Vikipedi:İş birliği projesi/Proje önerileri

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Good Article collaboration.svg


İş birliği projesi

"Birlikten kuvvet doğar"

İş birliği projesi, Vikipedi topluluğunun her hafta belli bir konu üzerinde iş birliği yaparak çalışmasından meydana gelen bir projedir. Her haftanın ilk günü başlayan proje, haftanın son gününde tamamlanır ve proje kapsamında yapılan katkılar, proje sorumluları tarafından değerlendirilerek puanlanır. Yapılan puanlamalar sonucunda kullanıcılar, haftalık ve yıllık olarak Vikipedi içerisinde çeşitli ödüllerin sahibi olurlar ve bu ödüllerle yıllık bir ödül koleksiyonu oluştururlar.

İş birliği projesi'ne katılmak için katılımcılar ve sıralama kısmına kullanıcı adınızı eklemek yeterli olacaktır. Projeyle ilgili herhangi bir konuda yardım isteyen kullanıcılar, tartışma sayfasına veya proje sorumluları olan Estin Giç Giç · Madrox · Mecnun112 · Nanahuatl kullanıcılarının mesaj sayfasına mesaj bırakabilirler. Diğer taraftan, siz de ilerisi için proje önerebilir ya da öneriler için görüş belirtebilirsiniz.

Barnstar of Diligence Hires.png Ödüller (kazananlar) Human-applications-office.svg Haftalık maraton GA candidate.svg Bir proje önerin! Gnome-applications-office.svg Arşiv


Önerilen projeler (öneri ekleyin)[kaynağı değiştir]

Kategori:İncelenmemiş çeviri içeren sayfalar'daki maddelerin azaltılması[kaynağı değiştir]

İncelenmemiş çeviri içeren sayfalar kategorisinde an itibariyle 241 madde var. Bu maddelerin düzenlenerek azaltılması projesinin Türkçe Vikipedi için uygun bir proje olacağını düşünüyorum. --Ahmet Turhan (mesaj) 07.06, 14 Nisan 2019 (UTC)

