2009 Marmara sel dizisi

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Wikinews-logo.svg
Vikihaber'de bu konuyla ilgili haber var:

2009 Marmara sel dizisi 9 Eylül 2009 tarihinde Türkiye'nin Marmara Bölgesi'nde meydana gelen bir sel dizisidir. Daha çok İstanbul ve Tekirdağ'ı etkilemiş, en az 31 kişinin ölümüne yol açmış, en az 70 milyon dolarlık bir zarar vermiştir.

Fırtına dizisinin oluşumu[değiştir | kaynağı değiştir]

8 Eylül gününü 9 Eylül'e bağlayan gece, İç Anadolu'da bulunan bir yukarı seviye alçağının (ULL) Karadeniz'den Marmara bölgesine yoğun nem adveksiyonu yapması sonucunda bölgedeki çok düşük yoğunlaşma depresyonu havayı doyma noktasına yaklaştırmıştı. Bunun yanı sıra atmosferin üst seviyelerindeki soğuk havanın, sıcak deniz yüzeyinin etkileşimi sonucu meydana gelen yoğun konvektif fırtınalar 9 Eylül 2009 sabahın erken saatlerinde doruk noktasına ulaştı ve selin meydana gelmesine yol açtı.

Etkileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Selin sonucunda İstanbul'da 24 ve Tekirdağ'da 7 kişi olmak üzere toplam 31 kişi hayatını kaybetti. İstanbul valisi Muammer Güler'e göre selde 20 kişi yaralandı. Resmi makamlar felaketin sorumlusu olarak plansız yapılaşan halkı gösterdi.

Bazı yerlerde su metrelerce yükseldi. Su, Atatürk Havalimanı'na giden yolları kesti. Yüzlerce araba ve onlarca TIR Marmara Denizi'ne sürüklendi. Selde kaybolan bir kişinin cesedi denizin karşı kıyısında bulundu.