Bu madde yarı korumaya alınmıştır. Uygulanan süresiz korumayla, süregelen yüksek vandalizm riskine karşı önlem alınması amaçlanmıştır.

Kurtlar Vadisi karakterleri listesi

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara

Bu maddede Kurtlar Vadisi, Kurtlar Vadisi Terör ve Kurtlar Vadisi Pusu adlı televizyon dizilerinde yer alan karakterlerin listesi yer almaktadır.

İçindekiler

Ana karakterler

Polat Alemdar

Ana madde: Polat Alemdar

Polat Alemdar Kurtlar Vadisi, Kurtlar Vadisi Terör, Kurtlar Vadisi Pusu dizilerinin karakteridir. Necati Şaşmaz tarafından canlandırılıp, Umut Tabak tarafından seslendirilir.

Süleyman Çakır

1 ve 45'nci bölümler arasında dizide oynamıştır. Kurtlar Vadisi isimli dizide Oktay Kaynarca tarafından canlandırılan karakterdir. Pusat, Süleyman Çakır'ın tek Varisidir karısı Nesrin Çakır çocukları Pusat Çakır ve Selvi Çakır ortağı Polat Alemdar 1.Sezon 2.Sezon ve adamları Memati, Erdoğan,Adnan 2 Sezon Çakır'ın adamlarıydı ve sonradan Çakır öldüğünde Memati,Erdoğan,Adnan,Nevzat Polat Alemdar'ın adamları olmuştur. 43.bölüm'de Cerrahpaşalı Halit tarafından vurularak öldürülmüşdür.

Memati Baş

Ana madde: Memati Baş

Memati Baş, Kurtlar Vadisi dizisinde önceleri Süleyman Çakır'ın sağ kolu sonraları ise Polat Alemdar'ın yanında yer alan , Kurtlar Vadisi Pusu'nun 162 .bölümüne kadar oynayan karakterdir. İhtiyarların hain üyesi Sencer'in emriyle Terörist Rıza tarafından öldürülmüştür.

Abdülhey Çoban

Ana madde: Abdülhey Çoban

Abdülhey Çoban, gerçek adı Zülfü Yüksel'dir. Kurtlar Vadisi, Kurtlar Vadisi Terör ve Kurtlar Vadisi Pusu dizilerinin karakterlerindendir. Kenan Çoban tarafından canlandırılmaktadır. 229.bölüm'de Mr.Key tarafından bombalı saldırıda öldürülmüştür.elazığlıdır.

Güllü Erhan

Ana madde: Güllü Erhan

Güllü Erhan, Kurtlar Vadisi, Kurtlar Vadisi Terör ve Kurtlar Vadisi Pusu dizilerinin karakterlerindendir. Erhan Ufak tarafından canlandırılmaktadır.

İskender Büyük

Kurtlar Vadisi Pusu dizisinde Musa Uzunlar tarafından canlandırılan bir karakter. 25-93 bölümleri arası Kurtlar Vadisi Pusu'da oynamış çoğu zaman Polat'a zarar vermiştir. Polat'ın adamları Nevzat, Eren, Pürmüz, Kazım'ı ve Polat'ın karısı Ebru'yu öldürmüştür. Polat'ın adamı Erhan'ı da kolsuz bırakmıştır. Bütün bu yaptıklarının bedelini 93. bölümde Polat tarafından asılarak ödemiştir.

Cahit Kaya

Eski daha önce askeri kamplarda yetişmiş ve polis meslek eğitimi almış istihbaratçıdır. Saha adamıdır. Polat'ın eski ekibinde yer almıştır. Çoğu operasyona katılmıştır. Ekip dağılınca İsviçre'ye gitmiştir. Safiye Karahanlı üzerinden onu koruyan Mehmet ile iş birliği yapıp tapınakçılara ulaşmayı planlamaktadır. Tapınakçıların üstadı ile görüşmüş ve tapınakçılara katılmak için bir görev üstlenmiştir. Öncelerde hain sanılsada sonrasında, Polat Alemdar'ın yaşadığını öğrenir Siber Güvenlik Teşkilatı'nın yapmış olduğu bir satranç oyunu sistemi sayesinde İhtiyarlar Heyeti ile iletişime geçerek tapınakçılardan Heyet'e bilgi sızdırmaktadır.

Akif Deveci

Ali Buhara Mete tarafından canlandırılır.

Arnavut asıllıdır. Soğukkanlılığı, sırdaşlığı, inadı ve çözüme yatkın fikir, hal ve tavırları ile dikkat çeker. Makedonya ve Kosova başta olmak üzere çeşitli Balkan ülkelerinde KGT adına operasyonlarda bulunmuş ve Polat Alemdar tarafından yurda çağrılmıştır. 11 arkadaşıyla birlikte geldiği İstanbul'da KGT adına çeşitli operasyonlara katılmış ve bunları yönetmiştir. KGT Bölgesel Tim liderliği ve en son KGT başkanlığı'na kadar yükselmiştir. Ancak bir süre sonra KGT Başkanlığı görevinden istifa etmiştir.

İrlanda'nın başkenti Dublin'e gitmiştir ve orada sokaklarda müzik çalarak para kazanmaya başlamıştır. Bir gün Akif'in önünde bir kadına kapkaç girişiminde bulunulmuştur fakat Akif, bu olayı engelleyip kapkaççıları dövmüştür. Bunu gören bir mafya babası, Akif'e kendisi için dövüşmesini teklif etmiştir. Akif, bu teklifi kabul etmiştir ve birçok boks maçında rakiplerini alt etmiştir. En son ki maçında, izleyiciler arasındaki Brandon ile birlikte oraya gelen Mr.Key'i göğsünden vurur. Mr.Key vurulduktan sonra hastaneye kaldırılır. Akif yarım kalan işini Mr.Key'in odasındaki oksijen tüpünü patlatarak tamamlar. Bu olaydan sonra yakalanıp Brandon'a götürüldüğünde bunun Mr. Key'in Kosova'da yaptıklarının intikamı olduğunu, onu cihat için öldürdüğünü söylemiştir. Bunun üzerine Brandon Akif'i ŞEDİD'e gönderir. Akif, Sadık Biritani'ye biat ettikten sonra Sagir ile operasyona çıkar. Operasyonda Sagir, Akif'in Polat'ın adamı olduğunu öğrenir. Bunun üzerine Akif'i öldürmeye giderken Akif oradaki bir Türk aşiretiyle ittifak eder ve Sagir'in adamlarını geri püskürtür. Akif kurtulduktan sonra Türkiye'ye döner fakat sınırda jandarma tarafından Polat'ın adamı olduğu gerekçesiyle tutuklanır. Zamanında yargı ulağı tarafından Savcı Leyla'nın yakın koruması olarak göreve getirilen Ahmet tarafından Adliye'nin önünde öldürülecekken Cahit tarafından kurtarılmıştır ve KGT Başkanlığına geri dönmüş. 264. bölümde Gölge bastonun bıçağını kalbine saplar.

Diğer karakterler

Muro

13 ve 65'nci bölümler arasında dizide oynamıştır. Kurtlar Vadisi Pusu'da terör örgütü için çalışırken terör örgütüyle zıtlaşmış ve Mustafa Üstündağ tarafından canlandırılan karakterdir.

Ortaya çıktığı ilk bölümlerde gayet ciddi, sorumluluklarının bilincinde iken sağ kolu Servet'in yerini Çeto'nun almasıyla bir anda değişmiştir. Zamanla Çeto'yla beraber Yıldırım da Muro'nun yanında yer almıştır. İskender Büyük'e bile kafa tutma cesaretine sahiptir. Fakat bir süre sonra örgütten atılmış ve infaz edilmesine karar verilmiştir. Muro'nun saklandığı mekânlar basılmış ancak Muro bu baskınlardan kurtulmuştur. Kendi arkadaşlarından Şemo kendisini polise ispiyon edince evini basmış fakat sonrasında affederek kendisinide ekibine katmıştır. Cevat Akarsu abisi öldürülünce gözü dönmüş bir şekilde Muro'nun mekanını ve saklandığı araziyi basarak Şemo'yu esir etmiş ve Yıldırım'ı yakarak öldürmüştür. Bundan sonra Muro intikam yemini ederek Cevat'ı takibe almış ve sezon finalinde Çeto ve Şemo'yla Cevat'ı takip ederek 2 adamını Çeto ile öldürmüştür. Fakat, sonra depoyu polis basınca Çeto'yla gözaltına alınmış ve Polat, Memati, Abdülhey, Erhan, Hikmet, Hüsnü ve Tuncay'la beraber aynı nezarethanede kalmışlardır. Nezaretten sonra cezaevine geçmişler ve Muro kaçış sırasında adamı Çeto'yu kaybetmiştir. Bundan dolayı büyük üzüntü duyan Muro, Cevat'a bombalı intihar saldırısı girişiminde bulunmuş ama vücuduna bomba düzeneği kuran örgütçünün ihaneti nedeniyle başarısız olmuştur. Bu olaydan sonra Cevat'ın eline düşen Muro uyuşturularak bombalı bir saldırıya alet edilmiş ve Aron Feller tarafından üstündeki bomba uzaktan kumanda ile patlatılarak kahvedeki askerlerle beraber hayatını kaybetmiştir.

Hamit

Kurtlar Vadisi Pusu dizisinde Yener Sezgin tarafından canlandırılmış karakter.

Ersoy Ulubey'in en sadık ve en güçlü adamıdır. Sağlam bir ekibi vardır. Doğuda Ersoy Ulubey ile beraber görev yapıp emrinde çalışmıştır. Ayrıca Abdülhey Çoban ile kan kardeştir. Memati Baş'ın Ulubey'i vurmasıyla, Ersoy Ulubey tarafından İstanbul'a çağrılmıştır. İstanbul'a gelir gelmez ortalığı birbirine katan Hamit bir tır şoförünün elini satırla kesmiştir. Ardından Zülfikar Ağa'nın yeğeni Özcan ile mekanında buluşup konuşmuştur. Fakat Özcan onu satıp mekanın adresini Polat Alemdar'a söylemiştir. Polat Alemdar mekanı bastığında Hamit orada değildir. Gece Zülfikar Ağa'nın olduğu bir eve baskın yapıp yeğeni Özcan'ın elini satırla kesmiştir ve Özcan buna dayanamayıp kafasına sıkarak intihar etmiştir. Bunun üzerine Zülfikar Ağa Özcan'ın intikamını almak ister. Abdülhey Hamit'i kendi evine getirip Polat Alemdar'ı arayıp Hamit yanımda der ve Polat Alemdar geldiğinde silahını çeken Hamit'e Polat Alemdar bir vuruş yapar ve etkisiz hale getirir. Ardından Memati Baş Zülfikar Ağa'yı arayıp Hamit'in Abdülhey'in evinde olduğunu söyler ve Polat Alemdar Özcan'ın eline karşılık Hamit'in elini keser. Ersoy Ulubey'e işkence eden Memati, Ersoy'u elinden kaçırır ve Ayakları yanan Ulubey hemen Hamit'in kaldığı hastaneye gelir. Hamit ona yadımcı olup taburcu olmasını sağlar ve sonrada Ersoy Ulubey'in 1000 Kişilik ordusunun komutanı olur. Ama bu komutanlık çok sürmez. Çünkü Polat Alemdar Helikopter ile ordunun yarısını yaralar ve bunun üzerine Ersoy Ulubey ölmeyen adamlarını da öldürür. Bu baskında da Hamit birkez daha kolundan vurulur. Bir süre ortada görünmeye Hamit Polat Alemdar'ın isteği üzerine Ünsal Kemal'in yakalanmasında yardımcı olur. 132. bölümde Kara tarafından öldürülür.

Cevat Akarsu

Kurtlar Vadisi Pusu dizisinde Şekip Taşpınar tarafından canlandırılmış karakter.

Kemal Başar'ın canlandırdığı Cavit Akarsu'nun kardeşidir. Yılmaz adlı yardımcısı devamlı yanında olmakla beraber elinden kibrit kutusunu düşürmez. Abisini öldüren Halo'nun kafasını keserek öldürmüştür. Karşısındaki kişiye sinirlendiği zaman ya da öldürmek üzere olduğu zaman yakmak üzere eski yardımcısı Yılmaz'a sürekli "Yılmaz bu ne?/bunlar ne?" diye sorar. Fakat, 66. Bölüm'de yardımcısı Yılmaz'ın İskender Büyük'e çalıştığını öğrendiği için Polat Alemdar'dan onu yakmasını istemiştir. Polat tarafından kaçırıldığını duyan İskender Büyük, Yılmaz'a "Seni Polat'ın değil, Cevat'ın yanına yerleştirdim. Yılmaz, Ben sana Adam Olamazsın Demedim. Benim Adamım olmazsın dedim." diyip iki kurşun sıkarak öldürmüştür.

Cevat 67. Bölümün sonunda Polat Alemdar tarafından yakalanmıştır. Polat Alemdar 5. adamın kim olduğunu sorduğunda Cevat Abdülhey demiştir. Bunu söyledikten sonra Polat Alemdar Cevat'ın koluna bir kurşun sıkmıştır. İkinci kere Başbakanı öldürme talimatını kim verdi diye sorduğunda Halo demiştir ve diğer koluna kurşun sıkmıştır. Hastaneye kaldırılan Cevat, Memati tarafından yakılmıştır. Bir doktor tarafından yine hayata getirilen Cevat Akarsu, kendisini tedavi eden doktoru ve hemşireyi yakmıştır. 74. Bölümde Memati'nin çocuğunu kaçırıp Memati'yi yanına çağırmıştır. Cevat Memati'yi yakmak isterken Polat Alemdar mekanı basmış ve Cevat'ın eline bir kurşun sıkmıştır. Tam Polat Alemdar onu öldürmek isterken Memati, Cevat'ı kendisinin öldürmek istediğini söylemiştir. Polat Alemdar Memati'nin kelepçelerini açmak isterken Cevat kaçmıştır. Ama Memati onu yakalayıp yerden aldığı silahtaki mermileri Cevat'a sıkmış ve öldürmüştür. Memati Cevat'ı kendi kazdığı kuyuya atmış ve üstünü toprak ile kapatmıştır.

Alper Özgenç

Kurtlar Vadisi Pusu dizisinde Tarkan Tüzmen tarafından canlandırılmış karakter.

İstihbarat teşkilatında görev yapmaktadır. İstihbaratlar Daire Başkanlığının genellikle iki numaralı adamı olarak tanındı. Polat Alemdar'a her zaman yakın olmuştur. Polat Alemdar'ın istihbaratla olan ilişkilerini sağlamıştır. Polat Alemdar bazı operasyonlarda Alper'den yardım alır en sonki İstihbarat başkanı felç olduktan sonra Memati Baş'ın isteğiyle müsteşar Ünsal Kemal tarafından istihbarat başkanı olarak atandı. Bazı operasyonlarda Polat Alemdar'a destek olarak katılır. Temiz bir devlet görevlisi karakterini yansıtmaktadır. Kazım Kaşifoğlu ile Kara'yı yok etmek için giriştiği operasyonlar sebebiyle 131. bölümde Kara tarafından başına tek el ateş edilerek öldürülmüştür.

Ünsal Kemal Alnıaçık

Kurtlar Vadisi Pusu dizisinde Mesut Akusta tarafından canlandırılmış karakterdir.

