Vikiproje tartışma:Televizyon dizileri

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla

Tartışma

Crystal128-tv.svg


Ödüller ve davetiye[kaynağı değiştir]

 • Giriş kısmında bahsettim ama sayfayı dolaşalalar "hani diğer kullanıcılara göndereceğim davetiye?" derlerse, onlara diyeceğim şu ki davetiye henüz oluşturulmadı ama yakında oluşturulacaktır. Ayrıca değerli katkılarda bulunan kullanıcılar tabi ki unutulmuyor ve onlara birbirinden değerli barnstarları ödül olarak birbirlerine verebilecekler. Kısaca "Yakında" diyelim.--Hedda Gabler 16:42, 10 Haziran 2009 (UTC)

House[kaynağı değiştir]

Böyle bir gelişme olmuş. Darısı bizim maddemizin başına. Belki ortak bir çalışma yapılabilir. İlgilenen çıkar mı? --Guzelonlu 13:37, 20 Temmuz 2009 (UTC)

 • Ahah, ben dün House'nın çıktısını aldım çevirmek için (tesadüfe bak). Bu arada Lost maddesini ingilizce vikideki mitoloji kısmına kadar çevirdim. Vikiye aktarmam kaldı. Yardım etmek isteyen olursa mesajlaşabiliriz.--Hedda Gabler 14:39, 20 Temmuz 2009 (UTC)
 • House ile ilgili birer ikişer olmayan maddeleri açabilirim. Birkaç kişi daha çıkarsa çok kısa bir sürede seçkin bir madde yaratılabilir. Yok mu arttıran?--Guzelonlu 10:57, 21 Temmuz 2009 (UTC)
  • İşbirliği olursa maddeyi çevirebiliriz.--Hedda Gabler 10:36, 24 Temmuz 2009 (UTC)
 • Öncelikle bir işbirliği sayfası oluştursak aslında. Proje kapsamında da öncelikle SL olması için tek engel kırmızılıkları olan Lost sezonları ile ilgili bir işbirliği başlatmak bence ilk tercih. House maddesi için olmayan maddeleri açmaya yönelik bir çalışma düzenlenirse güzel olur bence. Maddeye de, her ne kadar bu aralar çok katkı yapabileceğimi sanmasam da, artık olduğunca katkıda bulunmaya çalışırım. En azından kırmızılıkları açarak dolaylı olarak katkıda bulunurum. Bir işbirliği sayfası açalım bir an evvel bence. Sanat, tarih, mhb portallarındaki gibi bir sayfa hazırlanabilir kanaatindeyim. Ne dersiniz?--Merube 89msj 10:16, 25 Temmuz 2009 (UTC)

dizinin konusu çok güzel ama fazla açıklama var.gereksiz olan yerler çıkarılıp 7.sezon yazılsa fena olmazdedektif 19:48, 24 Ocak 2012 (UTC)

Film, yıl vs. yıl, dizi[kaynağı değiştir]

Fringe bölümleri listesi[kaynağı değiştir]

Bölüm listesi kısmı iki satır ve çok büyük görünüyordu, "width" kodlarında değişiklik yaptım. Internet Explorer'da sayfa dolu gözüküyor fakat Firefox'da sayfa yarım, anlayan biri varsa yardımcı olabilir mi?----CᴼᴼᴸᴸᴬᴺDMesaj 10:10, 15 Temmuz 2010 (UTC)

Yayından kaldırılan TV dizileri ve ötesi[kaynağı değiştir]

Türkiye'de özellikle ratinglerden ötürü her yıl birçok dizi yayından kaldırılmakltadır fakat bu dizilerin maddeleri Vikipedi'de mevcut. Bunların kayda değerliği sorgulanmalı ya da bunlar için bir liste oluşturulmalı kanımca. Örneğin yıllara göre yayından kaldırılmış listeler oluşturulabilir ve bu diziler bu listelere eklenebilir. Mesela 2010'da yayına girmiş A dizisi 5 hafta sonra yayından kaldırıldı fakat Viki'de maddesi var, ayrıca bunun yanında B ve C, D dizileri de yayından kaldırılan programlar olsun. Biz bunların 4 ayrı maddede yer alması yerine 2010'da yayından kaldırılmış diziler adı altında bir listeye ekleyip sonra bunların maddelerini buraya yönlendirebiliriz kanımca. Bu konuda çeşitli fikirler alarak ortak bir çözüm bulmak Vikipedi'nin cidden temizlenmesini sağlayabiliriz. -- hedda+gabler 21:01, 16 Kasım 2010 (UTC)

