WWE Women's Championship (1956-2010)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
WWE Women's Championship
Bilgiler
Federasyon WWE
Oluşturulma tarihi 18 Eylül 1956
Emekli oluş tarihi 19 Eylül 2010
Diğer ad(lar)ı
  • NWA World Women's Championship
  • WWF Ladies' Championship
  • WWF Women's Championship
  • WWE Women's Championship
  • Unified WWE Divas' Championship

WWE Women's Championship (WWE Kadınlar Şampiyonluğu), WWE'nin kadın güreşçiler arasında tek hedef olduğu şampiyonluk kemeriydi. 1956 yılında yapılan kemer, WWE tarihinde aktif durumdaki en eski kemerken 2010 yılında WWE Divas Championship olarak değiştirilmiştir.[2] 2016 yılında tekrar oluşturulan WWE Women's Championship, yeni bir kemer olarak sayılmaktadır.

Geçmişi[değiştir | kaynağı değiştir]

Women's Şampiyonluğu, ilk zamanlar National Wrestling Alliance'a (NWA) aitti ve ilk olarak 1956'da The Fabulous Moolah kemeri tutmuştu. NWA'den WWF'e geçerken de kemer hala Moolah'taydı. Moolah, 3,651 gün kemeri elinde tutarak rekor kırmıştır ve hala rekorunu kimse geçememiştir. 1990'da kemer sahipsizdi. 1993'te kemeri Alundra Blayze almıştır. WWF ismini 'WWE' olarak değiştirdikten sonra kemerin adı "WWE Women's Championship" olarak değiştirilir. Kadınlar kemerinin yanına bir de 2008'de Divas Championship gelmiştir.

Nisan 2009'de kemer, Melina Raw'dan SmackDown'a draft edildiğinde kemer SmackDown'a geçmiştir. 2009 The Bash'te Michelle McCool hem Kadınlar Şampiyonluğu hem de Divalar Şampiyonluğunu elinde tutan ilk kadın güreşçi olmuştur. Bu başarıyı yaşayan diğer kadın güreşçiler ise Mickie James, Melina, Beth Phoenix ve Layla'dır.

Eylül 2010'da Kadınlar Şampiyonluğu, Michelle McCool ve Layla tarafından birleştirildi ve kemer emekli oldu. Son şampiyon Layla'dır.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]