2019-20 2. Lig

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
2. Lig
Sezon 2019-20
Takım sayısı 36
2018-19
2020-21

2019-20 2. Lig, 2. Lig'in tarihindeki 19. sezonudur. Ligde, 36 takım mücadele edecektir. Sezon 1 Eylül 2019 tarihinde başlayacak ve normal sezon 25 Nisan 2020 tarihinde sona erecektir.[1]

Gruplarını şampiyon olarak tamamlayan 2 takım direkt olarak bir sonraki yıl 1. Lig'e yükselecektir. Ayrıca her iki grupta da 2.,3.,4. ve 5. sırada bulunan takımlar lig sıralamalarına göre eşleşerek play-off oynayacak ve 1 takım daha üst lige yükselecektir.

Gruplarını son 3 sırada tamamlayan 6 takım, direkt olarak 3. Lig'e düşecektir.

Gruplarda yer alacak takımlar 10 Temmuz 2019 tarihinde İstanbul Orhan Saka Amatörler Evinde yapılan kura çekimi ile belirlenmiştir.[2] Fikstür çekimi 30 Temmuz 2019'da Beykoz Riva'da yer alan Orhan Saka Salonu'nda gerçekleştirilmiştir.[3]

Beyaz Grup[değiştir | kaynağı değiştir]

Takımlar[değiştir | kaynağı değiştir]

2019-20 2. Lig Beyaz Grup takımlarının konumları

Takım bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Teknik direktör değişiklikleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Puan durumu[değiştir | kaynağı değiştir]

Poz. Takım O G B M AG YG GF P Eleme veya küme düşme
1 Manisa 9 8 1 0 31 10 +21 25 2020-21 1. Lig
2 Samsunspor 9 6 3 0 19 4 +15 21 Play-off
3 Yeni Çorumspor 9 6 1 2 12 8 +4 19
4 Afjet Afyonspor 9 5 2 2 16 7 +9 17
5 Zonguldak Kömürspor 9 5 2 2 12 5 +7 17
6 Tarsus İdman Yurdu 9 5 1 3 9 10 -1 16
7 Sancaktepe 9 5 0 4 17 8 +9 15
8 Sarıyer 9 3 3 3 6 8 -2 12
9 Pendikspor 9 3 2 4 10 11 -1 11
10 Hekimoğlu Trabzon 9 3 2 4 15 19 -4 11
11 İnegölspor 9 3 1 5 12 9 +3 10
12 Kırklarelispor 9 2 4 3 6 15 -9 10
13 1922 Konyaspor 9 3 0 6 10 15 -5 9
14 Başkent Akademi 9 2 2 5 11 14 -3 8
15 Gümüşhanespor 9 2 2 5 10 14 -4 8
16 Amed 9 1 5 3 4 8 -4 8 2020-21 3. Lig
17 Hacettepe 9 2 2 5 5 17 -12 8
18 Şanlıurfaspor[a] 9 0 1 8 0 23 -23 -14
20 Ekim 2019 tarihinde oynanan maç(lar)a göre güncellenmiştir. Kaynak: tff.org
Sıralama kuralları: 1) Puan 2) Kendi aralarındaki maçlar 3) Gol farkı 4) Atılan gol sayısı
Notlar:
  1. ^ 15 puanı silindi.

Sonuçlar[değiştir | kaynağı değiştir]

