Bush Doktrini

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Başkan Bush Beyaz Saray'da düzenlenen basın toplantısında İran'ın nükleer programı ile Kuzey Kore'nin nükleer denemeleri hakkında görüş belirtirken (2006)

Bush Doktrini, 43. Amerika Birleşik Devletleri başkanı George W. Bush tarafından ortaya konan çeşitli dış politika ilkelerini içeren doktrindir. 11 Eylül saldırılarından sonra geliştirilen ve 20 Eylül 2002 tarihinde The National Security Strategy of the United States başlığı ve W. Bush imzası ile yayınlanan ve tüm dünyayı bir savaş alanı olarak gören "Yeni Amerikan Millî Güvenlik Stratejisi"ne göre;[1] potansiyel tehdit oluşturduğu ileride problem çıkarabileceği düşünülen her oluşum ya da ülkeye karşı karşı nerede olursa olsun "vurulmadan önce vurma" felsefesi çerçevesinde karşılık verilmeli ve gerekirse düşman devletlerdeki rejimler değiştirilmelidir. Afganistan Savaşı da bu doktrin kapsamında yapılmıştır.[2]

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ National Security Council (Eylül 2002). The National Security Strategy of the United States. The White House. 29 Haziran 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 2 Ağustos 2016. 
  2. ^ Weisman, Steven R. (13 Nisan 2002). "Editorial Observer; President Bush and the Middle East Axis of Ambiguity". The New York Times. 2 Haziran 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 2 Ağustos 2016. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]