Bu madde yarı korumaya alınmıştır. Uygulanan süresiz korumayla, süregelen yüksek vandalizm riskine karşı önlem alınması amaçlanmıştır.

Kurtlar Vadisi Pusu

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Kurtlar Vadisi Pusu
Kurtlar Vadisi Pusu Logosu.png
Format Televizyon Dizisi
Tür Aksiyon, Macera, Drama[1]
Senarist Raci Şaşmaz (2007-2013)
Bahadır Özdener (2007-2013)
Cüneyt Aysan (2007-2013)
Pana Yazım Grubu (2013-2015) [2]
Murat Koca (2015-)
Cahit Kayaoğlu (2015-)
Selma Hacıosmanoğlu (2015-)
Ayşegül Hacıosmanoğlu (2016-)
Yönetmen Sadullah Şentürk (1-51, 71-93)
Zeynep Günay Tan (52-57)
Zübeyr Şaşmaz (58-70)
Alican Gebeş (94-99, 162-171)
Selahattin Sancaklı (100-128)
Onur Tan (129-161, 172-229)
Doğan Ümit Karaca (230-)
Oyuncular Necati Şaşmaz
Defne Samyeli
Cahit Kayaoğlu
Erhan Ufak
Ertan Saban[3]
Açılış müziği Kurtlar Vadisi Jenerik Mix
Ülke  Türkiye
Dili Türkçe
Sezon sayısı 10
Bölüm sayısı 290[4] (Bölüm listesi)
Prodüksiyon
Yönetici yapımcı Sadi Canpolat
Necati Şaşmaz
Yapımcı Raci Şaşmaz (2007-2014)
Pana Film (2014-)
Mekân İstanbul
Sinematograf Mustafa Kuşçu
Gösterim süresi 120 dakika
Yapım şirketi Pana Film
Dağıtıcı firma Pana Dağıtım
Yayın bilgileri
Kanal Show TV (2007-2009)
Star TV (2009-2010)
TNT (2011-2012)
atv (2010-2011, 2012-2014)
Kanal D (2014-)
Resim formatı HDTV
Ses formatı Stereophonic
Yayın tarihi 19 Nisan 2007
Durumu Yayında
Kronoloji
Önce gelen Kurtlar Vadisi (2003-2005)
Kurtlar Vadisi Terör (2007)
Dış bağlantılar
Website

Kurtlar Vadisi Pusu, Türk televizyon dizisi. Osman Sınav'ın yarattığı Kurtlar Vadisi dizinin devamı olan bu dizi ilk kez 19 Nisan 2007'de Show TV'de yayına girmiştir.[5] Günümüzde başrolleri Necati Şaşmaz, Defne Samyeli, Cahit Kayaoğlu, Erhan Ufak ve Ertan Saban paylaşmaktadır. Dizi Türkiye'nin karanlık güçlere karşı mücadelesini kurgusal bir dille anlatmaktadır.[6] Televizyon dizisinin prodüksiyonunu Pana Film yapmaktadır.

Kurtlar Vadisi ve Kurtlar Vadisi Terör dizilerinin devamı niteliğindedir. Kurtlar Vadisi Terör dizisi RTÜK tarafından muhtemelen ileride ceza alabileceğine dair uyarılmasından sonra yayıncı kanal tarafından 2 bölüm yayınlandıktan sonra kaldırıldı. [7][8] Pana Film daha sonra bu dizi projesiyle ortaya çıktı.

19 Nisan 2007'de Show TV'de yeniden gösterime farklı isimle giren Kurtlar Vadisi Pusu ilk 3 sezon boyunca aralıksız Show TV'de gösterilmiştir. Ancak 4. sezonda Star TV'ye transfer olmuş ve bir sezon yayınlandıktan sonra anlaşmasını bozarak 5. sezonda atv'ye transfer olmuştur. 6. sezonda TNT'ye geçti. 7. ve 8. sezonda atv'de yayınlandı. 9. sezondan beri Kanal D'de yayınlanmaktadır.

Dizi, serinin ilk dizisi olan Kurtlar Vadisi'nin 2.sezonu başladığından bugüne kadar her seferinde perşembe günü yayınlanmıştır. Kurtlar Vadisi Pusu'nun yayınlanacağı günden bahsedilirken "Kendi gününde, kendi saatinde." (Perşembe 20:00) tabiri kullanılır.