Ünsal Kemal aslında küçük yaşlardan itibaren devlet tarafından yetiştirilip sonrasında KGT'ye ajan yapılan birisidir.KGT içinde saygınlığı artmış ve sonrasında Alper Özgenç ile çalışmaya başlamıştır. Türkiye'de varolan bütün karanlık yapılanmaları ortaya çıkarmış ve bunları yok etmek için çalışmaya başlamıştır.Sonunda Polat Alemdar ile tanışır ve Polat'ın KGT görevlisi olduğunu anlayınca Polat'a bazı görevler vermiştir. Özellikle İskender Büyük'ün devlete ihanet eden bir asker olduğunu bilen birisidir.Polat'la birlikte İskender'i öldürmeye çalışmıştır.Ayrıca Türkiye ve onun gibi ülkeleri yok etmek için çalışan Gladio yapılanmasını da çok iyi bilmektedir. Polat'la birlikte çalışırken devletler arası düzenlenen bir resepsiyonda Polat'ın aron feller'i öldürme girişimden sonra ona ihanet etmiştir. Devlet adına çalışan bir ajanken CIA ve Aron Feller adına çalışan bir ajan haline gelmiştir.Bunun sonucunda Aron Feller'in adamı olmuş ve kendisine Feller tarafından Polat ve ailesini yok etmesi istenmiştir. İskender Polat'ın karısı Ebru'yu öldürmeye çalışırken Polat'ın bebeğini gizlice kaçırmış ve Aron Feller'in eline teslim etmiştir.Feller'de kızı Hristiyan yapıp ona göre yetiştirmeye çalışmıştır. Bu da yetmezmiş gibi Polat Alemdar ve adamlarının tutuklanması emrini vermiş ve bunun sonucunda Polat ve adamları tutuklanmıştır.Ama bu arada Ersoy Ulubey'in CIA için gizli bir tehlike olduğunu anlayınca Aron Feller'in emriyle Polat ve adamlarını tahliye ettirmiştir. Bunun sonucunda Polat Ersoy'la mücadeleyle başlamıştır. Bir süre ortalarda gözükmemiştir.Ama Ersoy ve Polat Feller'in adamları tarafından yakalandıktan sonra yeniden sahneye çıkmıştır. En sonunda dizinin 128.bölümünde kaçarken Polat tarafından yakalanmış ve kendisine Polat'ın kızının yerini söylemesi istenmiştir. Ünsal Kemal Polat'a kızının tutulduğu yeri söylemiş ama Polat en sonunda kızı Elif'in Ünsal tarafından kaçırıldığını anlayınca eliyle boyununu kırmıştır. Bunun sonucunda Ünsal ölmüştür.

Leyla Türkmen Alemdar

Kurtlar Vadisi Pusu dizisinde Çiğdem Batur tarafından canlandırılan karakter.

Kurtlar Vadisi Pusu dizisinde İstanbul'da savcılık görevini yapmakta olan kişidir. Polat Alemdar'ın eski nişanlısı Elif Eylül'ün arkadaşıdır. Bir süre Ersoy Ulubey ile uğraşmış ve birçok kez Polat Alemdar ve Memati Baş'ın elinden son anda kurtarmıştır. Daha sonrada İnci Tataroğlu ile takışmıştır ve özel savcılık yetkileri elinden alınmıştır. İstifa edecekken son anda Polat Alemdar tarafından engellenmiştir. Sezon finalinde Polat Alemdar ile yanlışlıkla dudaktan öpüşmüştür ve sonra sevgili olmuşlardır. 263. Bölüm'de Polat'la çıktığı tatilde içinde bulunduğu teknenin Gölge tarafından patlatılması sonucu ölür.

Safiye Karahanlı

Safiye Karahanlı
Program Kurtlar Vadisi,Kurtlar Vadisi Pusu
İlk görünüm Kurtlar Vadisi 48. Bölüm
Canlandıran Begüm Kütük Yaşaroğlu,Gaye Gürsel
Genel bilgiler
Cinsiyeti Kadın

Safiye Karahanlı, Kurtlar Vadisi ve Kurtlar Vadisi Pusu dizilerinin karakteridir.Başlarda Begüm Kütük Yaşaroğlu tarafından canlandırılmıştı.Daha sonra Gaye Gürsel tarafından canlandırılır. Polat Alemdar'ın kız kardeşi Mehmet Karahanlı'nın kızıdır.

Zeynep

Aron Feller

Kurtlar Vadisi Pusu dizisinde Osman Soykut tarafından canlandırılmış karakter. Diziye 64. Bölümde dahil olmuştur.

Aron Feller, Ortadoğu Barış Araştırmaları Merkezi Stratejisti ve CIA (ABD Merkezi Haber Alma Teşkilatı) üst düzey yöneticisidir. Gladio'nun Türkiye'deki 1. adamıdır. 2. adam Kurtlar Vadisi Gladio filminde İskender Büyük tarafından öldürülen Bülent Fuat Aras'tır. İsrail ve Avrupa ile çok sıkı ve doğrudan ilişkileri vardır. Suikast düzenlenen ve hastanede tedavi gören Türkiye başbakanının haberi bile olmadan kolayca odasına girmiş ve onu kendisiyle işbirliği yapması için tehdit etmiştir. Başbakanın şaşırarak "Senin burada ne işin var? Senin bir daha Türkiye'ye gelmemeni ABD başkanına söylemiştim; gerekirse yine söylerim" demesine karşılık Aron Feller; "Başkanı dahi aşan konular var" diyerek gücünü bir anlamda göstermiştir. Davut Tataroğlu, Yalçın Yıldız, Yalçın Bulut, Levent Bozoklar, Ünsal Kemal Alnıaçık gibi isimler onun emrindedir fakat Davut Tataroğlu ile aralarında bir Anlaşmazlık olmuş, Yalçın Yıldız ve Levent Bozoklar öldürülmüş Yalçın Bulut'un ihtiyarların Adam'ı olduğu ortaya çıkmış Ünsal Kemal Alnıaçık'ı ise 128. Bölümde kendisine ihanet ettiğini anlayınca onu Polat Alemdar'a öldürtmüştür. İskender Büyük karakterini yıllarca kandırarak oluşumuna hizmet ettirmiş. İskender Büyük herşeyi anladığında Feller'e karşı çıkmıştır. Feller onun Türkiye'deki oluşumunu bütün bilgileri ayıklanmış ve düzenlenmiş olan bir flash belleği yargıya vererek bitirmiştir. Kurtlar Vadisi Gladio filminde İskender Büyük Bülent Fuat Aras'ı öldürdükten sonra zekice bir oyunla kimyasal bir madde ile zehirlenerek felç bırakılmıştır. Ve dizide dava düşmüştür. İskender Büyük İsrail tarafından iyileştirilmiş ve İsrail'le çalışmıştır, ama Polat Alemdar o oluşumu da bitirince tekrar Feller ile anlaşıp onun konseyine demir yumruk olarak görev almıştır.

Dizi boyunca ana karakter Polat Alemdar'ı birçok kez ele geçirmesine rağmen onu öldürmemiş hep onunla anlaşılabileceğini düşünmüştür. Böyle düşünmesinin sebebi Polat Alemdar karakterinin üstün zekası ve ülke çapında büyük başarılarıdır. 128. bölümde Polat Alemdar'ı kızının yaşadığını ve elinde olduğu gerekçesiyle kendi emrine girmesine ikna etmiştir. 131. bölümde Polat Alemdar tarafından başına vurulan çekiçle öldürülmüştür.

Zülfikar Ağa

Kurtlar Vadisi Pusu dizisinde Halil İbrahim Kalaycıoğlu tarafından canlandırılmış karakter.

Alevi mezhebinin Türkiye'deki koruyucusudur. Polat Alemdar'ın en büyük dostudur. Alemde çok büyük saygı görmektedir. En büyük düşmanı Tilki Andrei'dir. Onu yenmek için Pusat Çakır ve Polat Alemdar ile iş birliği yapmaktadır. Diziye 94. Bölüm'de dahil olmuştur. 264. Bölüm'de Gölge'nin KGT ofisine yaptığı baskında öldürülür.

Özcan Şenol

Kurtlar Vadisi Pusu dizisinde Yıldırım Gücük tarafından canlandırılmış karakter.

Zülfikar Ağa'nın yeğenidir. Memati ile başta düşman olmasının sebebi Yalçın Bulut'u öldürmesidir. Fakat sonra Memati tarafından affedilmiştir. Hamit tarafından eli kesildikten sonra intihar etmiştir.

Davut Tataroğlu

Kurtlar Vadisi Pusu dizisinde Can Gürzap tarafından canlandırılmış karakter.

İstanbul'un en zengin işadamlarındandır. Hatta kendisini Türkiye'yi yöneten 4 aileden birisi olarak kabul etmektedir. Karahanlının da hizmet ettiği ve uğrunda öldüğü "yüce seçilmişler" denilen o masonik, gizli örgütün de bir üyesidir. Birçok sektöre hükmeder. Adamlarından en güvendiği hatta sağ kolu olan Yalçın Bulut oğlu olan Fuat Tamer Tataroğlu'nu Memati'nin öldürdüğünü söylemediği gerekçesi ile Yalçın Bulut'u dövdürttükten sonra silah sıktırarak öldürdüğünü zannetmiştir. Bulut'un Derin Devlet'e çalıştığını öğrendiği için Bulutu vurdurmuştur. Ancak sonra Bulut'u yanına geri aldırtmıştır. Ayrıca Davut Tataroğlu doğrudan doğruya ABD derin devleti adamı Aron Feller'e bağlıdır. Ancak daha sonra Feller ile aralarında fikir ayrılıkları doğmuştur. Zaman zaman Polat'a yakınlaşmış, bazen de ona cephe almıştır. Güçler dengesini gözeten güç sahibi bir adamdır.153.bölümde Kara tarafından zehirli iğne yapılarak öldürülmüştür.

Deli Hikmet

Kurtlar Vadisi, Kurtlar Vadisi Terör ve Kurtlar Vadisi Pusu dizisinde Erdem Ergüney tarafından canlandırılan karakter.

Polat'ın, daha doğrusu Ali Candan'ın çocukluk arkadaşıdır. Doğruculuğu, açık sözlülüğü, mantığa uymayan şeylere aniden karşı çıkışlarıyla deli namını hak etmiştir. Televizyon tamircisidir, ancak asıl ilgilendiği konu politika ve siyasettir. Ülke ve dünya gündemini yakından takip eder. Yaşanan her şeyin büyük bir planın parçası olduğuna inandığı için çok şüphecidir. Olayların perde arkasına dair yorumlar yapmadan duramaz. En dayanamadığı şey, insanların tepkisizliği, duyarsızlığıdır. Karısı Gönül, İskender Büyük'ün Ömer Baba'nın evini yaktığında ölmüştür. 166. Bölümde Polat Alemdar'ın Suriyeli Muhaliflerle ile olan savaşı yüzünden Suriyeliler Ömer Baba'nın dükkanını basmış çıkan çatışmada Hikmet göğsünden vurularak yaralanmış ve hastanedeki yaşam savaşını kaybederek ölmüştür.

Ebru Duru Alemdar

Kurtlar Vadisi Pusu dizisinde Hatice Şendil tarafından canlandırılan karakter.

Tapınakçılar tarafından öldürülen Elif Eylül'ün arkadaşıdır. Oğlunun ısrarla evlenmesini isteyen Nazife Candan, Polat'a gelin olarak Ebru'yu düşünmüştür. Ebru'nun babası Ercüment Duru, Türkiye içindeki gladio teşkilatı üyesi olduğundan Polat Alemdar'ı sevmemektedir. Ama Polat'a sırılsıklam olan Ebru tüm olumsuzluklara rağmen Polat Alemdar'la evlenir. Polat da annesinin hatrına hala Elif'i düşünmesine rağmen bunu kabul etmek zorunda kalır. Ebru'nun babası deşifre olduktan sonra KGT ile çıkan çatışmada Abdülhey tarafından yanlışlıkla vurularak öldürülür. Babasının ölümünden etkilenen Ebru intikam almak için yemin eder. Babasının ölümünün arkasında kocasının en yakın adamı olduğunu öğrendiği an başından aşağı kaynar sular dökülür. Abdülhey'i babasının mezarına çağırır ve kendisini Aron Feller'in adamlarının takip ettiğinin farkına varmadan Abdülhey'e silah çeker ve koluna ateş eder. Bu sırada hareket eden tim Ebru ve Abdülhey'i ele geçirirler. Feller, Polat'a şantaj yapar. Bir süre sonrası tutuldukları yeri öğrenen Polat Alemdar istihbarattan da yardım alarak mekana baskın yapar ve Ebru'yu kurtarır. Feller'in oyuna geldiği için Polat Alemdar Ebru'ya kızgındır. Çok büyük kavga ederler ama Ebru bebek beklediği için zamanla aralarındaki buzlar erir, bu günlerde Abdülhey de kurtarılır. Polat-Ebru Çifti'nin çocukları Elif dünyaya gelir. Ama kızını Polat'a emanet ettiği halde Polat'ın adamları tarafından kızı öldürülen İskender Büyük, Polat'ın kızını kaçırmaya yemin etmiştir.

Elif'in henüz doğduğu günlerde Polat Alemdar'ın hastanesine baskın yapan İskender Büyük, Tuncay Kantarcı'nın Ebru ve kızını saklaması sayesinde Elif'i yakalayamaz. Ancak Tuncay'ın tüm uyarılarına rağmen saklandıkları yerden kaçan Ebru artık Polat'la iritibat kuramamaktadır. Sonunda İskender tarafından saklandıkları yer tespit edilir. Ebru, kızı ve annesiyle İskender'in eline geçer. 93. Bölümde İskender Büyük Ebru ve Elif'i bomba yüklü bir arabaya koyar ve patlatır. Ebru hayatını kaybederken, Feller sonrasını düşünerek Elif'i oradan kurtarır. Polat, Ebru'nun intikamını İskender'i ipe çekerek alır.

Kara

Kurtlar Vadisi Pusu dizisinde Hakan Boyav tarafından canlandırılan bir karakter.

Hayatının büyük bir kısmını dağlarda teröre karşı mücadele ederek geçirmiş, birçok operasyona katılmış, kendi ekibiyle yüzlerce operasyon düzenlemiştir. Kendi devrinin bittiğini anladığında devletle anlaşma yaparak ölü konumuna geçmiştir. Her şey bu anlaşmanın bozulmasıyla başlar. Kara, Türkiye'de gayri harb mücadelesini en iyi bilen kişilerden biridir. Bu nedenle, devletin içinde ve dışında gizli odaklar tarafından Kara sahaya sürülmek istenmektedir. Kara her ne kadar geri dönmek istemese de yaşananlar onu tekrar sahaya sürecektir. Gerçek hayatta Yeşil ile benzeştirilmektedir.

232. Bölümde Mr. Key'in adamı tarafından vücuduna ebola enjekte edilen Kara, düşmanın pisliğiyle öleceğime kendi askerimin kurşunuyla ölürüm diyerek kendisini Siyah Sancak elemanlarına öldürtmüştür.

Erkan

Kurtlar Vadisi Pusu dizisinde İsmail Demirci tarafından canlandırılan karakter.

