Mihrimah Sultan (I. Süleyman'ın kızı)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Mihrimah Sultan
İmparator Süleyman’ın Kızı Cameria (Mihrimah Sultan).jpg
Mihrimah Sultan'ın İtalyan ressam Cristofano dell'Altissimo tarafından yapılmış, Cameria adlı yağlı boya portresi, 16. yüzyıl
Doğum 1522
İstanbul, Osmanlı İmparatorluğu
Ölüm 25 Ocak 1578 [1] (56 yaşında)
İstanbul, Osmanlı İmparatorluğu
Defin Süleymaniye Türbesi, İstanbul
Eş(ler)i Rüstem Paşa
Çocuk(lar)ı Ayşe Hümaşah Sultan
Osman
Hanedan Osmanlı Hanedanı
Babası I. Süleyman
Annesi Hürrem Sultan
Dini İslam

Mihrimah Sultan (21 Mart 1522, İstanbul - 25 Ocak 1578, İstanbul), Osmanlı padişahı I. Süleyman ile eşi Hürrem Sultan'ın kızı.

İlk yılları[değiştir | kaynağı değiştir]

1522'de, Osmanlı padişahı I. Süleyman ile eşi Hürrem Sultan'ın Şehzade Mehmed'den sonraki ilk çocuğu olarak dünyaya geldi.[2] Mihrimah Sultan'ın doğumundan 2 yıl sonra da Hürrem Sultan, I. Süleyman'ın ölümünden sonra tahta geçecek olan diğer çocuğu II. Selim'i dünyaya getirdi. 1 yıl sonra Şehzade Bayezid ve 5-6 yıl sonra ise Şehzade Cihangir dünyaya gelmiştir

Gençlik yılları[değiştir | kaynağı değiştir]

1539'da 17 yaşındayken Diyarbekir Beylerbeyi Rüstem Paşa ile evlendirildi. Düğün töreni iki küçük erkek kardeşi Bayezid ve Cihangir'in sünnet düğünüyle birlikte At Meydanı'nda şölenlerle kutlandı. Rüstem Paşa bu evlilikten sonra sadrazam oldu ve 1544-1561 yılları arasında 2 yıllık bir süre hariç kesintisiz sadrazamlık yaptı. Bu evlilikten 1541'de bir kız çocukları dünyaya geldi.Daha sonra 1545'te Murat Bey'i,1547 de Mehmet Bey'i dünyaya getirdi.

Mihrimah Sultan yaşamı boyunca devlet işlerinde çok söz sahibi oldu. Babasını Malta'ya sefer düzenlemeye ikna etmek için kendi parasıyla 400 gemi yaptıracağına söz verdiği bile söylenir. Annesi Hürrem Sultan gibi Lehistan kralı II. Zygmunt August'la yazışmalar yaptı. Çok büyük bir servet sahibi oldu. 1540-1548 yılları arasında Mimar Sinan İstanbul'un Üsküdar ilçesinde cami Üsküdar İskele Camii, medrese, ilkokul ve hastaneden oluşan büyük bir külliye yaptı. Ayrıca 1562-1565 yılları arasında yine Mimar Sinan İstanbul'un Edirnekapı semtinde cami, çeşme, hamam ve medreseden oluşan Mihrimah Sultan Camii ve külliyesini yaptı.

Annesi 1558'de öldükten sonra babasına annesinin oynadığı danışmanlık rolünü oynadı. 1566'da babası öldükten sonra yerine geçen erkek kardeşi II. Selim'in saltanatı boyunca da danışmanlığını sürdürdü. Anneleri Hürrem Sultan ölmüş olduğu için kardeşi için adeta bir Valide Sultan rolünü oynadı.

Son yılları[değiştir | kaynağı değiştir]

Mihrimah Sultan'ın babası I. Süleyman'ın kabrinin bitişiğinde bulunan sandukası, Sultan Süleyman Türbesi, Fatih, İstanbul

Mihrimah Sultan 1578'de yeğeni (erkek kardeşinin oğlu) III. Murat'ın saltanatı sırasında öldü ve babası I. Süleyman'ın Süleymaniye Camii'ndeki türbesinde babasının yanı başında gömüldü.

Popüler kültürdeki yeri[değiştir | kaynağı değiştir]

•2003 yapımlı Hürrem Sultan adlı televizyon dizisinde Özlem Çınar tarafından canlandırılmıştır

•2011-2014 yılları arasında yayınlanan Muhteşem Yüzyıl dizisinde Pelin Karahan tarafından canlandırılmıştır.

Galeri[değiştir | kaynağı değiştir]

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Öztuna, Yılmaz (1965). Başlangıcından Zamanımıza Kadar Türkiye Tarihi. Hayat Kitapları. s. 34. 
  2. ^ Sakaoğlu, Necdet; sf. 32