Kullanıcı mesaj:Gogolplex

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla

Vikipedi'ye hoş geldiniz![kaynağı değiştir]

Sevgili Gogolplex, öncelikle Vikipedi'ye hoş geldiniz.

Herkesin katkıda bulunabildiği Özgür Ansiklopedi Vikipedi'ye sizin de aktif katılımlarınızı bekliyoruz.

Herkes katkıda bulunuyor, siz neden bekliyorsunuz? Siz de Vikipedi'ye katkıda bulunun, bilgi paylaşılsın, çoğalsın!

Eğer nasıl katkıda bulunacağınızı bilmiyorsanız bir videolu anlatım veya yardım sayfası sizin için faydalı olabilir.

Bunlara ek olarak, sayfalarda kullanılan kodları anlatan rehberden öğrendiklerinizle deneme tahtasında alıştırma yapabilirsiniz.

Ayrıca herhangi bir sorunuz olursa hiç çekinmeden mesaj sayfamı kullanarak bana ulaşabilirsiniz.

Diğer kullanıcılar ile nasıl iletişim kuracağınızı da bu sayfadan öğrenebilirsiniz.

Çalışmalarınızda başarı ve kolaylıklar dilerim. --Khutuckmsj 15:30, 4 Aralık 2011 (UTC)


Oluşturduğunuz sayfa hızlı silinmeye aday![kaynağı değiştir]

Merhaba Gogolplex,

Oluşturmuş olduğunuz All Night Disco Party adlı sayfa, Vikipedi'nin hızlı silme kriterlerinden m3 uyarınca silinmeye aday gösterilmiştir.

Sayfanın silinmeye neden aday gösterildiği ile ilgili daha fazla bilgi almak için, ilgili kriterde verilen açıklamaları okumanız önerilir.

Bu uyarıyı gördüğünüzde sayfa silinmiş olabilir. Eğer sayfanızı bulamıyorsanız silme kayıtlarını kontrol edebilir ve sayfayı silen hizmetli ile irtibata geçebilirsiniz.

xrazymesaj 06:13, 18 Aralık 2011 (UTC)

Biografías y vida.png
Öncelikle hoşgeldiniz.
Vikipedi sayfalarında deneme yapıyor gibisiniz. Yaptığınız değişiklik geri alınacak ya da silinecektir.
İsterseniz denemelerinizi deneme tahtasında keyfinizce yapabilirsiniz.


Vikipedi'de herkes değişiklik yapabilir. Vikipedi'yi tanımak isterseniz, Vikipedi:Hakkında sayfasına bakabilirsiniz. --Superyetkinileti 19:49, 28 Ocak 2012 (UTC)


Merhaba Oluşturduğum Ece Mumay sayfası silinmeye ada gösterilmiştir. Telif hakkı iöeren yazıları silme kısıtlamasından dolayı silemşyorım ve lütfen telif hakkı içeren yazıları silin, amma sayfaya dokunmayın Rammel12 (mesaj) 11.05, 17 Ekim 2020 (UTC)

Artık telif hakkı içeriklerini sildim ve sayfayı kaldırmanız gerek yok Rammel12 (mesaj) 11.06, 17 Ekim 2020 (UTC)

Yazım kuralları[kaynağı değiştir]

Merhaba. Lütfen yazım kurallarına dikkat ediniz. Aitlik eki olan -ki bitişik, bağlaç olan ki ise ayrı yazılır. İyi çalışmalar. - Ullierlich 16.57, 26 Şubat 2019 (UTC)

Nobel[kaynağı değiştir]

Selamlar. Nobel Fizik Ödülü sahipleri listesi ile Nobel Kimya Ödülü sahipleri listesi maddelerinde bir seçkin liste çalışması yürütüyorum. İlginizi çeken maddeler olursa, buradaki açılmamış maddeleri açabilirsiniz :) Böylece bu çalışmalar daha hızlı ilerlemiş olacaktır. İyi günler diliyorum.--RapsarEfendim? 19.15, 12 Mart 2019 (UTC)


Şu anda Âdet döngüsü sayfasında çalışıyorum, bittiği takdirde bakacağım tatilimin izin verdiği sürece. Bildirdiğiniz için teşekkür ederim @Rapsar :)
Selamlar tekrar. Bunu tekrar haber vermek istedi, arzu ederseniz bu iki maddede yer alan kırmızı bağlantıların açılmasına katkıda bulunabilirsiniz :) İyi günler.--RapsarEfendim? 01.08, 21 Nisan 2019 (UTC)

İş Birliği Projesi ödülü[kaynağı değiştir]


Vikipedi:Vikibahar 2019[kaynağı değiştir]

CEE Spring Logo vertical-t.svg

Merhabalar. Vikipedi:Vikibahar 2019, 23 Mart günü başlıyor! Köy çeşmesindeki duyuruyu inceleyebilir, proje sayfasına giderek projeyle alakalı daha ayrıntılı bilgileri alabilirsiniz! Katılımınızı bekliyoruz!--Rapsar (MediaWiki message delivery (mesaj) 00.07, 21 Mart 2019 (UTC))

Vikibahar 2019[kaynağı değiştir]

Yarışmayı organize eden kullanıcı olarak katılımcıların, yarışma kurallarını okumalarını ve kurallara dikkat etmelerini hatırlatan toplu bir mesaj atmak istedim :) İyi günler.--Rapsar (MediaWiki message delivery (mesaj) 21.14, 23 Mart 2019 (UTC))

İstanbul haritası[kaynağı değiştir]

Selamlar Gogolplex. Commons'a yüklediğiniz şu haritada gözüme çarpan birkaç hususu belirtmek istiyorum. Öncelikle Şişli'nin kuzeyi yakın zaman önce Sarıyer'e bağlandı ancak haritada Şişli hâlâ iki kısım hâlinde gözüküyor. İkincisi Eyüp ilçesinin adı Eyüpsultan oldu. Son olarak da sol üstte yer alan belediye logosu telif hakları serbest olmadığı için Commons'a yüklenemez, aksi hâlde dosya silinir. İyi çalışmalar.--BSRF 💬 18.11, 5 Nisan 2019 (UTC)

Haklısınız, belediye logosunu commons'ta bulunan ve template olarak kullandığım bir haritadan almıştım zaten, sileceğim orijinal resimden. Evet haritanın güncel olmadığını şu an fark ettim, teşşekürler, siz de düzelterek yardım edebilirsiniz.Gogolplex (mesaj) 18.38, 5 Nisan 2019 (UTC)
logoyu sildim ve oluşan boşluğa belediye başkanının telifsiz bir resmini koydum. @BSRF

Geri alma[kaynağı değiştir]

Kuşcağız, Kocasinan adlı maddeye kaynak eklemiş olmama ve ansiklopedikleştirmeme rağmen yaptığım değişiklikleri geri almışsınız, açıklayabilir misiniz? Yaptığım tek değişiklik nüfus ve posta kodunu güncellemekti, ve bunlar için kaynak sunmuştum. Başka bir ekleme veya silinme yapılmadı, sadece yazım hataları ve madde ismi düzenlendi (eski haline getirmiştim).Gogolplex (mesaj) 19.34, 8 Nisan 2019 (UTC)

Sayın Gogolplex, sizin değişikliğinizle birlikte bu değişiklikte onay bekliyormuş. ilgili değişikte de kaynak olmadığı işin değişiklik geri alınmıştır. Siz normalde zaten beyaz listedesiniz normalde değişiklikleriniz sürüm kontrolü gerektirmektedir. Saygılarımla SakhalinioBuyrun beniiiim? 19.53, 8 Nisan 2019 (UTC)

Bir yıldız da sizin için![kaynağı değiştir]

Barnstar of Diligence Hires.png Özen Yıldızı
Âdet döngüsü maddesine yaptığınız katkılardan dolayı tebrik ederim. Kolay gelsin. Hedda Gabler (mesaj) 15.44, 19 Nisan 2019 (UTC)

Vikibahar 2019[kaynağı değiştir]

Merhabalar. Ödülün takdimi için e-posta adresini, bana e-posta olarak gönderebilir misin? Bu e-posta adresi, D&R'da sahibi olduğun hesapta kullandığın e-posta adresi olmalı. Hesabın yoksa yeni bir hesap oluşturabilirsin :) İyi günler.--RapsarEfendim? 17.40, 8 Temmuz 2019 (UTC)

Merhabalar. İkinci kez hatırlatmak durumundayım. 25 Temmuz'a kadar vaktimiz var, aksi takdirde ödül tablosu yeniden şekillendirilecektir. İyi günler.--RapsarEfendim? 18.14, 12 Temmuz 2019 (UTC)