Polat Alemdar ve Abdülhey Çoban gibi o da Aslan Akbey tarafından yetiştirilip KGT'nin içine devlet görevlisi olarak yerleştirilmiştir. İhtiyarlar Heyeti'nin hain üyesi Sencer Bey tarafından kandırılmış, Memati Baş suikastinde maşa olarak kullanılmıştı. Polat Alemdar'ın Memati'nin intikamını almak için yaptığı operasyonda konuşmasından korktuğu örgütçüye zorla siyanür yutturarak ölümüne sebep olmuştur. Polat, Memati'nin ölümüyle alakasını öğrendikten sonra Cahit ve Abdülhey ile Erkan'ı yakalamış ancak Erkan sonrasında Mete Bey tarafından kurtarılmıştır. Sencer Bey'in ihtiyarlar başkanı olduğu günlerde naipliğe getirilen Mete Aymar'ın adamı olmuştur. Akif ve bazı KGT elemanlarının Sencer'in hain olduğunu öğrenmeleri sonrası o da pişman olmuş ve Polat'tan özür dileyerek ekibine dahil olmuştur. Buna rağmen Memati'nin ölümünde payı olması sebebiyle Cahit Kaya tarafından hiç sevilmemektedir. Eşref Bey'in tüm emirlerine rağmen KGT tarafından yakalanması sonrası kendisini aldatan Sencer Bey'i yastıkla boğarak öldürmüştür.

Polat Alemdar'ın ekibiyle birlikte Mete Aymar ve Poyraz Kaleli'ye karşı operasyonlara katılmış, Poyraz'la huzur evi bahçesinde yapılan çatışmada ağır yaralanmıştır. 203. Bölümde Poyraz Kaleli tarafından Kara'nın torunu Ferman ile birlikte uzaktan kumandalı bombanın patlatılması sonucu ölmüştür. Kara Erkan ve torunun intikamını Poyraz'ı diri diri gömerek almıştır.

Hüsnü Yalınkılıç

Kurtlar Vadisi Pusu dizisinde Adnan Erdoğan tarafından canlandırılan karakter.

Tuncay Kantarcı'nın sağ koludur. Tanışıklığı Tuncay Kantarcı'nın cezaevinden akıl hastanesine nakledilmesinden sonraya dayanır. Hastanede Tuncay'la dostluk kurmuş, onun yanından ayrılmamış bir sağlık memurudur. Bu sebeple Tuncay Kantarcı'nın en yakın adamı olmuş ve dolayısıyla Polat Alemdar'ın ekibine girmiştir. Lakabı Deli Hüsnü'dür. Memati'nin oğlunun bakıcısı Gülendam ile Memati'den habersiz evlenmiştir. Bir süre Memati onlarla konuşmamıştır. Ama bir süre sonra onları affetmiştir. Fakat Gülendam, Ersoy Ulubey tarafından Memati'nin oğluyla birlikte öldürülmüştür.

Şeref Zazaoğlu

Kurtlar Vadisi Pusu dizisinde Ali Sürmeli tarafından canlandırılan karakterdir. Diziye 69.bölümde dahil olmuştur.

İsminden de anlaşılacağı üzere Zaza kökenli bir karaktedir, Elazığlıdır. İskender Büyük için çalışan birisi iken uyuşturucu kaçakçılığı yapmaktan hapse girmiştir. Ancak 25 yıl sonra İskender'in yardımıyla cezaevinden tahliye olmuştur. En yakın adamı Cevher'dir. Sokaklarda emrinde olan birçok yeğeninden dolayı sözü geçen biridir. İstanbul sokaklarında olan biten her şeyden haberdardır. Yaptığı iş mafya tarzından daha çok hırsızlığa, genelde kapkaça bazende kaçakçılığa dayalıdır. Yükselmesi ve adının büyük bir isim olması İskender Büyük sayesindedir. Hapisten çıktıktan sonrada İskender Büyük'ü çok sevmese de vefa borcu sebebiyle yanında yer almıştır. Dizinin ilerleyen bölümlerinde İskender oluşumunun yavaş yavaş çökmesi sonucu Zaza'ya para ve emrindeki çocukları örgüte devretmesini emretmiştir. Zaza'da mecburen bu isteği yerine getirmiş fakat bunun üzerine vefa borcunu noktalayıp Polat Alemdar onu yakalamaya geldiğinde haberi olmasına rağmen yardıma gitmemiştir. İskender Büyük'ün çağırmasına rağmen gitmediği ve hayatını tehlikeye attığı için Zaza'nın mekanını Aron Feller'in kar maskeli çok sayıda adamıyla basmış ve onun bütün adamlarını öldürmüştür. Arkadan Polat Alemdar ve istihbarat görevlilerinin gelmesiyle Zaza'yı öldüremeden helikopterle kaçmıştır. Adamlarını ve yeğenlerini kaybeden Zaza ile Polat Alemdar'ın daha önceden İskender Büyük yüzünden bozulan ilişkileri yakınlaşma sürecine girmiştir. Memati de Zaza ile gergin ilişkilerini bırakıp zamanla yakınlaşmış hatta Zülfikar Ağa ile Zaza arasında olan meselede hakemlik yapmıştır. Dizinin ilerleyen bölümlerinde ihtiyarların Polat Alemdar'ı görevinden çıkarmasıyla onun kurduğu yeni konseyde yer almıştır. Çıkarcı, paragöz ama sadık bir kişiliktir. En son olarak örgütçülerle olan anlaşmazlığı yüzünden yeğeni Cevher Zazaoğlu Lale Zara Aynacı'nın oğlu Fırat Aynacı'yı kaçırmaya teşebbüs etmiş o sırada Fırat Aynacı'nın evinde bulunan Pusat Çakır'ıda yaralamıştır. Bunun üzerine Fırat ve Pusat Cevher'e bir ders vermek istemişler, Ve onu öldüresiye dövüp bir çöplüğe atmışlardır. Daha sonra Zaza yeğeni'ni bir hastanede bulmuş, Ve ondan bunu yapanın Pusat olduğunu öğrenmiştir. Pusat'ı bulmuş aynı şekilde dövmüş, Fakat Zaza bu olayda asıl suçlunun Fırat Aynacı olduğunu öğrenince Pusat'ı Memati'nin de baskılarıyla öldürmekten vazgeçmiştir. Diziye sonradan katılan Suriyeli adında bir örgütçü ortalığı karıştırmak için Cevher'i hastanede zehirleyerek öldürmüş, Bunun üstüne Zaza'da Fırat Aynacı'yı öldürmüştür. Aslında Zaza Polat Alemdar'ın isteği üzerine Fırat'ı öldürmeyecekti, Fakat yeğeni ölünce çıldırmıştı ve sırada Pusat vardı. Pusat bir cesaret gösterisi yaparak Zaza'nın karşısına dikilmiş o sırada Pusat'ı takip ettiren Polat Alemdar ve adamları Zaza'yı kıstırmıştır. Polat Alemdar tam Zaza'yı vuracağı sırada Kara kendisini aramış ve ona Zaza'yı öldürmemesi karşılığında Savcı Leyla Türkmen'i bir suikast girişimden kurtaracağını teklif etmiş, Polat Alemdar ise teklifi kabul etmiştir. Sonra Polat Alemdar o mekandan ayrılıp savcının yanına gitmiştir. Kara Zaza'yı almak için mekana gittiğinde Memati Zaza'nın bir kulağını kesmiştir. Son olarak Zaza Memati Baş ve Pusat Çakır'la husumet içerisindedir. Örgüt tarafından tuzağa düşürülüp 170.bölümde vurularak öldürülmüştür.

Cevher Zazaoğlu

Kurtlar Vadisi Pusu dizisinde Bora Sivri tarafından canlandırılan karakterdir.

Şeref Zazaoğlu'nun sağ kolu ve en yakınındaki kişidir. Önce Zaza ile birlikte İskender Büyük'e çalışmışlar sonrasında Polat Alemdar'la iş yapmışlardır. Zaza Polat'la iş yaptığı için Ersoy Ulubey ile ters düşmüştür. Cevher Ersoy Ulubey'in adamlarının grev çadırına yaptığı saldırıda yaralanmıştır. Sonrasında Pusat Çakır ve örgütçü Fırat tarafından dövülerek hastanelik edilmiş, 139.bölümde Suriyeli tarafından zehirlenerek öldürülmüştür. Zaza bunun intikamını almak için Fırat'ı öldürmüş Pusat'ın da peşine düşmüştür.

İmdat Zazaoğlu

Kurtlar Vadisi Pusu dizisinde Levent Çiçek tarafından canlandırılan karakter.

Şeref Zazaoğlu'nın yeğeni ve Cevher Zazaoğlu ile birlikte en yakınındaki kişidir. Sevimli kişiliği ile tanınır. Dayısıyla birlikte Ersoy Ulubey, pavyoncu Murat ve Pusat Çakır'la mücadele etmiştir. Zaza'nın örgüt tarafından öldürülmesi sonrası Polat Alemdar'ın ekibinde yer almış, Poyraz Kaleli'nin liman baskınında vurularak ağır yaralanmıştır. Düşmanlıklarının bitmesi sonrası Polat Alemdar tarafından sokaklara inen Pusat Çakır'ın sağ kolu olmuştur. Pusat ve İhsan ile İstanbul sokaklarında uyuşturucu satıcılığı yapan mafya babası Baltazar ile mücadele etmişler, Pusat hapishanedeyken İhsan ve İmdat, Baltazar tarafından kaçırılıp rulet masasına oturtulmuş sonrasında Pusat tarafından kurtarılmıştır. 227.bölümde Mr.Key'in emriyle düzenlenen saldırıda Armegeddon Timi tarafından öldürülmüştür.

Miran Zazaoğlu

Kurtlar Vadisi Pusu dizisinde Sonat Dursun tarafından canlandırılmış karakter.

2012 yılında vefat eden Şeref Zazaoğlu'nun yeğenidir. Pusat Çakır'ın sağ koludur. Pusat'la ilk kez Baltazar'ın adamı Tamer'e yapılan baskında tanışmıştır. Şurup İhsan'ın ölümü sonrası Miran, başta kendisi olmak üzere Zaza Dayı ve Settar Ağa'nın tüm yiğenlerinin Pusat'a bağlılıklarını bildirdi. 254. bölümde Tilki Andrei sniper tüfeğiyle uzak mesafeden kafasına sıkarak öldürür.

Settar Zazaoğlu

Kurtlar Vadisi Pusu'da Cengiz Sezici tarafından canlandırılmış karakter.

2012 yılında vefat eden Şeref Zazaoğlu'nun kardeşidir. En büyük düşmanı Tilki Andrei'dir. 258. bölümde Tilki Andrei tarafından öldürülür.

Tuncay Kantarcı

Kurtlar Vadisi, Kurtlar Vadisi Terör, Kurtlar Vadisi Pusu dizisinde Osman Wöber tarafından canlandırılan karakter.

Bir dönem konseye girecek kadar yeraltı dünyasında yükselebilmiştir. Geçmişi dış ticaret ve gümrük işlerinde görev yapmış üst düzey bir bürokrattır. Hassas ruhi dengesi, hapishanede ve özellikle Laz Ziya'nın ölümüne şahit olmasıyla bozulduğundan bir dönem akıl hastanesinde tedavi görmüştür. Titizlik ve simetri hastalığı hat safhaya ulaşmıştır. Polat, Yeni misyonunda ondan da faydalanmak istemiştir. Tuncay Kantarcı, Polat Alemdar tarafından hastanesinin başına getirilmiş ve ondan bürokratik konularda yardım almıştır. Tuncay Kantarcı'nın da bir sağ kolu vardır. Adı Hüsnü Yalınkılıç'tır. Bir ara İskender Büyük tarafından kaçırılıp işkenceye maruz kalmıştır. Bu karakterin, Eski Gümrük ve Tekel Bakanlarından Tuncay Mataracı'yı temsil ettiği ileri sürülmektedir. 2015 yılında yeniden ortaya çıkar. Polat Alemdar'a Fehmi Kuzuzade'nin konseyini yok etmesi konusunda yardımcı olur. En büyük düşmanı Kaya Bey'dir.

Nazife Anne

Nazife Candan ya da Nazife Anne Kurtlar Vadisi, Kurtlar Vadisi Terör, Kurtlar Vadisi Pusu dizisinde Serpil Tamur tarafından canlandırılan karakter.

Polat Alemdar'ın üvey annesi olmasına rağmen onu kendi çocuğu gibi sever. İsmini Ali Candan koyduğu oğlunu ölü bilip 3 yıl sonra izine ulaşmıştır. Oğlunu 3 yıl boyunca hep görmüştür. Ama adını Polat Alemdar olarak değiştirip, yüzünü de değiştirince onu tanıyamamıştır. Yaşadığı olaylardan sonra çok etkilendiği için çok hassaslaşmıştır. Eşi Ömer Candan yani Ömer Baba'dır. Polat Alemdar'ın büyük düşmanlarından Ersoy Ulubey tarafından beline sıkılan kurşunla sakat kalmıştır. Ama sonra iyileşmiştir. 244. Bölümde Martin tarafından öldürülmüştür.

Ömer Baba

Ömer Candan ya da Ömer Baba Kurtlar Vadisi, Kurtlar Vadisi Terör, Kurtlar Vadisi Pusu dizisinde Emin Olcay tarafından canlandırılan karakter.

Dingin, müşfik ve bilge bir insan olduğundan onu tanıyanlar kendisine ‘Ömer Baba’ diye hitap eder. Yaşadığı her türlü olumsuzluğu hoşgörü ve teslimiyetle kabul etmeyi ilke edinmiştir. İnsanları iyiye, güzele, doğruya davet eder. Ney üflemeyi ve ebru sanatı ile ilgilenmeyi sever. Polat, keskin kararlar alma arifesinde Ömer Baba’nın görüşlerine başvurur. Çünkü o; Polat ve adamlarının gönül zenginliğidir. Ömer Baba'nın bu özellikleri Tasavvuf ile ilgilenmesinden kaynaklanmaktadır. 233. Bölümde Secde sırasında hastalığından dolayı vefat etmiştir.Ölümünden sonra ihtiyarların sır katipliğini yaptığı ortaya çıkmıştır.

Shamir Hebron

Kurtlar Vadisi Pusu dizisinde Erdal Küçükkömürcü tarafından canlandırılmış karakter.

İsrailli bir devlet ajanıdır. Birçok kez Polat Alemdar'ı öldürmek istemiş fakat başaramamıştır. Aron Feller ile son bölümlerde düşman olmuştur. Shamir Ersoy Ulubey'e destek vermiştir ve bu sayede Ersoy Ulubey devletin tepesindekilere bir suikast girişiminde bulunmuştur. Fakat Feller bu suikast girişimine karşı olduğu için Shamir uyurken evini bastı, bütün adamlarını öldürdü. Türkiye'ye bir daha ayak basmamak şartıyla Shamir'e yaşaması için son bir şans daha verdi. Ama Shamir akıllanmayıp Feller'in laptopunu çalarak kendi sonunu getirmiş oldu. İçindeki bilgileri kopyaladıktan sonra laptopu Ünsal Kemal'e geri verdi ve Feller'in yanına gidip Feller'i içindeki bilgileri internete sızdırtmakla tehdit etti. Ama Feller, Shamir'in bütün korumalarını rehin alıp Shamir'i de bayıltarak etkisiz hale getirdi ve yakın korumasına Kurtköy'de bekleyen CIA uçağına bindirilmesi talimatını verdi. Belli bir süre Guantanamo Kampı'nda hapsedildi. Aron Feller'in Polat Alemdar tarafından öldürülmesi üzerine Türkiye'ye atanan CIA şefi Josef Beile tarafından Guantanamo Kampı'ndan salıverildi. Türkiye'ye gelince Polat Alemdar'ı yok etme çabalarına devam etti. Josef Beile tarafından Polat Alemdar ile barıştırılmak istendi. Bir teknede yapılacak görüşmeler öncesi teknede gizlice yerini alan Shamir, Polat ve Josef'i tuzağa düşürdü. Josef'i kendi korumalarına öldürttü. Polat Alemdar ise yaralanarak denize düştü ve kurtuldu.155. bölümde Polat Alemdar'la Kuzey Irak'ta çıkan çatışmada Polat Alemdar'ın eline geçti ve bir el ateş edilerek öldürüldü.

