Koordinatlar: 40°K 86°B / 40°K 86°B / 40; -86

Indiana

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Indiana Eyaleti
Eyalet Bayrağı Indiana Eyalet Damgası Indiana
Flag of Indiana Eyalet Mührü
Indiana eyaletinin ABD içindeki yeri
Amerika Birleşik Devletleri'nin eyaletleri
Başkent Indianapolis
En büyük kent Indianapolis
Vali Eric Holcomb (R)
Senatörler Todd Young (R)

Joe Donnelly (D)

Alan
 -Toplam Alan 94.321 km²
 - Kara 92.897 km²
 - Su 1.424 km² (1,5%)
Nüfus (2000)
 - Toplam Nüfus 6.080.485 (14'üncü)
 - Nüfus yoğunluğu 65,46 /km² (16'ncı)
Eyalet olarak kabul edildiği
 - Tarih 11 Aralık 1816
 - Sıra 19'uncu
Koordinatlar
Enlem 37°47'K ile 41°46'K arası
Boylam 84°49'B ile 88°4'B arası
Genişlik 225 km
Uzunluk 435 km
Zaman dilimi Eastern: UTC-5/-4
Central: UTC-6/-5
(en kuzeydoğu ve en kuzeybatı köşesi)
Rakım
 - En yüksek nokta 383 m
 - Ortalama Yükseklik 210 m
 - En alçak nokta 98 m
Kısaltmalar
 - ABD posta kısaltması IN
 - ISO 3166-2 US-IN
Web sayfası www.in.gov

Indiana, ABD'nin bir eyaleti.[1] Başkenti Indianapolis şehridir.[1] Adı, Kızılderililerin yurdu anlamına gelir. Milattan önceki dönemlerden itibaren yerleşilmiş olsa da, bilinen tarihi ancak 17. yüzyılda Avrupalıların bölgeye ulaşmasından sonrasını içerir. Önceleri Fransızların etki alanında olan bölge daha sonra İngilizlerin kontrolüne bırakılmış, ABD'nin bağımsızlığını kazanmasından sonra da bu ülkenin bir parçası olmuştur. Eyalet statüsünü ise 1816 yılında kazanmıştır, ABD'nin 19. eyaletidir. Kuzeyde Michigan Gölü ve Michigan eyaleti, doğuda Ohio eyaleti, güneyde Kentucky eyaleti, batıda ise Illinois eyaleti ile komşudur.[1] Ayrıca Indiana'da bulunan Gary şehri (siyahların mahallesi) popun kralı Michael Jackson'ın doğum yeri olması sebebi ile çok özel bir şehirdir.[1]

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Coğrafi olarak diğer Ortabatı eyaletleri gibi düzlüğüyle dikkati çeker, fakat güneyi yine de biraz engebelidir. Bundan yüz elli yıl kadar önce neredeyse tamamen ormanlık olan bölge Avrupalı yerleşmecilerin ulaşmasıyla hızla ağaçsızlaşmış, eyaletin büyük bir kısmı tarla olarak kullanıma açılmıştır. Bunun istisnası gene eyaletin güneyindeki dağınık ormanlık alanlardır. Genelde küçük kasabalar şeklinde yerleşilmiş olan eyalette en büyük şehir bir buçuk milyonu aşan nüfusuyla Indianapolis'tir. Onu Fort Wayne, Evansville ve Michigan City izler. Eyaletin kuzeybatı ucu Chicago şehrine komşudur ve buranın bir banliyösü durumundadır. Eyalette toplam nüfus 6 milyon civarındadır.

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Tarımsal olarak eyalette mısır üreticiliği ön plandadır. Bunu soya fasulyesi ve hayvancılık izler. Endüstriyel üretimde ise eyaletin kuzey yarısında ağır endüstri ön plandadır, güney yarıda fazla bir endüstri bulunmaz. ABD genelinde, küreselleşmenin bir sonucu olarak bu tür endüstri daha ucuz iş gücü bulmak amacıyla ABD dışındaki ülkelere kaymaya başlamış olsa da, Indiana iş gücünün kalifiye olması ve büyük şirketler yanlısı çalışma yasaları sayesinde bu durumdan nispeten az etkilenmiştir.

Demografi[değiştir | kaynağı değiştir]

Etnik olarak halkın %85'i Avrupa kökenlidir. Onları %8,5 ile Siyahiler, %3,5 ile Hispanikler, %1 ile Asya kökenliler ve en son da %0,3 ile Kızılderili kökenliler izler. Avrupa kökenliler içerisinde Alman kökenliler çoğunluktadır. Dinî olarak Hristiyanlık baskındır. Bütün nüfusun %62'si bir Protestan kilisesine mensuptur, bunu %19 ile Katolik kilisesi izler.

Politika[değiştir | kaynağı değiştir]

Politik olarak Ortabatı eyaletleri içerisinde en tutucusu olarak bilinen Indiana'da Demokrat Parti mensubu adaylar 1900'den beri yalnızca beş kez başkanlık seçimlerini kazanabilmiştir: 1912, 1932, 1936, 1964 ve 2008. Ancak yerel seçimlere bakıldığında Demokrat ve Cumhuriyetçi parti adaylarının aşağı yukarı eşit başarı sağladığı görülür. Indiana, Amerikan İç Savaşı'na kölelik karşıtı kuzey eyaletleri tarafında katılmış olmasına rağmen, eyaletin güney kesimleri kültürel olarak ABD'nin güney eyaletlerine çok benzerdir. Bunun da bir sonucu olarak 20. yüzyılın başlarında ırkçı Ku Klux Klan örgütü eyalette çok güçlenmiş ve eyalet valisi de dâhil olmak üzere pek çok eyalet görevlisi bu örgütün ırkçı amaçlarına hizmet etmeye başlamıştır. Bu dönem, yüksek düzey Ku Klux Klan yöneticilerini de içeren bir tecavüz ve cinayet olayının ortaya çıkmasıyla son bulmuştur.

Eğitim[değiştir | kaynağı değiştir]

Indiana dünyaca ünlü Indiana, Purdue ve Notre Dame Üniversitelerine ev sahipliği yapmaktadır. Bunlardan Indiana Üniversitesi, ABD'deki sayılı Türkoloji bölümlerinden birini barındırır.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ a b c d Nijman, Jan (2020). Geography: Realms, Regions, and Concepts (20. bas.). Wiley. ISBN 978-1119607410. 

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]