiyi olduğu gibi bırakırsak icat edildiği ülke dışına icat edilmeden önce gitmiş olur. Daha dikkatli olmanız gerektiğini düşünüyorum. Saygılarımla--Metehan2 (mesaj) 22.17, 22 Temmuz 2020 (UTC)
Futbolun "icadı"? Öyle bir şey yok elbette :) İcat edilen bir şey yok zira. Futbol dediğimiz oyun yüzyıllarca oynanan bir şey. Cambridge kuralları dediğimiz kurallar 1848'de çıkıyor misal. Yazılı kurallar olmadan da futbol oynamak pekala mümkündü. Futbol maddesini bu hâle getiren benim, oradan biliyorum zira :) Maddenin devamı incelenirse zaten değişikliğin doğru olmadığı görülecektir.--NanahuatlEfendim? 22.22, 22 Temmuz 2020 (UTC)
@Nanahuatl Merhabalar 19.yy başlarında şeklinde olan bilgiyi 19.yy sonlarında şeklinde değiştirmişsiniz. Benim onayladığım değişiklikten pek farklı değil açıkçası. Keşke mesaj atmadan önce kontrol etseydiniz. Neyse önemli olan Vikipediye katkı sağlamak. Saygılarımla.--Metehan2 (mesaj) 22.34, 22 Temmuz 2020 (UTC)
Değişiklik hatalıydı, onaylamışsınız, hatalı olduğunu da görüyorsunuz, şu an neyi konuştuğumuzu anlayamıyorum açıkçası. Biraz daha dikkatli olmanızı rica ettim, bu :) Ben ne hatalı bir değişiklik onayladım ne de hatalı bir ekleme yaptım. İyi günler.--NanahuatlEfendim? 22.38, 22 Temmuz 2020 (UTC)
@Nanahuatl Net bir tarihten bahsedilmediği için 19.yy sonlarıyla 20.yy başlarında arasında doğruyu yanlış yapacak kadar bir fark olduğunu düşünmediğim için onaylamıştım.Ancak ben mesaja cevap verene kadar 19. yy başlarında şeklindeki yanlış bilgiyi geri getirmiştiniz. Ben cevap verince düzelttiniz. Bunu belirtmek istedim. --Metehan2 (mesaj) 23.00, 22 Temmuz 2020 (UTC)

Devriyelik[kaynağı değiştir]

Merhaba @Metehan2. Değişikliklerinizi ve sürüm kontrolü işlemlerinizi bir süredir takip ediyorum. Katkı verme isteğiniz aşikar lakin sürüm kontrolünde bazı doğru bilgileri de geri aldığınızı görmekteyim. Devriyelik bildiğiniz üzere vandalizmle mücadele etmek maksatlı bir kullanıcı grubudur, dolayısıyla devriye faaliyetlerimizin yadsınılmayacak bir kısmının devriyelik yetkisinin iyi niyetli ama uygunsuz kullanımı olduğu kanaatindeyim. Diğer kullanıcılarımızın dahi bu konuda bazı bilgilendirmeleri olmuş. Dolayısıyla sizi devriye kullanıcı grubundan beyaz liste grubuna almayı uygun görüyorum. Bilgilerinize sunarım. İyi çalışmalar. chansey mesaj? 22.31, 22 Temmuz 2020 (UTC)