Ersoy Ulubey

Ersoy Ulubey
Program Kurtlar Vadisi Pusu
İlk görünüm 104. Bölüm
Son görünüm 128. Bölüm
Canlandıran Ümit Acar
Genel bilgiler
Cinsiyeti Erkek
Mesleği devlet görevlisi,istihbaratçı

Kurtlar Vadisi Pusu dizisinde Ümit Acar tarafından canlandırılmış karakter.

Jandarma istihbaratına bağlı olarak doğu ve güneydoğuda yıllarca görev yapmış bir devlet görevlisi ve istihbaratçısıdır.

Bir jandarma albayı tarafından güneydoğuda, bölücü terör örgütü ile gerilla savaşı yaparak mücadele etmek üzere devlet iradesiyle fakat gayri resmi olarak kurulan Jandarma İstihbarat ve Terörle Mücadele birimine, İskender Büyük gibi isimlerin arasına katıldı. Güneydoğuda sünni kesim arasında doğan radikal islamcı bir grubun yararlı olabileceğini düşündüler. Silahlanmalarına, büyümelerine yardım ederek "Hizbullah (Domuzbağcılar)" örgütünün kurulmasına katkıda bulundular. "Hizbullah (Domuzbağcılar)" ın bölücü terör örgütü ile önemli çatışmalara girmesini sağladılar. Bir dönem "Asala ile mücadele" biriminde görev yaptı. Ersoy Ulubey eski güneydoğu derin devlet örgütünün istihbarat kanadı sorumlusudur. Aktif çalışmaları biten ve yönetici kadrosunun çoğu deşifre olduktan sonra etkisiz kalan örgütün şu andaki yöneticisidir.

Evine düzenlenen baskında oğlu teröristler tarafından katledildi. Bunun üzerine devleti kafasından sildi. Devlet himayesindeki itirafçıları ve korucuları kendine bağlayarak başına buyruk hareket etmeye başladı. İskender Büyük, Ersoy Ulubey'in dengesiz davranışlarından dolayı tehlike hissetti ve onu görev adı altında, çeşitli örgütlerin bulunduğu dağlara, öldürülmesi için gönderdi. Ersoy Ulubey her seferinde sağ kalmayı başardı. Kendisine bağlı istihbaratçılarla uyuşturucu ve kaçak sigara işlerine girdi. Güneydoğu'dan getirttiği ve her zaman emrinde olan 1000 kişilik itirafçı-korucu gibi kişiliklerden oluşan bir ordu kurdu ve İstanbul'da kampa aldı. Bu ordunun başına da eskiden örgütçü olan ancak sonra itirafçı olup istihbarat için çalışan bir kişi olan Hamit'i getirdi. Polat Alemdar bu kampı bastı ve ordunun bir kısmını imha etti. Ancak Ersoy Ulubey de Polat'a büyük zararlar verdi. Memati'nin oğlunu öldürdü ve Polat'ın annesini vurdu, daha sonra yakalanıp Polat ve Memati tarafından baltayla ölesiye dövülerek, Emniyet Müdürlüğü binasından aşağı atıldı.

Yalçın Bulut

Kurtlar Vadisi Pusu dizisinde Hüseyin Avni Danyal tarafından canlandırılmış karakter.

Davut Tataroğlu’nun yasa dışı işlerdeki sağ koludur. Çocukluğundan itibaren ailenin içerisinde yer almış ve Davut Tataroğlu tarafından özel yetiştirilmiştir. Tereddütsüz sadıktır. Fakat Davut Tataroğlu Yalçın Bulut'un ihtiyarların adamı olduğunu öğrenince kendisini öldürtmek istemiştir. Fakat bunu başaramamıştır. Yalçın Bulut Polat Alemdar'ın ekibiyle beraber çalışmaktadır. Ama sonra Davut Tataroğlu ile tekrar çalışmaya başlamıştır. Memati Baş'ın ortağıdır. Memati'yi öldürmeye gelen Zülfikar Ağa'nın yeğeni tarafından öldürülmüştür.

Ali Selçuk Toros

Kurtlar Vadisi Pusu dizisinde Tamer Yiğit tarafından canlandırılmış karakter.

Orta halli tüccar bir aileden gelmektedir. Yurt dışında okuduktan sonra kardeşi Çağrı ile birlikte ailenin işlerini genişletmeye başlamıştır. Ama kardeşi Çağrı sonra ölmüştür. Şirketin yönetimi kendisine ve yeğeni Ahu Toros'a kalmştır. Su ve toprak politikalarıyla ilgilenip, teknolojik yatırımlar ve enerji işlerine yoğunlaşırken önü kesilmeye çalışılmıştır. İşlerini tasfiye etmek veya her şeye yeniden başlamak arasında kalmıştır. Bir erkek evlada sahip olmak en büyük isteğidir. Ama sonra karısı Jülide Toros'un onu aldattığını öğrenince intihar etmiştir.

Levent Bozoklar

Kurtlar Vadisi Pusu dizisinde Serdar Deniz tarafından canlandırılmış karakter.

Yakışıklı diye bilinmektedir. Davut Tataroğlu ile birlikte Aron Feller'e bağlı olarak çalışmıştır. CIA içinden yetişmiş yakın dövüş teknikleri konusunda uzman bir ajandır. Polat Alemdar onu yakalamış ve beynine Doktor Zero tarafından tıbbi müdahale uygulanmıştır. Bu müdahale onu Polat Alemdar'ın adamı yapmış Aron Feller'i öldürmeye çalışırken vurularak ölmüştür.

Halil İbrahim Kapar

Kurtlar Vadisi, Kurtlar Vadisi Terör, Kurtlar Vadisi Pusu dizisinde Sönmez Atasoy tarafından canlandırılmış karakter.

Uyuşturucu kaçakçılıyla uğraşırken kardeşi tarafından ihbar edilerek müebbet hapis cezasına çarptırılmıştır. Hüsrev Ağa'nın Mehmet Karahanlı tarafından öldürtülmesinin ardından Kurtlar Konseyi'nde Hüsrev Ağa'nın boşluğunu doldurmak için, yine Karahanlı'nın direktifiyle Polat Alemdar tarafından hapishaneden helikopterle kaçırılmış ve Konsey üyesi yapılmıştır. Konsey içindeki çekişmelerde minnet borcu duyduğu Polat Alemdar'a sonuna kadar sadık kaldı. Kendisini ihbar etmiş olan kardeşini öldürmüştür.

Yıllarca uyuşturucu ve kaçakçılık işlerinin tam ortasında yer almıştır. Bu konulardaki bağlantıları, yöntemleri, araçları gayet iyi bilmektedir. Polat Alemdar’a can borcu olduğuna inanan Halo, tecrübesi ve bilgisini onun hizmetine sunar. Ekibin sözü dinlenen, sevecen, akıl “Dayı”sıydı. Resmi devlet kayıtlarında uzun zaman ölü olarak gözüken Halo, Cevat Akarsu tarafından kafası baltayla kesilerek öldürülmüştür.

Elif Eylül

Kurtlar Vadisi dizisinde Özgü Namal tarafından canlandırılmış karakter.

Elif Eylül, 16 Şubat 1979 doğumludur. Genç yaşta babasını kaybetmiştir. Annesi Ayşe Eylül ve kardeşi Eren Eylül ile hayat savaşı verirken, Ali Candan'la tanışmıştır. Ali Candan'la lise yıllarından beri sevgili olan genç kadın onun ani ölümüyle sarsılmıştır. Onun ölümüyle beraber zor bir döneme girmiştir, bu dönemi Nazife Anne, Ömer Baba, Deli Hikmet ve yakın dostu Canan Çavan'la atlatmaya çalışmıştır.

Daha sonra Polat Alemdar ile karşılaşmış ve kendisini mafyanın içinde bulmuştur. Tüm bu karmaşada tahmin edemediği; Ali Candan ile Polat Alemdar'ın aynı kişi olduğudur.

Elif ne kadar Ali'ye sadık kalmak istese de Polat onun aklını başından almıştır. Polat Alemdar'a onun aslında eski sevgilisi olduğunu bilmeden yeniden aşık olur. Ama aşıkların arasında hep bir üçüncü kişi vardır; Ali Candan'dır. Elif ondan tam anlamıyla asla vazgeçmemiştir ve Polat görevi yüzünden, içindeki Ali'yi hep saklamıştır.

Elif asi, korkusuz, gözü kara ve güzel bir kızdır. Polat'ın zayıf yanıdır ve düşmanları tarafından sürekli onu sindirmek için koz olarak kullanılmıştır. Fakat Polat her seferinde son anda gelerek sevgilisini kurtarır. Elif sivri diliyle alemin "Sert Yengesi" olmuştur. Polat'ı bile gerektiğinde eleştirecek kadar gözü karadır.

Elif başta Canan Çavan'la birlikte çalışsa da sonradan kendi avukatlık bürosunu kurmuştur. Ayrıca Dizinin bir bölümünde İstanbul Üniversite'si Hukuk Fakültesini 1.lik ile bitirdiğini söylemiş ve Süleyman Çakır'ın avukatlığını da yaparak onu hapisten kurtarmış böylece saygısını kazanmıştır. Adalet için cesurca savaşmış ve vadide "Avukat Kız" olarak adını duyurmuştur.

Polat Alemdar'ın bazı karanlık güçlerin emirlerine uymaması sonucu tezgahlanan trafik kazasında ağır yaralanan Elif, dizide kazadan 11 bölüm sonra hastanede vefat etmiştir.

Vefatından sonra bile Polat onu kolay kolay unutamamış, annesinin isteği üzerine evlendiği Ebru Duru'ya "Seni seviyorum Elif!" diyerek büyük bir gaf yapmıştır.

Eren Eylül

Eren Eylül, Kurtlar Vadisi ve Kurtlar Vadisi Pusu dizisinde Kerem Fırtına tarafından canlandırılan karakterdir.

Polat Alemdar'ın sevgilisi olan Elif Eylül'ün kardeşidir. 42. bölümde yakınlarıyla Deli Hikmet'in evinde yemek yerken İskender Büyük tarafından hazırlanmış molotoflu saldırıda öldürülmüştür.

Elif Alemdar

Erdal Kömürcü

Kurtlar Vadisi dizisinde Sefa Zengin tarafından canlandırılmış karakter.

Esasen Tuncay Kantarcı'nın yanında çalışan, ağırlıklı olarak sağlık sektörüne yönelik ithalat-ihracat işleriyle uğraşan bir işadamı olan Erdal Kömürcü, Canan Çavan'ın önce müvekkili, sonra da -evli olduğu halde- sevgilisi oldu. Canan bir süre sonra kötü davranışlarda bulunduğu için Erdal'ı terk etmek istemiş, ancak Erdal, önce intikam için Canan'ın en yakın arkadaşı avukat Elif Eylül'ün kardeşi Eren Eylül'e yanaşıp onu kandırarak büyük bir yolsuzluk skandalıyla sonuçlanacak bir ithalat işine ortak etmiş, sonra da Canan'ı dövmüş ve bir eve kapatarak tecavüz etmiştir.

Bu olay üstüne yapılan şikayet nedeniyle savcılıkça sorgulanan Erdal, akıl hastanesinde bir ay müşahadeye alınmış, fakat Polat'ın attığı yemi yutup (Elif Canan'ı Eren'e yapmış. Canan Eren'den hamileymiş) hastaneden kaçmış ve intikam almak için Eren'i kaçırıp bir depoya hapsetmiştir. Bunun üzerine Canan ve Elif, Erdal'ın eski patronu olan Tuncay Kantarcı'ya başvurarak yardım istemiş, bu sırada Canan da Erdal'ın dosyalarından depoyu bulup Eren'i kurtarmaya gitmiştir. Canan'ın üstüne gelen Erdal Canan'ı dövüp bayıltmış, üstüne gelen Kantarcı'nın adamı Abidin Seferoğlu da Erdal'ı vurup Eren'i kurtararak silahı Canan'ın eline tutuşturmuştur. Canan, öldü sanılan Erdal'ı kendisinin öldürdüğünü düşünmüş, Abidin de Eren'i güvenli bir yere götürüp saklamıştır.

Bir süre sonra Polat ve Çakır Eren'i kurtarmış ve Deli Hikmet'in evinde saklamaya başlamışlardır. Bütün bunları uzaktan takip eden Erdal bir gün Hikmet'in evini basmış, ancak Hikmet Erdal'ı fena halde dövmüştür. Hikmet'in bir anlık arkasını dönmesini fırsat bilen Erdal, Hikmet'i sırtından vurup kaçmış ve bir eroin imalatçısı olan babası Abuzer Kömürcü'nün yanına gitmiştir. Babası vasıtasıyla Hüsrev Ağa'nın himayesine girip eroin imal etmeyi öğrenmeye başlayan ve giderek babasından daha da iyi eroin imal etmeye başlayan Erdal, çocukluğundan beri şiddet gördüğü için nefret ettiği ve pisliği yüzünden iğrendiği, ancak çok da korktuğu babasını, nefreti korkusunu yenince öldürmüş, şizofrenik karakteri sayesinde kötü yüzünü göstermediği Hüsrev Ağa'nın kızı Nazlı Bekiroğlu'nu uyuşturucuya alıştırmış ve ona tecavüz etmiştir. Şüpheli hareketlerinden huylanan Şehmuz'un odasına girmesiyle anlaşılan bu olaylar yüzünden Erdal Hüsrev Ağa'nın yanından da kaçmak zorunda kalmış, kasasına saklandığı kamyonetin bir polis karakolunun önünden geçtiğini fark edince de derhal polise sığınıp bütün bildiklerini anlatmıştır.

Sevk edildiği savcılıktan da kaçan Erdal, Tuncay Kantarcı'nın yanına giderek "başına gelen herşeyin Tuncay'ın yüzünden olduğunu" söylemiş, onu silahla tehdit etmiş, sonra da "Hüsrev Ağa'nın kızıyla birbirlerini sevdiklerini ve onu istemeye gideceklerini" söylemiş, istemeye giderken yanlarında bir kadın bulunmasının daha şık olacağını söyleyerek silah tehdidiyle Canan'ı çağırtmış, bu isteme olayına silah zoruyla Canan'ı da katmış, sonra da babasını da almak üzere babasının artık boş olan evine gitmişlerdir. Burada bir çeşit halüsinasyon olarak gördüğü babasıyla tartışan Erdal, yine bu halüsinasyon babası kendisini dövmeye başlayınca elindeki silahla babasını vurmuş, bu silah seslerini fırsat bilen Canan da kendi silahını çıkararak Erdal'ı öldürmüştür.