İç saha \ Deplasman 22K AFY AME BAK GÜM HAC HTR İNE KRK MFK PEN SAM SAN SAR ŞAN TİY YÇO ZKÖ
1922 Konyaspor 0-1 0-1 1-0 2-1 30. 14. 10. 26. 24. 20. 34. 28. 16. 32. 22. 18. 12.
Afjet Afyonspor 23. 30. 2-0 3-2 4-1 19. 32. 14. 12. 25. 0-1 16. 21. 4-0 27. 28. 34.
Amed 25. 13. 11. 1-1 0-0 21. 34. 16. 31. 27. 0-0 1-2 23. 0-0 29. 15. 19.
Başkent Akademi 21. 26. 28. 3-4 16. 34. 30. 12. 10. 23. 2-2 14. 19. 2-0 1-0 24. 32.
Gümüşhanespor 19. 24. 26. 22. 14. 32. 28. 10. 0-1 1-1 0-2 12. 34. 16. 0-1 20. 30.
Hacettepe 13. 18. 20. 33. 31. 1-0 22. 0-1 1-6 15. 29. 1-0 11. 27. 17. 1-3 24.
Hekimoğlu Trabzon 31. 2-2 3-0 17. 15. 26. 1-0 22. 20. 33. 13. 24. 29. 11. 18. 10. 1-4
İnegölspor 27. 15. 17. 13. 11. 3-0 23. 18. 33. 29. 0-1 1-0 25. 4-0 31. 1-2 21.
Kırklarelispor 0-3 31. 33. 29. 27. 21. 1-1 1-1 15. 11. 25. 19. 0-0 23. 13. 17. 1-1
Manisa 6-2 29. 14. 27. 25. 19. 6-3 16. 32. 4-2 23. 34. 2-0 21. 11. 30. 1-0
Pendikspor 3-1 0-0 10. 2-1 21. 32. 16. 12. 28. 26. 19. 30. 0-1 34. 24. 22. 14.
Samsunspor 17. 22. 24. 20. 18. 12. 30. 26. 4-0 2-2 2-0 10. 15. 14. 5-0 33. 28.
Sancaktepe 11. 33. 18. 31. 29. 23. 4-1 20. 5-1 17. 13. 27. 1-0 25. 15. 0-1 0-2
Sarıyer 33. 1-0 1-1 0-0 17. 28. 12. 3-2 24. 22. 18. 32. 26. 30. 20. 14. 10.
Şanlıurfaspor 15. 20. 22. 18. 33. 10. 28. 24. 0-1 0-3 17. 31. 0-5 13. 0-2 12. 26.
Tarsus İdman Yurdu 2-1 10. 12. 25. 23. 34. 1-3 14. 30. 28. 1-0 21. 32. 2-0 19. 26. 16.
Yeni Çorumspor 1-0 11. 32. 3-2 0-1 25. 27. 19. 34. 13. 0-2 16. 21. 31. 29. 0-0 23.
Zonguldak Kömürspor 29. 17. 1-0 15. 13. 0-0 25. 1-0 20. 18. 31. 11. 22. 27. 2-0 33. 1-2
20 Ekim 2019 tarihinde oynanan maç(lar)a göre güncellenmiştir. Kaynak: TFF
Renkler: Yeşil = İç saha galibiyeti; Sarı = Beraberlik; Kırmızı = Deplasman galibiyeti.

Takımların haftalık sıralamaları[değiştir | kaynağı değiştir]

Takım ╲ Hafta12345678910111213141516171819202122232425262728293031323334
Manisa6111111111
Samsunspor433222222
Yeni Çorumspor846343333
Afjet Afyonspor152476554
Zonguldak Kömürspor14119638665
Tarsus İdman Yurdu15951054446
Sancaktepe524812131177
Sarıyer7811711101288
Pendikspor1316121397999
Hekimoğlu Trabzon261056571010
İnegölspor91281481181111
Kırklarelispor10131512149101212
1922 Konyaspor12101391314141613
Başkent Akademi377111515151314
Gümüşhanespor161514151012131415
Amed111416161617171516
Hacettepe171717171716161717
Şanlıurfaspor18181818181818181818181818181818
2020-21 1. LigPlay-off2020-21 3. Lig
20 Ekim 2019 tarihinde oynanan maç(lar)a göre güncellenmiştir. Kaynak: TFF

Takımların haftalardaki performansları[değiştir | kaynağı değiştir]