Merhaba Rapsar, maalesef eposta adresinizi bulamadım, atarsanız size kendiminkini ileteceğim.Gogolplex (mesaj) 15.39, 21 Temmuz 2019 (UTC)

Kullanıcı sayfama gelirseniz, sol kısımdaki menüde "e-posta gönder" seçeneğini görebilirsiniz. İyi günler.--RapsarEfendim? 17.55, 21 Temmuz 2019 (UTC)

Bir fincan kahve de sizin için![kaynağı değiştir]

Cup-o-coffee-simple.svg Wikipedia'ya halen katkıda bulunan bir Türk daha görmek sevindirici! Alper Barış (Peace) Gülcemal (mesaj) 04.02, 2 Ağustos 2019 (UTC)

İş Birliği Projesi ödülü[kaynağı değiştir]


Reminder: Community Insights Survey[kaynağı değiştir]

RMaung (WMF) 18.58, 20 Eylül 2019 (UTC)

Reminder: Community Insights Survey[kaynağı değiştir]

RMaung (WMF) 15.28, 4 Ekim 2019 (UTC)

İş Birliği Projesi ödülü[kaynağı değiştir]


İş Birliği Projesi ödülü[kaynağı değiştir]

Hoş geldiniz Gogolplex![kaynağı değiştir]

Vikipedi
Vikipe-tan

Davet..
Gelin bize; bilgiye destek verin!

Maddeler üzerinde düzeltme yapmanız dikkatimizi çekti. Vikipedi, sizin ve bizim gibi gönüllü kullanıcıların katkılarıyla gelişen bir "özgür ansiklopedidir". Ancak sistemimizin yapısı gereği, kayıtlı kullanıcı olsun ya da olmasın, her isteyenin kurallar çerçevesinde dilediği değişikliği yapması olasıdır.

Bu durum; vandalizm amaçlı yıkıcı değişikliklerin yanı sıra, deneme amaçlı değişiklikleri de gündeme getirerek; maddelerin yapılarının bozulmasına yol açabilmekte. Bunları düzeltmek de yine biz kullanıcılara düşüyor. Vikipedi'nin yeni son değişiklikler devriyelerine gereksinimi var; bize katılmayı düşünürseniz, bilgiye ücretsiz ulaşmanın gelişimine yararınız dokunacaktır. Ayrıntılı bilgi almak için buraya bakabilir ya da size bu iletiyi yollayan kişi ile bağlantı kurabilirsiniz. Eğer devriyelik ölçütlerini sağlıyor ve gönüllü iseniz Devriyelik başvurusu sayfasından başvurunuz yapabilirsiniz. Yardımlarınız için teşekkürler.

Gönüllü kullanıcıların katkılarıyla bilgiye ücretsiz erişilmesini sağlayan özgür ansiklopedi Vikipedi'ye destek olun, sevgiler. - Ahmet Turhan (mesaj) 12.39, 3 Kasım 2019 (UTC)


VikiProje Sovyetler Birliği daveti[kaynağı değiştir]

Coat of arms of the Soviet Union 1.svg
Flag of the Soviet Union (1924–1955).svg
VikiProje Sovyetler Birliği Daveti
İyi günler, iyi Vikiler.
Sovyetler Birliği ile ilişkili tarih, politika, bilim, coğrafya, ekonomi, askeriye, hukuk, eğitim, felsefe, kişi, toplum vb. gibi konularda maddeler açmayı ve var olan maddeleri düzenleyerek kaliteli hale getirmeyi amaçlayan VikiProje Sovyetler Birliği projesine davetlisiniz.

Projeye katkıda bulunmak için katılımcılar listesine isminizi ekleyin, iş bölümü ve hedefler kısmına yapmayı düşündüğü katkıları yazarak benzer ilgi alanına sahip kişilerle birlikte hareket edin. Bununla birlikte bu ayın iş birliği projesine katılarak projenin gelişmesine katkıda bulunun. İşbirliği projesinde pek çok ödül sizi beklemekte.

Ayrıca çalışılan maddeleri ve düzenlenmesi gereken maddeleri inceleyebilir veya anket ve oylamalara katılarak görüş bildirebilirsiniz.

Proje hakkında daha fazla bilgi ve katılım için TIKLAYIN.

--Ahmet Turhan (mesaj) 12.38, 3 Kasım 2019 (UTC)

Maddeniz 2019 Yılın maddeleri önerileri arasında[kaynağı değiştir]

Статьи года Статья года.svg

Büyük oranda katkıda bulunduğunuz Abutiu maddesi 2020 Yılın maddeleri yarışmasında aday gösterildi.

Yarışma kriterlerini karşıladığından emin olmak için aday gösterme süresi bitene kadar maddeyi tekrar gözden geçirmeniz tavsiye edilir. Başarılar dilerim. Ahmet Turhan (mesaj) 17.47, 6 Kasım 2019 (UTC)


Tebrik[kaynağı değiştir]

Çok güzel maddeler kazandırdığınızı gördüm. Tebrik ve takdir ediyorum. Kolay gelsin. :) Saitcank (mesaj) 20.00, 15 Kasım 2019 (UTC)

Logan Paul[kaynağı değiştir]

Merhaba, Logan Paul maddeini yaratmışsınız ama kardeşi olan Jake Paul’u da yaratabilir misiniz? Baran Ahmet (mesaj) 20.29, 24 Kasım 2019 (UTC)

İş Birliği Projesi ödülü[kaynağı değiştir]


Selam[kaynağı değiştir]

Benim katkıda bulunduğum her VP'de, Commons'ta, Vikiveri'de ilan edilmemiş bir "tartışmaya girilmeyecek isimler" listem vardır. Siz de ağzınızı açar açmaz "tarafsızlık", POV vb suçlamalarınızla o listeye girdiniz; kutlarım. Beni tanımadığınız için size bir ayrıcalık yapıp buraya not düşüyor, bundan sonra size neden cevap vermeyeceğimi merak etmeyin diye bilgi sunuyorum. Saygılarımla. E4024 (mesaj) 00.59, 18 Aralık 2019 (UTC)

"Kulaklarımı tıkar isem belki, yaptığım taraflı veya düpedüz yanlış değişiklikler backlash almaz". Harika bir mantık, @E4024. Neyseki benim böyle bir kuralım yok ve değişikliklerinizi takip eder olacağım.

Translation/overwork request[kaynağı değiştir]

Hello, can you please take a visit on the article Türk halkları. There are several mistakes and wrong claims, mostly included by socks of globally blocked vandal Tirgil34. Could you especially look about the origin and related cultures sections? The english Version has very good references already. See https://en.wikipedia.org/wiki/Turkic_peoples . The early Turkic people were in northern China and Manchuria.213.162.72.188 15.48, 20 Aralık 2019 (UTC)

Here are some usefull references: •https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4405460https://books.google.at/books?id=48iKiprsRMwC&pg=PA203&lpg=PA203&dq=turkic+languages+homeland+manchuria&source=bl&ots=aFLKmi4LLE&sig=ACfU3U2PXZC76d8E-qvp5xd2V0cNlS58sQ&hl=de&sa=X&ved=2ahUKEwjgneOVp8LjAhVjkosKHVGYBUgQ6AEwEnoECAkQAQ#v=onepage&q=turkic%20languages%20homeland%20manchuria&f=falsehttps://www.researchgate.net/publication/320915864_Austronesian_influence_and_Transeurasian_ancestry_in_Japanese_A_case_of_farminglanguage_dispersalhttps://doi.org/10.1371/journal.pone.0179474 213.162.72.190 20.13, 21 Aralık 2019 (UTC)
Sorry for the late answer, I was on vacation.Oh boy, that article is concerning. Just quickly glancing at it, I noticed it declares Turkic languages are Ural-Altaic, Xiong-nus and Turks in Anatolia are genetically very similar, Turks were in Asia Minor during 1st century AD and archaeological cultures like Afanasyevo kültürü and Andronovo kültürü are not Indo-European, but indeed Turkic... It also uses 18th century racial terms which is quite interesting. Urheimat of the Turks seems to be the most innocent mistake among those.
The thing is, some articles on Turkish Wikipedia, chiefly the ones about Turkic cultures and related historic content are thoroughly infested with statements that can be classified as paragons of fringe theories. I've been editing Türkçe article and it was claiming Turkish had a 8500 years old history and Sumerian was Turkic before my edits. Very similar "Turkification" issues with Hunca, Hunlar, Hun İmparatorluğu, İskitler, İskit dilleri etc... I'm so fed up with ethno-centrist bs on tr.wiki that I want to concentrate on articles that dont concern these topics. In future, if I have time from the other projects I'm working on I'll edit that article. Also you might want to talk with Cem Rize, I think he is quite fair and unbiased.--Gogolplex (mesaj) 23.44, 30 Aralık 2019 (UTC)

Katkıda bulunduğunuz madde Yılın maddesi yarışmasında 2. seçildi[kaynağı değiştir]

Статьи года Статья года.svg

Aday gösterdiğiniz madde, Yılın maddesi oylamasında 2. oldu.

