Güns Kuşatması

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara

Koordinatlar: 47°23′17″K 16°32′30″D / 47.38806°K 16.54167°D / 47.38806; 16.54167

Güns Kuşatması
Osmanlı-Avusturya savaşları
Belagerung von Güns.png
Edward Schön'ün kuşatmayı gösteren gravürü
Tarih 1532
Bölge Kőszeg
Sonuç Osmanlı zaferi
Taraflar
Habsburg Monarşisi Avusturya Arşidüklüğü Fictitious Ottoman flag 2.svg Osmanlı İmparatorluğu
Komutanlar
Habsburg Monarşisi Nikola Jurišić Fictitious Ottoman flag 2.svg I. Süleyman

Fictitious Ottoman flag 2.svg Pargalı İbrahim Paşa

Güçler
700-800 120.000-140.000

Güns Kuşatması veya Kőszeg Kuşatması, Osmanlı İmparatorluğu ile Avusturya Arşidüklüğü arasında yapılmıştır.

Avusturya saldırısı[değiştir | kaynağı değiştir]

I. Süleyman'ın Viyana'yı 1529'da kuşatması sonucu Ferdinand 1530'da güç gösterisi yapmak için bir karşı saldırı gerçekleştirdi. I. Süleyman'ın 60.000 kişi civarındaki güçlü ordusuna karşı yürüdü. Tuna yakınlarına kadar ele geçirerek yürüyen Ferdinand saldırı için hazırlıkları tam olarak bitirdi. Stratejik yerleri ele geçirdi.

Kőszeg Kuşatması[değiştir | kaynağı değiştir]

1532'de 60.000 kişi civarındaki ordusu Viyana'yı kuşattı. Ferdinand 700 asker dışındaki tüm askerlerini geri çekti. 700 askeri Köszeg'i savunması için bırakmıştı. I. Süleyman kaleyi 700 kişinin savunduğunu öğrenince bir bölüm askerini kaleye doğru saldırttı. Ancak başarılı bir savunma sonucu kale alınamadı. Bu da Osmanlı İmparatorluğu için bir yenilgi oldu. Kaleyi Ağustos'a kadar kuşatmasına rağmen başarı alamayan bir bölüm Osmanlı birlikleri Ağustos yağmurları ile kuşatmayı kaldırdı.

Barış ve savaş[değiştir | kaynağı değiştir]

Ferdinand ve I. Süleyman arasında bir anlaşma imzalandı. O anki sınırlar korunuldu ve Macaristan yine de Osmanlı hakimiyeti altında kaldı.

Osijek Kuşatması[değiştir | kaynağı değiştir]

Bu anlaşma János Zsigmond Zápolya'yı tatmin etmedi. Ferdinand sınırlara birlik sevkıyatına başladı. Ancak Osmanlıların güçlü ordusu karşısında geri çekildiler. Kuşatma uzun sürmedi ve iki taraftan da çok kayıp verilmedi. Daha sonra içerisinde Avusturya (Habsburg) donanması da bulunan Haçlı donanması Preveze'de Osmanlılara yenilince I. Ferdinand Osmanlı'ya hiç yanaşmadı. Osmanlılar daha sonra Tuna Nehri'ni de ele geçirdi.

I. Süleyman'ın Seferi[değiştir | kaynağı değiştir]

1543 Nisan'ında I. Süleyman Macaristan üzerine yeni bir sefer düzenledi. I. Süleyman, Macaristan'da kalan son kale olan Eger (Eğri) Kalesi'ni almak istedi. Eger Kalesi şimdiki Köszeg bölgesinde olduğundan Köszeg savaşı denilmektedir.[kaynak belirtilmeli] Eger tüm çabalara rağmen alınamadı ve bu Avusturya zaferi Avrupa'da büyük sevinçle karşılandı. Böylelikle Osmanlı İmparatorluğu'nun son Macaristan seferi'de son buldu.