Takım ╲ Hafta12345678910111213141516171819202122232425262728293031323334
Afjet AfyonsporDYEGDYEGDYEYDYEYDG
AmedEGDBEGDYEYDGEGDBEG
1922 KonyasporEYDYEBDYEBDBEBDGEB
Başkent AkademiEGDBEBDYEYDYDYEGDY
GümüşhanesporEYDYDGEBDGEYDYEYDB
HacettepeDYEYDBEYDYEGDBEYEG
Hekimoğlu TrabzonDGEBDYEGDBEGDYEYDY
İnegölsporDBEYEGDYEGDYEGDYEY
KırklarelisporEBDYEBDGEBDGEBDYEY
ManisaEGDGEGDGEGDBEGDGEG
PendiksporEYDYEGDBDGEGDYEBDY
SamsunsporDGEGDBEGDGEBDBEGDG
SancaktepeDGEGDYEYEYDYEGDGEG
SarıyerDGEBDYEGDYEBDBEGDY
ŞanlıurfasporDYEYDYEYDBEYDYEYDY
Tarsus İdman YurduEYDGEGDYEGDGEGDYDB
Yeni ÇorumsporEGDGEYDGEYDGEGDGEB
Zonguldak KömürsporDYEGDBEGDGEYEBDGEG
EGEvinde GalibiyetDGDeplasmanda GalibiyetHGHükmen GalibiyetEBEvinde BeraberlikDBDeplasmanda BeraberlikEYEvinde YenilgiDYDeplasmanda YenilgiHYHükmen Yenilgi
20 Ekim 2019 tarihinde oynanan maç(lar)a göre güncellenmiştir. Kaynak: TFF

Kırmızı Grup[değiştir | kaynağı değiştir]

Takımlar[değiştir | kaynağı değiştir]

2019-20 2. Lig Kırmızı Grup takımlarının konumları

Teknik direktör değişiklikleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Puan durumu[değiştir | kaynağı değiştir]

Poz. Takım O G B M AG YG GF P Eleme veya küme düşme
1 Tuzlaspor 9 7 1 1 17 4 +13 22 2020-21 1. Lig
2 Bandırmaspor 9 5 4 0 20 10 +10 19 Play-off
3 Ankara Demirspor 9 6 1 2 14 7 +7 19
4 Kastamonuspor 1966 9 6 0 3 21 9 +12 18
5 Vanspor 9 5 2 2 15 7 +8 17
6 Kırşehir Belediyespor 9 5 2 2 15 8 +7 17
7 Sivas Belediyespor 9 3 5 1 13 7 +6 14
8 Kahramanmaraşspor 9 4 2 3 8 7 +1 14
9 Bayburt Özel İdarespor 9 4 2 3 10 12 -2 14
10 Etimesgut Belediyespor 9 2 4 3 8 8 0 10
11 Uşakspor[a] 9 4 1 4 12 14 -2 10
12 Bodrum Bld. Bodrumspor 9 2 3 4 13 18 -5 9
13 Ergene Velimeşe 9 2 2 5 12 17 -5 8
14 Eyüpspor 9 2 2 5 7 13 -6 8
15 Elazığspor[a] 9 3 1 5 11 17 -6 7
16 Sakaryaspor[a] 9 1 5 3 5 9 -4 5 2020-21 3. Lig
17 Niğde Anadolu 9 0 1 8 7 21 -14 1
18 Kardemir Karabükspor[a] 9 1 0 8 4 24 -20 0
20 Ekim 2019 tarihinde oynanan maç(lar)a göre güncellenmiştir. Kaynak: tff.org
Sıralama kuralları: 1) Puan 2) Kendi aralarındaki maçlar 3) Gol farkı 4) Atılan gol sayısı
Notlar:
  1. ^ a b c d 3 puanı silindi.

