Nahçıvan Özerk Cumhuriyeti Anayasası

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Nahçıvan Özerk Cumhuriyeti Anayasası (AzericeNaxçıvan Muxtar Respublikasının Konstitusiyası), Nahçıvan ÖC'de resmi yasadır. Azerbaycan Cumhuriyeti Anayasasından sonra özerk devlet'te ikinci anayasa'dır.

Hakkında[değiştir | kaynağı değiştir]

İlk toplantı 28 Nisan 1998 tarihinde Nahçıvan Özerk Cumhuriyeti Yüksek Meclisinin 5. oturumunda kabul edilmiş, 30 Haziran ve 29 Aralık 1998 tarihlerinde Azerbaycan Cumhuriyeti Milli Meclisinin oturumlarında onaylanmış ve 8 Ocak 1999'da yürürlüğe girmiştir. Anayasa bir önsöz, 6 bölüm (50 madde) ve 4 geçiş hükmünden oluşmaktadır. Anayasa'nın 1. maddesine göre Nahçıvan Özerk Cumhuriyeti, Azerbaycan Cumhuriyeti içinde demokratik, yasal, laik bir özerk cumhuriyettir ve Nahçıvan Özerk Cumhuriyeti'nin özerk statüsü Azerbaycan Cumhuriyeti Anayasası tarafından belirlenir. Nahçıvan Özerk Cumhuriyeti, Anayasa ile yetkilerine atıfta bulunulan sorunları çözme konusunda bağımsızdır. Nahçıvan Özerk Cumhuriyeti'nde devlet iktidarı, kuvvetler ayrılığı ilkesine göre düzenlenmiştir; Yasama yetkisi Yüksek Meclis tarafından, yürütme yetkisi Bakanlar Kurulu tarafından ve yargı yetkisi özerk cumhuriyetin mahkemeleri tarafından kullanılır.

Nahçıvan Özerk Cumhuriyeti Anayasası, Yüksek Görevli kurumunu kurdu. En yüksek yetkili - Nahçivan Özerk Cumhuriyeti Yüksek Meclisi başkanı - hem yasama hem de yürütme yetkisine sahiptir. Nahçıvan Özerk Cumhuriyeti Anayasası, özerk cumhuriyetin normatif yasal düzenlemeleri arasında en yüksek yasal güce sahiptir.

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  • Naxçıvan Muxtar Respublikası Konstitusiyası// Naxçıvan Ensiklopediyası / V.Y. Talıbov. — Təkminləşdirilmiş və yenidən işlənmiş ikinci nəşr. — Naxçıvan, 2005. — 2 cilddə. — II cild. — Səhifələrin sayı: 380. — Səh.: 153. — ISBN 5-8066-1468-9

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]