Evet bu tür bir şey güzel olabilir. böyle bir liste yapılır. Listeden bulunup kayda değerlik için tartışması yapılır; yani sırf reytingden ya da kanalla anlaşamaması yüzünden yayından kaldırılmış olmasına karşın çok kaliteli yapımlar var. Bunlar kayda değer olarak kalabilir. Bunun için de bu listeyi kullanabilir ve kayda değerlik için tartışma yapılabilir. Sonucunda da kayda değer olmayanların maddesi silinir; fakat listede kalmaya devam eder. Sonuçta kayda değer olmamış olması var olmadığı anlamına gelmez. Güzel bir fikir bence; desteklenmeli.--ÖzgüRFikiR 22:43, 16 Kasım 2010 (UTC)
Kayda değerliliği dizilerin kalitesine göre mi belirleyeceğiz? Neyse, 2010'da başlayan Türkiye dizileri gibi bir madde oluşturulabilir bence. 1 sezon dahi yayınlanmadan bitirilen veya yayından aniden kaldırılan diziler hakkında bu listelerde bilgi verilebilir.--Rapsar 17:20, 17 Kasım 2010 (UTC)

Kategori düzenlemeleri[kaynağı değiştir]

Bazı kategoriler yönlendirilerek/silinerek "... televizyon dizileri" iken "... diziler" olarak adlandırılmaya başlanmış. Ben de televizyon kelimesinin gereksiz olduğu düşünülerek bu tür bir karar alındığını farz ettim. Bazı değişiklikler yaptım. Ama botlar aracılığı ile "... diziler" adlandırılmasından "... televizyon dizileri" şeklinde yapıldığını da gördüm. Acaba herhangi bir standart karar var mı? Durum karışıklık yaratıyor. Eğer yoksa bir karar alınması iyi olabilir.--Muratileti 14:05, 25 Temmuz 2011 (UTC)

Şöyle bir karar mevcut. --Superyetkinileti 15:03, 25 Temmuz 2011 (UTC)
 • Teşekkür ederim. Anlaşılan Vikipedi'nin işleyişinde birçok şey değişmiş. :) İyi çalışmalar. --Muratileti 16:02, 25 Temmuz 2011 (UTC)

The Walking Dead[kaynağı değiştir]

Dizinin sayfasındaki Dış Bağlantılar kısmındaki The Walking Dead Türkiye Hayran Sayfası ve The Walking Dead Türkiye Facebook Sayfası AMC tarafından onaylanmamış sadece reklam amaçlı oraya eklenmiş sayfalardır. Kaldırılmasını arz ederim. Saygılarımla. Bu imzasız yazı Sonsamsunlu (mesajkatkılar) tarafından eklenmiştir.

 • İstek yapıldı Yapıldı --— heddagabler 16:20, 28 Kasım 2012 (UTC)
 • Teşekkür ederim - Sonsuzluğa ve ötesine 20:46, 28 Kasım 2012 (UTC)

Chandler Riggs[kaynağı değiştir]

Dizinin oyuncularından olan Chandler Riggs (Carl Grimes)'in sayfasında dizinin ilerleyen bölümlerine ait ispiyon içeren cümleler mevcut ve uyarı yapılmamış. - Sonsuzluğa ve ötesine 12:35, 16 Şubat 2013 (UTC)

Andrea (The Walking Dead)[kaynağı değiştir]

Andrea (The Walking Dead) sayfasına bir IP aracılığı ile müstehcen bir içerik eklenmiş. İlgilerin değişikliği iptal etmelerini rica ederim. Sonsuzluğa ve ötesine 15:47, 1 Nisan 2013 (UTC)

Spama dikkat[kaynağı değiştir]

Bazı sınalgı dizileri ile ilgili açılan siteler maddelere sanki dizinin resmi sitesiymiş gibi eklenebiliyor. Bunlardan bazıları ise dizi yayından kalktıktan sonra diziyle ilgili içeriğin yerine başka içerikle yayına devam edebiliyor. En azından dizilerle ilgili maddelere eklenen site adreslerinin whois ile kontrol edilmesi bu tarz spamların engellenmesi açısından etkili olabilir --85.102.253.108 00:41, 17 Ekim 2013 (UTC)

Ezel[kaynağı değiştir]

Ezel maddesinin resminin değiştirilmesini istiyorum.Filmde sadece Kenan İmirzalıoğlu oynamıyor.Diğer oyunculara haksızlık yapıldığını düşünüyorum.