Safra kesesi, 2020 adayları sayfasında 2. olacak seviyede destek topladı ve Yılın maddeleri listesinde 2. seçildi.

Tebrik eder, seneye tekrar katılmanızı bekleriz! Ahmet Turhan (mesaj) 10.11, 22 Aralık 2019 (UTC)

Vikipedi:Seçkin madde adayları/Abutiu[kaynağı değiştir]

Merhaba Gogolplex. Aday gösterdiğiniz Abutiu maddesi topluluk onayıyla Seçkin Madde seçilmiştir. 2020'nin 5. haftasında ana sayfada yer almak üzere de sıraya eklendi. Katkılarınız için teşekkürler! --Khutuckmsj 18.27, 4 Ocak 2020 (UTC)

Harika! Oy veren ve tartışmada maddedeki sorunlar hakkında fikirlerini beyan etmiş herkese teşekkür ederim. İyi vikiler.

Ahtapot maddesi[kaynağı değiştir]

Selamlar, ilginizi çekebileceğini düşündüğüm ahtapot maddesi seçkin madde olmaya çok yakın. en:Evolution of cephalopods, en:RNA editing, en:Malacology, en:Aggregata, en:Coccidia, en:Cephalopod attack, en:Cephalopod size ve en:Cephalopod intelligence maddeleri açıldığında maddedeki kırmızılıklar giderilmiş olacak. Maddelerin giriş paragraflarının çevrilmesi yeterli. İlginizi çekenleri açabilirsiniz. Kolay gelsin. Cem 53 mesaj 11.53, 8 Ocak 2020 (UTC)

Bir kaç tanesi için yardımda bulunabilirim, ancak ben de şu sıralar Safra kesesi üzerine çalışıyorum, orada da yaklaşık 15 madde kaldı. Zaman ayırabilirsem bakacağım @Cem Rize. Zaten seçkin madde adaylığı, siteye olan azalmış trafik ve ilgi nedeniyle çok uzun sürüyor, hele hele uzun maddelerde. Bana kalırsa şimdiden aday gösterirseniz zaman tasarrufu etmiş olur, belki de diğer değerlendiricilerin ilgisini çekerek kırmızı maddelerin açılmasını hızlandırabilirsiniz. --Gogolplex (mesaj) 14.17, 8 Ocak 2020 (UTC)

Ki-Ok[kaynağı değiştir]

Sa dostum neden asıl isimleri degistiriyosun MyTurbo78 (mesaj) 01.48, 16 Ocak 2020 (UTC)

Merhaba @MyTurbo78, kaynaksız bilgi eklenmesi uygun değil Vikipedi'ye özellikle bu tarz önemli değişikliklerde. Kaynak eklediğiniz takdirde tabii kabul edilir :) Vikipedi:Güvenilir kaynaklar sayfasına bakmakta yarar var. İyi vikiler.Gogolplex (mesaj) 10.33, 16 Ocak 2020 (UTC)

Eskişehir[kaynağı değiştir]

Kaynak göstererek yapılan düzeltmeleri niçin onaylamıyorsunuz? Akerakis (mesaj) 10.48, 16 Ocak 2020 (UTC)

Kaynağı metin içerisinde görmeyince ve kaynaklı bilgiler silinince geri almıştım. Şu an milliyetin haberini okudum. Sizin sürümünüze getiriyorum hemen :) İyi vikiler.--Gogolplex (mesaj) 10.53, 16 Ocak 2020 (UTC)

Tavsiyeniz için teşekkürler.[kaynağı değiştir]

Tavsiyeniz için teşekkür ederim,yeni bir üye olduğum için birazcık bu hususta bilgi eksikliklerim mevcut. Öncelikle şunu sormak istiyorum iskitler konusu içinde siz bir tarihçi olmamanıza rağmen bir türkolog veya iranolog veya bir teolog olmamanıza rağmen kendi lehinize kaynakları sunup kendi görüslerinize göre değişiklik yapıp iskitler topluluğunu türk tarihinin başlangıcından 700 yıl önce başladığı kanısına nasıl varıyorsunuz ? Sizin için batı merkezinden çıkma kitaplar mı sadece yetiyor ? Mesela egemen mızrak hocamızın yazdığı kitaplar taraflı mı içerik sayılıyor ? Türk tarihinin iskitlerden daha eski olduğunu içeren yüzlerce çalışma mevcut ayriyeten genetik çalışmalar konusuna iskitlerin altaylı topluluklarla yakın ilişkide olduğunu iddia eden bir çalışma da mevcut onu da ekledim fakat nedense onaylamıyorsunuz siz kendi görüslerinize göre kaynakların doğru yada yanlış olduğunu nasıl savunuyorsunuz mesela janos harmattayı kaynak alarak iskitleri irani yapıyorsunuz fakat Zeki velidi togan eseri öne sürüldüğünde ona eski taraflı bakış açısıyla yaklaşıyorsunuz örnek verdim böyle yapıyorsunuz demedim.Ülkemizde uzun bir süre maleseft wikipedia engeli mevcuttu bu engel açıldı biz özellikle antik çağ tarihi üzerine yüksek lisans yapmış akademisyenler için de güzel bir şans oldu.İyi günler dilerim! Esenlikler --Tourangarim (mesaj) 18.02, 16 Ocak 2020 (UTC)

İskitler maddesi İngilizce Vikipedi'de yer alan Scythians maddesinin çevirisidir. Ben maddeye neredeyse hiç eklemede bulunmadım. Maddenin tarafsızlığı konusunda şüpheleriniz varsa oraya da taşımanızı öneririm. Bu arada dünyadaki görüşe bir göz atmak istiyorsanız rastgele bir dilde iskitler maddesini inceleyiniz. Nedense "sadece" Türk dillerinde var bu tarz iddialar. Suçlamalarınız yersiz. Burası bir milli ansiklopedi de değil. "Batı kaynakları" = taraflı mantığı da hiç yakışmayan bir düşünce tarzı. Buraya katkı sağlamak için "profesyonel" olmaya da gerek yok. Herkes tarihçi vs. olduğunu iddia edebilir.Gogolplex (mesaj) 18.32, 16 Ocak 2020 (UTC)

Sizi suclamiyorum[kaynağı değiştir]