Merhabalar @Chansey. Doğru bilgiyi sadece bir defa geri almışım onu da bir kullanıcının uyarması neticesinde bir daha yapmadığımı düşünüyordum. Başka bir örnek varsa belirtin lütfen. Ayrıca topluluğun görüşleri alınarak verilmiş bir görevin böyle uyarılmadan, yanlışların düzeltilmesi için şans verilmeden bir anda geri alınması ne kadar doğru sizce ? Saygılarımla--Metehan2 (mesaj) 22.48, 22 Temmuz 2020 (UTC)
Devriyelik; hizmetli grubundaki kullanıcılar tarafından verilir ve gerekli görüldüğünde alınır Metehan2. Devriyelik başvurusu kısmının en üstünde de belirtildiği üzere; topluluk ise bu süreçte görüşleriyle hizmetlilere yardımcı olur. Devriye adayları oylama sonucunda seçilmezler. Geri alma işlemini bir hizmetli uyarmaksızın re’sen de tesis edebilirdi velakin uyarılar da defeatle yapılmış. Yukarda belirttiğiniz üzere maksat projeye katkı sağlamak; elbette ki BL olarak katkılarınıza makul bir süre devam ettikten sonra yeniden başvuruda bulunabilirsiniz. Kolay gelsin. chansey mesaj? 22.57, 22 Temmuz 2020 (UTC)
@Chansey Yanlış yaptığım onaylamaları belirtebilir misiniz ? Bir daha buna benzer düzenlemeler yapmamak için faydalı olacaktır.--Metehan2 (mesaj) 23.04, 22 Temmuz 2020 (UTC)
Mesaj sayfanızda yukarı doğru giderseniz yeterli bağlantılar verilmiş ve endişeler açıklanmış. Kolay gelsin. chansey mesaj? 23.17, 22 Temmuz 2020 (UTC)
@Chansey Söz konusu uyarılardan sonra gerekli derslerin çıkarıldığı ve öncesine nazaran kat kat daha dikkatli olunduğu halde 4.000'den fazla katkısı olan, Vikipedinin gelişmesi için saatlerini harcamış bir kullanıcının hevesini kırmak ne kadar doğru ? --Metehan2 (mesaj) 23.23, 22 Temmuz 2020 (UTC)
 • AWB kullanmış mıydınız? İlgisiz ama argüman olarak değişiklik sayısını kullanınca merak ettim. İyi çalışmalar. Dr. Coalmesaj 23.34, 22 Temmuz 2020 (UTC)
@Dr. Coal AWB kullanmadım. Merak ettiğim için indirip baktım ancak çözemediğim için kullanmadım. --Metehan2 (mesaj) 23.37, 22 Temmuz 2020 (UTC)
Dediğim gibi, anlık olarak merak ettim, teşekkür ederim yanıt için. Devriyelik meselesi canınızı sıkmasın, biraz daha dikkat ve sürdürülebilir tutarlı düzenlemelerle katkılarınıza devam etmenizi diliyorum. Dr. Coalmesaj 23.42, 22 Temmuz 2020 (UTC)
Hevesinizin kırılmasına gerçekten üzüldüm. Vikipedi'de devriyelik, hizmetlilik vb. yetkilerin alınıp verilmesi olasıdır ve bu yetkiler prensip olarak önemli değildir. Çeşitli sebeplerle devriyelik yetkisi alınan, daha sonra başvuru sonrası yeniden tanımlanan kullanıcılarımız olmuştur. Ayrıca değişiklik sayısı ve tecrübe her ne kadar bir done olsa da projenin korunması ve işleyişin sağlıklı devam etmesi namına yetkilerin alınıp/verilmesi ve hatta erişim engeli gibi yaptırımların uygulanması olasıdır. Dolayısıyla bu süreç size yöneltilmiş eleştirileri yeniden gözden geçirmeniz için bir vesile olmalıdır. Siz katkılarınıza devam ediniz; kısa vadede vandalizm politikası ve sürüm kontrolü üzerine tecrübenizin yeterli asgari seviyeye geleceğine inanıyorum. Kolaylıklar dilerim. chansey mesaj? 08.01, 23 Temmuz 2020 (UTC)

Kullanıcının ciddi boyutta VP:BEK ve Türkçe dilbilgisi sorunları da mevcut, not edeyim.--Kingbjelica (mesaj) 22.04, 28 Temmuz 2020 (UTC)

@Kingbjelica Merhabalar, yanıtınız için teşekkürler. Türkçe dil bilgisi konusunda TDK'nın ilgili konudaki düzenlemeleri neyse onu uyguluyorum. Biçem konusundaki eleştirinizi biraz açar mısınız ? Kendimi geliştirmek adına faydalanmak isterim. Saygılarımla--Metehan2 (mesaj) 22.14, 28 Temmuz 2020 (UTC)
@Kingbjelica, BEK'i bilmiyorum ama dilbilgisinin iyi olduğunu söyleyebilirim. Ayrıca devriyelikle bunların ilgisinin olmaması lazım, sadece vandalizm karşıtı katkılarını değerlendirmek lazım. Hizmetlilerde bile ciddi boyutta bozuk dilbilgisi ve yanlış biçem kullanımlarına rastlıyoruz.--Dijkstra·ileti 22.19, 28 Temmuz 2020 (UTC)

