Sandalye

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Modern bir sandalye
Vincent Van Gogh'un Vincent'in sandalyesi adlı resmi

Sandalye, üzerine oturmak için kullanılan bir eşyadır. Genellikle bir kişinin oturabileceği ebatta olup, çeşitli şekillerde ve malzemelerle imal edilebilmektedir. Asıl olarak dört ayağı, oturma kısmı ve sırt bölümü bulunmaktadır. Yetişkinler için ve çocuklar için farklı boyutları mevcuttur. Bulunulan mekana ve buna bağlı olarak gereken işlevine göre farklı stillerde, görsel, biçimsel özelliklerde ve farklı materyallerle üretilebilmektedir. Günümüzde bu sandalyeler birçok farklı kategorilere ayrıldı ve yüzlerce modele ulaştı.

Yapı ve fonksiyon[değiştir | kaynağı değiştir]

Günümüzde normal sandalye genellikle dört sandalye ayağından, koltuktan ve koltuk sırtlığından oluşur. Ancak, önemli olan sadece onların işlevi değil aynı zamanda onların kalitesidir. Önemli olan, sandalye ayaklarının montajı, malzeme, sandalye yayları ve dayanıklılık ile ilgili döşemelerdir.

Sandalye bacakları, koltuk ve sırt kısmı düşük fakat aynı zamanda yüksek kalitede olabilir. Yüksek kaliteli bir sandalye bir ömür boyu kullanılabilirken, daha düşük kalitede tamamen benzer bir görünümlü sandalyede bir yıl sonra kırık bir döşeme veya kırık bir sandalye ayağı olabilir. Ayrıca, çok keskin kenarlı sandalye ayaklarına sahip sandalyeler, üzerinde durdukları halıyı tahrip edebilir.

Sonuç olarak, doğru sandalyeyi seçmek, özellikle fazla kilolu insanlar ve engelli insanlar için zor bir iştir. Sandalyelerin genellikle bebek sandalyesi ve ısmarlama ürünler dışında tüm ağırlık sınıfları için tasarlanmadığı unutulmamalıdır.

Galeri[değiştir | kaynağı değiştir]