Acikcasi ingilizce seviyemin iyi olduğunu düşünüyorum.wikipedia eu sayfasında bulunan ıskitler ile ilgili çalışmanın daha makul olduğunu düşünüyorum Ayriyeten sadece Türklerde var bu iddia diyorsunuz dergipark üstünde ıskitler başlığı altında sadece 200'un üstünde çalışma var bu calismalar metadolojik olarak onaylanarak yapılır ve bu calısmaları yapan insanların siz bilgi birilimlerine hakaret ediyorsunuz ben batı merkezli derken bir hakaret değil batinin kendisiyle zerre ilgisi olmayan geçmişte turklerle barbalikta eslestirdikleri toplumları 1970 itibariyle kendilerine katma isteği çabası çok absürd görülüyor örneğin yaklaşık 3 dil bilen mogolistan dan macaristana kadar gezmis bir tarihçi olarak bu hususlar da detaylı çalışmam mevcuttur hocalarimin da mevcuttur biz zekiyevi bir tabu ilan etmiyoruz fakat siz harmattayi ekol sayıp onda bir absurtluk gormeyip zekiyevi absurt görup yahu Türkler sadece bir ıskitler türk diyor algısını oluşturuyorsunuz bu yanlış sadece kazan universitesinde sakalar ile ilgili altay gruplarına dahil olduğunu iddia eden onlarca akademik makale buraya ekleyebilirim Ayriyeten rusya Wikipedia plartformunda bu kadar ıskitlerin Hint avrupalı ve İrani bir toplum olduğunu kanıtlama gayesi gudulmuyor rusca biliyorsaniz okuyabilirsiniz.Genetik bakımdan ben ıskitler in türk bir toplum olduğunu iddia etmiyorum sadece sizin duzenlediginiz seceneklerin önüne farklı genetik yorumları koyuyorum sizde aynısını Hint avrupa lehinde yaptiginiz ve Avrupa merkezli kaynakları ekol türk ve orta asya toplumların kaynaklarını yoksayma durumunda oldugunuz gayet aşikar saygı duyarım fakat bir bilgi birikim emek olan çalışmaları dünya çapında reddediliyor demek için en azından ord derecesinde biz iskitolog olmak gerekiyor mesela ıskitler calismasinin son maddesi resmen taraflı bir yorum bir kelimesi"tezatlik" kime göre neye gore bir esere göre mi karar veriyoruz türk tarihinin hunlarla başladığını bile düşük ihtimal olarak Hint avrupa merkezli tarih anlayisina göre calisma yapmış birkaç hocamizi atıfta bulunan cumleleri kitaplarında yer veren insanlara göre mi ? En azından objektiflik açısından doğru bulmuyorum.Neyse dediğim gibi bu plartformda yeniyim ama çok hatalı nokta gördüm duzeltmeye tartışma noktasından başlayacagim tabi ki çin kaynakları da kullanacagim batı kaynakları da hatta kore kaynaklarini da zira joseon döneminde ıskitler ile ilgili yazılmış kaynaklarda mevcut.Sizi asla birseyle suclamiyorum size göre doğru olan şeyi paylasmaya calisiyorsunuz takdir ediyorum ama bu plartformda rica ediyorum kendi bilgi birikimlerinizi tabuğ servisi olarak sunmayiniz.Bu plartform milli bir kutuphane degil evet fakat sanki siz bu plartformu hint avrupa merkezli bir plartform haline getirmeye calisiyorsunuz gibi bir on yargi olustu katkilarinizi inceledikce.Merak etmeyin ama ön yargili degilim bugun icinde yaptigimiz degisiklik calismalari bir denemeydi yeni giris yaptik yeni kullaniyoruz bu plartformu meslektaslarima da tavsiye ettim onlarda bu plartforma katkilarda bulunacaklar coklu gorusler zenginliktir benim prensiplerime gore yani bir konuda bu kesin dogrudur bu kismen dogrudur bu ciddiye alinmaz cumleleri bizim meslek etigimizde pek bulunmaz.Bir tez sunulur onun dogru ve yanlis olduguna elde ki deliller verilir mesela iskitlerin bir tarihi eserinde yazan cumleler gecmis duzenlemeler de bunun proto turkce anlami da olabilecegi ve cevirisinin konuldugu silinmis ve sadece farscasina yer verilmis bunun adina ne demeliyiz acaba ? Wikipedia objektif bir plartform olmali zira uluslarasi bir cizgide bu yuzden bu plartformu tercih ettim.Anlatabildim umarim.Esenlikler dilerim.Keyifli Uykular--Tourangarim (mesaj) 20.00, 16 Ocak 2020 (UTC)

Gayle maddesindeki kaynak hatası[kaynağı değiştir]

Başlıkta adı geçen sayfada 2. olarak gösterilen kaynakta 'Tarih değerini gözden geçirin: |accessdate=' hatası alıyorum ve bunu düzeltemiyorum, yardım edebilir misiniz? İyi Vikiler. Elenktra (mesaj) 09.43, 5 Şubat 2020 (UTC)

Sorunu maalesef ben de çözemedim, ancak orjinali olan İngilizcesinde de hata var gibi görünüyor. Çözüm olarak manuel bir şekilde kaynak şablonunun yanına erişim tarihini not düştüm :D Umarım yardımcı olmuştur--Gogolplex (mesaj) 10.41, 5 Şubat 2020 (UTC)

Röportaj[kaynağı değiştir]

Merhaba Gogolplex, röportajlar kayda değerlik kriterlerini karşılamada geçerli değildir. Sadece madde içindeki bilgiye referans olabilir. İyi çalışmalar. --Ali Haydar (mesaj) 10.49, 7 Şubat 2020 (UTC)

@Ali Haydar, röportaj olmayan kaynaklar ekledim yaklaşık 5 adet, HS etiketini çıkartmamız uygundur sizce de değil mi? SAS'a taşınmalı mı emin de değilim, zira KD olmuş olması lazım artık, ancak yine de uygun görürseniz yapabilirsiniz. Uyarınız için teşekkürler.Gogolplex (mesaj) 11.28, 7 Şubat 2020 (UTC)

Selam[kaynağı değiştir]

Merhaba Theoden,

Ados sayfasını üzerine ben tam da röportaj olmayan güvenilir kaynaklar eklerken silmişsiniz. Silinmiş sayfanın geri getirilebilmesi mümkün mü? Ben daha önce kişiyi hiç duymamıştım ama internet ve haber ortamında çok bahsi geçen ve KD birisi gibi duruyor, en azında hızlı silinmemesi ve SAS'ta tartışılması gerekli diye düşünüyorum. Şurada düzenlenmiş versiyonu mevcut Gogolplex (mesaj) 11.16, 7 Şubat 2020 (UTC)

Merhabalar, madde geri getirildi. --Théoden ileti 11.20, 7 Şubat 2020 (UTC)

Size bir sorum olacaktı.eski tıp corana virüs için nasıl bir tedavi yöntemi önerirsiniz? Şimdiden yanıtınız için teşekkür ederim Celeilk (mesaj) 16.59, 17 Mart 2020 (UTC)

Sizi Türkçe Vikipedi'nin Telegram kanalına davet ediyoruz![kaynağı değiştir]

Telegram 2019 Logo.svg
Türkçe Vikipedi'nin Telegram Kanalına Davetlisiniz!
İyi günler, iyi Vikiler.
Türkçe Vikipedi'nin genel konularının ele alındığı, vikipedistler arasında daha hızlı iletişimin hedeflenerek kurulduğu Telegram grubuna davetlisiniz.

Grup WMTR gönüllüleri tarafından organize edilmektedir, Wikimedia Foundation ile bağı bulunmamaktadır. Grupta paylaşılacak her şey sadece bilgi amaçlı olacaktır. Grupta yazılanlar Vikipedi işleyişini hiçbir şekilde bağlamaz, grubun hiçbir resmi işlevi yoktur. Grup içerisindeki tüm konuşmalarda Vikipedi'nin dostane alan politikaları ve tüm genel Vikipedi kuralları geçerlidir.

Gruba katılmak için bu bağlantıyı kullanabilirsiniz.
İyi çalışmalar :)--Yağızhanmesaj 18.05, 12 Şubat 2020 (UTC)

Madde birleştirme[kaynağı değiştir]

Merhaba,

Bu sayfa ile içinde Milan adı geçmeyen diğer sayfaya -ki kendisi bugün açılmış- birleştirme şablonu koymuşsunuz. Olması gereken, yeni eklenen maddeye HS şablonu koymanızdı. Ben yaptım, iyi vikiler.thecatcherintheryemesaj 19.48, 12 Şubat 2020 (UTC)

@Thecatcherintherye, yeni eklenen madde kaynaksız da olsa daha fazla bilgi içeriyordu açılmış maddeye kıyasla, o yüzden HS yerine birleştirilmesini uygun görmüştüm, ancak sanırım TW kullanırken yanlışlıkla ilk açılmış maddeye de eklemişim birleştirme şablonunu. Bir maddenin "çift madde" olması (ilk maddenin içeriğinin bir kopyası değil ise) HS adayı yapmıyor diye biliyorum. --Gogolplex (mesaj) 20.14, 12 Şubat 2020 (UTC)

Oluşturulan madde hk.[kaynağı değiştir]

Gogolplex Merhaba, yeni oluşturduğum Robert Luther maddesinide wikidata'ya ekleyebilir misiniz. saygılar.Tanridagli61 (mesaj) 02.30, 14 Şubat 2020 (UTC)

Merhaba @Tanridagli61,

Sayfaların sol kısmında, diğer dillerin yer aldığı bölgenin en altında "bağlantıları ekle" diye bir kısım var. Oraya tıkladığınız takdirde maddenin var olduğu dili ve sayfanın ismini girip onaylaya bastığınız zaman kendi kendine eklenecektir.Gogolplex (mesaj) 15.17, 15 Şubat 2020 (UTC)

Yetkin sayesinde başardın Tebriklerrr!!![kaynağı değiştir]

Kendi yazdığın bir bilgi veya metnin değiştirilmesi, düzenlenmesi veya gözden geçirilmesini kendine yediremiyorsun," bu benim yaptığımı Nasıl değiştirmeye cüret eder"anlayışındasın. Rütben ve yetkilerin sayesinde de bunu başarabiliyorsun. Evet sana hiçbir şey yapamayacağım. Ama emin ol ne kadar entelektüel biri olursan ol, çokbilmiş ve kibirlinin tekisin. Amacına ulaştın tebrikler.. Ahmet498812 (mesaj) 19.27, 22 Şubat 2020 (UTC)

İlave Tv silinmeye aday gösterildi[kaynağı değiştir]

Değişiklik yaptığınız bir sayfa (İlave Tv) Vikipedi:Silinmeye aday sayfalar/İlave Tv sayfasında silinmeye aday gösterildi. Bir fikir birliği oluşana dek tartışma sayfası açık kalacaktır. Tartışmaya herkesin katılımını bekliyoruz.