[İslam Kalkınma Bankası|İslam Kalkınma Bankasında]'nda gibi bir düzenleme hatalı, kaynağı değiştir kısmını kullanmadığınız için böyle oluyor, çok fazla örnek var böyle. BEK konusundaki hatalı değerlendirmelere seksen245' de değinmişti, aynı konu devam ediyor. Kesme işareti konusunda TDK kendi içinde çelişiyor, YK'ye girmesi 4 yıllık bir düzenleme, oturmuş ve kabul edilmiş bir şey değil. Hâlâ tartışılmakta, projede de geri aldığım şekilde yaygın. Topluluğun karar vermesi gereken bir konu, TDK proje için madde adlandırmaları, birleşik yazımlar vs. gibi çok sayıda tartışmada sorun yaratıyor çünkü "dil" gibi oturması zaman gerektiren bir şeyde sürekli güncelleme getiriyor. Bazen de MEB uygulamasıyla, sınavda sorulanla tam tersi oluyor. Birleşik kelimelerde TDK'nin proje için yarattığı sorun daha çok. Ben projedeki genel durum ve akademide-medyada yaygın kullanıma göre geri aldım. Bu konuda topluluk kararına başvurmak yerinde olacaktır, belki siz KM'de bu tartışmayı başlatabilirsiniz. Bu yüzden son düzenlemeleri geri almayacağım, sizden de ricam bu konuda topluluk karar almadan seri düzenlemelere geçmemeniz. Bu arada yeni başlık açmamak için -malum mobildeyim- buraya yazdım ve pek dikkat etmemişim konuşulanlara, haklısınız @Dijkstra--Kingbjelica (mesaj) 23.22, 28 Temmuz 2020 (UTC)

Merhabalar Sayın @Kingbjelica. Buradaki sıkıntı aynı şeyin sistem tarafından kaynak değiştir kısmından görülebileceği üzere tekrar yazılmasından kaynaklanıyor anladığım kadarıyla. İslam Kalkınma Bankasında şeklinde olan içeriğin İslam Kalkınma Bankasında şeklinde olması gerekiyor. Artık bu tür değişiklikleri yaparken kaynak değiştir kısmını kullanacağım. Uyarınız için çok teşekkür ederim. Saygılarımla.--Metehan2 (mesaj) 23.57, 28 Temmuz 2020 (UTC)
Estağfirullah uyarı değil nottu, kolaylıklar diliyorum.--Kingbjelica (mesaj) 00.00, 29 Temmuz 2020 (UTC)
Sağolun @Kingbjelica. İlgili sayfayı uygun hale getirmeye çalıştım bu arada :)--Metehan2 (mesaj) 00.04, 29 Temmuz 2020 (UTC)

Bir yıldız da sizin için![kaynağı değiştir]

Original Barnstar Hires.png Özgün Yıldız
Merhaba Metehan2,Tarih sayfalarına önem verdiğiniz ve katkılarınız için çok Teşekkür ederim. Baybarslı (mesaj) 12.20, 23 Temmuz 2020 (UTC)

Değişikliğinizin geri alınması[kaynağı değiştir]

 • Merhaba. Şurada sizin değişikliğinizi de "vandalizm" gerekçesi altında geri almışım. Vandalizm içeren değişiklik sizin yaptığınız değil elbette, sizden önceki yapılan. Lütfen gerekçeyi kendi değişikliğiniz çerçevesinde dikkate almayın. İyi çalışmalar dilerim. Dr. Coalmesaj 19.21, 23 Temmuz 2020 (UTC) 

Kullanıcı Engel Talebi bildirimi[kaynağı değiştir]

