İzmit Kuşatması

Vikipedi, özgür ansiklopedi
İzmit Kuşatması
Bizans-Osmanlı savaşları
Tarih1333-1337 arası
Bölge
Sonuç Osmanlı zaferi
Taraflar
Bizans İmparatorluğu Bizans İmparatorluğu Osmanlı Beyliği
Komutanlar ve liderler
Bilinmiyor Orhan Gazi
Güçler
20,000 7,400
Kayıplar
Bilinmiyor Bilinmiyor

İzmit Kuşatması, Osmanlı Devleti'nin Bursa ve İznik'i ele geçirmesinden sonra Bizans İmparatorluğu'nun Anadolu'daki son toprağı olan İzmit'in kuşatılmasının başarılı olması sonucu şehir Osmanlı hakimiyetine girdi. Böylece Anadolu'daki Bizans hakimiyeti tamamen sona erdi. Osmanlı Devleti İzmit'in alınmasından sonra Boğazlara kadar ilerledi.

Kuşatma[değiştir | kaynağı değiştir]

Osmanlı kuvvetleri, İznik'in fethinden bir sene yani 1331 Haziran'ından sonra şehri kuşatmışlarsa da Bizans İmparatoru III. Andronikos'un yardıma gelmesi üzerine Orhan Bey, İmparatorla anlaşarak kuşatmayı kaldırmıştı. Orhan Bey, bu kuşatmadan altı sene sonra (1337) şehri şiddetli bir şekilde tekrar kuşattı. Bu kuşatma üzerine dışarıdan yardım alamayan şehir, teslim olmak zorunda kaldı. İzmit'in fethi ile Kocaeli Yarımadası'nın tamamı Osmanlıların eline geçmiş oluyordu. Orhan Gazi, İzmit ve havalisinin idaresini oğlu Süleyman Gazi'ye verdi. Süleyman Gazi'nin halka karşı din ve milliyet farkı gözetmeden âdil bir şekilde davranması ve çevrelerinin tamamen Osmanlılar ile kuşatılmış olmasından dolayı civarda bulunan birçok kale (Taraklı Yenicesi, Göynük, Mudurnu) de birer birer teslim oldular. Aynı şekilde İzmit Körfezi'ndeki Gemlik, Armutlu gibi mevkiler de Kara Timurtaş Bey vâsıtasıyla Orhan Bey kuvvetlerinin eline geçti.

Sonrası[değiştir | kaynağı değiştir]

İzmit'in kaybedilmesinden sonra, Bizans İmparatorluğu savunulamaz hale geldi. 1096 yılındaki sınırlarının aksine, imparatorluğun boyutu çok azalmıştı. Sırp ve Bulgarların batıdan ve Osmanlı'nın doğudan Bizans'ın sınırlarını daraltmasıyla, imparatorluk köşeye sıkıştırıldı. Dahası, İzmit'in İskender'in fethinden bu yana Greko-Romen ellerinde uzun süredir devam eden bu tarih geri döndürülemez bir şekilde sona erdi.[1]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Grant, R. G. (2005). Battle : a visual journey through 5,000 years of combat. 1st American ed. New York: DK Pub. ISBN 0-7566-1360-4. OCLC 60500226.