Katılırım Katılırım

 1. Madde bakımlarının yapılması verimli olacaktır. --[evolutionoftheuniverse] @trwiki 21.23, 20 Mayıs 2020 (UTC)

Katılmam Katılmam

Yorum Yorum

 • "İncelenmemiş çeviri"den kasıt ne tam anlayamadım. Ya da incelemesi gereken, o yetkiye sahip kişiler kimler? Böyle bir inceleme mekanizması yok Vikipedi'de de o bakımdan soruyorum. İlk defa gördüm bu kategoriyi.--RapsarEfendim? 07.11, 14 Nisan 2019 (UTC)
Yetki durumu değil. Örneğin ContentTranslation kullanılıp bir çeviri yapıldığında otomatik çevirilerden ziyade manuel olarak yazılsa bile sorun olabiliyor ve bu maddeler otomatik olarak bu kategoriye düşüyor. Mesela kırmızı bağlantıları diğer dilinde aktarıyor veya çevirileri düzensiz yapıyor gibi. (Örneğin araba maddesinin Türkçe'de olmadığını varsayalım, bu aygıtla İngilizce çeviri yaptığımız herhangi bir madde ele alalım. Çevirdiğimiz İngilizce maddede içerisinde araba maddesi iç bağlı ise Türkçe viki'de "araba" olması gerekirken "car" olarak iç bağlantı veriyor. Eğer madde mavi bağlantılı ise ona doğru olarak bağlantı veriyor, ancak kırmızı ise sorun oluyor). Bu sadece gözüme çarpan bir örnek. Diğer bir örnek ise kaynak gösterme şablonlarında sorun olabiliyor, çeviri olduğundan şablon düzgün çıkmıyor falan. Zaten gizli kategori sıfatında, sürüm kontrolünün yapılması için kullanıcıların bir göz atması gerekiyor. --Ahmet Turhan (mesaj) 08.38, 14 Nisan 2019 (UTC)
Anlıyorum. Kaynak sorunları varsa zaten onlarla ilgili kategoriler var, otomatik olarak da ekleniyorlar. Dolayısıyla bu kısmı eliyorum. Çeviri aracı kullanılarak madde açıldığında otomatik olarak bu kategoriye düştüğünü bilmiyordum. Çok anlamsızmış. Bağlantıları da o şekilde direkt geçirdiğini bilmiyordum. Temelde, "bu çevirilerin incelenmesi gerekiyor" kavramını ben sorunlu buldum. Vikipedi'de hiçbir zaman, böyle bir inceleme, kontrol etme mekanizmamız yok. Ancak ve ancak seçkin ya da kaliteli içerik adayı olunca kontrol ediliyorlar, ama onda da farklı bir durum söz konusu (SMA ya da KMA kriterlerine göre inceleme). Proje olup olmamasından ziyade böyle bir kategorinin varlığını ben doğru bulmadım.--RapsarEfendim? 18.25, 14 Nisan 2019 (UTC)
Mesela bugün Vida Tomšič maddesini açtım. İlk açtığım şu halindeki sürümde en alta bu kategori (burada en altta) otomatik olarak eklendi mesela . Son halini verip, şablon hatalarını, iç bağları veya cümle yapılarını düzeltip bunu kaldırdım. Çeviri aygıtı bir veya birkaç sorun bulduğunda bu uyarıyı koyuyor. Bak mesela bu kategorinin olduğu ve aynı çeviri aygıtıyla Türkçe'ye çevrilmiş Demokrasi ve Sosyal Gelişme Birliği (Demokratik Kongo Cumhuriyeti) maddesine bakıyorum. İncelenmemiş, olduğu gibi aktarılmış. "Demokratik Kongo Cumhuriyeti'ndeki en uzun sürekli operasyon kaydına sahiptir." gibi cümleler var, madde açılmış ama tekrardan manuel olarak incelenmemiş. İlk sürümündeki hatalar devam ediyor. İncelemekten kasıt bürokratik bir sıfat değil, "ya tamam çevirdin ama bi oku şunu istersen" gibi bir şey :) Bazen sorun olmadığında kullanıcılar bu kategoriyi silmeyi de unutabiliyorlar, bir kontrol etmek lazım. Örneğin Bosna Hersek'te Hristiyan dövmeleri maddesi de aynı araçla açılmış, bu kategoride olmasına rağmen incelediğimde ben bir hata göremedim ve sanırım maddeyi oluşturan kullanıcı kategoriyi kaldırmayı unutmuş. --Ahmet Turhan (mesaj) 18.36, 14 Nisan 2019 (UTC)
E tamam anladım da, birincisi, o zaman her maddeyi "incelemek" gerekiyor (tekrar tekrar sayım :P). İkincisi, kimsenin böyle bir yetkinliğe sahip olup olmadığını bilemeyiz, bilmemiz de mümkün değil ve zaten Vikipedi böyle bir ortam değil. Teknik olarak sorunlar varsa bunlar zaten belirtilir, bu ayrı bir şey; ama "ben çevirdim ama çevirinin incelenmesi lazım" diye maddeyi işaretlemek Vikipedi'de yapamayacağımız bir şey. Sözlerim sana ya da proje teklifine değil, genel olarak bu kategorinin varlığına yönelik.--RapsarEfendim? 19.28, 14 Nisan 2019 (UTC)
Bu programla yapıyorsa bence işaretleme yapılması gerek, çünkü yardımcı bir aygıt kullanıyoruz. Çeviri hataları da dil-şablon-iç bağ gibi sorunları kapsıyor. Neyse kategori tartışması başka bir konu zaten :) --Ahmet Turhan (mesaj) 19.34, 14 Nisan 2019 (UTC)

Osman F. Seden filmografisi[kaynağı değiştir]

Üstteki Spike Lee filmografisi gibi seçkin liste olmaya yakın değil, ancak Türk sinemasının önemli yönetmenlerinden olan Osman F. Seden filmografisi maddesindeki filmlerin birçoğu Vikipedi'de yok. Bu şekilde oyuncuların maddelerinden de birçok kırmızı bağlantıyı temizlemiş olabiliriz. --RapsarEfendim? 20.35, 28 Temmuz 2019 (UTC)

Katılırım Katılırım

 1. --Pragdonmesaj 06.18, 14 Nisan 2020 (UTC)
 2. --Kingbjelica (mesaj) 20.32, 21 Mayıs 2020 (UTC)