Maddede düzenlemeler yapabilirsiniz, ancak sayfanın üst kısmındaki silinmeye adaylık etiketini çıkarmayın. Teşekkürler.--Electromotivemail 15.56, 2 Nisan 2020 (UTC)

Bir fincan çay da sizin için![kaynağı değiştir]

Meissen-teacup pinkrose01.jpg Merhabalar, Psikoloji projesine katılımınız için çok teşekkürler. Aslında size davet göndermeyi planlıyordum fakat daha eksik kalan bir kaç şey daha mevcut proje de bu sebeple benden önce davrandığınız ve katılım sağladığınız için çok ama çok teşekkürler. Sizi tanıdığıma çok memnun oldum. Thothr (mesaj) 11.09, 22 Nisan 2020 (UTC)
Merhaba Thothr, ben bir aylık bir vikimola vermiştim ve bu arada yeni kullanıcıların işi ele almış olması beni çok mutlu etti. Psikoloji Projesi için Türkçe Vikipedi'de yer almayan eksik maddeleri arıyorsanız İngilizce Vikipedi'de yer alan "vital articles" sayfalarına göz gezdirebilirsiniz. Ayrıca Vikibahar'da iyi şanslar, ben de geçen sene ikinci olmuştum ama bu sene rekabet çok daha fazla gibi :) Gogolplex (mesaj) 11.25, 22 Nisan 2020 (UTC)
Ben de katıldım, bakalım umarım başarı kaydedebilirim yarışta. Öneriniz için çok teşekkürler oraya da bir göz atacağım ve umarım artık aktifsinizdir. Bu arada şu şekilde bir çalışma listesi de hazırladım. Yarışmadan hemen sonra bu listede yer alan maddeler ile başlamayı düşünüyorum. Psikoloji alanında Vikipedi'de yer alan çalışmalar çok kısıtlı kalmış umarım proje bu konuda eksiklikleri giderir :) --Thothr (mesaj) 12.19, 22 Nisan 2020 (UTC)
Tekrardan merhabalar, aktif olduğunuzu görünce yazmak istedim sizleri bir VikiVampir olmaya davet ediyorum. Ayrıca bunun hakkında düşüncelerinizi de merak ediyorum açıkçası. İyi akşamlar. :) --Thothr (mesaj) 23.06, 27 Nisan 2020 (UTC)


Orta Farsça[kaynağı değiştir]

Türkçe'de Orta Farsça maddesinde pek bir bilgi yok oysa ki İngilizce maddesinde detaylı bilgiler mevcut bu sayfanın Türkçe'ye çevrilmesinin uygun olduğunu düşünüyorum bunu çevirebilir misiniz?

Merhaba @Benahol,
Evet göz atabilirim maddeye. Sanırım Vikipedi'de yenisiniz. Eğer siz de bir şeyler çevirmek isterseniz ve B1> İngilizceniz var ise ContentTranslation Tool'u kullanmanızı öneririm. Gerçekten de hızlı bir biçimde çeviriyor ve bazı cümlelere dokunmaya gerek bile kalmıyor. Gogolplex (mesaj) 12.42, 5 Mayıs 2020 (UTC)
Evet bir süredir kullanıyorum o kadar İngilizce bilgim yok maalesef ayrıca Türkçe bir sayfayıda İngilizce'ye çevirmek istiyorum.
Zaza milliyetçiliği sayfasını denemek istedim Türkçe karşılığı yine Türkçe çıktı İngilizce olarak çevirmedi ve hata verdi.
Benahol (mesaj) 09.26, 6 Mayıs 2020 (UTC)
İngilizce Vikipedi CT'nin kullanımını kısıtlıyor. İlk açıldığı zamanlarda İngilizce Vikipedi binlerce makine çeviri madde ile doldurulduğu için 500 editten az editi olan kullanıcıların kullanmasına ciddi sınırlandırmalar getirmişlerdi. İngilizce Viki'de Semsûrî adlı kullanıcı ile iletişime geçerseniz o açabilir belki, ama o da Türkçe bilmiyordu sanırım. "Articles for creation"'a da yazabilirsiniz isteklerinizi Gogolplex (mesaj) 09.47, 6 Mayıs 2020 (UTC)
Semsûrî adlı kullanıcı büyük bir çaba ile Kürtçülük yapıyor tarafsız değil. Türkçe Vikipedi ile alakası olmayan sadece kürtçü içerikleri İngilizce sayfasına ekliyor. Özelikle Zazalar ve Zazaca ile olan ingilizce sayfalarda Türkçe sayfalarında alakası olmayan bir şekilde Kürtlük bagdastiran kaynakları kullanıyor yeni bilgi eklediğim de beni başkasına farklı şikayet ediyor. Yani hiç güvenilir biri değil ve Türkçe Vikipedi de var genelde köy isimlerinin Kürtçesini vs. ekliyor. Benahol (mesaj) 10.17, 6 Mayıs 2020 (UTC)
Örnek gösterebilir misiniz? Zazaların ayrı bir İrani dil konuştukları halde büyük çoğunluğunun kendilerini etnik açıdan Kürt olarak tanımlamalarını kastediyorsanız kaynaklar mevcut bu yönde. Köy isimleri konusunda ise haklı olabilirsiniz, zira Arapça köy isimlerinin Kürtçe uydurma isimlere değiştirildiğine şahit oldum bir kaç kez. Tartışma sayfasında belirtirseniz bir sonuca varılacaktır... Gogolplex (mesaj) 10.26, 6 Mayıs 2020 (UTC)

Etnik açıdan kendini Kürt sayısı çok azdır ha keza Türk olarak gören sayısı da eski kaynakları kullanıyor ve her maddeye dediğiniz cümleyi eklemiştir.(ki o kaynak da iddaa diyor ayrıca Kürtçü kaynakları ekliyor ayrıca iddiaları gerçekleri yansıtmıyor) Bu iddialar da bulunan makaleler de büyük ihtimalle yanlış referans sonucu yazılmıştır. Zazalar üzerine yapılan sosyolojik araştırmalar bunu gösteriyor ve Konda araştırmasına göre 1.5 milyon kişi kimliğini Zaza olarak tanımlıyor ki diğer olarak tanımlanan kısımda Aleviligi kimlik olarak kabul edenlerde mevcuttur. Zazaların kimliklerinin bilincine varması ile araştırması ile özelikle kendini Kürt yada Türk olarak tanımlayan kişi sayısı oldukça azalmıştır. Daha önce bilinmeyen araştırmalar gün yüzüne çıkınca çoğu Zazalar kimliğini öğrenmiştir. Son yıllarda Zaza derneklerinin yaygınlaşması Zaza dernekleri federasyonu kurulması ile ve Zaza partisi DEZA-PAR in kurulmasıda Zaza kimliğinin sahiplenilgini gösteriyor. Bingöl üniversitesinde yapılan uluslararası Zaza Dili tarihi sempozyumlari da bu konuda aydınlatıcı olmuştur. Ernst,Blau vs. bir çok dil bilimci tarihçi de KürtlerinbZazalari asimile ettiğini söylüyor. Semsuri nin yaptığı değişiklikler belki de hepsi Kürtluk üzerinedir ve bu amaç uğruna kullandığı görülür. Benahol (mesaj) 10.36, 6 Mayıs 2020 (UTC)

Gösterilen kaynaklar da Zazalar üzerine yapılan sosyolojik araştırmalar değildir. Bilinmeyen referanslarca yazıldığı aşikardır. Bunu özellikle geçmişte Devlet'in belli kademesindeki insanların bilmemezligi sonucu kurmanc gibi Zaza yı da Kürt sanması ve Kürt milliyetçiliğinin Zazaları Kürt olarak görmesi sayesinde yazılmış olabilir.

