Knin Kuşatması

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Knin Kalesi 2012

Knin kuşatması (Hırvatça: Opsada Knina) Hırvat Krallığı başkenti Knin şehrinin 1522 yılında Osmanlı İmparatorluğu tarafından kuşatılması olayıdır. 1513 ve 1514'teki iki başarısız girişimin ardından, Bosna Sancağı beyi Gazi Hüsrev Bey liderliğindeki Osmanlı kuvvetleri, 1522 baharında güney Hırvatistan'a büyük bir saldırı başlattı. Mayıs ayında Hersek ve Konstantinopolis sancağından gelen birlikler ile takviye edilen kuvvetler, Knin Kalesini kuşattı.

Knin ve çevresine yapılan sık baskınlar nedeniyle kale zaten hasar görmüştü ve yerel nüfusun büyük bir kısmı Hırvatistan'ın daha güvenli bölgelerine kaçmıştı. Knin garnizonunun komutanı Hırvat asilzade Mihajlo Vojković'in emrinde sadece küçük bir kuvvet vardı. Askerlerinin serbest bırakılması karşılığında 28 Mayıs'ta kaleyi teslim etti. Ertesi gün Osmanlılar şehre girdi. Kuşatılmış kaleye yardım için bir yardım çalışması hazırlayan Hırvat Ban Ivan Karlović, Vojković'i şehri teslim ettiği için hapsetti. Ele geçirilmesinin ardından Osmanlı Devleti, Knin'i Bosna Sancağı içindeki Hırvat vilayetine dahil etti. 1580 civarında Knin, Kırka ve Lika Sancağı'nın merkezi oldu ve 1688'e kadar Osmanlı egemenliğinde kaldı.

Sonrası[değiştir | kaynağı değiştir]

Vincenzo Coronelli'nin Osmanlı yönetimi sırasındaki Knin'in 17. yüzyılın sonlarından kalma illüstrasyonu

Knin'in düşüşünü duyduktan sonra, yakınlardaki Skradin şehrinin vatandaşları da kaçmaya başladı ve şehri savunmasız bıraktı. Burası da daha sonra Osmanlılar tarafından savaşmadan ele geçirildi. [1] Hüsrev Bey iki şehrin de yağmalanmasına izin vermedi. Skradin düzgün bir şekilde güçlendirilinceye kadar [2] Skradin'de kaldı ve geride 500 kişilik bir garnizon bıraktı. [1] Hüsrev Bey Skradin'deyken Venediklilerden hediyeler aldı. Padişahın Venedik ile barış istediğini iletti. [3] Knin'i fethettikten sonra, Osmanlılar güney Hırvatistan'daki bir diğer önemli müstahkem şehir olan Klis'e doğru ilerlediler. [4] 3 Haziran'da 300 kişilik bir garnizonun bulunduğu Klis Kalesi kuşatıldı. Garnizon Hüsrev Bey'in adamlarının saldırılarını püskürtecek kadar güçlüydü. Bu yüzden Hüsrev Bey kuşatmayı kaldırdı ve 18 Haziran'da geri çekildi. [1]

Knin'in düşüşü Hırvatistan için büyük bir şoktu ve güney kesimdeki Osmanlı ilerlemesini hızlandırdı.

Kaybedildikten sonraki ilk yıllarda Knin'i yeniden ele geçirmek için birkaç girişimde bulunuldu. Eylül 1522'de Karlović bir ordu topladı ve Knin civarında Osmanlı kuvvetlerine saldırdı ve Hüsrev Bey'in kuyumcusu da dahil olmak üzere birkaç Osmanlı askerini ele geçirdi. Kaybedilen kaleleri geri kazanma sözü veren Avusturya Arşidükü Ferdinand'dan yardım bekliyordu. [5] Haziran ayında Ferdinand, Salm Kontu Nicholas liderliğindeki 400 kişilik bir birliği Karlovic'e gönderdi.[2] Bu güçler Hırvatların topraklarını korumasını sağladı [1] ancak Knin'i ele geçiremeyecek kadar zayıftı. 1529 ve 1530'da Knin bölgesine iki Hırvat saldırısı daha oldu. İlki 24 Osmanlı askerinin ele geçirilmesiyle sona erdi.

Osmanlı İmparatorluğu, Knin'i bölgedeki taarruzlarının başlangıç noktası yaptı. [5] Şehir ve çevresi, Bosna Sancağı içinde yeni kurulan Hırvat vilayetine dahil edildi. [6] 1580 civarında, Knin'in merkez olduğu Krka ve Lika Sancağı kuruldu. [5] Knin, Mora Savaşı sırasında Venedik tarafından ele geçirildiği 1688 yılına kadar Osmanlı yönetiminde kaldı. [7]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]