İçeriğe atla

Konstantinopolis Kuşatması (1411)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Konstantinopolis Kuşatması
Bizans-Osmanlı savaşları
Tarih1411
Bölge
Sebep Musa Çelebi'nin Osmanlı'nın Fetret Devri'ne girmesinden Bizans'ı sorumlu tutması
Sonuç Mehmed Çelebi'nin Musa Çelebi aleyhine Rumeli topraklarına geçişi sonrası kuşatma kaldırıldı.
Taraflar
Musa Çelebi  Bizans İmparatorluğu
Mehmed Çelebi
Komutanlar ve liderler
Musa Çelebi II. Manuil
Mehmed Çelebi

Konstantinopolis Kuşatması, 1411 yılında Osmanlı Devleti'nin Konstantinopolis'e karşı gerçekleştirdiği muhasara.

Öncesi[değiştir | kaynağı değiştir]

1402 yılında Ankara Savaşı ile Fetret Devri'ne giren Osmanlı Devleti'nin tahtında hak iddia eden şehzadelerden Musa Çelebi, devletin başkenti Edirne'yi ele geçirdikten sonra Bizans'a karşı hasmane bir politika izlemiştir. Devletin Fetret Devri'ne girmesinden sorumlu tuttuğu Bizans'ın başkentini de bu nedenle kuşatma altına almıştır.[1]

Kuşatma[değiştir | kaynağı değiştir]

İlk olarak Sırbistan üzerine yürüyerek buradaki kendisine karşı Süleyman Çelebi'yi destekleyen havaliyi cezalandıran Musa Çelebi ardından kuşatma için gerekli makinelerin yapımına odaklanmış, ardından Konstantinopolis'i kuşatma altına almıştır. Buna karşılık olarak İmparator Manuil, Musa Çelebi ile taht çekişmesinde bulunan Mehmed Çelebi ile ittifak kurarak Üsküdar üzerinden Trakya'ya geçirilmesini sağlamış, Musa Çelebi'nin safındaki Đurađ Branković'in Bizans'a katılması ve bazı Rumeli beylerinin de Mehmed Çelebi tarafına geçmesi sonucu kuşatma kaldırılmıştır.[2][3]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Dukas (1956). Bizans Tarihi. VL. Mirmiroğlu, çev. İstanbul: İstanbul Fethi Derneği İstanbul Enstitüsü Yayınları. ss. 55-56. 
  2. ^ Başar, Fahameddin (2006). "Mûsâ Çelebi". İslâm Ansiklopedisi. 31. İstanbul: Türkiye Diyanet Vakfı Yayınları. ss. 216-217. ISBN 9753894279. 
  3. ^ Tekirdağ, Şehabeddin (1979). "Mûsâ Çelebî". İslâm Ansiklopedisi. 8. İstanbul: Millî Eğitim Bakanlığı Devlet Kitapları Müdürlüğü. ss. 661-666.