Konu

Kurtlar Vadisi Pusu'da en büyük, en karanlık hesaplar ortaya dökülecek. Efsane bu kez en acımasız, en pervasız efendisi olan para için birleşmiş küresel çeteye başkaldıracak. Düşman koltuğunda bu defa Mehmet Karahanlı ve ekibi gibi kukla mafyalar değil, bu coğrafyaya hakim olmak isteyen uluslararası güçlerin oluşturduğu küresel çeteler vardır. Bu küresel güç aktörleri ile Polat Alemdar'ın ekibinin buluşma noktası Türkiye'dir.

Polat Alemdar, kendisine verilen görevi başarıyla yerine getirip Kurtlar Konseyi'ni çökertmiştir. Bu görevi layığı ile yerine getirdikten bir süre sonra KGT'nin başına geçerek devlet adına önemli operasyonlarda bulunmuştur. Ancak yeni misyonu daha derin ve daha tehlikelidir. İhtiyarlar adı verilen gizli heyetten aldığı görevle bu coğrafyaya hakim olmak isteyen uluslararası güçlerin oluşturduğu küresel çete ajanlarının ülke üzerinde oynadığı oyunları bozmuş, İhtiyarlar ile direkt temas kurarak derin devletin kilit adamı olmuştur. Polat Alemdar, Türkiye'nin gelecek stratejisini oluşturan ve bunu koruyan İhtiyarlar Heyeti'nin hükümlerini yerine getirme ve bu gizli heyeti her türlü tehlikeden koruma görevini üstlenmiştir.

Bütün bunları yaparken Polat Alemdar'ın yanında özel bir ekibi vardır. Polat Alemdar, 2003 yılından beri yanın olan sağ kolu Memati Baş, sol kolu Abdülhey Çoban ve Güllü Erhan kendisinin kemik kadrosuydu. Polat Alemdar; kemik kadrosunun yanında Nevzat Yakışırbey, Pürmüz Hasan, Eren Eylül gibi eski yüzleri de bulundururken Kazım Çarman ve Cahit Kaya gibi yeni yüzlere de ekibinde yer vermiştir. Ancak, bu ekipten bir çok kişi çatışma ve suikastlere maruz kalarak hayatını kaybetmiştir. Polat Alemdar'ın şimdiki kemik kadrosu Cahit Kaya ve Güllü Erhan'dan oluşmaktadır. Ayrıca Siyah Sancak Timi'de bu milli davada ilerlemek için Polat Alemdar'ın yanında yer almaktadırlar.

Polat Alemdar; Sömürgeciler'in Türkiye üzerinde oynadıkları oyuna son vermek için büyük bir operasyonla, Kripteks'teki belgeleri ifşa ederek sömürgeci güçlerin dünyadaki dengelerini değiştirmeyi, büyük sırları ortaya çıkarmayı hedeflemiştir. Bu durum Polat Alemdar ve Amon’un 2005 yılında, Los Angeles'da yaptığı anlaşmanın bozulmasına, iki gücün karşı karşıya gelmesine sebep olmuştur. Polat Alemdar’ın hamlesi dünyada büyük bir ses getirmiş ve Piramit Operasyonu başlatmıştır. Sömürgeci Güçler yeni planlar içerisine girerek Polat Alemdar’ı çıkmaza sokmaya çalışmaktadırlar. Polat Alemdar ise meydan okuduğu küresel güçler ve hanedanlardan ülkesini korumak için bütün dostlarıyla birlik olur.

Tema

Kurtlar Vadisi Pusu, ilk üç sezon boyunca küresel güçlerin iç temsilcileri üzerinde yoğunlaşmış ve Polat Alemdar ve ekibi bu iç düşmanlar ile mücadele etmiştir. Dizi, dördüncü sezondan itibaren küresel güçlerin ana aktörlerine yoğunlaşmış, dizide yabancı istihbarat servisleri, yabancı ajanlar yer almış ve bu kişilerle mücadele verilmiştir. Suriye meselesine de yer verilmiştir. Tema değişiklikleri gereği karakterlerin büyük bir kısmı yenilenmiştir. Sekizinci ve dokuzuncu sezonlarda ise küresel güçler ile bölgesel güçler arasındaki çatışmalar konu edinilmiş, dizi daha karamsar bir havaya girmiştir. Özellikle dizinin bel kemiğini oluşturan Alemdar ve ekibi, çeşitli misyonlar için dağılmışlar ve dizinin seyri değişmiştir.