Abuzer Kömürcü

Kurtlar Vadisi dizisinde Muhammed Cangören tarafından canlandırılmış karakter.

Erdal'ın babası olup Hüsrev Ağa'nın uyuşturucu üreticisidir. Erdal'ın kötü bir adam olmasında onun çok büyük payı vardır. Karısını döverek öldürmüştür. Oğlu Erdal'ı da uyuşturucu üretmeye alıştırmıştır. Oğlunun Hüsrev Ağa'nın kızı Nazlı'yı sevdiğini öğrenmiştir. Bir gün Nazlı ile Erdal'ı konuşurken görüp, onu Nazlı'nın önünde döverek oğlunu rezil etmiştir. Oğlu Erdal'da ona olan korkusunu yenmiştir ve ona olan öfkesini de göz önünde bulundurarak Abuzer'i 41. bölümde zehirli iğne yaparak öldürmüştür.

Aslan Akbey

Kurtlar Vadisi dizisinde Selçuk Yöntem tarafından canlandırılmış karakter. Dizideki gerçek adı Abbas Ustaoğlu'dur. Kamu Güvenliği Teşkilatı (KGT) isimli bir istihbarat teşkilatının başkanıdır. Pala ve adamları tarafından öldürülmüştür. Kuşçubaşı Eşref'in torunudur. Büyük bir vatanseverdir.

Kütüphaneci olarak dikkat çekmeyen bir karakter olsa da ölümünden sonra tüm Türkiye'nin dikkatini çekmiştir. Polat Alemdar'a Kurtlar Vadisi operasyonunu veren kişi Aslan Akbey'dir. Aslan Akbey Amca kod ismiyle anılmaktaydı. Ayrıca Efe Yakup Karahanlı'yı yani Polat Alemdar'ı küçükken kaçırıp Çocuk Esirgeme Kurumu'na veren ve oradan da Candan Ailesi'nin yanına yerleşmesini sağlayan da Aslan Akbey'dir. Meşhur hale gelen repliği; İki kişinin bildiği sır değildir. Polat Alemdar'ın akıl hocasıydı.

Gençlik yıllarında Doğu Eşrefoğlu tarafından yetiştirilmiş bir istihbaratçıdır. Ortağı Mehmet Karahanlı ile birlikte başta Türk Mukavemet Teşkilatı olmak üzere pek çok görevde bulunmuştur. Karahanlı'nın aldığı son görev sırasında ihanet ederek katıldığı masonik teşkilatına bağlılığını bildirmek için, Filistin'de kampta bulunan Türk İstihbaratçılarını ihbar etmesi sonucu İsrail bu kampları bombalamıştır. Bu kampların içinde Aslan Akbey'in kardeşi ve kardeşinin hamile sevgilisi de bulunmaktadır. Hem ortağının ihanetini, hemde kardeşi ve kardeşinin sevgilisinin öldürülmesini kaldıramayarak Mehmet Karahanlı'nın oğlu Efe Yakup Karahanlı'yı kaçırmış ve yıllarca süren eğitimler sonucu bir vatanperver olarak yetiştirerek KGT birimine bağlı bir istihbaratçı yapmıştır. Candan Ailesine evlatlık olarak giden Efe Karahanlı bir vatansever olarak yetişmiştir. Daha sonrada babasıyla yani Mehmet Karahanlı'yla savaşmak üzere Kurtlar Vadisi Operasyonu başlatılmıştır. Ve bu operasyon başarıyla sonuçlanmıştır. Karakter gerçek hayatta, dizideki gerçek ismi ve öldürülüş şekli nedeniyle, 1990 yılında Dev Sol tarafından öldürülen ünlü istihbaratçı Hiram Abas ile özdeşleştirilmektedir.

Pala

Kurtlar Vadisi dizisinde Yüksel Arıcı tarafından canlandırılmış karakter.

Karakter Ergin Borobey'in Kanlı Yemin adlı hikayesinden alınmıştır.

Hiç çıkarmadığı gözlükleriyle meşhurdur. Güneydoğu, Kuzey Irak ve Suriye'de görev yapmış bir istihbaratçıdır. Pala ve ekibi İstihbarat kurumları içerisinde zaman zaman başına

buyruk hareket eden ve çeteleşen yapılanmaya örnektir. Gözlüğünü çıkarmasını istediği düşmanlarına gözlerini sadece ölülerin görebileceğini söyler ve onları o saniye öldürür. Hüsrev Ağa'nın yardımcısı Şehmuz'u da bu şekilde öldürmüştür. Aslan Akbey'i, Kirve'nin talimatıyla ekibiyle beraber öldürmüştür. Seyfo Dayı'yı öldürdükten sonra kısa bir sorgu sonucu Polat Alemdar tarafından sorgulanıp öldürülmüş, sonra da cesedinin bulunmaması için betona gömülmüştür.

Seyfo Dayı

Kurtlar Vadisi dizisinde Nihat Nikerel tarafından canlandırılmış karakter.

Seyfo Dayı olarak da bilinen Seyfullah Yördem Emektar kabadayı Duran Şatıroğlu'nun en sadık adamı iken Şatıroğlu'nun ölümü üzerine, onun yeğeni olarak bildiği ve gerçek kimliğini hiçbir zaman öğrenemediği Polat Alemdar'ın en sadık dostu olmuştur. Güllü Erhan'ın dizideki gerçek dayısıdır. Ispartalıdır. Hiçbir zaman evlenmemiş ve kadınlarla arasını hep soğuk tutmuştur. Polat Alemdar, Süleyman Çakır ve Memati Baş Seyfo'nun kadınlara olan soğukluğunu hep kendi aralarında alay konusu etmişlerdir. Seyfo Dayı başına ne zaman kötü bir olay gelse veya ne zaman yeğenleri tarafından "şişirilse" maden suyu içer. Bu da onun sık sık maden suyu içen bir kişi olarak lanse etmiştir. Polat Alemdar'ın peşinde olan Pala ve adamları tarafından bir pusu sonucunda yakın mesafeden iki kurşunla öldürülmüştür.

İplikçi Nedim

Kurtlar Vadisi dizisinde İsmail İncekara tarafından canlandırılmış karakter.

Musevi kökenlidir. Görünürdeki işi tekstil, özellikle de iplik satışıdır. bu yüzden "İplikçi Nedim" olarak da bilinir. Ancak asıl işi tefeciliktir. Musevi aksanlı konuşması ve beklenmedik anlarda yaptığı esprileriyle ("O günler geçti caniiim. PUT-İN Çeçen out... Değil? Sen şu Nedim kuluna, Şubat bitmeden Şabat'ı gösterdin kuzuuum!") seyirciyi kendine bağlamıştır. Favori içeceği ıhlamurdur. Ayrıca dizide, özellikle de Musevi kökenli karakterlerle (Samuel Vanunu, Esther Hirch... v.b.) bir araya geldiği sahnelerde adı zaman zaman "Niso" diye de geçer.

Vadideki macerasında sık sık "canı ile paracıkları arasında tercih yapmak" durumunda kalır. Ayrıca dizide, kendisi hakkındaki slogan şöyledir: "Derler ki, vadide kasasına inmeyen şey, yüreğine iner!"

Dizide Nizamettin Güvenç tarafından yaptırılan silahlı saldırı sonucunda öldürülmüştür. Bu karakterin, Ören Bayan firmasının sahibi olan Nesim Malki'yi temsil ettiği ileri sürülmektedir.

İbrahim Ahıskalı

İbrahim Ahıskalı Kurtlar Vadisi adlı dizide Rus Konseyi'nin lideri olan karakterdir.

Alexander Ivanov'un öldürülmesinden sonra ön plana çıkmış, Mehmet Karahanlı'nın lideri olduğu Kurtlar Konseyi'ni çökertmek için elinden geleni yapmıştır. Kurtlar Konseyi sıkı korunduğu için Rus İbrahim'e dokunamamıştır. Farklı ittifaklar denemiş olmasına rağmen başarılı olamamıştır. Önce Rus ajanı Tilki Andrei, tetikçisi Nina'yı öldürüp İbrahim Ahıskalı'yı uyarmış, sonunda kendi konseyi'nin üyesi olan Akrep Bekir'in ihaneti sonucu Polat Alemdar'ın adamları tarafından konseyi ile birlikte ortadan kaldırılmıştır. İbrahim Ahıskalı, dizide Ulgar Manzakoğlu tarafından canlandırmıştır.

Tilki Andrei

Tilki Andrei
Program Kurtlar Vadisi,Kurtlar Vadisi Pusu
İlk görünüm Kurtlar Vadisi 82. Bölüm
Canlandıran Orhan Edip Ertürk
Genel bilgiler
Cinsiyeti Erkek
Mesleği Örgüt Lideri,KGB ajanı

Kurtlar Vadisi ve Kurtlar Vadisi Pusu dizisinde Orhan Edip Ertürk tarafından canlandırılmış karakter.

Korgenski adlı örgütün lideri ve aynı zamanda KGB ajanı karakteri. Üst düzey askeri eğitime sahiptir. Acımasız, hata kabul etmez, cesaretli, duygusallığa yer vermeyen kişiliği ve zekası sayesinde Polat Alemdar'ın düşmanı olup, pasifize edemediği tek karakterdir. Türkiye'ye geliş amacı İbrahim Ahıskalı ve ekibini teftiş etmek, inisiyatifine bağlı olarak isterse öldürmektir. Daha sonrasında Ahıskalı ve adamları Polat Alemdar tarafından öldürülünce ilk olarak onları satan Akrep Bekir'e adına yakışır bir son hazırlamış, ardından Polat Alemdar'ın 5 adamını Adnan, Erdoğan, Sadık, Pürmüz ve Nevzat'ı kaçırarak Samuel Vanunu'nun kellesini istemiştir ve Polat'a verdiği süre dolmadan onları öldürmeye başlamış. Adnan, Erdoğan ve Sadık'ı öldürmüştür. Türk İstihbarat teşkilatından habersiz Türkiye'ye giriş yapıp, görevini yerine getirip sessizce ortadan kaybolmuştur. Polat Alemdar kendisi hakkında Bu adam Ahıskalı'nın çok üstünde hem silah hem silahı tutan el demiştir. Baltazar Pusat Çakır'a ihanet etmiş, Raksoln ise Pusat'ın yanında yer almıştır. Bunun sonucunda Baltazar Pusat'tan diyet istemiştir Pusat ise diyet olarak Tilki Andrei'nin uyuşturucu üreticisi olan Ordiyantüs'ü kaçırmıştır. Tilki Andrei Ordiyantüs'ü kurtarmak için Türkiye'ye gelmiştir ve Baltazar ile Pitbull'u esir almıştır. Daha sonra Baltazar Tilki Andrei'ye uyuşturucu işinde Ortaklık teklif etmiştir ve Tilki Andrei piyasadakileri Öğrenmek için bu teklifi kabul etmiştir. Raksoln'ü sniper ile kafasına sıkmıştır ama Raksoln ölmemiştir fakat psikolojik sorunlar yaşamaya başlamıştır ve Pusat ile Raksoln Tilki'yi tuzağa düşürmek isterken kendileri tuzağa düşmüştür ve Pusat'ın sağ kolu Miran Zazaoğlu ölmüştür ve Pusat ise Tilki Andrei'nin sağ kolu Baltazar'ı öldürmüştür ve aralarında büyük bir düşmanlık başlamıştır. Miran'ın intikamını almak isteyen Settar ile karşı karşıya gelmiş, Settar'ı yakalamıştır. Settar Ağa kozu ile eski düşmanı Polat Alemdar'ın karşısına çıkmış ve Settar Ağa'ya karşılık Polat'tan Nail ve Hoca'dan uzak durmasını istemiştir. Polat'ın bunu kabul etmemesi ve Pusat Çakır ile Erhan'ın adamlarının kendisini takip etmesi sonucu aralarında savaş başlamıştır. Bu savaşın ilk adımında Profesör Martin ile işbirliği yaparak Polat'ın kız kardeşi Safiye'yi ele geçirmiştir. Tilki Andrei, kaçırdığı Settar Ağa'yı öldürmüş fakat Safiye'yi tam öldürecekken kardeşinin Polat tarafından kaçırıldığını öğrenmiştir. Aralarındaki takas sonrasında kardeşi Stephan intikam almak için Polat'ın hastanesini basmış ve çıkan çatışmada Polat tarafından öldürülmüştür. Kardeşinin ölümünün intikamı olarak Polat'ın eşi Leyla'yı öldürmüştür. 263. Bölüm'de Polat Alemdar havuza votka döküp yakmaya çalışmıştır. Fakat adamı Andrei'yi kurtarmıştır. Hanedanlar için çalışmaktadır.

Stephan Andrei

Kurtlar Vadisi Pusu dizisinde Okan İlhan tarafından canlandırılmış karakter.

Tilki Andrei'nin kardeşidir. Korgenski Örgütü'nün uyuşturucu görevlisidir. Polat Alemdar, kardeşi Safiye'nin kaçırılması sonrası Tilki'den intikam almak için Stephan'ı kaçırır. Takas olur ve abisi tarafından kurtulur. Fakat kendisini kaçırdıktan sonra Polat'tan intikam almak isteyip KGT tarafından korunan hastaneyi basmıştır. Tam Polat'ın eşi Leyla'yı öldürecekken 261. bölümde Polat Alemdar tarafından öldürülmüştür.

Şevko

Kurtlar Vadisi dizisinde Hidayet Erdinç tarafından canlandırılmış karakter.

Görünürdeki işi müteahhitlik olan Şevko, perde arkasında ise Kurtlar Konseyi'nin İstanbul sefiri ve Konsey'e bağlı yasa dışı kumarhanelerin işletmecisidir. Açılacak yeni bir yasadışı kumarhane için Çakır ile birbirlerine girerler. Şevko kumarhaneciliğin kendi alanı olduğunu, dolayısıyla da açılış izninin kendisine verilmesini isterken, Çakır ise üç cinayeti, Yani Behiç Türkcan (Behçet Cantürk), Önder Zülfü Koşar (Ömer Lütfü Topal) ve Barış Bulmaz (Savaş Buldan) cinayetlerini başarıyla gerçekleştirdiği için ödül olarak bu kumarhaneyi beklemektedir. Sonuçta açılış izni Çakır'a verilir ve Şevko, Çakır'la düşman olur.

Bunun yanında Kanlıca bölgesinde yeni ve lüks bir site kurmak isteyen Şevko, burdaki birçok evi satın alır, ancak Ömer Baba'nın evini bir türlü alamaz, onu ve mahallelinin avukatı Elif Eylül'ü tehditle bile ikna edemez. Bu noktada devreye Duran Emmi girer ve Şevko'yu mahalleliyi rahat bırakması konusunda uyarır. Şevko onu da dinlemez. Fakat tam bu sıralarda Duran Emmi'nin esrarengiz bir şekilde öldürülmesi (Aslında Aslan Akbey tarafından Polat Alemdar'ın Ali Candan kimliğini bilen tek kişi olduğu ve Polat'ın ön plana çıkması gerektiği için öldürülmüştür.) ve inkâr etmesine rağmen olayın onun üstüne kalması üzerine sıkışır. Üstüne bir de liderliğini üstlendiği uçaksavar seheminin fiyaskoyla sonuçlanması, iyiden iyiye gardını düşürür. Şevko bu noktada bildiği her şeyi medyaya anlatmak istediğini ve "tek istediğinin aklanmak" olduğunu, gazeteci Uğur Işıkçı'ya bir mektupla bildirir. Mektupta kaldığı yeri de bildiren Şevko'nun bu planının başta Tombalacı Mehmet olmak üzere bütün âlem tarafından öğrenilmesi üzerine bir numaralı hedef haline gelir. Saklandığı hastaneye Konsey'e bağlı bir grup onu öldürmek için, gazeteci Uğur Işıkçı röportaj için, Çakır ve Polat ise sorgulamak için giderken, tam bu sırada Şevko, Aslan Akbey tarafından camdan aşağı atılmak üzere öldürülür.