Merhaba. 88.242.132.71, siz bildirim yaptıktan 0:07:18 saat sonra Superyetkin tarafından engellendi. Engel açıklaması :#1-Küfürlü değişiklik. Bildirimde bulunduğunuz için teşekkürler.--KET Bot (mesaj) 15.19, 11 Ağustos 2020 (UTC)

Şebnem Bursalı[kaynağı değiştir]

Merhaba, kaynaksız etiketi eklediğin Şebnem Bursalı maddesinde biraz düzenleme yaptım. Sen de bana yardım edersen mutlu olurum. Sevgiler--GüneşÖzgün 10.21, 12 Ağustos 2020 (UTC)

Merhabalar @Kamiltolon, maddeyle ilgili bilgi sahibi değilim ancak inceleme bekleyen sayfalarda denk geldikçe maddede yapılan değişikliklerin uygun olup olmadığına bakarım. Teşekkürler.--Metehan2 (mesaj) 10.35, 12 Ağustos 2020 (UTC)

Kullanıcı Engel Talebi bildirimi[kaynağı değiştir]

Merhaba. Duru Baştuğ, siz bildirim yaptıktan 2:38:31 saat sonra Dr. Coal tarafından engellendi. Engel açıklaması :#1-Küfürlü değişiklik. Bildirimde bulunduğunuz için teşekkürler.--KET Bot (mesaj) 21.18, 13 Ağustos 2020 (UTC)

Uzman şablonu[kaynağı değiştir]

Merhaba. Maddelere gerekçesiz bir şekilde uzman şablonu eklemeniz konusunda daha önce yazışmıştık, başka arkadaşlar da bilgilendirmede bulundular sanıyorum ki. Bu şablon yalnızca çok spesifik durumlar için ve her eklendiğinde tartışma sayfasında spesifik olarak neden eklendiğinin açıklanması gerekli. "Genel olarak sayfayla uzman ilgilenmesi lazım" düşüncesi yeterli değil. Örneğin bir maddede çok ağır terminoloji kullanılır ve erişilebilir hâle gelmesi gerekmektedir, veya çok teknik bir bilginin doğrulanması gerekir, bu şablon o tarz durumlar için. Casus belli gibi maddelere eklenmesi ise bu maksattan uzak ve yapıcı değil, geri aldığım değişikliklerinizde diğer örneklerini görebilirsiniz. Dolayısıyla bu şablonu an itibarıyla kullandığınız şekilde maddelere eklememenizi rica edeceğim. Genel bir prensip olarak, etiketlerin gerçekten ihtiyaç duyulduğunda kullanılması gerektiğini ve mümkün mertebe kaçınılabiliyorsa az sayıda tutulması gerektiğini de ifade etmiş olayım. Katkılarınız için teşekkürler, iyi çalışmalar... --Seksen iki yüz kırk beş / GGT (mesaj) 22.37, 13 Ağustos 2020 (UTC)

Ben teşekkür ederim. Daha dikkatli olmaya gayret edeceğim.@Seksen iki yüz kırk beş --Metehan2 (mesaj) 22.51, 13 Ağustos 2020 (UTC)

Bir yıldız da sizin için![kaynağı değiştir]

WikiDefender Barnstar Hires.png Viki Savunucusu Yıldızı
Tebrikler..! GüneşÖzgün 12.01, 14 Ağustos 2020 (UTC)

Uyarı[kaynağı değiştir]

Merhaba. Şurada olduğu üzere yapıcı ve ansiklopedik bilgi ekleyen değişiklikleri kaynaksız olduğu gerekçesiyle geri almanız ansiklopediye zarar vermektedir. Bu konuda daha önce konuştuğumuz için bunu daha resmî bir uyarı olarak bilginize sunmak istedim. Devriye olarak tek sorumluluğunuzun vandalizmle mücadele olduğunu, ansiklopedinin taş üstüne başkalarının taş koymasıyla, adım adım ilerlediğini ve bu gibi geri almaların yeni kullanıcıların şevkini kırdığını unutmayalım. Nitekim söz konusu içeriği ekleyen kullanıcının da yapıcı katkıları devam etmemiş gözüküyor. Şüpheye düştüğünüz bir değişiklik olursa bana mesaj atmaktan çekinmeyin, beraber değerlendirelim. İyi çalışmalar. --Seksen iki yüz kırk beş / GGT (mesaj) 16.21, 4 Eylül 2020 (UTC)