Terminoloji

 • İhtiyarlar Heyeti : Türkler devlet kurduğu günden bugüne kadar varlığını sürdüren gizli bir devlet teşkilatıdır. Küresel güçlere karşı Türk devletinin bölgesel bir güç olması için çalışır.
 • Kırmızı Kitap : Türkiye'nin bütün sırlarının yer aldığı kitaptır. Gizli silahların, gizli odaların, stratejik araştırma merkezlerin yerleri, heyete bağlı olan ve ülkenin strateji geliştirmelerinde kilit rol oynayan şahıslar bu kitapta yer almaktadır. Kırmızı Kitap, İhtiyarlar Heyeti'nin korumasındadır.
 • Soy Kitabı : Heyetin bütün üyelerinin ölmesi durumunda yeni heyeti oluşturacak özel kişilerin yer aldığı kitaptır.
 • Aksaçlı : İhtiyarlar Heyeti üyesi olup üyeler arasından seçilmiş ve heyete başkanlık eden kişidir.
 • Naib : Aksaçlı'nın bir numaralı adamı ve yardımcısıdır. Heyet üyesi değildir.
 • Kamu Güvenliği Teşkilatı (KGT) : Gizli bir istihbarat kurumudur. Doğu Eşrefoğlu tarafından kurulmuştur. Gayrı-resmi bir kurum olmakla beraber direkt olarak İhtiyarlar Heyeti'nin emrindedir. Mevcut başkanı Polat Alemdar'dır.
 • Ulusal Güvenlik Müsteşarlığı : Bütün istihbarat birimlerinin (KGT hariç) bağlı olduğu bir kurumdur, devlet komutası altındadır.
 • Tapınakçılar : Küresel güçlerin en tepesinde yer alan, dünyayı şekillendirme stratejileri olan, gizli ve evrensel bir örgüttür. Yeni Dünya Düzeni hedefi gütmektedir. Tapınakçılar'ın başka bir amacıda, Armageddon Savaşı'nı başlatmaktır. Bunun için Ortadoğu'yu iç karışıklıklara sürüklemişlerdir ve Balkanlar'da da Katolik-Ortodoks Savaşı'nı başlatmayı hedeflemektedirler.
 • Armageddon Savaşı : Tapınakçılar; bu savaşın başlaması durumunda kıyametin gerçekleşeceğine inanmaktadırlar ve bu savaşın başlaması için ellerinden geleni yapmaktadırlar.
 • Yüce Majeste : Tapınakçılar'ın en tepesindeki soylu liderdir.
 • Büyük Efendi  : Tapınakçılar'ın Yüce Majeste'den sonra en yetkili ikinci ismidir.
 • Büyük Üstad : Tapınakçılar'ın Büyük Efendi'den sonra en yetkili üçüncü ismidir.
 • Armageddon Timi : Tapınakçılar'a bağlı olan bir timdir. Bu tim girdiği her ülkeyi kaosa sürükleyecek eylemler yapar. Mevcut lideri Ozi'dir.
 • Marcus Timi : Tapınakçılar'a bağlı olan bir timdir. Yüce Majeste'nin ölümü üzerine Tapınakçılar Türkiye'deki Etkinliğini sürdürmek için Marcus Timi'ni Türkiye'ye getirmişlerdir. Mevcut lideri Gölge'dir.
 • Siyah Sancak : İhtiyarlar Heyeti'ne bağlı olan bir timdir. Bu tim, Armagedon Timi'ne karşı mücadele verir. Polat Alemdar'ın emri ile Kara tarafından kurulmuştur. Ancak Kara ve bütün tim ŞEDİD örgütü tarafından öldürülünce tim, Polat'ın emriyle Yasin tarafından yeniden kurulur ve mücadelelerine devam etmektedir. Mevcut lideri Yasin'dir.
 • Lion Timi : İngiliz-İsrail ortaklığında kurulmuş olan bir timdir. Bu tim Royal Army'ye (İngiliz Kraliyet Ordusu) bağlıdır. Brandon tarafından kurulmuştur. Mevcut lideri John Smith'dir.
 • Siber Güvenlik Teşkilatı : İhtiyarlar Heyeti'ne bağlıdır. Siber güvenlikten sorumludur. Mevcut lideri Erdem'dir.
 • Finansal Güvenlik Teşkilatı : İhtiyarlar Heyeti'ne bağlıdır. Küresel sermaye savaşlarında ülkenin yararına çalışan bir kurumdur.
 • ŞEDİD : Suriye ve Irak'ta birçok bölgeyi kontrol etmektedir. Gelmiş geçmiş en güçlü ve en zengin terör örgütüdür. Sadık Biritani tarafından yönetilmektedir. Gerçek yaşamdaki IŞİD'i temsil etmektedir. Yeni halifesi John Smith'dir.
