Cambridge Kuralları

Vikipedi, özgür ansiklopedi
(Cambridge kuralları sayfasından yönlendirildi)

Cambridge kuralları, Eton, Harrow, Rugby, Winchester ve Shrewsbury adlı eğitim kurumları temsilcilerinin katılımıyla 1848 yılında Cambridge Üniversitesi'nde oluşturulan futbol sporlarının ilk yazılı kuralları. Kale vuruşu, taç atışı ve ileri pasın tanımlandığı kurallarda, topu tutarak koşmak engellenmekteydi. Cambridge kuralları, Futbol Birliği tarafından 1863 yılında geliştirilen modern futbol kurallarının gelişiminde de etkili oldu.[1][2]

1856 civarındaki kurallar[değiştir | kaynağı değiştir]

1848 yılına ait kurallar günümüze ulaşmamıştır. 1856 yılına ait gözden geçirilmiş kurallar şu şekildedir:[3]

 1. Bu kulüp University Foot Ball Club (Üniversite Futbol Kulübü) olarak adlandırılacaktır.
 2. Oyununun başlangıcı orta sahadan topa vurularak yapılacak ve her golden sonra aynı şekilde top oyuna sokulacaktır.
 3. Her golden sonra, kaybeden taraf topa vuracak ve -daha önceden başka türlü planlanmadığı sürece- takımlar kaleleri değiştirecektir.
 4. Top, rakip sahadaki bayrakların ötesine geçtiğinde dışarıda sayılır. Bu durumda top, karşı takım tarafından doğrudan oyuna sokulur.
 5. Top, kaleyi herhangi bir taraftan geçtiğinde dışarıda sayılır.
 6. Top dışarı çıktığında sahadaki eski yerine getirilmeli, on adımdan fazla olmamak şartıyla açılıp, topa vurulmalıdır.
 7. Top vurularak bayrak işaretli yeri geçtiğinde gol sayılır.
 8. Bir oyuncu topu ayağıyla yakaladığında koşmadan vurabilir. Topa, durdurmak amacı dışında elle dokunulmaz.
 9. Eğer top bir oyuncuyu geçerse ve kendi kalesi yönünden geliyorsa diğer taraf vurmadan topa dokunamaz. Ancak diğer taraftan üçten fazla kişi varsa dokunabilir. Oyuncular kale ve top arasında oyalanamazlar.
 10. Hiçbir koşulda bir oyuncuyu tutmak, elle itmek ve çelme takmaya izin verilmez. Bu şekilde davranan bir oyuncuyu herhangi bir oyuncu durdurabilir ve topu almasına engel olabilir.
 11. Tüm maçlarda kazanan taraf, gol sayılarının çokluğuna göre karar verilir.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

 1. ^ "Cambridge... the birthplace of football?!" (İngilizce). BBC. 22 Eylül 2009. 30 Haziran 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 26 Kasım 2014. 
 2. ^ Searby, Peter (1997). A History of the University of Cambridge: 1750-1870 (İngilizce). III. cilt. Cambridge University Press. s. 669. ISBN 0521350603. 
 3. ^ "Football Association tribute to the Cambridge Rules" (İngilizce). Cambridge Üniversitesi. 5 Aralık 2014 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 27 Kasım 2014.