Katılmam Katılmam

Yorum Yorum

Öksüz maddelerin bakımı[kaynağı değiştir]

Birkaç kere yaptık ama her defasında da gayet verimli bir şekilde geçti öksüz maddelerin bakımı projesi. Sık sık tekrarlamakta fayda var, yüzlerce maddelerin tepesinde bulunan uyarı şablonlarından kolayca kurtuluyoruz. --RapsarEfendim? 20.39, 28 Temmuz 2019 (UTC)

Katılırım Katılırım

 1. ----anerka'ya söyleyin 17.58, 19 Ocak 2020 (UTC)

Katılmam Katılmam

Yorum Yorum

Meksika mutfağı maddelerinin açılması[kaynağı değiştir]

Yıllar önce yaptığımız ve oldukça keyifli/verimli geçen bir projeydi. Şablon:Meksika mutfağında henüz açılmamış birçok yemek maddesi var. Bunların birçoğu Meksika'ya özgü değil, Latin Amerika mutfağının da parçası. Latin Amerika yemek kültürüne dair eksikliklerimizi gidermek adına iyi bir proje olacaktır. --RapsarEfendim? 20.50, 28 Temmuz 2019 (UTC)

Katılırım Katılırım

 1. Kulağa eğlenceli geliyor. •gufosowa•✆• 11.42, 18 Aralık 2019 (UTC)
 2. --Omerfaruk16❯❯❯ mesaj? 14.08, 25 Şubat 2020 (UTC)

Katılmam Katılmam

 1. Geniş bir katılım olmaz gibi geliyor buna.--Kingbjelica (mesaj) 20.32, 21 Mayıs 2020 (UTC)

Yorum Yorum

Çıkmaz sokak maddelerin bakımı[kaynağı değiştir]

Kategori:Çıkmaz sokak maddeler kategorisinde yaklaşık 280 madde var. Oldukça kolay bir proje, yalnızca bu maddelerde hiçbir iç bağlantı yok, uygun şekilde iç bağlantıların verilmesi lazım. İş birliği sayesinde madde başlarında yer alan bu şablonlardan kurtulmuş oluruz hızlıca. --NanahuatlEfendim? 18.43, 26 Eylül 2019 (UTC)

Katılırım Katılırım

 1. Güzel proje, yeni kullanıcılara da uygun. --Khutuckmsj 19.16, 26 Eylül 2019 (UTC)
 2. --rsina (mesaj) 07.41, 18 Ocak 2020 (UTC)
 3. ----anerka'ya söyleyin 17.58, 19 Ocak 2020 (UTC)
 4. --ToprakM 19.26, 12 Şubat 2020 (UTC)
 5. --Yelester (mesaj) 15.46, 13 Şubat 2020 (UTC)
 6. --Kingbjelica (mesaj) 20.32, 21 Mayıs 2020 (UTC)

Katılmam Katılmam

Yorum Yorum

Giriş bölümü eksik olan sayfaların bakımı[kaynağı değiştir]

Kategori:Giriş bölümü eksik olan sayfalar kategorisinde yalnızca 29 madde bulunuyor an itibarıyla. Bunlara yalnızca bir giriş kısmı ekleyerek -ki tek cümle dahi olabilir- bu maddelerin girişindeki uyarı etiketlerini kolayca kaldırabiliriz. --NanahuatlEfendim? 18.49, 26 Eylül 2019 (UTC)

Katılırım Katılırım

 1. Güzel ve basit bir proje. --Khutuckmsj 19.16, 26 Eylül 2019 (UTC)
 2. Bence de. •gufosowa•✆• 11.42, 18 Aralık 2019 (UTC)
 3. Gayet uygundur efendim. --rsina (mesaj) 07.39, 18 Ocak 2020 (UTC)
 4. Katılırım, ancak bu başka bir projeyle eşzamanlı yürütülebilir, 29 madde az bir rakam :) ----anerka'ya söyleyin 17.58, 19 Ocak 2020 (UTC)
 5. Kapsam giriş bölümü sorunlu maddeler olarak genişletilmeli. --Superyetkinileti 11.40, 12 Nisan 2020 (UTC)

Katılmam Katılmam

 1. Katılmam çünkü sadece 4 madde var. Elenktra (mesaj) 15.22, 21 Şubat 2020 (UTC)

Yorum Yorum

Türkçeleştirilmesi gereken sayfaların bakımı[kaynağı değiştir]

