İçeriğe atla

Otostopçunun Galaksi Rehberi

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Otostopçunun Galaksi Rehberi
YazarDouglas Adams
Özgün adThe Hitchhiker's Guide to the Galaxy
ÜlkeBirleşik Krallık
TürKomedi, Bilimkurgu

Otostopçunun Galaksi Rehberi (İngilizce: The Hitchhiker's Guide to the Galaxy), İngiliz yazar Douglas Adams tarafından yazılan mizahi bilimkurgu serisidir. İlk olarak 1978'de BBC'de bir radyo programı olarak yayımlanan fenomenleşmiş seri; daha sonra sahne gösterisi, kitap serisi, televizyon dizisi ve çizgi roman olarak farklı formlarda uyarlanmıştır. Bu uyarlamaların çoğunu serinin fikir babası Adams bizzat üstlenmiştir. Adams, her uyarlamada hikâyeyi biraz daha değiştirmiştir, bu nedenle de uyarlamalarda birbiri arasında tutarsızlıklara rastlanılsa da asıl hikâye hep aynı kalmıştır.

Otostopçunun Galaksi Rehberi, absürt olayları, ilginç karakterleri, değişik espri anlayışı ve eleştirel yazımı ile yazıldığı ilk günlerden beri her yaştan okuyucuyu etkilemiş ve de birçoğunun gözde kitabı konumuna gelmiştir. Bir röportajında Adams, bir gece kamp kurduktan sonra bölgeye ait bir otostopçu rehberini incelemiş ve daha sonra yıldızları seyretmeye başlamıştır. Otostopçunun Galaksi Rehberi'ni yazmak o anda aklına gelmiş ve ilk notlarını orada almıştır.

Aynı zamanda seri, popüler kültürde sıkça atıfta bulunulan; hayat, evren ve her şeyin cevabının 42 olduğunu anlatan bir hikâyeye yer vermektedir.

Konu[değiştir | kaynağı değiştir]

Seri, bir perşembe sabahı Arthur Dent adındaki sıradan bir İngiliz vatandaşının uzayda kestirme bir yol yapılması için dünyanın patlatılmasından biraz önce Ford Prefect adındaki bir uzaylıyla beraber bir Vogon inşaat gemisine otostop çekerek dünyadan kaçmayı başarmasıyla başlar. Ancak Vogonlar tarafından tespit edilen ikili, Vogon gemisinden atılırlar. Ford'un yarı kuzeni ve Galaktik İmparatorluk Hükûmeti Başkanı Zaphod Beeblebrox, çaldığı Altın Kalp adlı uzay gemisindeki İhtimalsizlik Motoru sayesinde bilmeden de olsa Arthur ve Ford'u ölümden kurtarır. Arthur, gemide Marvin adındaki paranoyak bir Android ile tanışır. Marvin, Altın Kalp'te çalışan ve yaşamaktan çok sıkılmış depresif bir robottur. Gemide aynı zamanda Trillian adlı Arthur'dan başka yaşayan tek insan olan bir kadın vardır. Böyle başlayan seri, ekibin "Nihai Cevabın Sorusu"nu ararken karşılaştıkları maceralarla devam eder.

Seride Otostopçunun Galaksi Rehberi adında, üzerinde dostane harflerle "paniğe kapılmayın" yazan bir kitap bulunmaktadır. Bu kitapta galakside otostop çekmek isteyenler için tavsiyeler bulunmaktadır. Rehber, bir otostopçunun yanında bulunması gereken en önemli eşyanın havlu olduğunu söyler. Rehber'de yerküre için "çoğunlukla zararsız" denilmektedir.

Karakterler[değiştir | kaynağı değiştir]

Arthur Dent[değiştir | kaynağı değiştir]

Yerkürenin bir hiperuzay kestirme yoluna yer sağlamak amacıyla yok edilmesinden son anda Ford Prefect ile beraber kurtulan Arthur Dent, bu olaydan sonraki birkaç yılda, işleri yoluna koymaya çalışırken maceradan maceraya atlamıştır. Çay içmeye bayılır ancak galaksinin uzak yerlerinde onu elde etmekte sorun yaşar. Zamanla uçmayı öğrenir.