Benahol (mesaj) 11.24, 6 Mayıs 2020 (UTC)

tamamen oluşturma korumasına alınmış sayfalar hakkında[kaynağı değiştir]

Daha demin oluşturma korumasına alınmış sayfaları incelerken tamamen korumaya alınmış ad alanlarının çoğunun kayda değer maddeler veya bu maddelere yönlendirmeler olduğunu fark ettim. Özellikle yıllardan beri cinsel organların ve hareketlerin argo isimlerini yönlendirme olarak tutuyoruz. Bunların yönlendirme olarak açılması ve korumanın kaldırılması daha uygun olmaz mı? Ayrıca Kilikyalılar Kilikya sayfasına, Liseli Lise sayfasına, Belieberlar Justin Bieber sayfasına yönlendirilebilir. -Gogolplex (mesaj) 08.42, 6 Mayıs 2020 (UTC)

Merhaba Gogolplex, görüşlerinizde haksızsınız diyemem, bencede olabilir ama bunu herhalde topluluk kararı ile yapmak doğru olacaktır. Belki Mirada konusunun tartışıldığı gibi bir oluşturulmasını düşündüğünüz sayfalar için bir liste oluşturup orada tartışma doğru olacaktır diye düşünüyorum. Saygılarımla, Sakhalinio (mesaj - e-posta) 11.53, 6 Mayıs 2020 (UTC)

Fester Abdü Maddesi[kaynağı değiştir]

Merhabalar, Fester Abdü ile ilgili değişikliklerimi aslında bizzat kendisinden almıştım yani Instagram aracılığı ile bir iletişimimiz olmuştu isterseniz size e-posta yoluyla Ekran Fotoğrafını ulaştırabilirim. Düzeltmiş olduğum boy, kilo ve doğum yerini kendisinden almıştım eğer mümkünse size e-posta vasıtasıyla ulaştırmak isterim.

Saygılar. Baran Ahmet (mesaj) 21.55, 16 Mayıs 2020 (UTC)

Merhaba @Baran Ahmet, kişilerin kendileri hakkında açıkladıkları bilgileri çok akıldışı olmadığı sürece kaynak olarak alabiliyoruz, örneğin Enes Batur'un kendi yayımladığı bir videoda nereli olduğundan bahsediyordu ve düzeltmiştim. İngilizce Vikipedi'de de Reddit'de yapılan AMA'lar bazı durumlarda kullanılmıştı kaynak olarak.
Ancak DM'den yollanmış mesajların bir kaynak değeri taşıyamıyacağı ortada. Kişi daha önce yayımladığı herhangi bir İnternet gönderisinde (video, post, tweet olabilir) bu bilgilere değiniyor mu? Eğer değinmiyorsa Hürriyet'in yayımlamış olduğu boy ve kilo bilgisine güvenmek dışında yapabileceğimiz bir şey yok. Belki iletişime geçerek doğum yerini açıklamasını sağlayabilirsiniz public bi paylaşımla. Boy ve özellikle kilo bilgisinin ne kadar ansiklopedik olduğu zaten tartışılır bi konu...Gogolplex (mesaj) 10.59, 17 Mayıs 2020 (UTC)

İş Birliği Projesi daveti[kaynağı değiştir]

Merhabalar, 2020'nin 2. haftasının İş Birliği Projesi, Uluslararası UNICEF İyi Niyet Elçileri ve Savunucuları maddelerinin oluşturulması olarak belirlenmiştir. Projeye katılıp çeşitli ödüller kazanabilir ve bunları kullanıcı sayfanızda sergileyebilir ve ödül koleksiyonunuzu tamamlayabilirsiniz! Projeye katılımınızı bekleriz :)--Nanahuatl--MediaWiki message delivery (mesaj) 06.30, 25 Mayıs 2020 (UTC)

140journos[kaynağı değiştir]

Selamlar, internet maddelerine el attığınızı görüyorum, vakit bulabilirseniz 140journos için de taslak bir şeyler oluşturabilir misiniz? Kayda değer gözüküyor. Kolaylıklar.--Kingbjelica (mesaj) 18.29, 27 Mayıs 2020 (UTC)

İş Birliği Projesi daveti[kaynağı değiştir]

Merhabalar. 2020'nin 23. haftasının İş Birliği Projesi, Spike Lee filmografisindeki film maddelerinin oluşturulması olarak belirlenmiştir. Projeye katılıp çeşitli ödüller kazanabilir ve bunları kullanıcı sayfanızda sergileyebilir ve ödül koleksiyonunuzu tamamlayabilirsiniz! Projeye katılımınızı bekleriz :)--Nanahuatl--MediaWiki message delivery (mesaj) 21.20, 1 Haziran 2020 (UTC)

Vikiproje Evrimsel Biyoloji İş Birliği Daveti[kaynağı değiştir]

Darwin Tree 1837.png

VikiProje Evrimsel biyoloji davetiyesi

Merhaba Gogolplex, evrimsel biyoloji ile ilgili maddeleri düzenleyip geliştiren Evrimsel biyoloji Vikiprojesi'ne katılmanızı bekliyoruz. Amaçlarımız ve yapacaklarımız için proje sayfasına bakabilirsiniz. İyi çalışmalar. --~~~~


Brcan (mesaj) 00.40, 6 Haziran 2020 (UTC)

İş Birliği Projesi daveti[kaynağı değiştir]

Merhabalar. 2020'nin 24. haftasının İş Birliği Projesi, açılması istenen maddelerin oluşturulması olarak belirlenmiştir. Projeye katılıp çeşitli ödüller kazanabilir ve bunları kullanıcı sayfanızda sergileyebilir ve ödül koleksiyonunuzu tamamlayabilirsiniz! Projeye katılımınızı bekleriz :)--Nanahuatl--MediaWiki message delivery (mesaj) 01.01, 8 Haziran 2020 (UTC)

İngilizce Zazas maddesine bakabilir misiniz[kaynağı değiştir]

İngilizce Zazas maddesinde vs. Semsuri adında bir kullanıcı taraf tutuyor, Kürt milliyetçiliği yapıyor ve maddeyi kitliyor yeni bir Bilgi eklendiğinde sürekli sorun çıkardığı gözüküyor ve hep onun dediği oluyor gösterdiği nedenlerden alakası olmayan verileri çıkartıyor maalesef Zazalar hakkında bilgisi olmayan İngiliz kullanıcılar kendisinin yararlı değişiklikler yaptığını zannediyor oyda ki Kürtçülük dışındaki verileri siliyor... Bazı etnik bilgileri iddiaları en üste ekliyor... Açıkça taraf tutuyor yanlış gerekçelerle istediği gibi şekillendiriyor. Bu kişinin bu Wikipedia kurallarını defalarca ihlal ettiğini görebilirsiniz..

İngilizce tartışma sayfasına yazdığım metinde silindi. Lütfen bakar mısınız.

( Semsûrî's taking sides and adding Kurdish nationalist views )

Can you look here. this user takes sides. For some reason, he deleted data other than Kurdish nationalist views. [1] - previous version, [2] - current version

Some ethnic knowledge comes to the top to persistently emphasize the Zaza people as Kurdish. taking sides. it is impossible not to see this.

Sources fed from the same place in the sources it shows. There are also opinions and sources of those who are Kurdish nationalists. He insistently adds some data about his ethnic department to the top. --- (Zaza people [7] generally consider themselves to be ethnic Kurds [8] [5] [9] [10] and are often described as Zaza Kurds. [6] [11] [12] [13] [14])

"He deleted most of the data unrelated to the rationale."

"While Zaza is considered as Kurdish in some sources, it is claimed that some sources are Turkish. However, besides three doctoral theses evaluating Zaza as an independent ethnic group, there are many master theses and scientific articles: Kazım Aktaş (1999), Kahraman Gündüzkanat (1997), Selahattin Tahta (2002), Hülya Taşçı (2006), Gülsün Fırat (2010: 139), Bozbuğa Rasim (2019)[1] [2] [3] [4] [5] [6]

* According to a 2019 KONDA survey, about 1.5 million people identified themselves as Zaza in Turkey.

Vladimir Fedorovich Minorsky argued in the Islamic Encyclopedia that the Zaza were not Kurdish.
Ernst Kausen, "He says that zaza people have a population of 3 million. Zaza people were largely assimilated by the Turks and Kurds."
Oscar Mann, David Neil MacKenzie, Karl Haddank and Prof. Kojima states that Zaza and Gorani are not Kurdish dialects and are an independent language. People named Dimili or Zaza are based on the same ethnicity.
Similar cultural expressions, and folkloric traditions of the "Old Women" in connection with the dead would further suggest a possible deeper connection between the Zazas and Hittites. Ludwig Paul also mentions that the ethno-cultural point is the decisive factor for the question of the ethnic identity of Zaza speakers.

