İçeriğe atla

Mardin Kuşatması

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Mardin Kuşatması, 1516-1517 yılları arasında Bıyıklı Mehmed Paşa komutasındaki Osmanlı ordusunun Ustaclu Süleyman Bey komutasındaki Safevi şehrini ele geçirmek istemesiyle gerçekleşip Osmanlı'nın şehri ele geçirmesiyle sonuçlanmıştır.

Mardin Kuşatması
Fırat-Dicle Seferi
İran-Osmanlı savaşları

Mardin'in ilk kez İdris-i Bitlisi tarafından teslim alınışı
TarihHaziran 1516 - Ocak 1517
Bölge
Sonuç Kesin Osmanlı zaferi
Taraflar
Osmanlı İmparatorluğu Safevi Devleti
Komutanlar ve liderler
Bıyıklı Mehmed Paşa (1517'den sonra)
Divane Hüsrev Paşa
Ustaclu Süleyman Bey (ölü)
Çatışan birlikler
Diyarbakır ordusu
Karaman ordusu
Garnizon
Koçhisar'dan sağ kalanlar
Kayıplar
Bilinmiyor Tamamı ölü ya da esir
Kuvvet sayıları hemen öncesinde yapılan Koçhisar Muharebesi ve sonrasında olan olaylar göz önünde bulundurularak tahmin edilmiştir.


Bıyıklı Mehmed Paşa komutasındaki Osmanlı ordusu, Mayıs 1516'da giriştiği Koçhisar Muharebesi'nde Safevi ordusunu imha etti. Akabinde de Mardin'i kuşattı. Büyük Mısır Seferi'ne çıkan Yavuz Sultan Selim, Bıyıklı Mehmed Paşa'yı da sefere çağırdı. Hüsrev Paşa'yı kuşatmada bırakan Bıyıklı Mehmed Paşa, 3 Ağustos'ta padişahın ordusuna katıldı.[1] 24 Ağustos 1516'da yapılan Mercidâbık Muharebesi'nde sol kanat kumandanı[2] olan Bıyıklı Mehmed Paşa, Osmanlı ordusunun Halep'e girmesinden sonra Mardin'deki kuşatmaya katılmak için padişahın ordusundan ayrıldı.[3]

Günümüzde Mardin Kalesi

Kuşatma ve sonrası

[değiştir | kaynağı değiştir]

Esasında Hüsrev Paşa komutasındaki az sayıda bir birlik Haziran'dan beri şehri kuşatıyordu. 1516 sonları ya da 1517 başlarında Mardin'e ulaşan Bıyıklı Mehmed Paşa, yanında çok sayıda top getirmişti. Diyarbakır ordusunun gelmesiyle şiddetlenen kuşatma çok uzun sürmedi ve Mart ayında şehir ele geçirildi. Kale komutanı Ustaclu Süleyman Bey'in sonu da ağabeyleri Ustaclu Muhammed Han ve Ustaclu Kara Han gibi oldu, tüm askerleriyle beraber öldürüldü. Başı da Yavuz Sultan Selim'e gönderildi. Sonrasında da Osmanlı kuvvetleri; Rakka, urfa, Batman ve Musul gibi Fırat-Dicle havzasındaki önemli şehirleri ele geçirmeye başladı. Ayrıca Mardin Kuşatması, Fırat-Dicle Seferi'nin de son önemli mücadelesi olmuştur.


Ayrıca bakınız

[değiştir | kaynağı değiştir]
  1. ^ Göyünç, Nejat (1969). Mardin'in nihai olarak zaptı. İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Basımevi. s. 32. ISBN 9751604028. 
  2. ^ von Hammer, Joseph. Merci Dâbık Meydan Muharebesi. s. 207. ISBN 9786051804217. 
  3. ^ Danişmend, İsmail Hami (1971). Yavuz'un Halep'e girmesi. Topkapı/İstanbul: Doğu Kütüphanesi. s. 29. ISBN 978-9944-397-70-4.