İçeriğe atla

Raziye Sultan

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Raziye Sultan
Doğum1525
İstanbul, Osmanlı İmparatorluğu
Ölüm1556
Bursa, Osmanlı İmparatorluğu
Defin yeriYahya Efendi Türbesi
Diğer ad(lar)ıTasasız Raziye
Dinİslam
Ebeveyn(ler)I. Süleyman
Mahidevran Sultan

Raziye Sultan (1525 - 1556) Osmanlı Padişahı I. Süleyman kızı.[1] Tarihçiler I. Süleyman'ın Mihrimah Sultan'dan başka kızı olmadığını[2] düşünseler de yeni çıkan belgelerle bunun doğru olmadığı kanıtlanmıştır.[1][3] Tasasız Raziye olarak da bilinir. Kabri Kanuni Sultan Süleyman'ın süt kardeşi Yahya Efendi Türbesi'nde yer almaktadır.[1]

Hayatı[değiştir | kaynağı değiştir]

Raziye Sultan namıdiğer "Tasasız Kadın", Kanuni Sultan Süleyman'ın kızı ve II. Selim'ın üvey kardeşidir. Şehzade Mustafa ile öz kardeş olan Raziye Sultan'ın annesi Mahidevran Sultan'dır.

Raziye Sultan 1525 yılının Mayıs ayında, kardeşi Şehzade Bayezid'den dört ay önce dünyaya gelmiştir. Her padişah kızı gibi o da iyi bir eğitim almıştır, çocukluk yıllarını öz kardeşleri ile geçirmiştir. Yaşları yakın olmasına rağmen Hürrem Sultan'dan doğma kardeşleriyle pek samimi değildi. Dış görünüşü, aynı annesine ve teyzelerine benziyordu. Ahmet Celal Temrukoğlu'nun el yazılarında Raziye Sultan'ın dış görünüşünden bahsedilmiştir; " Uzun boylu, uzun kestane renkli saçlı, ela gözlü ve beyaz parlak tenli" olarak tasvir edilirmiş. Ayrıca ablası Mihrimah Sultan'dan kat kat güzel olduğu dillere destan bir sultan olduğu rivayet ediliyor. Raziye Sultan'a anne tarafından dedesi Prens Haydar Mirza tarafından hediye olarak 10 Çerkes asilzade kızı ve 20 köle gönderilmiş. Hatta bu asil nedimelerden birisi de Çerkes Bey'i Arslanbek kızı Cihanşah Hatunmuş. Cihanşah Hatun, sonradan Şehzade Bayezid'in eşi olmuş ve ona üç şehzade vermiştir.[4]

Raziye Sultan yaklaşık 15 yaşlarındayken 1540 senesinde halası Hatice Sultan'ın oğlu Sultanzade Mehmed Şah Bey ile evlendirilmiştir. Bu evlilik ne yazık ki çok kısa sürmüş, 1541 yılında Mehmed Şah Bey ölmüştür. Eşini kaybettikten sonra Raziye Sultan bir daha evlenmemiş ve ağabeyi Şehzade Mustafa'nın yanına taşınmıştır.[3]

Kocasını kaybettikten sonra ağabeyinin yanına Amasya'ya taşınan Raziye Sultan, servetini gümüş sikkeler şeklinde halka dağıtmıştır. 1553'te Şehzade Mustafa'nın idamından sonra annesi, teyzeleri, ablası, yeğenleri ve gelinleriyle birlikte Bursa'ya sürgüne gitmiştir. Raziye Sultan'ın bilinen üzere çocuğu yoktu veya küçük yaşlarda öldükleri düşünülüyor. Oysaki kardeşi Mihrimah Sultan'ın yanında fakir ve gözden ırak kalıyordu. Lakabının tam tersi bir hayatı oldu.

Sarayda kardeşi Mihrimah Sultan ile çekiştiği biliniyor.

Raziye Sultan, hayırsever olduğu kadar da dindardı. Babasının süt kardeşi Yahya Efendi'nin tarikatının müridesiydi. Aralarında şeyh-mürid ilişkisinden çok baba-kız ilişkisi vardı. Yahya Efendi de her seferinde süt kardeşine karşı Mahidevran Sultan'ın haklarını savunuyordu. Bu yüzden Sultan Süleyman Yahya Efendi'yi sürgüne göndermiştir.[5]

Raziye Sultan, ağabeyinin idamından çok etkilendi. 1553'ten sonra sağlığını kaybetmeye başladı. Yalnızca üç yıl sonra, 1556'da hastalandı. Ölümünden kısa bir süre önce Yahya Efendi Tekkesi'ne gömülmek istediğini vasiyet etti. Hastalandığı zaman annesi Mahidevran Sultan padişah'a haber göndermek için İstanbul'a elçi gönderdi ama elçi şehre varamadan Raziye Sultan 1556 tarihinde öldü. Öldüğünde henüz 31 yaşındaydı.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ a b c Uluçay, M. Çağatay (1985). Padişahların Kadınları ve Kızları. Türk Tarih Kurumu. ss. sf. 39. 26 Aralık 2018 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 28 Mayıs 2012. 
  2. ^ TDV İslam Ansiklopedisi, cilt: 38, sayfa: 73
  3. ^ a b Woronzow-Daschkow, Salome. "SULTAN I. SÜLEYMÂN'IN (KÂNÛNÎ) SECERESİ". 17 Ağustos 2021 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 17 Ağustos 2021. 
  4. ^ "Ötüken Kitap | Padişahların Kadınları ve Kızları M. Çağatay Uluçay". otuken.com.tr. 3 Ağustos 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 17 Ağustos 2021. 
  5. ^ "Mahidevran Sultan - Raziye Sultan - Wattpad". www.wattpad.com. Erişim tarihi: 17 Ağustos 2021.