Azerbaycan'da spor

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Azerbaycan'da sporun kökleri eskiye dayanır ve günümüzde bile geleneksel ve modern sporlar hâla uygulanmaktadır. Serbest güreş geleneksel olarak Azerbaycan'ın millî sporu olarak kabul edilir, ancak bugün Azerbaycan'da en popüler sporlar futbol ve satrançtır.[1] Diğer popüler sporlar ise jimnastik, judo, futsal, halter ve bokstur.[2] Azerbaycan'ın dağlık arazisi, kayak ve dağcılk gibi spor dallarında büyük fırsatlar sunmaktadır. Hazar Denizi ve ülke içi sularda su sporları yapılmaktadır. Rekabetçi bir şekilde, Azerbaycan uluslararası düzeyde satranç, halter ve güreşte çok başarılı olmuştur. Azerbaycan aynı zamanda uluslararası spor topluluklarının aktif bir üyesidir ve FIFA, UEFA, Uluslararası Atletizm Federasyonları Birliği (IAAF), Avrupa Atletizm Birliği (EAA) üyesidir, Uluslararası Olimpiyat Komitesi'de (IOC) bu üyelikler arasında yer almaktadır.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Azerbaycan'da sporun kökleri eskiye dayanır ve günümüzde bile geleneksel ve modern sporlar hâla uygulanmaktadır. Serbest güreş geleneksel olarak Azerbaycan millî sporu olarak kabul edilir. Azerbaycan Uluslararası Olimpiyat Komitesi'ne katıldıktan sonra dört altın madalya da dahil olmak üzere on dört madalya kazandı. Bugün Azerbaycan'da en popüler sporlar futbol ve satrançtır.[3]

Olimpiyat Oyunları[değiştir | kaynağı değiştir]

Azerbaycan, ilk kez 1996'da Olimpiyat Oyunlarına bağımsız bir millet olarak katıldı ve o zamandan bu yana her alanda yarışacak sporcuları gönderdi.

Azerbaycan Cumhuriyeti Ulusal Olimpiyat Komitesi, 2016 Olimpiyatları ve 2020 Olimpiyatlarına ev sahipliği yapabilmek için Bakü'ye teklif verdi.

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Культура, традиции и искусство 18 Şubat 2010 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi. (Rusça)
  2. ^ "World info". 12 Haziran 2018 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 7 Haziran 2018. 
  3. ^ "Sport". Expatwoman.com. 15 Kasım 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 12 Nisan 2014.