Otomatik Portakal

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Otomatik Portakal
A Clockwork Orange
Antony Burgess-Otomatik Portakal.jpg
16.Baskı için kullanılan kapak resmi
Editör Ruken Kızıler
Yazar Anthony Burgess
Çevirmenler Dost Körpe
Aziz Üstel
Ülke Birleşik Krallık
Dil İngilizce
Tür Roman
Yayım 1961 (özgün)
1982 (Türkçe)
Yayımcı Heinemann, Windmill Press (özgün)
Bilgi Yayınevi (1982)
İş Bankası Kültür Yayınları (2008) (Türkçe)
Medya türü Basılı kitap
Sayfa 176
ISBN 0-434-09800-0 (özgün)
978-605-2957-929 (Türkçe)
OCLC 850754454

Otomatik Portakal, Anthony Burgess'in yazmış olduğu bir roman. Eserin orijinal ismi A Clockwork Orange'dir. Eser, Türkçeye Dost Körpe tarafından çevrilmiştir. Eser o yılların (1960'lı yıllar) modernleşme ve değişim sancılarını yansıtırken, bireylerin ne kadar özgür veya baskı altında olması gerektiğini ve sonuçlarını sorgular. Ve bunu eserin kahramanının hayatında okuyucuya anlatır. Zaten 1971'de çekilen sinema filminde de kahraman ara seslerde sürekli kendi hayatını anlatıcı durumunda olduğunu belirtir. Stanley Kubrick tarafından beyaz perdeye aktarılan kitap, kült film klasikleri arasında hak ettiği yeri almıştır. Bir grup gencin kurduğu çeteye İngiliz kara mizah anlayışıyla yaklaşan roman, yazıldığı dönem için oldukça iddialıdır. Direkt şiddet, uyuşturucu madde bağımlılığı vb konular tüm yalınlığıyla işlenmiştir. Stanley Kubrick uyarlaması da sinema tarihindeki en başarılı roman - film uyarlamalarından birisi olarak yer almıştır.

Yazar kitabı hakkında; Tüm hayvanların en zekisi, iyiliğin ne demek olduğunu bilen insanoğluna bir baskı yöntemi uygulayarak onu otomatik işleyen bir makine haline getirenlere kılıç kadar keskin olan kalemimle saldırmaktan başka hiçbir şey yapamıyorum... demiştir.

Konu[değiştir | kaynağı değiştir]

Kitapta Alex adlı sosyopat gencin arkadaş grubu ile yaşından çok suça karıştıktan sonra hapishaneye düşme ve sonrasında rehabilitasyona alınma süreci anlatılıyor.

İlgili Siteler[değiştir | kaynağı değiştir]