Sonuçlar[değiştir | kaynağı değiştir]

İç saha \ Deplasman AND BAN BYB BOD ELA EVE ETB EYÜ KAH KRB KST KBL NİĞ SAK SBS TUZ UŞA VAN
Ankara Demirspor 32. 28. 3-2 12. 2-1 24. 26. 19. 34. 10. 14. 16. 22. 1-2 30. 21. 2-0
Bandırmaspor 15. 2-0 11. 22. 13. 17. 2-2 29. 27. 20. 24. 4-1 3-0 33. 2-1 31. 18.
Bayburt Özel İdarespor 11. 21. 0-0 3-1 2-1 13. 15. 25. 23. 33. 0-3 2-1 17. 29. 19. 27. 31.
Bodrum Bld. Bodrumspor 18. 28. 24. 5-1 33. 20. 22. 32. 30. 1-5 10. 12. 14. 0-0 26. 17. 0-4
Elazığspor 29. 1-1 18. 25. 27. 31. 33. 1-2 2-3 17. 21. 23. 1-0 13. 0-1 11. 15.
Ergene Velimeşe 20. 30. 26. 16. 10. 22. 24. 34. 32. 2-3 12. 14. 18. 1-1 28. 2-1 1-3
Etimesgut Belediyespor 1-2 34. 30. 1-1 14. 3-1 28. 21. 19. 12. 16. 1-1 26. 25. 32. 23. 10.
Eyüpspor 0-2 19. 32. 1-2 16. 0-0 11. 23. 21. 14. 0-2 3-2 30. 27. 34. 25. 29.
Kahramanmaraşspor 1-0 12. 1-1 15. 26. 17. 2-1 1-0 14. 24. 28. 30. 33. 20. 10. 18. 22.
Kardemir Karabükspor 17. 10. 0-2 13. 24. 15. 0-1 0-1 31. 22. 26. 28. 12. 18. 0-2 33. 20.
Kastamonuspor 1966 27. 1-2 16. 23. 34. 25. 29. 31. 1-0 4-0 19. 21. 15. 11. 0-2 4-1 13.
Kırşehir Belediyespor 31. 2-2 20. 27. 1-2 29. 33. 18. 11. 3-0 1-0 25. 0-0 15. 22. 13. 17.
Niğde Anadolu 33. 26. 22. 29. 1-2 31. 18. 20. 13. 11. 0-3 1-3 10. 17. 24. 15. 0-1
Sakaryaspor 0-0 25. 34. 31. 19. 2-3 0-0 13. 16. 29. 32. 23. 27. 1-0 21. 2-2 11.
Sivas Belediyespor 23. 16. 12. 19. 30. 21. 0-0 10. 1-1 6-1 28. 32. 34. 24. 14. 3-2 26.
Tuzlaspor 13. 23. 3-0 3-2 20. 11. 15. 17. 27. 25. 18. 3-0 2-0 0-0 31. 29. 33.
Uşakspor 0-2 14. 10. 34. 28. 19. 1-0 2-0 1-0 16. 26. 30. 32. 20. 22. 12. 24.
Vanspor 25. 2-2 14. 21. 32. 23. 27. 12. 1-0 3-0 30. 34. 19. 28. 0-0 16. 1-2
20 Ekim 2019 tarihinde oynanan maç(lar)a göre güncellenmiştir. Kaynak: TFF
Renkler: Yeşil = İç saha galibiyeti; Sarı = Beraberlik; Kırmızı = Deplasman galibiyeti.

Takımların haftalık sıralamaları[değiştir | kaynağı değiştir]

Takım ╲ Hafta12345678910111213141516171819202122232425262728293031323334
Tuzlaspor412222211
Bandırmaspor8127554332
Ankara Demirspor575435443
Kastamonuspor 196617171713129554
Vanspor953111125
Kırşehir Belediyespor321366766
Sivas Belediyespor146943677
Kahramanmaraşspor14910787888
Bayburt Özel İdarespor210131413101199
Etimesgut Belediyespor106811711121110
Uşakspor789121513101011
Bodrum Bld. Bodrumspor121314161415161212
Ergene Velimeşe6346914141313
Eyüpspor16151181012131414
Elazığspor1511121011891515
Sakaryaspor131615151616151616
Niğde Anadolu111416171717181717
Kardemir Karabükspor181818181818171818
2020-21 1. LigPlay-off2020-21 3. Lig
20 Ekim 2019 tarihinde oynanan maç(lar)a göre güncellenmiştir. Kaynak: TFF

