Çin-Suudi Arabistan ilişkileri

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Çin Halk Cumhuriyeti-Suudi Arabistan Krallığı ilişkileri ilişkileri
Haritada gösterilen yerlerde Çin ve Suudi Arabistan

Çin

Suudi Arabistan

Çin-Suudi Arabistan ilişkileri, Çin Halk Cumhuriyeti ile Suudi Arabistan Krallığı arasındaki hem tarihi hem de bugünkü ilişkileri kapsar. Çin ile Suudi Arabistan arasındaki ilk resmî toplantı, 1985 yılı Kasım ayında Umman'da yer aldı. Her iki ülke arasındaki resmî diplomatik ilişkiler Temmuz 1990'da kuruldu.[1] 1990'ların öncesinde Suudi Arabistan ile Çin Halk Cumhuriyeti arasında ikili ilişkiler yoktu.

Son senelerde Çin ile Suudi Arabistan; enerji ve finans sektörlerinde ve "Bir Kuşak, Bir Yol" gibi projelerde işbirliğini güçlendirme sürecindedir ve birçok farklı alanda resmi anlaşmalar imzalamışlar. Kral Selman bin Abdülaziz el-Suud ve Veliaht Prens Muhammed bin Selman, "küresel ve bölgesel barış, güvenlik ve refahın teşvik edilmesi için" Suudi Arabistan'ın Çin ile beraber çalışmak istediğini belirtti.[2][3][4]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Backgrounder: Basic facts about Kingdom of Saudi Arabia". Xinhua. 9 Şubat 2009. 4 Mart 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 20 Aralık 2019. 
  2. ^ "Saudi Arabia and China launch 'digital Silk Road'". www.businessreviewmiddleeast.com. [ölü/kırık bağlantı]
  3. ^ "China's Xi Jinping calls Saudi king with pledge to boost ties". South China Morning Post (İngilizce). 8 Ocak 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 20 Aralık 2019. 
  4. ^ "Saudi Arabia, China Sign Deals Worth Up to $65 Billion". Foreign Policy. 20 Aralık 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 20 Aralık 2019. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]