Kategori:Türkçeleştirilmesi gereken sayfalar kategorisinde 300'ün üzerinde sayfa var (madde ve şablon). Bazıları yabancı dilde içeriğe sahip, bazıları bozuk Türkçe içeriyor. İster çevrilir ister temizlenir ama bunların bakımını yapmak lazım. --NanahuatlEfendim? 05.19, 27 Eylül 2019 (UTC)

Katılırım Katılırım

 1. Ansiklopedinin açılmasını takiben güncellenmesi adına önemli bir adım olur. Destekliyorum. --rsina (mesaj) 07.40, 18 Ocak 2020 (UTC)
 2. ----anerka'ya söyleyin 17.58, 19 Ocak 2020 (UTC)

Katılmam Katılmam

Yorum Yorum

Ölü dış bağlantıları olan maddelerin bakımı[kaynağı değiştir]

Kategori:Ölü dış bağlantıları olan maddeler kategorisinde an itibarıyla yaklaşık 950 madde var. Öncelik arşiv bağlantısı eklemek kaydıyla bunların bakımı yapılmalı. Arşiv bağlantısı yoksa ya da farklı nedenler varsa (reklam amaçlı bağlantı, hatalı bağlantı, güvenilir olmayan kaynak vs) bağlantılar kaldırılabilir. --NanahuatlEfendim? 06.16, 27 Eylül 2019 (UTC)

Katılırım Katılırım

 1. --rsina (mesaj) 07.41, 18 Ocak 2020 (UTC)

Katılmam Katılmam

Yorum Yorum

Kategori:Vikipedi düzenle maddelerinin düzenlenmesi[kaynağı değiştir]

Kategori:Vikipedi düzenle'de yüzlerce madde Vikipedi standartını düşürüyor, bunlara el atılması gerek. İşbirliği ile belli sayıdaki maddeyi standartlara kavuşturabiliriz. Üstelik bir çoğu kayda değer değil, hatta SAS'a bile taşınmalı. --Ahmet Turhan (mesaj) 09.55, 26 Ekim 2019 (UTC)

Katılırım Katılırım

 1. --rsina (mesaj) 07.41, 18 Ocak 2020 (UTC)
 2. ----anerka'ya söyleyin 17.58, 19 Ocak 2020 (UTC)
 3. --ToprakM 19.26, 12 Şubat 2020 (UTC)
 4. --Yelester (mesaj) 15.44, 13 Şubat 2020 (UTC)
 5. 2008'den başlayarak mümkünse. o yıllarda hem telif hem de kaynak konuları çok oturmadığı için maddelere o gözle de bakılmalı, konuya sadece yazım ve düzen meselesi olarak yaklaşmamalı. --kibele 15.47, 13 Şubat 2020 (UTC)
 6. 2008'den kalanların sıfırlanması hedeflenebilir. Veya 2009'dan 2-3 ay seçilebilir. --Seksen iki yüz kırk beş / GGT (mesaj) 01.58, 22 Şubat 2020 (UTC)
 7. --Khutuckmsj 02.48, 22 Şubat 2020 (UTC)
 8. -- •gufosowa•✆• 09.50, 21 Mayıs 2020 (UTC)
 9. SplendidSnowLeopard (mesaj) 09.54, 21 Mayıs 2020 (UTC)

Katılmam Katılmam

Yorum Yorum

 • Puanlama ile ilgili pratik görüş ve önerileri de paylaşmak gerekir bu noktada, sanıyorum. Dr. Coalmesaj 12.06, 15 Mart 2020 (UTC)

Ülkelere göre sansür şablonundaki maddeleri açma[kaynağı değiştir]

Ülkelere göre sansür şablonunda sadece dört ülkeye dair madde açılmış, Türkçe Vikipedi'ye bu şablondaki maddeleri kazandırmalıyız. --Ahmet Turhan (mesaj) 13.57, 12 Aralık 2019 (UTC)

Katılırım Katılırım

 1. --[evolutionoftheuniverse] @trwiki 13.47, 22 Mayıs 2020 (UTC)

Katılmam Katılmam

Yorum Yorum

Video oyunu türleri şablonundaki maddeleri açma[kaynağı değiştir]

