Zerinvar Kuşatması (1664)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Kuşatma sırasındaki savaşlardan birinin tasviri
Bir zamanlar kalenin bulunduğu yere dikilen dikilitaş

Zerinvar Kuşatması, (Hırvatça: Utvrda Novi Zrin; Macarca: Új-Zrínyivár) Miklós Zrínyi liderliğindeki Hırvat kuvvetleri ile Sadrazam Köprülü Fazıl Ahmed Paşa komutasındaki Osmanlı ordusu arasında Haziran/Temmuz 1664'te gerçekleşti. Mora Nehri'nin kıyısında ve bataklık adalarında, kuzey Hırvatistan ile Macaristan'ın güneybatı kesimi arasındaki sınır çizgisine yakın yerde bulunan Zerinvar kalesi Osmanlı güçleri tarafından kuşatıldı. Savaş, kalenin yıkılması ve Hırvat mürettebatın Hırvatistan'ın daha güvenli iç bölgelerine geri çekilmesiyle sonuçlandı.

Kuşatma[değiştir | kaynağı değiştir]

1664 Haziranının başında, bizzat Sadrazam Köprülü tarafından yönetilen 100 bin kişilik (40 bini Türk ve 30 bini Tatar) Osmanlı ordusu İstanbul'dan çıkıp kuzeybatıya doğru ilerledi. Zerinvar'a doğru yaklaştı. Zerinvar'ı savunanlar çoğunlukla Hırvat ve Alman askerlerinden (toplamda yaklaşık 3.000 erkek) oluşuyordu. Saint Gotthard yakınlarındaki kampta bulunan Habsburg ordusu (30.000 erkek) savaşın sonucunu bekliyordu.

5 Haziran 1664'te Köprülü kuşatma ve saldırı emrini verdi. Birkaç hafta süren savaşın ardından kaleyi savunanlar İmparator'dan ancak önemsiz takviyeler alabildi. Türkler buçların altında lağımlar ve tüneller kazmayı başardı ve bunları havaya uçurdu. 7 Temmuz 1664'te gerçekleşen şiddetli patlamalar duvarların bazı kısımlarını tahrip ederek büyük delikler açtı. Türkler bunun üzerine koşarak kaleye girdiler.

Hayatta kalan ve sayıca çok az olan Hırvat savunucuları kaleden çekilmek ve Mora Nehri bölgesini terk etmek zorunda kaldılar. Osmanlı komutanları askerlerine Zerinvar'ı tamamen yerle bir etme emrini verdi ve ordu daha sonra tüm güçleriyle birlikte kuzeye, önce Kanije'ye sonra da Saint Gotthard'a doğru ilerlerdi.

Sonrası[değiştir | kaynağı değiştir]

Zerinvar'ın yok edilmesi ve daha sonra imzalanan Vasvar Antlaşması, Nikola Zrinski ve diğer önde gelen Hırvat ve Macar kodamanlarını kızdırdı ve Zrinski-Frankopan komplo girişimine neden oldu. Aynı yılın ilerleyen günlerinde Zrinski, iddiaya göre bir yaban domuzu tarafından öldürüldü. Geride kalan kodamanlar, 1671'de trajik bir şekilde sona eren komploya devam etti.

Zerinvar asla yeniden inşa edilmedi. Bugün kalenin bulunduğu yerde sadece bir dikilitaş vardır.