Akropol Kuşatması (1826-1827)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
II. Akropol Kuşatması
Yunan Bağımsızlık Savaşı'nın bir parçası

Akropol Kuşatması
Georg Perlberg
Tarih Ağustos 1826 – 24 Mayıs 1827
Yer
Atina, Eğriboz sancağı, Osmanlı İmparatorluğu
Sonuç

Osmanlı zaferi

  • Akropolis'in ele geçirilmesi
Taraflar

Greece Birinci Helen Cumhuriyeti

Osmanlı İmparatorluğu

Komutanlar ve liderler

Georgios Karaiskakis
Yiannis Gouras  
Yiannis Makriyiannis
Charles Nicolas Fabvier
Vasos Mavrovouniotis

Reşid Mehmed Paşa

Güçler

6,000

10,000

Kayıplar

Bilinmiyor

Bilinmiyor

İkinci Akropolis Kuşatması Osmanlı İmparatorluğu güçleri tarafından Orta Yunanistan'daki Yunan isyancıların elinde bulunan son kale olan Atina Akropolisi'nin, Yunan Bağımsızlık Savaşı sırasında; 1826-1827 yıllarında kuşatılması olayıdır.

Batı Yunanistan'da Mesalongi'nin fethinin ardından Atina ve Akropolis, Yunanistan anakarasında Yunan isyancıların elinde kalan tek kale haline geldi. Osmanlı başkomutanı Reşid Mehmed Paşa, Mesalongi'nin fethinden sonra Atina'ya doğru sefere devam etti. Kuşatma 25 Ağustos 1826'da başladı. Osmanlılar çok yakın bir abluka kurdu ve tepeyi bombalamaya başladı. Kaledekiler ise sık sık gece sortileri düzenleyip lağımlar kurdu. Bu sırada Atina'nın güneyinde Eleusis, Pire ve Phaleron çevresinde yerleşik olan Georgios Karaiskakis komutasındaki ana Yunan ordusu şehre ikmal ve takviyelerde bulunmaya çalışıyordu.

Osmanlı Devleti'nin 24 Nisan 1827'de Phaleron Savaşı'nı kazanmasının ardından kuşatma altındaki şehre Yunanlıların herhangi bir yardımda bulunma olasılığı kalmadı ve böylece Akropolis garnizonu bir ay sonra teslim oldu.