Video oyunları, populerliği yüksek bir konu. Türkiye'de oyun geliştiriciliği son yıllarda artış gösterdi. Bence bu konuda Türkçe kaynağa ihtiyaç var. Bu şablondaki kırmızı bağlantıları açma ve olanları geliştirme projesi öneriyorum. •gufosowa•✆• 11.42, 18 Aralık 2019 (UTC)

Katılırım Katılırım

 1. ----anerka'ya söyleyin 17.58, 19 Ocak 2020 (UTC)

Katılmam Katılmam

Yorum Yorum

Basketbolcu maddelerinin güncellenmesi[kaynağı değiştir]

Kısa zaman önce basketbolcu bilgi kutusu güncellendi, başarılar parametresi eklendi bu nedenle binlerce basketbol maddesi güncelliğini yitirdi. Bu yüzden basketbolcu maddelerini güncellemek için iş birliği yapabiliriz. --Ali Haydar (mesaj) 12.00, 18 Aralık 2019 (UTC)

Katılırım Katılırım

 1. --rsina (mesaj) 07.42, 18 Ocak 2020 (UTC)
 2. ----anerka'ya söyleyin 17.58, 19 Ocak 2020 (UTC)

Katılmam Katılmam

Yorum Yorum

ŞablonVeri'si olmayan şablonların verilerini girme[kaynağı değiştir]

Görsel düzenleyicide şablon eklemeyi kolay hale getirecek bu proje, yeni katılan veya şablon kullanmakta zorlanan kullanıcıları rahatlatarak Vikipediyi ileriye taşıyacak ve eski şablon belge sayfalarının temizliğini kolaylaştıracaktır. --İnkanyezi (mesaj) 19.08, 12 Şubat 2020 (UTC)

Katılırım Katılırım

 1. --ToprakM 19.22, 12 Şubat 2020 (UTC)

Katılmam Katılmam

Yorum Yorum


2020 Olimpiyatları maddelerini ve şablonlarını oluşturma[kaynağı değiştir]

Bilindiği üzere bu yazın 2020 Olimpiyatları düzenlecek. Onun için gerekli sayfaları ve şablonları hazırlamak faydalı olacaktır. Elenktra (mesaj) 15.32, 21 Şubat 2020 (UTC)

Katılırım Katılırım

Katılmam Katılmam

Yorum Yorum

Maddelerdeki yabancı dil içeren şablonların Türkçeleştirilmesi[kaynağı değiştir]

Türkçe Vikipedi'de yer alan şablonların bazılarında parametreler ve içerikler İngilizce olarak kalmış, kullanılmış. Bunları kendi dilimiz olan Türkçe'ye çevirebileceğimiz yönünde bir İBP yapılırsa güzel olur diye düşünüyorum. --Jelican9 (mesaj) 23.10, 3 Nisan 2020 (UTC)

Katılırım Katılırım

Katılmam Katılmam

 1. Eğer parametre destekleniyorsa gereksiz yorucu bir iş olur çünkü çok fazla İngilizce şablon var. --Elenktra (mesaj) 23.25, 3 Nisan 2020 (UTC)

Yorum Yorum

 • Bu işlem halihazırda botlar (AWB ve diğerleri) tarafından gerçekleştirilmekte. --Superyetkinileti 10.09, 4 Nisan 2020 (UTC)
  • İçerikleri de botlar halledebiliyor mu? Birkaç maddede gördüm şirket tipine Private yazılmış. Bunları sanırım elle düzeltmemiz gerek. --Jelican9 (mesaj) 14.09, 4 Nisan 2020 (UTC)

Başlığı olmayan kaynak içeren sayfalar[kaynağı değiştir]

Kategori:Başlığı olmayan kaynak içeren sayfalar kategorisinde an itibarıyla 800+ sayfa var. Proje, "kaynak silme" değil de "var olan kaynakları düzenleme, en olmadı alternatif kaynak ekleme" şeklinde organize edilirse, en azından bir nebze olsun bu hataları gidermiş oluruz, üç beş de yeni kaynak eklenmiş olur. --NanahuatlEfendim? 05.02, 14 Nisan 2020 (UTC)