Seçkin madde adaylıkları görüş bekliyor![kaynağı değiştir]

Selamlar, şu an "Vikipedi'de bulunan 365.786 maddenin 199 tanesi seçkin madde statüsündedir; yani diğer bir deyişle 1.830 Vikipedi maddesine bir seçkin madde düşmektedir." Oysa ki bu oran enWiki'de 1.050 maddede 1 seçkin madde. Seçkin madde oluşturmak kadar, seçkin maddde adaylıklarına görüş bildirmekte çok önemlidir, zira adaylıkların bekleme süresi 1 aydan fazla sürebiliyor. Ancak burada yalnızca "Destek Destek" şablonu eklemekten değil, detaylı bir incelemeden bahsediyoruz. Unutmayın ki, seçkin olması amacıyla bir madde oluşturduğunuzda o madde de "görüş bekleyen seçkin madde adaylıklarından" biri olacak. Eee bu kadar dil döktükten sonra bir görüşünüzü alırız, iyi Vikiler :) MediaWiki message delivery (mesaj) 13.22, 19 Eylül 2020 (UTC)

Mbwana Samatta[kaynağı değiştir]

Mbwana Samatta maddesini oluşturup Fenerbahçe yazmışsınız. Ne Fenerbahçe'si? Resmî site ya da Twitter açıklamadan böyle bilgiler ekleyemezsiniz. KAP'a sadece görüşmelerin başladığı bildirildi, kaynak dahi koymamışsınız. Oyuncunun lisansı yok, transfermarkt'ta Aston Villa yazıyor. Transfer duyumcusu değiliz biz, açıklanana göre bilgiler ekleriz. Tam olarak açıklanana kadar bilgiyi kaldırıyorum ve tekrarlamayacağınızı umuyorum.--evrifaessa ❯❯❯ mesaj 07.54, 24 Eylül 2020 (UTC)

 • Merhabalar, @Evrifaessa Maddeyi İngilizce vikipediden çevirerek oluşturdum. Orada maddeyi oluşturduğumda futbolcunun kulübü Fenerbahçe yazmaktaydı. Şimdi düzeltmişler. İngilizce vikipedinin kurbanı oldum kısacası. Çok özür diliyorum. Bir daha böyle bir şeyin tekrarlanmayacağından emin olabilirsiniz.--Metehan2 (mesaj) 08.31, 24 Eylül 2020 (UTC)

Lütfen emailinizi kontrol edin[kaynağı değiştir]

Merhaba Metehan2: Lütfen emailinizi kontrol edin! Konu: "The Community Insights survey is coming!" Herhangi bir sorunuz varsa, lütfen surveys@wikimedia.org adresine e-posta gönderin.

(English: Please check your email and spam! Subject is "The Community Insights survey is coming!" If you have questions, email surveys@wikimedia.org.)

Sorry for the inconvenience, see my explanation here.

MediaWiki message delivery (mesaj) 19.39, 24 Eylül 2020 (UTC)

Hoşgeldin[kaynağı değiştir]

Welcome to Metehan2 Saitnursicanl45 (mesaj) 17.12, 26 Eylül 2020 (UTC)

Telif uyarı hakkında[kaynağı değiştir]

Selam Metehan2. Telif Bot'un maddelerinize etiket eklememesi için "mevzuat.gov.tr/mevzuat?MevzuatNo=" URL adresini değerlendirme dışı tutulacaklar listesine ekledim. Bot telif hatası yaparsa lütfen bana mesaj atmaktan çekinmeyin. İyi çalışmalar. --Khutuckmsj 02.41, 30 Eylül 2020 (UTC)

Telif hk.[kaynağı değiştir]

