Çin'deki etnik azınlıklar

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Çin ile Tayvan'ın etnolinguistik haritası.[not 1]

Çin'deki etnik azınlıklar; Çin Halk Cumhuriyeti (ÇHC)'nde Han Çinlisi olmayan halklardır. Han çoğunluğunun dışında ÇHC, resmi olarak 55 tane farklı etnik azınlık grubu tanımaktadır.[1] 2010 itibarıyla resmi olarak tanınan azınlık grupları, kolektif olarak anakara Çin nüfusunun %8,49'unu oluşturmaktadır.[2] Resmi olarak tanınan bu etnik gruplara ek olarak, kendilerini tanınmayan etnik grupların üyeleri olarak tanımlayan ÇHC vatandaşları vardır (ör. Yahudiler, Tuvalar, Oyratlar ve İli Türkleri).

ÇHC'nin resmi olarak tanıdığı etnik azınlık grupları anakara Çin ve Tayvan'da yaşamaktadır (Tayvan'daki etnik azınlıklar "Tayvan aborjinleri" olarak bilinir). Tayvan'daki Çin Cumhuriyeti resmi olarak 14 tane farklı Tayvan aborjin grubu tanımakta, ancak ÇHC hükûmeti bunların hepsini tek bir kategori ("Gaoshan"; Çince高山; pinyin: Gāoshān) kapsamında sınıflandırır. Bu etnik sınıflandırma sistemi ne Hong Kong ne de Makao tarafından kullanılır ve ÇHC hükûmeti verileri bu iki alanın hiç birini kapsamamaktadır.

Tanım olarak bu etnik azınlık grupları, Han çoğunluğuyla beraber "Zhonghua minzu" (Basitleştirilmiş Çince: 中华民族; Geleneksel Çince: 中華民族; pinyin: Zhōnghuá mínzú) ismiyle bilinen büyük Çin ulusunu oluşturur. Çin etnik azınlıkları, Han çoğunluğundan ayrı olarak ise "Shaoshu minzu" (Basitleştirilmiş Çince: 少数民族; Geleneksel Çince: 少數民族; pinyin: shǎoshù mínzú) olarak bilinir.

Notlar[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Kaynak: Amerika Birleşik Devletleri Merkezî İstihbarat Teşkilatı, 1983. Bu harita, bölgelerine göre tarihi çoğunluk etnik grupların dağılımını gösterir. İç göçü ve asimilasyon nedeniyle günümüzdeki etnik grup dağılımı farklıdır.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]