İçeriğe atla

Çin'deki etnik azınlıklar

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Çin ile Tayvan'ın etnolinguistik haritası.[not 1]

Çin'deki etnik azınlıklar; Çin Halk Cumhuriyeti (ÇHC)'nde Han Çinlisi olmayan halklardır. Han çoğunluğunun dışında ÇHC, resmî olarak 55 tane farklı etnik azınlık grubu tanımaktadır.[1] 2010 itibarıyla resmî olarak tanınan azınlık grupları, kolektif olarak Çin anakarası nüfusunun %8,49'unu oluşturmaktadır.[2] Resmî olarak tanınan bu etnik gruplara ek olarak, kendilerini tanınmayan etnik grupların üyeleri olarak tanımlayan ÇHC vatandaşları vardır (ör. Yahudiler, Tuvalar, Oyratlar ve İli Türkleri).

ÇHC'nin resmî olarak tanıdığı etnik azınlık grupları Çin anakarası ve Tayvan'da yaşamaktadır (Tayvan'daki etnik azınlıklar "Tayvan aborjinleri" olarak bilinir). Tayvan'daki Çin Cumhuriyeti resmî olarak 14 tane farklı Tayvan aborjin grubu tanımakta, ancak ÇHC hükûmeti bunların hepsini tek bir kategori ("Gaoshan"; Çince: 高山; pinyin: Gāoshān) kapsamında sınıflandırır. Bu etnik sınıflandırma sistemi ne Hong Kong ne de Makao tarafından kullanılır ve ÇHC hükûmeti verileri bu iki alanın hiçbirini kapsamamaktadır.

Tanım olarak bu etnik azınlık grupları, Han çoğunluğuyla beraber "Zhonghua minzu" (Çince (basitleştirilmiş): 中华民族; Çince (geleneksel): 中華民族; pinyin: Zhōnghuá mínzú) ismiyle bilinen büyük Çin ulusunu oluşturur. Çin etnik azınlıkları, Han çoğunluğundan ayrı olarak ise "Shaoshu minzu" (Çince (basitleştirilmiş): 少数民族; Çince (geleneksel): 少數民族; pinyin: shǎoshù mínzú) olarak bilinir.

Notlar[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Kaynak: Amerika Birleşik Devletleri Merkezî İstihbarat Teşkilatı, 1983. Bu harita, bölgelerine göre tarihi çoğunluk etnik grupların dağılımını gösterir. İç göçü ve asimilasyon nedeniyle günümüzdeki etnik grup dağılımı farklıdır.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Arşivlenmiş kopya". 15 Temmuz 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 22 Eylül 2017. 
  2. ^ "Arşivlenmiş kopya". 2 Mayıs 2011 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 22 Eylül 2017.