Merhaba. Oluşturduğunuz ve sonrasında Telif Bot'un eklediği ihlal şablonunu çıkardığınız Burhan Üstün maddesini G9 gerekçesiyle sildim. Zira kaynak sayfanın altında "T.C. Anayasa Mahkemesi 2020 © Tüm hakları saklıdır." ibaresi bulunuyordu. Telif konusunda herhangi bir bilgilendirme veya uyarı gerektiğini düşünmüyorum, muhtemelen gözünüzden kaçmıştır diye tahmin ediyorum. İyi çalışmalar. Dr. Coalmesaj 00.57, 14 Ekim 2020 (UTC)

 • Merhabalar @Dr. Coal Mesajınız için teşekürler. [3] bu vikipedi maddesinin de aynı kapsamda değerlendirilmesi gerektiğini düşünüyorum. İyi çalışmalar.--Metehan2 (mesaj) 01.32, 14 Ekim 2020 (UTC)
  • Sağolsun Chansey ilgilenmiş eklediğiniz etiketle. Teşekkürler, iyi çalışmalar. Dr. Coalmesaj 09.40, 14 Ekim 2020 (UTC)

Siyaset VikiProjesi İBP[kaynağı değiştir]

Katılımınızı bekleriz. İBP'nin bitmesine az kaldı! Kadıköylümesaj 14.45, 20 Ekim 2020 (UTC)~ Siyaset İş Birliği Projesi ~

25 Ekim 2020 Pazar

Bu projenin amacı; VikiProje Siyaset topluluğunu siyaset konulu maddelerin ansiklopediye kazandırılması veya mevcut maddelerin geliştirilmesi amacıyla iş birliği ile birlikte hareket ettirmektir. Her ay bir veya iki proje seçilerek, Vikipedistlerin katılımıyla projenin hızlı bir şekilde bitirilmesi amaçlanır.

Siyaset İş birliği Projesi için siz de, yeni projeye aday gösterebilir veya oy kullanabilirsiniz. Ayrıca eski projeleri görmek için arşive göz atabilirsiniz.

Bu Ayın İş birliği Projesi[kaynağı değiştir]

~ Siyaset iş birliği ~

Society.svg
Bu ayki iş birliğine katılın!

Ekim 2020'nin iş birliği, maddesi henüz oluşturulmamış Türkiye'nin 27. dönem milletvekillerinin maddelerinin oluşturulmasıdır.
Puanlamaya alınabilmesi için aşağıdaki beş koşulun yerine getirilmesi gerekiyor.

 1. Tamamlanan her maddenin tartışma sayfasına, (sınıf ve önemi belirtilerek) siyaset proje şablonu eklenmelidir. Edebiyat, spor, bilim vb başka bir proje ile de ilgiliyse onların da eklenmesi önerilir.
  Hatırlatma: Siyaset projesi küresel çaptadır. Dolayısıyla, Türkiye'de bakanlık yapmayan milletvekilleri "az" önemde varsayılıyor.
  {{VikiProje | Proje = Siyaset | Sınıf = |Önem = }}
 2. Tüm maddelerin tartışma sayfalarında en üste Şablon:Tartışma şablonu eklenecektir.
 3. Tüm maddelerin tartışma sayfalarında (hayatta iseler) Şablon:YİB şablonu eklenecektir.
 4. Oluşturulan her maddeye Şablon:Makam sahibi bilgi kutusu eklenecektir.
 5. Ekim ayı içinde oluşturan maddeye yapılan katkılar, oluşturan kullanıcıya ait ise puanlanacaktır.
  Diğer katkılara yalnızca teşekkür edilecektir.

Puanlama:

 • Her bir Taslak sınıfında oluşturulmuş yeni madde için 8 puan,
 • Her bir Başlangıç sınıfında oluşturulmuş yeni madde için 17 puan,
 • Her bir C sınıfında oluşturulmuş yeni madde için 35 puan,
 • Eklenen her kaynak için 3 puan
 • Eklenen her kategori için 1 puan verilecektir.
 • Puanlama sonunda ilk üçe giren katılımcılar ödül alacaktır.
Hedef 20 yeni milletvekili maddesi oluşturmaktır:
3 / 20

 • Proje başlangıç: 1 Ekim 2020
 • Proje bitiş: 31 Ekim 2020

Bu imzasız yazı Kadıköylü (mesajkatkılar) tarafından eklenmiştir.