Metin Göktepe

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Metin Göktepe
Metin Göktepe'nin mezar başında gerçekleşen anması, 2020
Doğum10 Nisan 1968
Gürün, Sivas
Ölüm8 Ocak 1996 (27 yaşında)
Alibeyköy, Eyüpsultan, İstanbul
Mezun olduğu okul(lar)İstanbul Üniversitesi
MeslekGazeteci
Etkin yıllar1992-1996
İşverenEvrensel gazetesi

Metin Göktepe (10 Nisan 1968; Gürün, Sivas - 8 Ocak 1996, Eyüpsultan, İstanbul), Türk gazeteci. 8 Ocak 1996'da İstanbul'da gözaltında işkence yapılarak öldürülen Evrensel gazetesi muhabiriydi.

Yaşamı[değiştir | kaynağı değiştir]

Metin Göktepe, 10 Nisan 1968'de Sivas'ın Gürün ilçesine bağlı Çipil köyünde Alevi Kürt kökenli bir ailede dünyaya geldi. Yaşamının ilk 11 yılını burada geçiren Göktepe, geçimini tarım ve hayvancılıkla sağlayan, 8 çocuklu bir ailenin 7. çocuğuydu. İlkokulu, köyün tek okulunda, birleştirilmiş sınıfta okuyan Göktepe, abla ve ağabeylerinin yıllara yayılan göçünün ardından 1979’da annesi ve babasından hemen önce küçük kardeşi Aziz ile birlikte İstanbul’a geldi. Aynı yıl Esenler’deki Hasip Dinçsoy İlköğretim Okulu’na kaydoldu ve 5. sınıfı burada okudu. Ortaokula o zamanki adıyla Esenler Lisesi’nde başladı ve liseyi de burada okuyarak şimdiki adıyla Bakırköy İbrahim Turhan Lisesi’nden 1986’da mezun oldu. Lisede de başarılı bir öğrenci olan Göktepe, mezun olduktan sonra bir yıl dershaneye devam etti ve buradaki başarısıyla, kardeşinin de dershaneye gitmesini sağladı. Yaz tatillerinde çalışarak harçlığını çıkaran ve böyle okuyan Göktepe, 1989 yılında İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi Maliye Bölümü'ne girdi. Bu sırada fabrikada çalışan ablası, ağabeyi ve 1986’dan itibaren kültürel ve sosyal faaliyetlerine katıldığı dernek[hangileri?] sayesinde siyasetle tanıştı. Göktepe, üniversitede öğrenci gençlik mücadelesinin aktif bir üyesi oldu. Gazeteciliğe 1992 yılında "Gerçek" adlı bir dergide başladı, daha sonra 1995 yılında da Evrensel gazetesinde muhabirlik yapmaya başladı.

Ölümü[değiştir | kaynağı değiştir]

8 Ocak 1996 tarihinde, cezaevinde öldürülen iki tutuklunun cenazelerini muhabir olarak takip ederken toplu halde gözaltına alınan bin kişi arasındaydı.[1] 1000 kişiye yakın insanla gözaltına alındıktan sonra "gazeteciye özel muamele" diyen polis memurları tarafından dövülerek öldürülen Göktepe'nin ölümü, büyük yankı uyandırmıştı. Dönemin içişleri bakanı Teoman Ünüsan, 11 Ocak 1996 günü 32. Gün programında, "Konuyla ilgili tam bilgim yok. Ancak son gelen bilgiler, Metin Göktepe'nin duvardan düşerek öldüğü şeklindedir." diye bir açıklama yaptı. Daha sonra, duvardan düştüğü iddia edilen muhabirin gözaltında dövülerek öldürüldüğü -kamuoyu baskısıyla- kabul edilmek zorunda kalındı.[kaynak belirtilmeli] Dönemin İçişleri Bakanı, savunduğu bu tez çürütülünce Fadime Göktepe'den özür dilemiş, ancak Göktepe'nin annesi bu özrü kabul etmeyerek sorumluların yargılanmasını talep etmişti.[2] Bir şehirden diğer bir şehre gönderilerek 4 yıl devam eden davada, 1999 yılının Şubat ayında gerçekleşen duruşmada alınan kararla, 11 memurdan altısı hakkında 7 yıl 6 ay hapis cezası verildi. Daha sonra usul bakımından iptal edilen bu karar, temyiz edildi. 5 Mayıs 1999'da Yargıtay, 6 sanıktan cezası onaylanmış 5 emniyet amiri hakkındaki hükmü de esastan bozdu.[3] Kamuoyunda "Rahşan affı" diye bilinen afla şartlı tahliyeden yararlanan polisler, toplam 1 yıl 8 ay hapis cezası hüküm giydiler. Metin Göktepe, o tarihe kadar gözaltında öldürülmüş bütün gazeteciler arasında, katillerinin suçu mahkeme kararı ile onaylanan ilk gazeteci oldu.[4]

Metin Göktepe Gazetecilik Ödülleri[değiştir | kaynağı değiştir]

18. Metin Göktepe Gazetecilik Ödülleri töreninde ödül kazananlar. Eli yumruk şeklinde havada olan Metin Göktepe'nin annesi Fadime Göktepe'dir.

Göktepe'nin anısına 1998 yılından itibaren doğum günü olan her yılın 10 Nisan günü verilen gazetecilik ve basın özgürlüğü ödülleridir. Ödül Göktepe'nin anısını yaşatmak, iletişim özgürlüğünü hayata geçirmek, bilgi özgürlüğünü korumak, temel hak ve özgürlüklerindeki ihlalleri kamuoyuna haber, yorum ve eleştiri ile duyurmak, genç gazetecileri teşvik etmek ve gazetecilik sorumluluk bilincinin yerleşmesi için çaba gösteren gazetecileri desteklemek amacıyla yazılı haber, görüntülü haber, fotoğraf, yerel gazetecilik gibi çeşitli dallarda tören eşliğinde verilir.[5]

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Alpman, Nazım (8 Şubat 1998). "Bir "Özel Muamele" öyküsü". Milliyet gazetesi. s. 22. Erişim tarihi: 4 Şubat 2012. 
  2. ^ "Anne Göktepe 'Özürleri kabul etmiyorum'". Milliyet gazetesi. 29 Ocak 1996. s. 13. Erişim tarihi: 4 Şubat 2012. Yüreğim yanıyor, katillerin cezalandırılmalarıı gerekir. Dilenen özürleri katiller cezalandırılıncaya kadar kabul etmiyorum. 
  3. ^ "Göktepe davasında cezadan tahliyeye..." Milliyet gazetesi. 29 Ocak 2000. s. 13. Erişim tarihi: 4 Şubat 2012. 
  4. ^ "Arşivlenmiş kopya". 9 Kasım 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 9 Kasım 2016. 
  5. ^ "Göktepe Ödülleri". Metingoktepe.com. 25 Mart 2008 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 25 Nisan 2020. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]