Madde adlandırması[kaynağı değiştir]

Madde adlarında yabancı bir dizi Türkiye'de hangi adla yayınlanırsa o şekilde adlandırıyoruz. Buna dijital servisler de dahil mi? Mesela Netflix'te Vikings, Vikingler olarak, televizyon yayıncısı TLC'de ise Vikings olarak geçiyor? --Cobija (mesaj) 08:56, 7 Şubat 2017 (UTC)

Bu durumda her iki kaynak da güvenilir, ve böyle olunca da yaygınlığa bakılması uygun olur. Türkçe sayfalarda hangi ismiyle daha çok anılmışsa o kaideye alınmalı ki zaten bu adlandırma kurallarında da geçiyor. Eğer cansız ya da insan olmayan varlığın adı iki ya da daha çok yasal yönetime sahip taraf arasında anlaşmazlık konusu ise ve birden çok Türkçe karşılığı bulunuyorsa Türkçede en yaygın kullanılanını seçin. maddesi şu sayfada geçiyor. Anlaşıldığı üzere bahsedilen iki kaynak da resmî ise Türkçede en yaygın kullanımı seçmeliyiz. ~ Z (m) 08:21, 11 Nisan 2017 (UTC)

Tasarım hakkında ve canlandırma[kaynağı değiştir]

Merhaba VikiProje Televizyon dizileri halkı! Son zamanlarda Televizyon portali açıldı. Şimdi diyorum ki Sinema portalinde olduğu gibi bu portal ve bu vikiprojeyi birleştirelim mi? Hem tasarım hem de üstteki sayfalar açısından falan. Buradan hiçbir içerik silinmeyecek sadece hem portal hem de vikiproje tek bir tasarımda olunca birbirlerine bağlı oldukları ortaya çıkacak. Ne dersiniz? ~ Z (m) 21:29, 10 Nisan 2017 (UTC)

@Hedda Gabler (eski), görüş bildirirseniz sevinirim. :) ~ Z (m) 21:29, 10 Nisan 2017 (UTC)
Olabilir, bence herhangi bir sakınca yok @HastaLaVi2 --Hedda Gabler (eski) (mesaj) 12:14, 11 Nisan 2017 (UTC)
@Ryan O'Reily, @Kemal K., @CosmosAway, @Anyela23 sizler için de bir sakıncası yoksa işlemi gerçekleştirelim derim. :) Bu arada şu an fark ediyorum, ismim katılımcılar arasında yokmuş. Bu kadar utanabilirdim. :| ~ Z (m) 21:39, 12 Nisan 2017 (UTC)
Bence çok iyi bir fikir, bir an önce gerçekleştirelim. --CosmosAwaymesaj 16:42, 13 Nisan 2017 (UTC)
 • Şu an birleştirme işini gerçekleştiriyorum, projede zaten pek aktif kullanıcı da yok, olanların da bir itirazı yok gibi. Yine de itiraz çıkarsa geri döneriz hemen. Bir süre eski tasarım ögelerini silmeyiz. :) ~ Z (m) 19:21, 13 Nisan 2017 (UTC)
 • @HastaLaVi2, @CosmosAway Bu proje aktif mi? Bot yardımına ihtiyaç var mı? --Mavrikantmsj 05:49, 28 Mayıs 2017 (UTC)

Homer Simpson[kaynağı değiştir]

Homer Simpson çevirisine ne dersiniz? --Hedda Gabler (eski) (mesaj) 10:44, 28 Mayıs 2017 (UTC)

Medya imtiyazları[kaynağı değiştir]

Kategori:Medya imtiyazları kategorisinde bulunan medya imtiyazlarında anlam ayrımı yaparken kimisinde parantez içerisinde "seri" yazılmış kimisinde "imtiyaz". Hangi kullanımı tercih etmeliyiz? Bununla ilgili bir yönerge var mıdır? ~ Z (m) 22:19, 21 Ağustos 2017 (UTC)

Ayrıca @Pragdon, @Hedda Gabler (eski) bu konu daha çok Vikiproje:Sinema ve Vikiproje:Edebiyat projelerini ilgilendiriyor. Bence bu konuda, projeler bir çalışma üzerine gitmeli. Çünkü bu maddelerin neredeyse hepsi taslak ve ne anlatmaya çalıştıkları bile belli değil çoğunun. Burada bulunan medya imtiyazları sadece filmleri kapsamıyor. İçerlerinde romanlar, çizgi romanlar ve video oyunları da dahil. Çizgi roman ve video oyunları gibi projelerimiz olmadığı için şu anda romanlar ile ilgili olan kısımları Edebiyat projesi ve filmler ile ilgili olan kısımları da Sinema projesi üstlenebilir. ~ Z (m) 22:32, 21 Ağustos 2017 (UTC)
 • Bu tip konular proje sayfalarında konuşulsa daha iyi, burada değil. Spor projesinin tartışma alt sayfasına bakın mesela, yeterince aktiftir. Bunu da oraya taşımanız yerinde olacaktır.--RapsarEfendim? 01:13, 22 Ağustos 2017 (UTC)