İçeriğe atla

Belgrad Kuşatması (1789)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Belgrad Kuşatması
1787-1792 Osmanlı-Rus Savaşı
Osmanlı-Avusturya savaşları
Tarih15 Eylül – 8 Ekim 1789
Bölge
Sonuç Avusturya zaferi
Taraflar
Habsburg Monarşisi Osmanlı İmparatorluğu
Komutanlar ve liderler
Ernst von Laudon Bilinmiyor
Güçler
Bilinmiyor Bilinmiyor
Kayıplar
Bilinmiyor Bilinmiyor

15 Eylül – 8 Ekim 1789 tarihlerinde Ernst von Laudon komutasındaki Habsburg ordusunun Osmanlı kuvvetlerini Belgrad kalesinde kuşatmasıdır. 3 haftalık kuşatmanın ardından Habsburg ordusu kaleyi ele geçirmiştir. Avusturya, şehri 1791 yılına kadar elinde tutmuş daha sonra Osmanlı'ya tekrar geri vermiştir. Kuşatma sırasında sivrilen birkaç Avusturya askeri, Fransız Devrim Savaşları ve Napolyon Savaşlarında önemli görevler almıştır.

Arka Plan[değiştir | kaynağı değiştir]

Rus İmparatorluğu, Osmanlı İmparatorluğu'nu 1787 yılında savaşa kışkırttı, Gürcistan üzerindeki Rus himayesinin tanınmasını istedi. Rusya'ya göre Osmanlı, Kırım Tatarlarını isyana teşvik etmişti. Savaşın patlak vermesi durumunda Avusturya, Rusya'ya -aralarında yaptıkları gizli bir antlaşma sebebiyle- yardım etmek zorundaydı. 1788'de Avusturya ordusu bizzat II. Joseph tarafından yönetildi ve Osmanlı'ya karşı Erdel ve Sırbistan'da az da olsa başarı elde etti.

Sonraki yaz, Friedrich Josias von Sachsen-Coburg-Saalfeld komutasındaki bir Avusturya ordusu batıya doğru hareket etti ve Boğdan'da bulunan Aleksandr Suvorov'un ordusuna katıldı. Avusturya-Rus ordusu 1 Ağustos 1789 tarihindeki Fokşani Muharebesi ve 22 Eylül tarihinde yapılan Boze Muharebesinde Osmanlı ordusunu mağlup etti. Bu arada Laudon ana Avusturya ordusunun kontrolünü ele aldı ve Bosna'ya yapılan Osmanlı saldırısını geri püskürttü.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  • Arnold, James R. Marengo & Hohenlinden. Barnsley, South Yorkshire, UK: Pen & Sword, 2005. ISBN 1-84415-279-0