Katılırım Katılırım

 1. --Madrox❯❯❯ mesaj? 14.35, 14 Nisan 2020 (UTC)
 2. --YZCTEK (mesaj) 22.54, 14 Nisan 2020 (UTC)

Katılmam Katılmam

Yorum Yorum

 • Bu sorunun en önemli kaynağından birinin şablon uyuşmazlığı olduğunu düşünüyorum. Söz konusu hataların önemli bir bölümü İngilizce Vikipedi'den çevrilmiş maddelerde bulunmakta. Şablon:Kitap kaynağı ile Template:Cite book arasında biçim uyuşmazlığı var gibi görünüyor. Söz konusu sorunu düzeltmekle birlikte şablon düzenlemesi de kanımca bu sorunu kökten çözer.YZCTEK (mesaj) 22.54, 14 Nisan 2020 (UTC)
  • Biraz önce İngilizce bir kaynağı olduğu gibi kopyalayıp yapıştırmayı denedim, tıkır tıkır işledi. Çeviri Sihirbazı ile ilgili bir sorunumuz olabilir, şablon uyumunu arttırmayı deneyebiliriz.YZCTEK (mesaj) 23.04, 14 Nisan 2020 (UTC)

Telif sorunları nedeniyle toplu silinen maddeleri tekrar kazandırma[kaynağı değiştir]

Telif sorunları nedeniyle toplu silinen 5707 madde listesi burada. Bu maddeleri tekrar kazanmak için bir İBP yapabiliriz. @Vikiçizer hazırlayacağımız listedeki yer alan silinmiş maddeleri geri getirir, bize sadece düzenlemek kalır. Oradaki maddelerin önemli bir kısmı telif sorunu içermemesine rağmen toplu silindiği için haybeye gitti. Bu konuda biraz çalışalım derim. -- Ahmet Turhan(mesaj) 19.55, 24 Nisan 2020 (UTC)

Katılırım Katılırım

Katılmam Katılmam

Yorum Yorum

Türkiye'nin En İyi Uluslararası Film Akademi Ödülü başvuruları listesindeki kırmızı bağlantılar[kaynağı değiştir]

Türkiye'nin En İyi Uluslararası Film Akademi Ödülü başvuruları listesindeki kırmızı bağlantıların bir kısmını kendim giderdim. Liste, seçkin olmaya çok yakın. Ortak bir çalışma ile birlikte tüm kırmızı bağlantılar giderilirse Türkçe Vikipedi'ye yeni bir seçkin liste kazandırabiliriz. --Pragdonmesaj 17.20, 2 Mayıs 2020 (UTC)

Katılırım Katılırım

 1. Öneren olarak. --Pragdonmesaj 17.20, 2 Mayıs 2020 (UTC)
 2. Liste maddelerini hızlıca açabiliriz.--Kingbjelica (mesaj) 20.47, 21 Mayıs 2020 (UTC)

Katılmam Katılmam

Yorum Yorum

 • Şu an bir kırmızılık yok maddede, Pragdon tek kişilik dev kadro olarak çalışmış sanırım.--Kingbjelica (mesaj) 20.32, 21 Mayıs 2020 (UTC)
Aslında var kırmızılık ama küçük kalınca göze çarpmıyor sanırım :) 2006'dan 2014'e kadar olan başvuru listeleri eksik. Bunun dışında 70 ve 72. Akademi ödülleri maddeleri eksik :) --Pragdonmesaj 20.42, 21 Mayıs 2020 (UTC)
Evet gözümden kaçmış, kahvemi yeni içtim birazdan kendime gelirim :)--Kingbjelica (mesaj) 20.47, 21 Mayıs 2020 (UTC)
 • Liste,

Özel:Diff/22498010 --[evolutionoftheuniverse] @trwiki 13.45, 22 Mayıs 2020 (UTC)

