Hisarcık Muharebesi

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Hisarcık Muharebesi
1735-1739 Osmanlı-Rus-Avusturya Savaşı

Hisarcık Muharebesinin planı (Henry Köpp, 1753)
Tarih21-22 Temmuz 1739
Bölge
Groçka (Çerniçe), Belgrad, Sırbistan
Sonuç Kesin Osmanlı zaferi
Coğrafi
Değişiklikler
Belgrad Kuşatma altına alındı ve Osmanlıların eline geçti.
Taraflar
Osmanlı İmparatorluğu Osmanlı İmparatorluğu Habsburg Monarşisi Avusturya Arşidüklüğü
Komutanlar ve liderler
Osmanlı İmparatorluğu İvaz Mehmet Paşa Habsburg Monarşisi Mareşal Georg Olivier von Wallis
Güçler
100.000 40.000
Kayıplar
bilinmiyor 7.000 ölü
7.000 yaralı

Ayrıca Krotzka Muharebesi / Grocka Muharebesi olarak da bilinen Hisarcık Muharebesi[1] Habsburg Monarşisi ile Osmanlı İmparatorluğu arasında 21-22 Temmuz 1739'da oldu. Belgrad , Grocka'da 2 taraf savaştı.[2][3] Osmanlılar galip geldi ve Belgrad şehrini akabinde kuşatarak aldı. Savaş, Osmanlı-Habsburg savaşlarının bir parçasıydı.

Muharebe[değiştir | kaynağı değiştir]

Habsburglar, İmparator Charles VI'dan düşmanla mümkün olan ilk fırsatta çatışmaya girmeleri için doğrudan emir aldı.

Habsburg ordusu 20 Temmuz'da saat 22:00 ile 23:00 arasında Vinča'da (Zweibrücken) kampı dağıttı ve zorlu araziden güneye doğru ilerledi. 21 Temmuz sabahı Pállfy ve Savoy alaylarından oluşan İmparatorluk süvarileri, Türk ordusuyla karşılaşarak piyadeyi beklemeden taarruza geçtiler. Osmanlı kuvvetleri daha iyi hazırlanmıştı ve rakiplerinden sayıca fazla oldukları gibi, daha iyi yüksek tespiti zor konumlarda mevzilenmişlerdi Habsburglara etkili olarak ateş edebiliyorlardı.Sürat topçuları denen yeni topçu birlikleri de yanlarındaydı.

Habsburg süvarilerinin önü kesildi ateş altına alındılar ve çatışmadan sadece Savoy Alayı kaçabildi. Habsburg piyadeleri geldiğinde, Habsburglar Vinča'ya çekilmeye karar verdiğinde, savaş akşama kadar sürdü. Osmanlılar çekilen Habsburgların peşini bırakmadı. 17 saat süren muharebe Osmanlı zaferi ile sonuçlandı.

23 Temmuz'da Habsburglar Belgrad'a daha da çekildiler.

Osmanlı Ordusu,Belgrad'a kadar Habsburg (Avusturya Ordusunu) takip etti. Habsburgların 18 Eylül'de Belgrad Antlaşması'nı imzalayıp şehri terk etmesine kadar şehri kuşatma ve abluka altında tuttu.

Bu muharebede, sadece Habsburg süvarileri toplam sayısının %25 ila %50'si arasında, 2.142 ölü ve yaralı vermişti.

Sonuçlar[değiştir | kaynağı değiştir]

Groçka (Hisarcık)'daki yenilginin Avusturya İmparatorluğu üzerinde muazzam bir psikolojik etkisi oldu. Eugene of Savoy komutasında Osmanlılara karşı bir dizi yankı uyandıran zaferden sonra, bu sefer yine kısa ve muzaffer bir sefer bekleniyordu. Beklenmeyen yenilgi, Habsburgları barış için istekli hale getirdi. Osmanlı diplomatları, Banat hariç, Belgrad dahil, Balkanlar'daki tüm Habsburg fetihlerinin geri verildiği çok avantajlı Belgrad Antlaşması'nı Avusturya'ya kabul ettirdiler.

Habsburg Monarşisi, verimli bir ordunun varlığı sürdürmesini ihmal ederek ve Osmanlı'ya karşı pek çok zafer kazanan ünlü vefat eden generalleri Savoy'lu Prens Eugene yerine değerli bir halef aramayı/yetiştirmeyi gözardı ederek ağır bir bedel ödedi. İhmalle suçlanan Feldmareşal Wallis, askeri mahkemeye çıkarıldı ve Spielberg kalesinde hapis cezasına çarptırıldı. Üç ay sonra, Avusturya'nın yeni İmparatoriçesi Maria Theresa tarafından affedildiğinde serbest bırakıldı.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Dupuy, R. Ernest and Trevor N. Dupuy, The Harper Encyclopedia of Military History, 4th Edition, (HarperCollins Publishers, 1993), 689.
  2. ^ War for the Every Day: Generals, Knowledge, and Warfare in Early Modern Europe, 1680-1740. Greenwood Press. 1999. s. 180. ISBN 0-313-31041-6. 
  3. ^ Losses of Life in Modern Wars, Austria-Hungary: France. H. Milford. 1916. ss. 39. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]