 • Rasadi Muhafızları : Soy Kitabı'nın muhafızları olan ekiptir. Kim oldukları ve nerede oldukları kimse tarafından bilinmemektedir. Soy Kitabı gerekli olmadıkça ortaya çıkmazlar.
 • Tanrı Dağı : Türkler'in en eski geleneğidir, ölenler Tanrı Dağı'na uğurlanır.
 • Kutsal Kurtarıcı : Tapınakçılar'ın tanrı olarak taptığı Baphomet onların kutsal kurtarıcısıdır.
 • Sömürgeci Güçler : Coğrafi Keşifler ile birlikte güçlenen hanedanlardır. Başta Britanya İmparatorluğu'nu yöneten hanedan olmak üzere birçok sömürgeci devleti yöneten hanedanlar, sömürgeci güçlerdir. Bu hanedanlar çok uzun zamandan beri vardılar ancak Coğrafi Keşifler ile birlikte güçlenince kendilerini iyice belli etmeye başladılar. Sömürgeci güçleri oluşturan hanedanlar Coğrafi Keşifler'den önce dünyanın %9'na hakimken keşiflerle dünyanın %82'sine hakim oldular. 1914-1918 yılları arasında gerçekleşen 1. Dünya Savaşı'nda sonra bu hanedanların tarihe karıştığına herkes inanmıştı. Ancak sadece savaşta yenilen devletlerin hanedanları tarihe karışmıştı. 1. Dünya Savaşı'ndan galip çıkan devletlerin hanedanları ise bu yolla kendilerini gizlemişlerdir. Polat Alemdar'ın, Kripteks'teki belgeleri açıklaması sonucu başlayan Piramit Operasyonu ile bu güçler biraraya geldiler ve Tapınakçılar aracılığıyla İhtiyarlar Heyeti ile büyük bir savaşa girdiler.
 • Ocaklar : 1. Dünya Savaşı başlayınca Osmanlı Devleti, daha iyi bir savunma yapabilmek için merkez olan İstanbul'u güçlü tutmuştur ve Rumeli ile Arap Yarımadası'ndaki topraklarda yeni devletler kurmuştur. Osmanlı Devleti, bu devletlerde kurulan, toplam sayıları 52 olan ocaklar aracılığıyla gene bu devletlere hakim olmuştur. Ocaklar, Anadolu'daki Kurtuluş Savaşı'nın kazanılmasında çok büyük rol oynamıştır. Bu ocaklar, Cumhuriyet Dönemi'nde de varlıklarını korumuşlardır ve günümüze kadar gelmişlerdir. Ömer Baba'nın ölümüyle, Ocaklar'ın İstanbul Sır Katibi Süha Tarık, Ocaklar'ın Baş Sır Katibi'nin Ömer Baba olduğunu Polat'a bildirmiştir. Gene Süha Tarık, Ömer Baba'nın gizli vasiyetini açıklamıştır. Ömer Baba; gizli vasiyetinde Ocaklar'ın liderliğinin Polat'a verilmesini istemekteydi. Süha Tarık, Ocaklar'ın uzun süredir var olmasına rağmen önemli bir icraat gerçekleştirememesinin sebebi olarak, Ocaklar'ın başına geçerek düşmanlarla mücadele edecek birinin bulunmadığını ancak Piramit Operasyonu ile Polat'ın, bu görevi yapabileceğinin anlaşıldığını da Polat'a bildirmiştir. Böylece Polat bunu kabul etmiştir ve Ocaklar'ın başına geçmiştir. Ocaklar'ın başındaki mevcut lider Polat Alemdar'dır.
 • Gladio : Soğuk Savaş döneminde kurulmuş olan büyük bir derin devlet teşkilatlanmasıdır. Türkiye'de en aktif dönemi 1960-1980 arası olmuştur. En önemli temsilcileri ise İskender Büyük, Aron Feller, Bülent Fuat Aras vb. kişilerdir.
 • Kurtlar Konseyi : Mafyanın en tepesinde ki birimdir. 1983 yılında Mehmet Karahanlı'nın baronluğunda kurulmuştur ve en etkili yılları 2003-2005 arası olmuştur. Konsey, son üyesi Laz Ziya'nın 2005 yılında vefatıyla dağılmıştır. Polat Alemdar'ın ilk görevi bu konseyi çökertmek olmuştur ve Polat Alemdar, görevini başarıyla tamamlamıştır. Tapınakçılar, Vahap Kuzuzade'nin oğlu Fehmi Kuzuzade'ye konseyi yeniden kurmasını emretmiştir ve Fehmi, çok geçmeden konseyi yeniden kurmuştur. Konseyin başındaki mevcut baron, Fehmi Kuzuzade'dir.