Bahsettiğim liste yukarıdaki değil maalesef. Bu liste çok geniş. Bahsettiğim açılması gereken maddeler; 70. Akademi Ödülleri, 72. Akademi Ödülleri, 79. Akademi Ödülleri'nde Yabancı Dilde En İyi Film Ödülü başvuruları, 80. Akademi Ödülleri'nde Yabancı Dilde En İyi Film Ödülü başvuruları, 81. Akademi Ödülleri'nde Yabancı Dilde En İyi Film Ödülü başvuruları, 82. Akademi Ödülleri'nde Yabancı Dilde En İyi Film Ödülü başvuruları, 83. Akademi Ödülleri'nde Yabancı Dilde En İyi Film Ödülü başvuruları, 84. Akademi Ödülleri'nde Yabancı Dilde En İyi Film Ödülü başvuruları, 85. Akademi Ödülleri'nde Yabancı Dilde En İyi Film Ödülü başvuruları, 86. Akademi Ödülleri'nde Yabancı Dilde En İyi Film Ödülü başvuruları.--Pragdonmesaj 12.16, 26 Mayıs 2020 (UTC)

Takso kutularının otomatik taksonkutu ile değişmesi[kaynağı değiştir]

Yakın zamanda {{takso kutusu}} kullanımının yerine getirilen {{otomatik taksonkutu}} şablonuna geçilmesi. Birçok güncellenmesi gerek takson bilgi kutuları mevcut. Bunlar güncellenebilir. Ayrıca bu şablon eklenirken, önceki şablondaki kadar fazla bilgi girilmesine ihtiyaç bulunmamakta. Ayrıntılı bilgiler Vikipedi:Otomatik taksonkutu sistemi. --~ Z (m) 10.08, 4 Mayıs 2020 (UTC)

Katılırım Katılırım

Katılmam Katılmam

Yorum Yorum

 • Hata yapmaya müsait, "bilen" kullanıcılar yapsa daha iyi olacaktır bence.--NanahuatlEfendim? 18.07, 4 Mayıs 2020 (UTC)
 • @HastaLaVi2 bunları botla veya AWB ile düzenlemek mümkün olabilir mi? Belli bir kural dahilinde "Taksokutu'daki x = Ototakso'daki Y" gibi bir eşleşme var mı? --Khutuckmsj 19.50, 4 Mayıs 2020 (UTC)

Şablon:İntihar dolaşım kutusu ve Şablon:İntihar kenar çubuğu kırmızılıklarının giderilmesi[kaynağı değiştir]

Bu konuda Vikipedi'de çok ama çok az madde mevcut, yalnızca mevcut olanlara bakıldığında bir olumlu betimleme hâli mevcut. Bu konudaki maddelerin kazanılması verimli olacaktır. --[evolutionoftheuniverse] @trwiki 22.16, 15 Mayıs 2020 (UTC)

Katılırım Katılırım

 1. --[evolutionoftheuniverse] @trwiki 13.38, 22 Mayıs 2020 (UTC)

Katılmam Katılmam

Yorum Yorum

Duvarlı Bahçe maddelerinin listelenmesi ve birleştirilmesi[kaynağı değiştir]

Bildiğiniz gibi bu maddeler, başka bir maddeyle aynı konuyla ilgilenen ve birleştirilebilecek maddelerdir, bu tür maddelere çok az rastlamış olsam da bunun bir sebebi fark edilmemiş olmaları olabilir mi? Listelenmeleri çok iyi olacaktır. --Yunusa13 (mesaj) 01.14, 18 Mayıs 2020 (UTC)

Katılırım Katılırım

Katılmam Katılmam

Yorum Yorum

Coğrafi koordinat bilgisi eksik maddeler kategorisindeki maddelere koordinat ekleme[kaynağı değiştir]

Kategori:Coğrafi koordinat bilgisi eksik tüm maddeler kategorisindeki maddelere OpenStreetMap aracığıyla kolaylıkla koordinat eklenebilir. ----ToprakM 16.15, 19 Mayıs 2020 (UTC)

Katılırım Katılırım

Katılmam Katılmam

Yorum Yorum

 • Hoş bir proje de olabilir, öte yandan önem sırasına göre çok önemli olmadığı da düşünülebilir, yahut botla ya da Vikiveri ile vs halledilebilir mi bilemiyorum. Yorumlara göre proje yapabilir ya da yapmayabiliriz.--NanahuatlEfendim? 22.58, 21 Mayıs 2020 (UTC)

Birçok viki sürümünde yer alan, ancak Türkçe Vikipedi'de bulunmayan maddelerin açılması[kaynağı değiştir]