Ford Prefect[değiştir | kaynağı değiştir]

Ford Prefect, on dört yıl boyunca yerkürede tıkılıp kalmış, bu sürede Arthur ile arkadaş olmuş, yerkürenin yok edilmesinden kıl payı bir Vogon gemisine otostop çekerek Arthur'u kurtaran Betelguese'li bir uzaylıdır. Aynı zamanda Otostopçunun Galaksi Rehberi kitabına birçok giriş yapmıştır.

Zaphod Beeblebrox[değiştir | kaynağı değiştir]

Zaphod Beeblebrox; Ford Prefect'in yarı kuzeni, narsist, sorumsuz, iki kafalı ve üç kollu bir uzaylıdır. Pan Galaktik Gargara Bombası'nı icat eden Zaphod, kısa bir süreliğine Galaktik İmparatorluk Hükûmeti'nin başkanlığını yapmıştır. İhtimalsizlik Motoru'nun bulunduğu Altın Kalp gemisini çalmıştır.

Marvin[değiştir | kaynağı değiştir]

Paranoyak Android Marvin, Altın Kalp gemisinin manik depresif robotudur. Sirius Sibernetik Şirketi'nin "Gerçek İnsan Kişilikleri" teknolojisinin başarısız prototiplerinden biri olarak üretilmiştir. "Bir gezegen büyüklüğünde" bir beyni olmasına rağmen onu nadiren kullandığından yakınır. Bu nedenle sürekli bir can sıkıntısı ve bunalım halindedir. Bir insandan 50.000 kat daha zeki olduğunu iddia eder.

Trillian[değiştir | kaynağı değiştir]

Trillian ya da Tricia McMillian, Arthur Dent'in Islington'daki bir partide konuşmaya çalıştığı, matematikçi ve astrofizikçi bir kadındır. Arthur ile altı ay sonra Altın Kalp gemisinde tekrar karşılaşırlar.

Kitap serisi[değiştir | kaynağı değiştir]

Kitaplar[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. Otostopçunun Galaksi Rehberi (Orijinal adı: The Hitchhiker's Guide to the Galaxy)
  2. Evrenin Sonundaki Restoran (Orijinal adı: The Restaurant at the End of the Universe)
  3. Hayat, Evren ve Her Şey (Orijinal adı: Life, the Universe and Everything)
  4. Elveda ve Bütün O Balıklar İçin Teşekkürler (Orijinal adı: So Long, and Thanks for All the Fish)
  5. Çoğunlukla Zararsız (Orijinal adı: Mostly Harmless)
  6. Ve Başka Bir Şey Daha (Orijinal adı: And Another Thing...)[1]

İlgili Çalışmalar[değiştir | kaynağı değiştir]

Türkiye'deki Ekşi Sözlük hareketine etkisi[değiştir | kaynağı değiştir]

Sedat Kapanoğlu birçok konuşmasında, Ekşi Sözlük'ü bu kitap serisinden esinlenerek kurduğunu belirtmiştir.[1]

Notlar[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^Douglas Adams'ın Otostopçu serisini devam ettiremeden kanser nedeniyle ölümünden sonra Eoin Colfer'in bu işi üstlenerek yazdığı ve resmi olarak serinin devamı kabul edilen 6. kitaptır.
  2. ^Kuşkucu Somon'un ilk bölümü Douglas Adams'ın makalelerinden oluşmaktadır ancak kitabın ikinci bölümü Otostopçunun Galaksi Rehberi serisinde değerlendirilmektedir.
  3. ^Douglas Adams tarafından yazılan, Otostopçunun Galaksi Rehberi evreninde geçen kısa bir hikâyedir.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Arşivlenmiş kopya". 31 Ocak 2014 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 10 Kasım 2010. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]