Zaza nationalism is an ideology that supports the preservation of Zaza people between Turks and Kurds in Turkey. Zaza nationalism was further boosted when the Turkish government abandoned policies aimed at assimilating the Zazas. Consequently the Zazas began to be considered a separate ethnic minority rather than another heterodox religious group

In the "See also" section, it is the simplest proof that he is a party to the Kurdish nationalist with his change. The Kurdish nationalist added "Nureddin Zaza". Doesn't the person's changes already prove that he is taking sides? Such people should be removed from Wikipedia. 5.24.155.14 16.29, 9 Haziran 2020 (UTC)

İş Birliği Projesi daveti[kaynağı değiştir]

Merhabalar. 2020'nin 25. haftasının İş Birliği Projesi, kadın millî ragbi birliği takımı maddelerinin oluşturulması olarak belirlenmiştir. Projeye katılıp çeşitli ödüller kazanabilir, bunları kullanıcı sayfanızda sergileyebilir ve ödül koleksiyonunuzu tamamlayabilirsiniz! Projeye katılımınızı bekleriz :)--Nanahuatl--MediaWiki message delivery (mesaj) 19.06, 15 Haziran 2020 (UTC)

Vikiproje Psikoloji İşbirliği Davetiyesi[kaynağı değiştir]

İş
Birliğine
Davet
WikiProject Psychology Logo (Deus WikiProject).png

İyi günler, iyi çalışmalar Gogolplex!!, Psikoloji ile ilişkili konularda katkı sağlamayı amaçlayan Psikoloji projesi kapsamında her ay tekrarlanan Psikoloji İşbirliği Projesine davetlisiniz. Ayrıca anket ve oylamalara katılarak gelecek işbirliği projeleri için öneri ve görüş bildirebilirsiniz.


--Thothr (mesaj)

İş Birliği Projesi daveti[kaynağı değiştir]

Merhabalar. 2020'nin 26. haftasının İş Birliği Projesi, Viki bağlantısı olmayan maddelerde iç bağlantı verilmesi olarak belirlenmiştir. Projeye katılıp çeşitli ödüller kazanabilir, bunları kullanıcı sayfanızda sergileyebilir ve ödül koleksiyonunuzu tamamlayabilirsiniz! Projeye katılımınızı bekleriz :)--Nanahuatl--MediaWiki message delivery (mesaj) 21.21, 22 Haziran 2020 (UTC)

Vikiproje Psikoloji-Hatırlatma[kaynağı değiştir]

WikiProject Psycology Babel (Deus WikiProjects).png

İyi çalışmalar
Psikoloji Projesi dahilinde sürmekte olan bu ayın iş birliği çalışmasının sonlanmasına çok az kaldı.Son çalışmalar için lütfen proje sayfasını ziyaret ediniz..

--~~~~


İş Birliği Projesi daveti[kaynağı değiştir]

Merhabalar. 2020'nin 27. haftasının İş Birliği Projesi, Wolf Kimya Ödülü sahibi maddelerinin oluşturulması olarak belirlenmiştir. Projeye katılıp çeşitli ödüller kazanabilir, bunları kullanıcı sayfanızda sergileyebilir ve ödül koleksiyonunuzu tamamlayabilirsiniz! Projeye katılımınızı bekleriz :)--Nanahuatl--MediaWiki message delivery (mesaj) 06.20, 29 Haziran 2020 (UTC)

İş Birliği Projesi daveti[kaynağı değiştir]

Merhabalar. 2020'nin 28. haftasının İş Birliği Projesi, Bayrak taşıyıcı hava yolu maddelerinin oluşturulması olarak belirlenmiştir. Projeye katılıp çeşitli ödüller kazanabilir, bunları kullanıcı sayfanızda sergileyebilir ve ödül koleksiyonunuzu tamamlayabilirsiniz! Projeye katılımınızı bekleriz :)--Nanahuatl--MediaWiki message delivery (mesaj) 23.19, 6 Temmuz 2020 (UTC)

Psikoloji Vikiprojesi ayın işbirliği konu belirleme tartışması[kaynağı değiştir]

Merhabalar. Bir süredir inaktif olan Psikoloji Vikiprojesinin bir üyesi olarak sizi ayın işbirliği projesinde konu belirlemek için düzenlenen tartışmalarda fikrinizi belirtmeniz için davet ediyoruz. Mevcut önerilere fikir belirtmek ya da ortaya yeni bir fikir atmak için anket ve oylamalar sayfamızı ziyaret edebilirsiniz. İyi vikiler.--evrifaessa ❯❯❯ mesaj 13.11, 16 Temmuz 2020 (UTC)

Selam[kaynağı değiştir]

Kamil Tolon sayfasında içerik anlaşmazlığı mevcut. Bazı kullanıcılar kaynaklı bilgiyi kaldırıyor. İlgilenmenizi rica ediyorum.--88.230.167.18 12.15, 18 Temmuz 2020 (UTC)

Bir yıldız da sizin için![kaynağı değiştir]

Writers Barnstar Hires.png Yazar Yıldızı
Harika konularda yetkin maddeler için... Kingbjelica (mesaj) 12.28, 5 Ağustos 2020 (UTC)

Oyuncak Oynuyorum Tv silinmeye aday gösterildi[kaynağı değiştir]

Değişiklik yaptığınız bir sayfa (Oyuncak Oynuyorum Tv) Vikipedi:Silinmeye aday sayfalar/Oyuncak Oynuyorum Tv sayfasında silinmeye aday gösterildi. Bir fikir birliği oluşana dek tartışma sayfası açık kalacaktır. Tartışmaya herkesin katılımını bekliyoruz.

Maddede düzenlemeler yapabilirsiniz, ancak sayfanın üst kısmındaki silinmeye adaylık etiketini çıkarmayın. Teşekkürler. ----ToprakM  19.02, 15 Eylül 2020 (UTC)

İş Birliği Projesi ödülü[kaynağı değiştir]

Lütfen emailinizi kontrol edin[kaynağı değiştir]

Merhaba Gogolplex: Lütfen emailinizi kontrol edin! Konu: "The Community Insights survey is coming!" Herhangi bir sorunuz varsa, lütfen surveys@wikimedia.org adresine e-posta gönderin.

(English: Please check your email and spam! Subject is "The Community Insights survey is coming!" If you have questions, email surveys@wikimedia.org.)

Sorry for the inconvenience, see my explanation here.

MediaWiki message delivery (mesaj) 19.39, 24 Eylül 2020 (UTC)

500+ Madde[kaynağı değiştir]

500 award.png 500 Madde yıldızı
Türkçe Vikipedi'de 500'den fazla madde başlattığınız için bu yıldız size, sevgiler. Madrox❯❯❯ mesaj? 11.44, 27 Eylül 2020 (UTC)

Seçkin içerik adaylıkları[kaynağı değiştir]

Selamlar. Seçkin ve kaliteli içerik adaylıklarında da değerlendirmelerini görmek fena olmayacaktır :) Kaliteli değerlendirmelere ihtiyaç var.--NanahuatlEfendim? 22.06, 29 Eylül 2020 (UTC)


Ezhel maddesi doğum yeri[kaynağı değiştir]

Selam @Gogolplex, Ezhel maddesinde erken hayatı kısmına eklediğiniz ve belirttiğiniz doğum yeri olan " Cebeci" maddenin giriş cümlesinde var olan " Çankaya" ile çelişiyor yani örtüşmüyor. Lütfen onu bir daha kontrol edin. İyi günler.  Baran Ahmet  Talk? 18.38, 1 Ekim 2020 (UTC)

Cebeci Çankaya'da yer alan bir semt, @Baran Ahmet. Gogolplex (mesaj) 18.40, 1 Ekim 2020 (UTC)

Çok özür dilerim orası bir semtmiş. Kusura bakmayın şimdi fark ettim dikkatli okuyunca. Baran Ahmet (mesaj) 18.40, 1 Ekim 2020 (UTC)

No problem Gogolplex (mesaj) 18.41, 1 Ekim 2020 (UTC)

Bir yıldız da sizin için![kaynağı değiştir]

Writers Barnstar Hires.png Yazar Yıldızı
Türkçe Vikipedi'ye yaptığınız katkılar için... Huuntaİleti 19.40, 3 Ekim 2020 (UTC)

İBP - Teslim Edilememiş Yıldızların Tespiti Çağrısı[kaynağı değiştir]

Merhaba Gogolplex.

2020'nin son haftalarına gelmekte olduğumuz şu günlerde, geçmiş bazı haftalarda İBP katılımcılarının hakettikleri bazı yıldızların arşive ve yıldız koleksiyonuna eklenmemiş olduğunu şans eseri farkettim. Takdir edersiniz ki, unutulan yıldızları bulmak için geriye dönük 40+ haftanın tek kişi tarafından kontrol edilmesi oldukça zor. Bu sebeple, herkes kendi kontrolünü kendisi yapıp, hak ettiğini düşündüğü ama alamadığı yıldızları haftasıyla birlikte bildirirse geriye dönük tekrar kontrol edip güncelleme yaparak yıl bitmeden herkesin koleksiyonunu olması gerektiği haline getirebiliriz.