Bir zamanlar sorumlu iken 2014 Maratonu 20. haftada yapmıştık bu projeyi. Superyetkin oluşturmuştu listeyi, hala güncelliyor sanırım. Buradaki maddelerin Türkçe Vikipedi'ye öncelikli olarak kazandırılması büyük önem arz etmekte bence. Sadece 30'dan fazla dil bağlantısına sahip olan maddeler gibi hedef listeyi daraltırsak proje amacına daha uygun olur. --SiLveRLeaD mesaj 21.41, 20 Mayıs 2020 (UTC)

Katılırım Katılırım

 1. SplendidSnowLeopard (mesaj) 09.54, 21 Mayıs 2020 (UTC)

Katılmam Katılmam

Yorum Yorum

Kategorisiz maddelere kategori eklenmesi[kaynağı değiştir]

Şu an 110 madde kategorisiz, kısa sürede halledebiliriz, sürüm kontrolü yapılmamış olanlar da aradan çıkar.--Kingbjelica (mesaj) 20.37, 21 Mayıs 2020 (UTC)

Katılırım Katılırım

 1. --Kingbjelica (mesaj) 20.37, 21 Mayıs 2020 (UTC)
 2. --Pragdonmesaj 20.45, 21 Mayıs 2020 (UTC)

Katılmam Katılmam

Yorum Yorum

 • Aklımda olan bir konu, yukarıda daha önce önerilen diğer bakım temalı konulardan sonra proje olarak ayarlayacağım.--NanahuatlEfendim? 22.44, 21 Mayıs 2020 (UTC)

Japon Denizi'nin adaları[kaynağı değiştir]

40-50 arası ada var ve 23 dil projesinde mevcut. en:Category:Islands of the Sea of Japan referans alınabilir. --[evolutionoftheuniverse] @trwiki 22.15, 21 Mayıs 2020 (UTC)

Katılırım Katılırım

Katılmam Katılmam

Yorum Yorum

 • @Evolutionoftheuniverse, projelerde diğer dilleri referans almayacağım öncelikle. Kimse İngilizce bilmek zorunda değil, oradan çevirmek zorunda da değiliz malum. Burada bir liste, şablon gibi bir sayfa var mıdır? Ona göre proje olarak düşünebiliriz.--NanahuatlEfendim? 22.44, 21 Mayıs 2020 (UTC)
@Nanahuatl Türkçe'ye transliterasyonlarını yapmamız gerekli. --[evolutionoftheuniverse] @trwiki 22.49, 21 Mayıs 2020 (UTC)
Bir sayfa oluşturulabilirse burada dediğim gibi, o zaman proje olarak düşünebiliriz :)--NanahuatlEfendim? 22.53, 21 Mayıs 2020 (UTC)
Eksik transliterasyonlar olabilir.

--[evolutionoftheuniverse] @trwiki 11.23, 22 Mayıs 2020 (UTC)

Türkçe olmayan sayfaların düzenlenmesi[kaynağı değiştir]

Türkçe olmayan sayfaların bakımının yapılması ve tamamlanması amaçlanmaktadır. Pek çok sayfada ise bu şablon, sayfa Türkçe olmasına rağmen bulunmaktadır. --[evolutionoftheuniverse] @trwiki 11.56, 26 Mayıs 2020 (UTC)

Katılırım Katılırım

Katılmam Katılmam

Yorum Yorum

Kaynaksız anlatımlar içeren maddelerin temizlenmesi[kaynağı değiştir]

Kategori:Kaynaksız anlatımlar içeren maddeler kategorisinde 8.620 madde var. Bir İBP ile bunları temizleme yoluna gitsek fena olmaz. --Pragdonmesaj 13.56, 30 Mayıs 2020 (UTC)

Katılırım Katılırım

Katılmam Katılmam

Yorum Yorum

Psikoloji kenar kutusu[kaynağı değiştir]

Vikipedi'de Psikoloji alanında çok eksik olduğumuzu ve birçok maddenin taslak seviyesinde olup henüz birçoğunun açılmadığı da aşikar. Benim önerim Şablon:Psikoloji kenar kutusunda yer alan açılmamış maddelere yönelik bir çalışma yürütmek.Takdir sizlerin :) --Thothr(mesaj) 09.57, 6 Haziran 2020 (UTC)

Katılırım Katılırım

Katılmam Katılmam

Yorum Yorum