Karakterler

Canlandıran Oyuncu Karakter Bölüm Hakkında
Necati Şaşmaz Polat Alemdar 1- Dizinin ana karakteri. Diğer Kurtlar Vadisi serilerinde de yer almıştır. Necati Şaşmaz'ın canlandırdığı bu karakteri Umut Tabak seslendirmektedir. İlk başlarda mafya içine sızan bir istihbaratçı olarak tanıtıldı. İlerleyen bölümlerde, daha ağır bir hava yakalayıp dizi içerisinde bir halk kahramanına dönüşmüştür.
Defne Samyeli Asya Tuna / Zeynep Oğuz 264- Zamanında Ali Candan (Polat Alemdar), Zeynep'i öldürmekle görevlendirilmiştir. Ancak Zeynep bir bebek sahibi olduğu için canını bağışlamış ve öldü şeklinde gösterilip Türkiye'den kaçmasını sağlamıştır. Yurt dışında yeni kimliği Asya olmuştur. Başarılı bir istihbarat ajanıdır. Sokaklara düşmüş insanları, mültecileri eğitip başarılı bir ajan haline getirmektedir. Şimdilerde Gölge'nin yanındadır.
Cahit Kayaoğlu Cahit Kaya 77- Abdülhey Çoban karakteri yerine Polat Alemdar'ın yeni sağ kolu olarak onun ekibine katılmıştır. Ekip dağıltıktan sonra Alemdar'ın intikamını almak için Tapınakçılar'ın içine sızmıştır. Daha sonraları buradaki kamuflajı ortaya çıkmıştır. Hapsedilip beyni yıkanarak kendisinden faydalanılmaya devam edilmiştir. Alemdar'ı Tapınakçı'lar için kaçırmıştır.
Erhan Ufak Güllü Erhan 1- 2004 yılında vefat eden ünlü kabadayı Seyfullah Yördem'in öz yeğenidir. Polat Alemdar'ın ilk ekibinden hayatta kalan tek adamıdır. Ekibin motivasyonunu sağlar. Bir anlamda ekibin neşe kaynağıdır. Beklenmedik zamanda atak fikirleriyle herkesi şaşırtabilmektedir. İskender Büyük'ün itfaiye arabası ile ezmesi sonucu kaybettiği kolu için kol nakli yapılmıştır.
Ertan Saban Gölge - Mr. Ferdinand 264- 13. Sezonda diziye dahil olan baş düşman karakter.[9] Polat Alemdar ve Tapınakçılar'ın düşmanıdır. Asıl ismi Sebastian Barnabas'tır. Sinitiative'in ve aynı zamanda Dark River'ın kurucusudur. Asıl amacı Mezopotamya'da, kıyameti getirecek Babil Krallığını kurmaktır. İlk hedefi ise Fırat ve Dicle nehirlerinin başladığı yer olan Türkiye'den Güneydoğu Anadolu Bölgesi'ni almaktır. Yaptığı bir operasyonla Leyla, Akif, Zülfikar Ağa ve Timur başta olmak üzere tüm KGT timini ve Tapınakçıların önderlerinden Kardinal'i öldürmüştür. Royal Army'ye çalışmaktadır.