Yıldızıma kavuşmak istiyorum diyen herkesi kendi eksik yıldızlarını tespit etmeye davet ediyorum. Tespitlerinizi bana mesaj bırakarak bildirebilirsiniz.

Geriye dönük yıldızlar şöyle dursun, bundan sonrasına bakalım diyenleri ise haftalık İBP'lerimize bekliyorum. Bu haftanın projesi "Meksika mutfağı maddelerinin oluşturulması" olarak belirlenmiştir ve projeyi ilk beş sırada tamamlayan kullanıcılar, Yeme-İçme Yıldızı ödülünün de sahibi olacaktır.

Sevgiler, iyi vikiler. LostMyMind (mesaj) 22.21, 27 Ekim 2020 (UTC)

İş Birliği Projesi daveti[kaynağı değiştir]

Merhaba Gogolplex. 2020 45. Hafta İş Birliği Projesi'nin konusu, Azez Muharebesi (1030) maddesindeki kırmızı bağlantıların oluşturulması olarak belirlenmiştir. Projeye katılıp çeşitli ödüller kazanabilir, bunları kullanıcı sayfanızda sergileyebilir ve ödül koleksiyonunuzu tamamlayabilirsiniz! Bu yılın kazananlarına ve ödül koleksiyonuna ise buradan bakabilirsiniz. Projeye katılımınızı bekleriz :)

 Not: Bu davet mesajı, konuyu öneri sayfasında dile getiren kişi olduğunuz için size gönderilmiştir.

Sevgiler. İyi vikiler. --LostMyMind (mesaj) 14.30, 2 Kasım 2020 (UTC)

Viyana saldırıları maddesi hk.[kaynağı değiştir]

Merhaba, maddeyi oluşturdum ancak güncelleyecek vaktim yok. Eğer isterseniz siz güncelleyebilirsiniz. --Jelican9💬 10.08, 3 Kasım 2020 (UTC)

Deciduous[kaynağı değiştir]

Merhaba Gogolplex, en:Deciduous maddesini çeviriyormuşsunuz. Seçkin bir resim için bu maddenin açılması gerekiyor. Çalışmanız sürüyor mu?-thecatcherintheryeileti💬 18.59, 6 Kasım 2020 (UTC)

Hemen yayınlıyorum maddeyi, uyarı için teşekkürler :) Gogolplex (mesaj) 12.04, 8 Kasım 2020 (UTC)

Karakoyunlu[kaynağı değiştir]

Karakoyunlu maddesinde Kürt ifadesini neden ve neye dayanarak çıkarttığınızı sorabilir miyim? --Kadirmesaj sayfam 19.15, 6 Kasım 2020 (UTC)

Ben herhangi bir şeyi silmedim; devriye olarak onaylamadım sadece. Maddeye kaynaksız bilgi ekleniyorsa görevim o bilgiye onay vermemek. Üstüne de not düşmüşüm "kaynak?" diye. Britannica ve TDVİA gibi kaynaklarda Türkmen olduklarına değinildiği ve Kürt oymaklarından bahsedilmediği için de bir sorun görmedim. Ancak konulan kaynak zaten Kürt olanların olduğundan bahsediyor sanırım (doğrulayamıyorum ama), siz de bu yüzden taraflı bir değişiklik yaparak Kürtlüklerini silmeye çalıştığım konusunda endişelendiniz doğal olarak. Ancak durum böyle değil. İncelemecinin gözünden bakıldığı takdirde maddeye hiçbir kaynaksal ekleme yapılmadan Kürt kelimesinin eklenmiş olduğu görülüyor. Hatalı bir geri alma olmuş.
Bundan bağımsız olarak bir değişiklik tartışmalı ise (ki Muratero kullanıcısı ile ihtilaftaydınız) tartışma sayfasında tartışmanız en yapıcı yol olacaktır değişikliği tekrarlamak yerine (haklıysanız bile). Bu değişiklik savaşının önüne geçebilir. Sağlıcakla @Gençosmanlı1299

İş birliği projesi daveti[kaynağı değiştir]

2020 46. Hafta İş Birliği Projesi'nin konusu, "Şablon:Pratt & Whitney hava aracı motorları maddelerinin oluşturulması" olarak belirlenmiştir. Projeye katılıp çeşitli ödüller kazanabilir, bunları kullanıcı sayfanızda sergileyebilir ve ödül koleksiyonunuzu tamamlayabilirsiniz! Bu yılın kazananlarına ve ödül koleksiyonuna ise buradan bakabilirsiniz. Projeye katılımınızı bekleriz.

Bir yıldız da sizin için![kaynağı değiştir]

Writers Barnstar Hires.png Yazar Yıldızı
Kaynak bulması gerçekten zor olan Türkiye'deki altkültürler ve benzeri konulu özenle yazılmış maddeleriniz için. Dijkstra·ileti 13.53, 10 Kasım 2020 (UTC)
Yıldız için teşekkürler. Daha asıl ilgi alanım Türk punk mûsikisi hakkında doğru dürüst bir madde girme şansım olmadı ama haydi hayırlısı :D punx not dead.

2020 Yılın Maddeleri yarışması için jüri adaylığı[kaynağı değiştir]

Merhaba Gogolplex. Kabul ederseniz sizi 2020 Yılın Maddeleri yarışmasına jüri adayı göstermek istiyorum. Ne dersiniz? --iazak (mesaj) 08.08, 12 Kasım 2020 (UTC)

İBP'de yeni ödül: Ekonomi yıldızı![kaynağı değiştir]

Ekonomi Yıldızı
Selamlar. İş birliği projesi ödüllerinin arasına yeni Ekonomi yıldızı katıldı! Ekonomi ile ilgili iş birliği projelerine katılın, bu yıldızı kaçırmayın! İyi çalışmalar!
Caskination ?
Bu mesajı almak istemiyorsanız Şablon:İşbirliği-davet/İstemeyenler sayfasına imzanızı ekleyiniz. MediaWiki message delivery (mesaj) 21.02, 12 Kasım 2020 (UTC)

Fox the game adlı kullanıcıdan soru (14.32, 14 Kasım 2020)[kaynağı değiştir]

Merhaba, sayfaya yeni giriş yaptım. Acaba 18 yaş altı olmam sıkıntı yaratır mı? --Fox the game (mesaj) 14.32, 14 Kasım 2020 (UTC)

Hemmoş63 adlı kullanıcıdan soru (23.16, 22 Kasım 2020)[kaynağı değiştir]

Merhaba. Benim sorum: e posta onay kodumu alamıyorum --Hemmoş63 (mesaj) 23.16, 22 Kasım 2020 (UTC)

İş birliği projesi daveti[kaynağı değiştir]

Selamlar. İş birliği projesinde bu haftanın konusu "Şablon:Queen ve Şablon:Queen şarkıları maddelerinin oluşturulması" olarak belirlenmiştir. Projeye katılıp çeşitli ödüller kazanabilir, bunları kullanıcı sayfanızda sergileyebilir ve ödül koleksiyonunuzu tamamlayabilirsiniz! Bu yılın kazananlarına ve ödül koleksiyonuna ise buradan göz atabilirsiniz. Projeye katılımınızı bekleriz. İyi çalışmalar!

Bu mesajı almak istemiyorsanız Şablon:İşbirliği-davet/İstemeyenler sayfasına imzanızı ekleyiniz.
Caskination ? 12.31, 24 Kasım 2020 (UTC)

Bgmatlantis adlı kullanıcıdan soru (15.58, 25 Kasım 2020)[kaynağı değiştir]

Selam; Memnun oldum, Yazdıgım her konunun kaynakcalı olması gerekiyor mu? --Bgmatlantis (mesaj) 15.58, 25 Kasım 2020 (UTC)

  1. ^ Aktaş, Kazım 1999: Ethnizität und Nationalismus. Ethnische und kulturelle Identität der Aleviten in Dersim. Frankfurt.
  2. ^ Gündüzkanat, Kahraman 1997: Die Rolle des Bildungswesens beim
  3. ^ Tahta, Selahattin 2002: Ursprung und Entwicklung der Zaza-Nationalbewegung im Lichte ihrer politischen und literarischen Veröffentlichungen. Unpublished Master Thesis. Berlin.
  4. ^ Taşçı, Hülya 2006: Identität und Ethnizität in der Bundesrepublik Deutschland am Beispiel der zweiten Generation der Aleviten aus der Republik Türkei. Münster.
  5. ^ Fırat, Gülsün 2010: Dersim’de etnik kimlik: Herkesin bildiği sır: Dersim. İstanbul.
  6. ^ Rasim Bozbuğa 2019: Gazi University Political Science PhD Thesis