Takımların haftalardaki performansları[değiştir | kaynağı değiştir]

Takım ╲ Hafta12345678910111213141516171819202122232425262728293031323334
Ankara DemirsporEGDYEGDGDBEYDGEGDG
BandırmasporDBEBDGEGDBEGDBEGEG
Bayburt Özel İdaresporEGDYEYDYEGDGEBDBEG
Bodrum Bld. BodrumsporDYEBDBEYDGEYDBEGDY
ElazığsporDYEGEYDGEBDGEYDYEY
Ergene VelimeşeDGEGDYEBDYEYDBEYDY
Etimesgut BelediyesporEBDGEBDYEGDYEYDBDB
EyüpsporEYDBEGDGEYDYEBDYEY
KahramanmaraşsporDYEGDBEGDYEGDYEBDG
Kardemir KarabüksporDYEYDYEYDYEYDGEYDY
Kastamonuspor 1966EYDYEYDGEGDGEGDGEG
Kırşehir BelediyesporDGEGDGEYDYEBEBDGEG
Niğde AnadoluDBEYDYEYDYEYDYEYDY
SakaryasporEYDYEBDBEBDBEGDYEB
Sivas BelediyesporEGDBEBDBEGDGDYEBDB
TuzlasporDGEGDGEBEGDYEGDGEG
UşaksporEGDYDBEYDYEGDGEGDY
VansporEBDGEGDGEGDGEYDYEB
EGEvinde GalibiyetDGDeplasmanda GalibiyetHGHükmen GalibiyetEBEvinde BeraberlikDBDeplasmanda BeraberlikEYEvinde YenilgiDYDeplasmanda YenilgiHYHükmen Yenilgi
20 Ekim 2019 tarihinde oynanan maç(lar)a göre güncellenmiştir. Kaynak: TFF

Play-off[değiştir | kaynağı değiştir]

Play-offta çeyrek final ve yarı final müsabakaları çift maçlı eleme usulüne göre oynanacaktır. Eşleşmeler gruplardaki lig sonu puan durumuna göre 2.sıra-5.sıra / 3.sıra-4.sıra ile eşleşecek şekilde yapılmıştır. Her grup çeyrek finalinde tur atlayan takımlar yarı finalde eşleşirler. Grup yarı finallerinde tur atlayan takımlar tarafsız sahada tek maçlı eleme usulü ile Mayıs 2020'deki final müsabakasında karşılaşırlar.

Eşleşmeler[değiştir | kaynağı değiştir]

  Çeyrek final Yarı final Final
                             
 Beyaz Grup 4.sü '  
 Beyaz Grup 3.sü '  
    '  
    '  
 Beyaz Grup 5.si '
   Beyaz Grup 2.si '  
     
   
   Kırmızı Grup 4.sü '  
 Kırmızı Grup 3.sü '  
    '
    '  
 Kırmızı Grup 5.si '
   Kırmızı Grup 2.si '  

Çeyrek final[değiştir | kaynağı değiştir]

Beyaz Grup[değiştir | kaynağı değiştir]

Kırmızı Grup[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Profesyonel liglerde 2019-2020 sezonu başlangıç tarihleri belli oldu". Türkiye Futbol Federasyonu. 8 Mayıs 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 3 Mayıs 2019. 
  2. ^ "TFF 2 ve 3. Lig'de gruplar belirlendi". TFF. 15 Temmuz 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 9 Temmuz 2019. 
  3. ^ "TFF 2. Lig fikstürü çekildi". TFF. Erişim tarihi: 5 Ekim 2019. 

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]