Brandon

Kurtlar Vadisi Pusu dizisinde Naşit Özcan tarafından canlandırılan karakter.

Royal Army (RA) Teşkilatı'na hizmet etmektedir. Britanya'nın Orta Doğu valisidir. Sağ kolu Juliet'tir. Lion Timi'nin lideri Mr.Key aracılığıyla ŞEDİD'i yönetmektedir. Amacı Türkiye'yi Orta Doğu'daki savaşa dahil etmektedir. Mr.Key'in İrlanda'da Akif tarafından öldürülmesi sonrası İstanbul'a geçmiştir. Polat Alemdar'ın Amon ve RA'ya savaş açması sebebiyle Polat'ın pasifize edilmesi amacıyla çalışmalara başlamıştır. Onun terörist ilan edilmesi için Sagir'le işbirliği yapmış Polat ve Ömer Candan'ın videolarını birbiri peşi sıra internette yayınlayarak Polat'ın İnterpol tarafından kırmızı bültenle aranan bir suçlu olarak anılmasına neden olmuştur. Polat emniyet tarafından tutuklanmış ama sonra salıverilmiştir.

Polat Alemdar'ın eski düşmanı Tilki Andrei ile ortaktır ve onun yeniden Polat'la uğraşmasını istediğinden Türkiye'ye gelişini desteklemiştir. Bu arada Tapınakçılar içine sızan Cahit'i deşifre eden kişi Brandon olmuştur. Sagir'in Polat Alemdar'ın evinin önünde beklemesi kozuyla Polat'ın karşısına çıkmış ve Polat tarafından boğazına altın kalem saplanarak yaralanmıştır. Bir süre tedavi olmak için İngiltere'ye dönmüş, bu sırada Türkiye'deki işlerine Can ve Mete Bey bakmıştır. KGT tarafından kendisi için alaycı bir büst yapılmış ve büstün altına ''Türkiye ve çevresine verdiğimiz rahatsızlıktan ötürü özür dileriz.'' yazısı yazılmış Mete Aymar tarafından bile büstle dalga geçilmiştir.

İyileştikten sonra Brandon'un Kıbrıs'ta yapacağı toplantıyı haber alan Polat ve Siyah Sancak yaptıkları operasyonla Juliet'i ölü, Brandon'u sağ ele geçirmiş ve bir süre İstanbul'da bir hücrede hapsedilmiştir. Mete Aymar, elinde Hoca'nın olduğunu belirterek KGT'den takas istemiş, Brandon'a karşılık Hoca'yı teklif etmiştir. 247.bölümde takas sonrası İstanbul'dan uzaklaşmak için bindiği teknede Polat Alemdar tarafından karnına yerleştirilen bombanın patlatılması sonrası Brandon ölmüştür.

Gölge

Nesrin Çakır

Selvi Çakır

Kurtlar Vadisi Pusu dizisinde Pınar Tuncegil tarafından canlandırılan karakter.

Süleyman Çakır'ın kızıdır. Memati'yle evlendiği gece Memati öldürülmüştür. Onun ölümü sonrası Selvi ortadan kaybolur.

Pusat Çakır

Kurtlar Vadisi Pusu dizisinde Görkem Sevindik tarafından canlandırılan karakter.

Süleyman Çakır'ın oğludur. Memati'nin ona sahip çıkmamasından dolayı babasının yerine geçmiştir. En büyük düşmanı Şeref Zazaoğlu'dur. Çünkü Pusat, örgütçü arkadaşı Fırat ile Zaza'nın sağ kolu Cevher'i dövmüş ve Zaza Cevher'in ölümünden Pusat'ı sorumlu tutmuştu. Sonrasında Polat'ın aracı olmasıyla aralarındaki husumet bitti. Pusat Çakır, kendisine racon kesen Sarı Ziya'nın elini kesip kafasına sıkmıştır. Bir ara Polat Alemdar'ın emriyle ihtiyarlar için çalışmıştı. Memati'nin ölümünden sonra Polat'ın emrine girmiştir. Sağ kolu Reyis Poyraz Kaleli tarafından öldürüldü. Pusat, Akif ile ortaklık kurdu ve KGT adına çeşitli operasyonlar yürüttü. Polat'ın ölmediğini bilen ender kişilerdendi. KGT'nin sokaklarda etkisiz kalması ve sefirler konseyinin dağıtılması sonucu Baltazar'ın, babası Süleyman Çakır'ın bir çok malına el koyması sebebiyle KGT'den ayrılarak İmdat, Bektaş ve Şurup İhsan ile sokaklara indi. Baltazar'ın adamı Tamer'in kumarhanesine yaptığı baskınla Pusat-Baltazar savaşı başladı. Pusat, savaşın bitmesi için Baltazar'dan dedesi ve babasından kalan malları istedi. Baltazar bunu reddederek, Pusat'ı Rus ruleti bahisleri yaptığı mekanına davet etti. Aralarındaki düello devam ederken polis mekanı bastı ve Pusat gözaltına alınır. Polat Alemdar ortalığın durulması için Pusat'ın bir süre cezaevinde kalmasını ister. Ancak Baltazar rahat durmaz. Pusat'ı şişletmek için adamlar yollasa da bu girişimi engellenir. Sonrasında Baltazar'ın adamları Pusat'a cezaevi avlusunda saldırırlar. Pusat bunları durdurmayı başarır. Baltazar kendisine Pusat tarafından kesilen raconun intikamını almak için Pusat'ın adamları İmdat ve İhsan'ı kaçırarak mekanında zorla Rus Ruleti masasına oturtur. Pusat'a telefon ederek haber verir. Pusat adamlarının Baltazar'ın elinde olduğunu öğrenince kısa süreliğine cezaevinden firar eder ve Baltazar'ın mekanını basarak adamlarını kurtarır.

Baltazar, Pusat Çakır'ı alt edemeyeceğini anlayınca ona ortaklık teklif eder. Polat Alemdar, o günlerde kurulabilecek olası bi konseyin çalışmalarını öğrenmek için Pusat'ın teklifi kabul etmesini söyler. Pusat da hapisten çıktıktan sonra Baltazar ile ortak olur. Baltazar kendisini uyuşturucu ticareti yaptığı Rus dostu Raskoln ve sağ kolu İvan ile tanıştırır. Raskoln bonanza üretmesi için adamı Dişçi'yi Türkiye'ye çağırır. Yaptıkları ortaklık sürerken karşılarına İtalyan mafyası çıkar. Maximo Polpo, Baltazar ve Pusat'ın mallarına ortak olmak ister. Raskoln arayı bulmak için çabalasa da Polpo'nun Dişçi'yi kaçırması ve Baltazar'ın mekanına baskın yapıp adamının ölümüne sebep olması sonrası ipler kopar ve Baltazar Polpo'yu öldürür. Dişçi, Pusat'tan Afganistan'daki uyuşturucu rakibi Baytar'ı öldürmesini ister. Karşılığında Pusat için çalışacaktır. Her ne kadar ortak olsalar da Baltazar, Pusat'ı yok etmek için planlar yapmaktadır. Pusat, Kara ile birlikte Baytar'ı bulup öldürmek için Afganistan'a gider. Baytar olanları anlayınca sahte bir kılığa bürünerek, Pusat ve ekibini aldatır. Pusat, Baytar sandığı bir başka kişi (Baytar'ın adamı) ve gerçek Baytar'la birlikte İstanbul'a yola çıkar. Baltazar'ın adamı Tamer, Pusat'ı öldürmek için Baltazar'ın emriyle pusu kurar. Pusuda Baytar sanılan kişi ölür. Sonrasında Pusat bunun intikamı olarak Tamer'in evini basar. Çıkan çatışmada Pusat'ın sağ kolu İhsan ölür. Tamer tam Pusat'a emri kimden aladığını söyleyecekken Baltazar Tamer'in kafasına sıkar. Pusat, Tamer'i konuşturamasa da emri Baltazar'dan aldığından emindir. Adamı İhsan'a karşılık Baltazar'ın adamı Sinek'i öldürür. Baytar ise Dişçi'yi öldürür ve Raskoln ile Baltazar'la ortak olur. Bu sırada yeni kurulacak olan konsey sefirlik masasının temelini oluşturmak için Baltazar, Baytar, Raskoln ve Pusat'ı toplantıya çağırır. Masa başında Hakkı Bafralı vardır. Pusat Çakır, öldüğü sanılan uyuşturucu tüccarı Ordinaryüs'ü kaçıracağını ve ekibin yeni uyuşturucu üreticisi olacağını söylerek o toplantıda Baytar'ın kafasına sıkar.

Pusat, verdiği sözü tutmak üzere Almanya'da bulunan Settar Ağa ile işbirliği yapar. Ordinaryüs'ü kaçırıp Türkiye'ye getirmeyi başarırlar ama bu kez karşılarına Tilki Andrei çıkar. Kendi uyuşturucu tüccarının kaçırılmasına sinirlenen Tilki ve Korgenski ekibi Türkiye'ye gelir. İlk olarak Baltazar'ın mekanına baskın yapar. Baltazar'ı tam öldürecekken Baltazar, Ordinaryüs'ü Pusat'ın kaçırdığını ve kendisinin olayla bir ilgisi olmadığını söyler. Baltazar, Tilki ile ittifak kurar ve Pusat'tan intikamını almak için Tilki'yi Pusat ve ortağı Raskoln'ü öldürmeye teşvik eder. Pusat ise arkasına Settar ve Zülfikar Ağaların desteğini de alarak Baltazar'a karşı hamlesini yapar. Raskoln'ü kendi yanına çeker. Bu dört kişi aralarında toplantı yaparlarken mekanlarını öğrenen Baltazar Pusat ve Raskoln'ün peşine Pitbul'un başını çektiği motorlu çetesini takar. Pusat ve Raskoln, bu motor çetesinin peşine takılırlarken Tilki'nin tuzağına düşerler. Tilki Andrei, sniper tüfeğiyle Raskoln'un kafasına sıkar ve beyninde ciddi hasarlar oluşmasına yol açar. Pusat-Baltazar arasındaki soğuk savaş, sıcak çatışmaya sürüklenir. İkili tam birbirleriyle karşı karşıya geldiklerinde Hakkı Bey araya girer ve yeni kurulacak konsey için sefir adayı olduklarını açıklar. Fehmi Kuzuzade baronluk konusunda Cahit ve Hakkı'nın fikirlerini alır. Cahit, Polat Alemdar'ın isteğiyle Fehmi'ye sürekli Pusat'ı tavsiye etmektedir. Fakat Hakkı, Baltazar'a destek vermektedirler.

Yine bu aşamada Zülfikar Ağa ve Settar Ağa ile hareket eden Pusat sefir olabilmek için kendisine verilen görevleri yapmaya çalışmaktadır. Uyuşturucuya kesin karşı olduğunu Hakkı Bey'e söyleyen Pusat, Baltazar'ın uyuşturucu dağıtan motorsiklet çetesinin mekanına baskın yapar. Sefirlik için Pusat ve Baltazar kendilerine verilen görevleri yaparken, Baltazar hilelere başvurdu. Bu arada Raskoln kendine gelmiş ve kendisine sıkılan kurşunun Tilki'nin silahından çıktığını Pusat'tan öğrenmiştir. Raskoln bunun intikamını almak için Pusat'la harekete geçer. Baltazar'ı takip ederek Tilki'ye ulaşırlar. Ancak takip edildiğini anlayan Baltazar Tilki'ye haber vererek Pusat ve Raskoln'ü tuzağa düşürdü. Çıkan çatışmada Tilki, Pusat'ın en iyi adamı ve Settar Ağa'nın yeğeni Miran Zazaoğlu'nu uzaktan sniperle ateş ederek öldürdü. Pusat ve Raskoln, Miran'ın intikamını almak için önce Baltazar'ın peşine düştüler. Pusat-Baltazar savaşının son raundu oynandı ve Pusat, Baltazar'ı öldürmeyi başardı.

Pusat, Baltazar'ın ölümüyle sefirlik yolunda yanlız kaldı. Ancak Hakkı Bafralı, özellikle Baltazar'ın ölümü sebebiyle Pusat'a kızgındı. Üstelik her fırsatta Pusat'ı Fehmi Bey'e öven Cahit deşifre oldu. Fehmi'nin yeni hedefi Pusat'ın Polat'la olan tüm bağlarını kesip onu yanına çekmekti. Bu sebebiyle kendisine babası Süleyman Çakır'ın Polat tarafından kullanıldığını söyledi. Pusat'ın kafası karıştı ve Polat'la arasındaki ilişki kopma noktasına geldi. Ortağı Settar Ağa ise öldürülen yeğeni Miran'ın intikamını almak için Tilki'nin peşine düştü ve çıkan çatışmada yakalandı. Tilki Andrei yıllar önce olduğu gibi yine elindeki büyük kozla (Settar Ağa) Polat Alemdar'ın karşısına çıktı. O sırada tesadüfen orda bulunan Pusat, Tilki'nin Polat'ın ofisinden çıktığını gördü ve kimseye haber vermeden peşine düştü. O da Tilki'nin eline geçti. Tilki Andrei gözünün önünde Settar Ağa'yı öldürdü. Sonrasında kaçmaya çalışsa da Tilki tarafından dövülerek bu girişimi engellendi. Polat Alemdar tarafından bulunduğunda ağzına kadar suyla dolu cam bir kafes içinde hayat mücadelesi veriyordu. Polat zor da olsa kendisini ordan kurtardı ve Pusat'la Polat arasındaki buzlar eridi. Hakkı, bütün bunları öğrendikten sonra Pusat'tan kesin olarak kurtulmak istedi. Pusat'ın karşısına sefir adayı olarak Tayfun'u gönderdi. Tayfun ilk olarak Pusat'ın babasından kalma olan ofisine yerleşti. Bunu öğrenen Pusat kendisine saldırınca onu bıçaklayarak ağır yaralanmasına sebep oldu. Pusat zorlu bir ameliyat sonrası sağlığına kavuştu.

Adil Eşrefoğlu

Adil Eşrefoğlu
Program Kurtlar Vadisi Pusu
İlk görünüm 162.Bölüm
Son görünüm 191.Bölüm
Canlandıran Kuzey Vargın
Sezon(lar) 7.Sezon
Genel bilgiler
Cinsiyeti Erkek
Mesleği Eski İhtiyarlar Heyeti Başkanı
Takma adı Aksaçlı
Dini İslam

Kuzey Vargın tarafından canlandırılan karakter. Doğu Eşrefoğlu'nun kardeşidir. Başkanın öldürülmesiyle beraber teamüller gereği yerine geçecek kıdemli üye bellidir. Başkan olduktan sonra Türkiye'yi bölgesel bir güç haline getirmek isteyen yeni Aksaçlı bunun için birçok değişiklik yapacaktır. Polat Alemdar ile ilişkisini kesen İhtiyarlar başkanı amacına ulaşabilmek için her yolu deneyecektir. 191. bölümde Akif kafasına sıkar.