Yayın takvimi

Sezon Gün/Saat Sezon Başı Sezon Sonu Bölüm Aralığı Bölüm Sayısı Kanal
1. Sezon Perşembe 20:00 19 Nisan 2007 14 Haziran 2007 1-9 9 Show TV
2. Sezon Perşembe 20:00 20 Eylül 2007 5 Haziran 2008 10-41 32 Show TV
3. Sezon Perşembe 20:00 9 Ekim 2008 11 Haziran 2009 42-63 22 Show TV
4. Sezon Perşembe 20:00 24 Eylül 2009 3 Haziran 2010 64-93 30 Star TV
5. Sezon Perşembe 20:00 23 Eylül 2010 9 Haziran 2011 94-128 35 atv
6. Sezon Perşembe 20:00 22 Eylül 2011 7 Haziran 2012 129-161 33 TNT
7. Sezon Perşembe 20:00 13 Eylül 2012 6 Haziran 2013 162-195 34 atv
8. Sezon Perşembe 20:00 12 Eylül 2013 12 Haziran 2014 196-229 34 atv
9. Sezon Perşembe 20:00 18 Eylül 2014 11 Haziran 2015 230-263 34 Kanal D
10. Sezon Perşembe 20:00 17 Eylül 2015 16 Haziran 2016 264-300 37 Kanal D
11. Sezon Perşembe 20:00 15 Eylül 2016  ?? Haziran 2017 301-  ?? Kanal D

Kaynakça

 1. ^ "Kurtlar Vadisi: Pusu (2007– )" (İngilizce). IMDB. 3 Ağustos 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. http://web.archive.org/web/20150803021516/http://www.imdb.com/title/tt1018501/. Erişim tarihi: 20 Kasım 2015. 
 2. ^ "Kurtlar Vadisi Pusu’da şok!". Sözcü (gazete). 29 Kasım 2013. 20 Kasım 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. http://web.archive.org/web/20151120070200/http://www.sozcu.com.tr/2013/gundem/kurtlar-vadisi-pusuda-sok-415446/. Erişim tarihi: 18 Ekim 2015. 
 3. ^ Kurtlar Vadisi Pusu 2015 2016 oyuncu kadrosu
 4. ^ "Kurtlar Vadisi Pusu - Youtube". https://www.youtube.com/channel/UCz1UfNp9VFp9R1HEFn5PY5A/videos?. Erişim tarihi: 6 Nisan 2016. 
 5. ^ "‘Recep Tayyip Erdoğan’ı sildiler". Keskin Kalem Yayıncılık. 27/02/2014. 7 Şubat 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. http://web.archive.org/web/20160207212112/http://www.diken.com.tr/erdogani-oldurecekler/. Erişim tarihi: 7 Şubat 2016. 
 6. ^ "Kurtlar Vadisi Pusu Dizisi Konusu ve Oyuncuları". DHATV. 05 Şubat 2016. http://www.dhatv.tv/magazin/Kurtlar-Vadisi-Pusu-Dizisi-Konusu-ve-Oyunculari-05-Subat-2016-Cuma-h3406.html. Erişim tarihi: 7 Şubat 2016. 
 7. ^ "Kurtlar Vadisi neden kaldırıldı?". internethaber. 16/02/2007. 14 Şubat 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. http://web.archive.org/web/20160214143336/http://www.internethaber.com/kurtlar-vadisi-neden-kaldirildi-69036h.htm. Erişim tarihi: 7 Şubat 2016. 
 8. ^ Sazak, Derya (26 Şubat 2007). "Kurtlar Vadisi Terör çekilirken uyardık". Milliyet (gazete). 10 Haziran 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. http://web.archive.org/web/20150610041720/http://www.milliyet.com.tr:80/2007/02/26/siyaset/asiy.html. Erişim tarihi: 7 Şubat 2016. 
 9. ^ Gence, Hakan (21 Eylül 2015). "Kurtlar Vadisi Pusu dizisine katılan Ertan Saban: Gölge ile gerçek hayatta karşılaşsam düşman olurum". Hürriyet. 22 Ocak 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. http://web.archive.org/web/20160122203825/http://www.hurriyet.com.tr/kurtlar-vadisi-pusu-dizisine-katilan-ertan-saban-golge-ile-gercek-hayatta-karsilassam-dusman-olurum-30108283. Erişim tarihi: 20 Kasım 2015. 

Dış bağlantılar