Yastık

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Yastıklar
Dekoratif Yastık

Koltuklar ile süs aksesuar olarak ve yatak ile yorgan ile uyku durumunda kullanılıyor. İçinde kaz tüyü, kuş tüyü, yün, pamuk, elyaf vb. yumuşak maddeler bulunur.

Çekirdek veya tahıl veya çamurlu (turba veya kil) dolgular bile yaygındır, ancak yumuşak bir taban olarak değil, bir ısı deposu olarak. Yastıklar için tek tip veya standart tip yoktur. Yastıklar kullanıma ve dolguya göre farklılaşır. Asya ülkelerinde yastıkları koyun yünü ile doldurmak yaygındır.

Kullanım[değiştir | kaynağı değiştir]

Baş yastık veya dinlenme yastıklar, yatakta yatarken başı destekler veya koltukta boyun veya sırt için destekleyici bir yardım olarak kullanılır. Benzer bir fonksiyon, köpük dolgulu boyun rulosu mevcuttur ve açık gözenekli köpük malzemesinden yapılmış su yastığı ile yerine getirilir.

Koltuk minderi birçok kültürde yaygın olan desteksiz bir oturma mobilyasıdır. Orta Çağ'da en yaygın oturma seçeneği olarak kullanılan, Avrupa'da, günümüzde nadiren kullanılmaktadır. Oturma meditasyonlarında Zafu olarak kullanılır. Bir koltuk minderi veya sandalye minderi olarak bugün aynı zamanda sandalyenin koltuğuna yastık benzeri bir destek de denir. Bu bağlamda, yastıklı koltukla karıştırılmamalıdır.

Koltuk altı yastığı, örneğin koltukta otururken ve alçak bir masada yemek yerken koltuk altını desteklemek için kullanılabilen üçgen şeklinde bir yastığıdır. Bu yastık şekli neredeyse sadece Tayland'da kullanılır ve renkli çivit boyaması ile boyanmış pamuktan yapılır.

Bazı yastıklar dekoratif bir aksesuar ve koltukta sırt desteği olarak işlev görür.

Yan uyuyan yastıklar genellikle 1,50 metre uzunluğunda ve yaklaşık 25-40 santimetre çapındadır. Yan uyuyan yastıklarda, adından da anlaşılacağı gibi, yan uyuyanlarda kullanılır. Yan uyuyan yastık üst ve alt bacağın arasında yer alır. Bu uyku pozisyonu servikal omurganın bükülmesini önler ve sırtı gevşetir.

Tehlikeler[değiştir | kaynağı değiştir]

Yastıkların Aspergillus türü Mantarlara yuvalık yaptığına dair araştırmalardan söz edilmektedir [kaynak belirtilmeli]. Bu mantarlar ise örneğin astım hastaları için yaşamsal tehlike dahi oluşturabilmektedir.

Yastıkların ayda bir kez yıkanması öneriliyor.

Kültürel İlginç İzlenimler[değiştir | kaynağı değiştir]

Almanlar ve İspanyollar tehlikesiz savaş aracı olarak bazı okul şenliklerde yastıklarla birbirine vurararak yastıkları kulanıyorlar.