Baltazar

Kurtlar Vadisi Pusu dizisinde Murat Aydın tarafından canlandırılmış karakter.

İstanbul sokaklarında tanınmış bir mafya babasıdır. Süleyman Çakır ve Laz Ziya'nın ölümünden sonra onların bütün mallarının (kumarhane vb.) üzerine yatmış ve böylece zengin bir mafya olmuştur. Kendisi yalnızca kumarla değil uyuşturucu ve Rus ruleti işleriyle de uğraşmaktadır. Ancak daha sonra Pusat Çakır, dedesi ve babasından kendisine kalan malları Baltazar'dan almak istemiştir. İlk başta Baltazar'ın adamı Tamer tarafından yönetilen bir kumarhaneyi basmış ve burayı ele geçirmiştir. Böylece aralarındaki husumet başlamıştır. Kumarhaneyi kaptırdığı için Tamer'e kızan Baltazar, Tamer'in kolunu kesmiştir. Daha sonra Pusat'la görüşmeye gitmiştir. Bu görüşmede Pusat'a, kendisinin böyle birşey yapmasının gerekli olmadığının isteseydi kendisine bir kumarhaneyi vereceğini söylemiştir. Daha sonra Pusat'a bir çanta vermiş ve Pusat'ın her hafta bu çantayı doldurup kendisine yollayacağını söylemiştir.Buna karşılık Pusat,çantayı bir mermi atmış ve Baltazar'a vermiştir.Bu yolla husumet sona ermediği gibi daha da kızışmıştır.Daha sonra Baltazar ve Pusat Rus ruleti masasına oturmuşlardır.Tabi bu oyun sırasında silahtaki tek kurşunda Pusat'ın çantaya attığı kurşundur.Altı atışlık bu oyunda,ilk beş atışta silah ateşlenmese bile altıncı atışta kesinlikle ateşlenir. Pusat ve Baltazar Rus ruleti masasına oturduklarında,ilk beş atışta silah ateşlenmemiş ve beşinci atışı yapan Pusat,altıncı atışı Baltazar'ın yapmasının gerek olmadığının ve kendisinin Baltazar'ın kafasına seve seve sıkacağını söylemiştir.Pusat tam Baltazar'ı öldürecekti ki,polisler Pusat ve Baltazar'ın Rus ruleti oynadığı mekanı bastılar. Hem Pusat ve Baltazar'ı hem de Pusat ve Baltazar'ın adamlarını karakola götürdüler.Daha sonra Baltazar ve adamları ile Pusat'ın adamları serbest bırakılsa da Polat Alemdar'ın emriyle Pusat,kısa bir süreliğine cezaevine gönderildi.Baltazar,Pusat cezaevindeyken onu şişletmek istemiş ancak başarısız olmuştur.Daha sonra Pusat'ın adamlarını kaçırmış ve Şurup İhsan ile İmdat'ı Rus ruleti masasına oturtmuş ve kamera aracılığıyla bunu da Pusat'a izletmiştir.Bunun üzerine Pusat bir gardiyan aracılığıyla cezaevinden kaçmış ve İhsan ile İmdat'ın Rus ruleti masasına oturtuldukları mekanı basmıştır.Mekan önceden Pusat ve Baltazar'ın Rus ruleti masasına oturdukları mekandır.Hiç çatışma olmadan Pusat,binanın elektriğini kesmiş ve o karanlık içinde Baltazar'ın kafasına silah dayamış ve elektrikler yeniden gelmiştir.Daha sonra Pusat,o mekandan bütün adamlarını alarak ve silahını Baltazar'a doğru tutarak mekandan çıkmıştır ve cezaevine geri dönmüştür.Bir süre sonra Baltazar,halen cezaevindeki Pusat'a ortaklık teklif etmiştir.Pusat cezaevinden çıktıktan sonra Polat'a bu teklifi söylemiş ve Polat,Pusat'a bu teklifi kabul etmesini söylemiştir.Böylece Pusat ve Baltazar ortak olmuşlardır.Yine Baltazar,Raskoln ile de uyuşturucu bonanza ticareti için ortak olmuştur.Bunun için Raskoln,dünyada uyuşturucuya en iyi yapan üç kişiden biri olan Dişci'yi İstanbul'a getirmiştir.Bu sırada bu gelişmelerden rahatsız olan İtalyan mafyası Maximo Polpo,Agon isimli küçük bir mafyaya Baltazar'ın deposunu boşaltmasını istemiştir.Bu işin arkasında Agon'un olduğunu öğrenen Baltazar,Pusat ile Agon'un mekanını basmıştır.Agon ve iki adamını yakalayan Baltazar,Agon ile bir adamını Rus ruleti masasına oturtarak öldürmüş ve diğer adamını Raskoln ile birlikte konuşturmuştur.Böylece Baltazar bu işin arkasında asıl İtalyan mafyası Maximo Polpo'nun olduğu ortaya çıkmıştır.Baltazar daha ilk başta Agon'un arkasında birilerinin olduğunu anlamış çünkü Agon'un böyle birşey yapabilecek güçte olmadığını biliyordu.Gene Polpo,Baltazar'ın konvoyuna pusu kurmuş ve Baltazar'ın yaralanmasına sebep olmuş ve daha sonra Pusat yetişerek Baltazar'ı kurtarmıştır.Raskoln,Pusat ile Baltazar ve Maximo Polpo'yu barıştırmak istemiş, bunun üzerine taraflar Polpo'nun mekanında akşam yemeğinde buluşmuştur.Yemekten sonra yapılan görüşmeler sonucunda taraflar arasındaki çatışma sona erdirilmiş ve taraflar ortak olmuştur.Baltazar,ertesi günkü Rus ruleti oyununa Polpo'yu davet etmiş ve burada ortaklık şartlarının belirlenmesine karar vermişlerdir.Ertesi gün Baltazar,Polpo'ya Dişçi'nin üreteceği malın Avrupa'ya satışının Polpo'ya,Türkiye'ye satışınınsa kendisine ait olduğunu söylemiştir.Ancak Polpo,bu teklifi kabul etmemiş ve kendisinin ya tam ortak olacağını ya da hiç ortak olmayacağını söylemiştir.Ancak rulet oyununda,rulet masasındaki Arnavut Enver,silahını Polpo'ya doğrultmuş,tam o sırada Polpo'nun adamı Arnavut'u öldürmüştür.Bu yüzden Baltazar'a kızan Polpo, Baltazar'ın rulet mekanını taratmıştır.Böylece hem aralarında ki ortaklık sona ermiş hem de aralarında savaş başlamıştır. Daha sonra Polpo,Türkiye'ye gelen Dişçi'yi kendi mekanına getirtmiş ve Dişçi'ye yalnızca kendisi için çalışmasını teklif etmiştir.Dişçi,bu teklifi kabul etmiştir.Ancak Pusat ve Baltazar,Raskoln'a giderek Polpo'nun mekanlarını bastığını söylemişlerdir.Baltazar ve Pusat ile Raskoln daha ayrılmadan Polpo'nun Dişçi'yi kaçırdığı haberini aldılar.Böylece Raskoln'de Polpo'ya düşman oldu.Hep beraber Polpo'nun mekanını bastılar ve Dişçi'yi kurtardılar.Maximo Polpo ve bir adamınıda yakaladılar.Baltazar,Polpo ve adamını Rus ruleti masasına oturttu.Oyun sonucunda Polpo'nun adamı öldü ve Baltazar,Polpo'ya bir şans daha verdi.Baltazar,Polpo'ya silahı alıp hatıra olarak saklayabileceğini söyledi.Polpo,tam elini uzatmış silahı alacaktı ki Baltazar Polpo'nun kolunu kesti ve Polpo'yu serbest bıraktı.Daha sonra başka bir Rus ruleti sırasında Polpo, Baltazar'dan intikam almak istemiş ve Baltazar'ın rulet mekanını basmıştır.O sırada Raskoln'de oradaydı.Raskoln tarafından yaralanan Polpo'yu,Baltazar öldürdü.Dişçi,Pusat'tan Afganistan'daki kendisi gibi iyi uyuşturucu yapan Baytar'ı getirip kendi gözleri önünde öldürürse,kendisi için çalışacağını Pusat'a söylemiştir.Baytar'ı yakalayan Pusat,Baytar'ı Dişçi'ye getireceğini Dişçi dışından sadece Raskoln ve Baltazar biliyordu.Baltazar,eğer Pusat Baytar'ı getirirse Pusat'ın çok güçleneceğindem korktuğu için kolunu kestiği Tamer'i çağırarak Pusat'ın yolunu kesip Pusat'ı öldürmesini eğer Pusat'ı öldürürse kendisini affedeceğini söyledi.Tamer,Pusat'ın yolunu kesti ancak Pusat'ı öldüremedi.Pusat'a yeniden saldırdı ancak gene başaramadı. İkinci saldırıda Tamer'in yaralı bir adamını yakalayan Pusat,kendisine saldıranın Tamer olduğunu öğrendi ve Tamer'in mekanını bastı.Tamer,Baltazar'dan yardım istedi.Pusat,Tamer'i yakaladı.Tam o sırada gelen Baltazar,Pusat'ın Tamer'i konuşturmasını engellemek için Tamer'i öldürdü.İkinci saldırıdan önce Pusat,Baytar'ı Dişçi'ye getirdi.Dişçi,Pusat'ın getirdiği adama bakınca, bunun Baytar olmadığını söyledi.Pusat'ları Afganistan'dan çıkaran ve bunun karşılığında Pusat'tan nereden geldilerse kendisinde oraya götürmelerini isteyen çiftçi,Pusat'ın yanında Dişçi'nin mekanına kadar gelmişti.Adam,Dişçi'nin tam Pusat'ın getirdiği adamın Baytar olmadığını söylediği anda Dişçi'yi öldürdü ve asıl Baytar'ın bu çiftçi olduğu ortaya çıktı.Baytar, o sırada Dişçi'nin mekanında Pusat'ın dışında bulunan Baltazar ve Raskoln'e kendisini öldüremeyeceklerini çünkü bu işi yapmak için kendisini ihtiyaçları olduğunu ve kendilerini ortaklarıyla tanıştıracağını söyledi ve oradan ayrıldı.Pusat,Baltazar'ın Tamer'i öldürmesinden sonra Baltazar'ın kendisini ihanet ettiğini düşündü ve Baltazar'a bir ders vermek istedi.Bunun sonucunda Baltazar'ın adamı Sinek'in kafasını kesti ve Baltazar'a yolladı. 256. Bölümde Pusat Çakır baltayı boynuna saplar ve Baltazar Ölür.

Raskoln

John Smith

Vahap Kuzuzade

Kurtlar Vadisi Pusu dizisinde Şemsi İnkaya tarafından canlandırılmış karakter.

Tapınakçılar'ın Türkiye baronu Murat Argın'ın,kendisi baron olmak isteyen Sarp Günsel tarafından öldürülmesinden sonra,Vahap Kuzuzade Tapınakçılar'ın yeni Türkiye baronu olmuştur.Yardımcısı Turan Kaçgar'ın adamı olan,Turan Kaçgar öldükten sonra bir süre Aron Feller'in yanından görülen Hakkı Bafralı'dır.Vahap Kuzuzade,yapılacak işleri genellikle Mete Aymar ve Sarp Günsel'e yaptırmaktadır.Mete Aymar,suikast işlerini,Sarp Günsel ise şantaj işlerini yapmaktadır.Vahap Kuzuzade'nin bir oğlu vardır.Adı Fehmi Kuzuzade'dir.Fehmi Kuzuzade,hem Vahap Kuzuzade'nin hem de Tapınakçılar'ın onay vermemesine rağmen Kuzey Irak'ta ki petrol işinde,Aron Feller yerine Feller'in rakipleriyle ortaklık kurmuştu.Bu yüzden Fehmi Kuzuzade bir yıldır cezalıydı.Tapınakçılar'ın,Kıbrıs Kapalı Maraş bölgesinde,yapacakları üst düzey bir toplantı sırasında,Fehmi Kuzuzade'nin durumu hakkında da bir karar toplantısı yapılacaktır.Kıbrıs Kapalı Maraş bölgesinde, Fehmi Kuzuzude'nin durumunu belirlemek için başlayan mahkemede Fehmi Kuzuzade affedildi.Cahit,Kara'nın bir mezara gizlediği bombayı alıp mahkemenin yapılacağı tapınağa önceden koymuştu.Fehmi Kuzuzade affedildikten sonra,Fehmi'yi mahkemeye getirme görevi Cahit'e verildi.Cahit,tapınaktan çıkmadan hemen önce,bombayı çalıştırmıştı ve bir dakika sonra bomba patlayacaktı.Cahit,tapınaktan çıkınca içerideki bomba patladı ve içerideki Yüce Majeste dışındaki herkes öldü.Böylece Vahap Kuzuzade, o tapınakta öldü.Vahap Kuzuzade'nin,gerçek yaşamda Rahmi Koç'u canlandırdığı ileri sürülmektedir.

Kenan Kuzuzade

Yusuf Kuzuzade

Mr.Key

Kurtlar Vadisi Pusu dizisinde Ümit Belen tarafından canlandırılmış karakter.

Armageddon Timi'nin lideridir. Hiçbir acıması yoktur. Kane'nin ölümü ve Margaret Tedeora'nın Polat tarafından yakalanması sonrası Üstad Ronald'ın isteyiğle Türkiye'ye gelmiştir. Margaret'in kafasına sıkmıştır. Abdülhey'e karşı girdiği ihalede bombalı pusu kurarak Zülfikar Ağa'nın yeğeni Bektaş'ı öldürmüştür. Yine KGT tarafından ele geçirilen baron adayı Sarp Günsel'i gözünü kırpmadan vurmuştur. KGT ofisini patlatarak Abdülhey Çoban'ın ve KGT Timi üyesi Volkan'ın Ölümüne sebep olmuştur. Orta Doğu Valisi Brandon'un Türkiye'ye gelmesiyle Armageddon'a ihanet edip İngiliz Lion Timi'nin başına geçmiştir. ŞEDİD Terör Örgütü'nü Sagir aracılığıyla yönlendirmektedir. ŞEDİD tarafından kendisine teslim edilen Kara ve diğer Siyah Sancak ekibine ebola virüsü enjekte etmiş, Kara'yı serbest bırakmış (Kara düşman zehriyle ölmek istemediği için askerlerine kendi emriyle kendini öldürtmüştür.) diğer üyeleri Yunanistan'da terörist olarak tanıtmıştır. İrlanda'da 234. bölümde Akif tarafından vurulan Mr.Key hastaneye kaldırılır Akif'te yarım kalan işini tamamlamak için Mr.Key'in hastane odasına gelir ve odadaki oksijen tüpünü patlatır ve böylece Mr.Key ölür.

Kurtlar Konseyi

Mehmet Karahanlı

Kurtlar Vadisi dizisinde Zafer Ergin tarafından canlandırılmış karakter.

"Kurtlar Konseyi"nin başkanıdır ve dizideki en büyük babadır. Büyük Ortadoğu'nun en büyük patronudur. Çok zeki ve aristokrat bir karakterdir. 10 hamle sonrasını görebilen Baron görevine 1983 yılında getirildi. Selefi İran yüzünden aforoz edilmişti.

Gençlik yıllarında Doğu Eşrefoğlu tarafından eğitilmiş bir istihbaratçıdır. Devlet için ortağı Aslan Akbey ile beraber pek çok hizmette bulunmuştur. Bu görevlerinin en önemlisi Kıbrıs'ta Türk Mukavemet Teşkilatı'nı silahlandırmaktır. Fakat daha sonra Doğu Bey tarafından Kıbrıs Harekâtı'ndan sonra aldığı ikinci görevi olan Masonları çökertmek görevi sırasında güce olan zaafı nedeniyle saf değiştirmiş ve devlete ihanet etmiştir. Masonik güçler tarafına geçen Karahanlı, çeşitli kademeleri başarıyla geçerek Büyük Orta Doğu Baronu olmuştur.

Mehmet Karahanlı, dizide pek çok insanın bildiğinin aksine bizzat Dünya'nın düzenini değiştirmeyi planlayan bir amacı olan Tapınak Şövalyeleri'ni bertaraf edip dünyada hâkim bir güç haline gelmekti ancak zaafı onu ele verdi. Tek zaafı yıllar önce Aslan Akbey tarafından kaçırılan oğlu Efe Yakup Karahanlı, (Polat Alemdar veya Ali Candan)'dır. Oğluna karşı olan zaafı onu bitirmiştir.

Irak Savaşı'nda Türkiye'de Meclisi etkileyip tezkereyi çıkartamadığı ve Tapınak Şövalyeleri'ne destek vermediği için onlar tarafından öldürülmüştür. Onun ölümü dünyada yeni bir sayfa açmıştır.

Kılıç

Kurtlar Vadisi dizisinde Atilla Olgaç tarafından canlandırılmış karakter.

Kurtlar Konseyi'nin üyelerinden birisidir. Baron Mehmet Karahanlı'nın sağ koludur. Baronun, ailesinin ve konseyin güvenliğini sağlamaktadır. Fevri kişiliği ile öne çıkmaktadır. Karekteristik özelliği ise elindeki çakısı ve yüzündeki yara izidir. Sonraları bu çakının kripteksin anahtarı olduğu ve yara izinin ise Polat Alemdar'ı çocukken kaçıran Aslan Akbey isimli istihbaratçı tarafından yapıldığı anlaşılmıştır. Kılıç, Polat'ın, Efe olup olmadığını Nergis Karahanlı'ya ve Nizamettin Güvenç'e sormuş, Nergis Karahanlı, Polat'ın oğlu olup olmadığından emin olmadığı için cevapsız kalmış, fakat Nizamettin Güvenç kendi çıkarları açısından Kılıç'ı yanına çekmek için Polat Alemdar'ın Mehmet Karahanlı'nın oğlu olduğu gerçeğini ondan saklamışsa da, Polatın Safiye'yi Nizamettinin elinden kurtarması üzerine, onun Safiye'nin kardeşi, dolayısıyla da Karahanlı'nın oğlu olduğunu anlamış ve Nizamettine ona neden yalan söylediyini sormuştur. Nizamettin Sen bana duymak istediğini sordun, ben de sana duymak istediğini söyledim diye cevap vermiştir. Kılıç, gözüktüğü son bölümde kripteksin anahtarının elindeki çakı olduğunu Nizamettin Güvenç ile paylaşmış ve bu gerçeği öğrenen Nizamettin çakıya bakmak maksadıyla Kılıç'dan aldığı çakıyı Kılıç'a saplayarak onu öldürmüştür.Karahanlı ile arabadayken Efe Yakup Karahanlı'nın evlatlık verildiği ailede Kılıç adının ne olduğunu sorar.Karahanlı ''Senin ismini vermişler Ali'' der ve isminin Ali olduğu anlaşılır.

Hüsrev Ağa

Kurtlar Vadisi dizisinde Baykal Saran tarafından canlandırılmış karakter.

Güneydoğu kökenli olan ve Hüsrev Ağa olarak da bilinen Hüsrev Bekiroğlu, Laz Ziya ile beraber Kurtlar Konseyi'nin gelenekçi kanadını oluşturur. Diyarbakırlıdır. Asıl para kaynağı uyuşturucu üretimi olan Hüsrev Ağa, üretim ve dağıtım yöntemlerini demode gören konseyin baronu Mehmet Karahanlı ve konseyin ilerici kanadı ile sürekli çekişme halinde kalmış, çok sevdiği kızı Nazo'nun ölümünden sonra Kurtlar Konseyi'nden ayrılıp Rus Konseyi'ne yakınlaşmak istemişse de, bu kararı nedeniyle baronun sağ kolu olan Kılıç tarafından öldürülmüştür.

Laz Ziya

Kurtlar Vadisi dizisinde İstemi Betil tarafından canlandırılmış karakter.

Kurtlar konseyinde soğuk tavırlı bir karakter olan Laz Ziya,Süleyman Çakır'ın kayınpederidir. Kızı Meral'i öldürmeye çalışmışsa da duygusal davranıp onu öldürememiştir. Polat Alemdar'la tanışmış ve damadı gibi sevmiştir. Silah kaçakçılığı yapan Ziya Yılmaz konseyin güç kaybettiği dönemlerde işlediği bütün suçları ve çalıştığı bütün yasa dışı örgüt ve kişilerin bulunduğu dosyayı devlete güvendiği için Doğu Eşrefoğlu'na teslim etmesi nedeniyle hapse atılmış ve Nizamettin Güvenç tarafından hapiste şişlenerek öldürtülmüştür. Oy Asiye türküsünü çok sevmekle birlikte dizide sürekli bu türküyü dinlemektedir. Gerçek hayatta Dündar Kılıç adlı mafya babası ile özleştirilmektedir.

Testere Necmi

Kurtlar Vadisi dizisinde Tarık Ünlüoğlu tarafından canlandırılmış karakter.

Kurtlar Konseyi içinde Kılıç'la beraber Baron Mehmet Karahanlı'nın en yakınındaki iki kişiden biri olmuştur. Kurtlar Konseyi'nin infaz kanadının lideridir. Mehmet Karahanlı'nın sol koludur. Çocukluk yıllarında, ustası ile annesini yatakta yakalayıp, ikisini de testereyle öldürdüğünden dolayı testere namını almıştır. Kurtlar Konseyi içinde daha çok Şevki Gökdeniz, Cerrahpaşalı Halit ve Süleyman Çakır gibi alt birimlerle ilgilendi. Kurtlar Vadisi hiyerarşisi içinde yükselişini engellemeye çalıştığı Polat Alemdar'ı yok etmek için farklı taktikler uygulamışsa da başarılı olamamıştır. Süleyman Çakır'ı Cerrahpaşalı Halit'e öldürtmüştür. Laz Ziya'nın (Ziya Yılmaz) kızlarından Meral'le duygusal ilişkiye girmiş. Polat Alemdar tarafından yakalanarak KGT'nin patronu Aslan Akbey'e teslim edilmiştir. Sorgusundan önce Aslan Akbey'in ölümünden sonra bulunduğu evdeki bomba patlamış, Testere Necmi ölmüştür. O öldükten sonra yerine kimse alınamamıştır çünkü kimse Konsey'in cinayet kanadının lideri olmak istememiştir.

Nizamettin Güvenç

Kurtlar Vadisi dizisinde Adnan Biricik tarafından canlandırılmış karakter.

Dizinin ilk 3 sezonunda silik ve etkisiz bir karakter olarak gösterilen Güvenç , Mehmet Karahanlı'nın avukatı olarak Kurtlar Konseyi'nin hukuki sorunlarını da üstlenip, konseyin devlet bürokrasisi ile olan ilişkileri ile ilgilenmiştir. Konsey içinde çıkan gerginliklerden ve çekişmelerden mümkün olduğunca uzak durup, soğukkanlı bir tutum izlemiştir.

Mehmet Karahanlı'nın öldürüldüğü ünlü Tapınak Sahnesi'nden sonra ön plana çıkmaya başlamış, yine konsey içinde başlayan baronluk savaşında da soğukkanlı tutumunu devam ettirmiştir. Polat Alemdar'ın baronluğa yükselmesinden sonra, Mehmet Karahanlı'nın da içinde bulunduğu gizli örgüt tarafından Polat Alemdar'ı yok etmek için görevlendirilmiş. Özellikle son sezonda Laz Ziya, Samuel Vanunu, Elif Eylül, Kılıç ve İplikçi Nedim gibi dizinin kilit karakterlerini öldürtmüştür. Polat Alemdar'ı yok etmesi için kendisine verilen gücü sonuna kadar kullanmasına rağmen başarısız olmuştur. En sonunda Polat Alemdar tarafından yakalanır ve sorguya çekilir. Sorguda dövülen Nizamettin Güvenç, Polat Alemdar tarafından asılarak öldürülür. Üzerine vatan haini yazan bir kağıt konularak cesedi de Sultanahmet Meydanı'ndaki Dikilitaş'ta sallandırılır.

Dizinin diğer karakterlerine göre daha sinsi, karanlık ve esrarengiz bir karakter olan Nizamettin Güvenç'in, hem üyesi olduğu gizli örgütle olan ilişkisi, hem de masonik bağlantıları sık sık vurgulanmıştır.

Samuel Vanunu

Kurtlar Vadisi dizisinde Nişan Şirinyan tarafından canlandırılmış karakter. Musevi kökenlidir. Konsey'in dış ilişkilerinden sorumlu üyesidir. Konseyin dış politikasına yön vermektedir. Baron, dış ilişkiler ve ortaklıklarla ilgili her konuda ona danışır. Samuel'in en önemli istihbarat kaynağı Mithat'tır. Karahanlı'nın ölümü sonrası yeni baron olmak için çabalasa da başarılı olamamıştır. Rus Ajanı Tilki Andrei'nin Polat Alemdar'dan adamlarına karşılık Samuel'i öldürmesini istediği günlerde esrarengiz bir şekilde Tapınak Şövalyeleri tarafından arabasının altına bomba koyularak öldürülmüştür.

Fehmi Kuzuzade

Kurtlar Vadisi Pusu dizisinde Levent Can tarafından canlandırılmış karakter. 2014 yılında vefat eden Vahap Kuzuzade'nin oğludur. Mevcut barondur. Eski konsey üyelerinden Mehmet Karahanlı'nın yaptığı işi yapmaktadır.

Hakkı Bafralı

Kurtlar Vadisi Pusu dizisinde Yılmaz Meydaneri tarafından canlandırılmış karakter. 2014 yılında vefat eden Vahap Kuzuzade'nin sağ koludur. Eski konsey üyelerinden Kılıç'ın yaptığı işi yapmaktadır.

Mete Aymar

İbrahim Gündoğan tarafından canlandırılan karakter. Uzun yıllar Tükiye'de kaldıktan sonra Amerika'ya yerleşen Mete, kendisini engelleyen güçlerin etkisiz hale gelmesiyle Türkiye'ye döner. Türkiye'ye dönmesiyle beraber birçok olay baş gösterir. Memati'nin ve İhtiyarlar Başkanı'nın ölümüyle beraber yeni dengelerde güçlü bir konuma yerleşen Mete, Polat Alemdar'a karşı birçok faaliyette bulunacaktır. Mete Aymar'ın hayattaki en büyük korkusu ve sevgisi annesidir. Annesine olan aşırı sevgisinden ötürü onun her dediğini yapan Mete Aymar bu nedenle birçok sorun yaşamaktadır.

Mete Aymar ilerleyen bölümlerde Sencer'in naibi olmuş daha sonra Sencer bey Heyetten atılınca o da Naiblikten atılmıştır. Daha sonra Poyraz'ın isteği ile Tapınakçılarla birlikte çalışmaya başlamış, heyet hakkında önemli bilgileri vererek eski heyeti yok ettirmiştir. Tapınakçılara üye değildir sadece onlara bağlıdır. Eski konsey üyelerinden Samuel Vannu'nun yaptığı işi yapmaktadır. Emniyetteki ağırlığı ve istihbarat birikimiyle eski MİT üyesi Mehmet Eymür ile özleştirilmektedir.

Zaharyas

Kurtlar Vadisi Pusu dizisinde Nevzat Yılmaz tarafından canlandırılmış karakter. Alemde bilinen ünlü bir silah kaçakçısıdır. Tilki Andrei ile silah işi yapmıştır. Konseye Tilki'nin onayıyla girmiştir. 257. Bölüm'de Polat Alemdar kafasına sıkar.

Bünyamin

Kurtlar Vadisi Pusu dizisinde Uğur Taşdemir tarafından canlandırılmış karakter. 2004 yılında vefat eden Süleyman Çakır'ın avukatıdır. Çakır sağlığında bazı mallarını sahip çıkması için Bünyamin'e bırakmış, o da Çakır'ın ölümü sonrası elindeki mal varlığını kullanarak zengin olmuş ve Fehmi Kuzuzade'nin konseyine hukuk işlerinden sorumlu olarak girmiştir. En büyük düşmanı Pusat Çakır'dır. 257. Bölüm'de Polat Alemdar kafasına sıkar.

Can Bey

Kurtlar Vadisi Pusu dizisinde Kaan Girgin tarafından canlandırılmış karakter. 257. Bölüm'de Polat Alemdar kafasına sıkar.

Sefirler Konseyi

Cerrahpaşalı Halit

Kurtlar Vadisi dizisinde Özcan Varaylı tarafından canlandırılmış karakter. Testere Necmi'nin himayesindedir. Süleyman Çakır'ı Testere Necmi'nin emriyle öldürmüştür. 45. bölümde Memati tarafından kemerle boğularak öldürülmüştür.

Cerrahpaşalı Metin

Kurtlar Vadisi dizisinde Mehmet Polat tarafından canlandırılmış karakter. Cerrahpaşalı Halit'in kardeşidir. 37. bölümde Polat Alemdar kafasını keser.

Kürt Bedo

Kurtlar Vadisi dizisinde Güray Kip tarafından canlandırılmış karakter. 45. bölümde Memati kalbine bıçak saplayarak öldürür.

Fethi Gümüş

Kurtlar Vadisi dizisinde Engin Özsaylı tarafından canlandırılmış karakter. 45. bölümde Abdülhey öldürür.

Fariz Sarıyayla

Kurtlar Vadisi dizisinde Ali Yaylı tarafından canlandırılmış karakter. 45. bölümde Polat Alemdar öldürür.

Üstün Kısa

Kurtlar Vadisi dizinde Erdal Cindoruk tarafından canlandırılmış karakter. 45. bölümde Memati öldürür.

Demir Görkemli

Kurtlar Vadisi dizisinde Latif Akgedik tarafından canlandırılmış karakter. 45. bölümde Memati öldürür.

Beran Zazaoğlu

Kurtlar Vadisi Pusu dizisinde Ayhan Eroğlu tarafından canlandırılmış karakter. 2012 yılında vefat eden Şeref Zazaoğlu'nun yeğenidir. Dayısının ölümünden Pusat'ı sorumlu tuttuğu için ona karşı hasımlık beslemektedir. Bu yüzden Hakkı Bafralı onu Sefirler Masaına almıştır. Esenler, Güngören, Bahçelievler ve Bayrampaşa'nın kontrolü ona verilmiştir.