Kullanıcı mesaj:Gogolplex

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla

Vikipedi'ye hoş geldiniz![kaynağı değiştir]

Sevgili Gogolplex, öncelikle Vikipedi'ye hoş geldiniz.

Herkesin katkıda bulunabildiği Özgür Ansiklopedi Vikipedi'ye sizin de aktif katılımlarınızı bekliyoruz.

Herkes katkıda bulunuyor, siz neden bekliyorsunuz? Siz de Vikipedi'ye katkıda bulunun, bilgi paylaşılsın, çoğalsın!

Eğer nasıl katkıda bulunacağınızı bilmiyorsanız bir videolu anlatım veya yardım sayfası sizin için faydalı olabilir.

Bunlara ek olarak, sayfalarda kullanılan kodları anlatan rehberden öğrendiklerinizle deneme tahtasında alıştırma yapabilirsiniz.

Ayrıca herhangi bir sorunuz olursa hiç çekinmeden mesaj sayfamı kullanarak bana ulaşabilirsiniz.

Diğer kullanıcılar ile nasıl iletişim kuracağınızı da bu sayfadan öğrenebilirsiniz.

Çalışmalarınızda başarı ve kolaylıklar dilerim. --Khutuckmsj 15:30, 4 Aralık 2011 (UTC)


Oluşturduğunuz sayfa hızlı silinmeye aday![kaynağı değiştir]

Merhaba Gogolplex,

Oluşturmuş olduğunuz All Night Disco Party adlı sayfa, Vikipedi'nin hızlı silme kriterlerinden m3 uyarınca silinmeye aday gösterilmiştir.

Sayfanın silinmeye neden aday gösterildiği ile ilgili daha fazla bilgi almak için, ilgili kriterde verilen açıklamaları okumanız önerilir.

Bu uyarıyı gördüğünüzde sayfa silinmiş olabilir. Eğer sayfanızı bulamıyorsanız silme kayıtlarını kontrol edebilir ve sayfayı silen hizmetli ile irtibata geçebilirsiniz.

xrazymesaj 06:13, 18 Aralık 2011 (UTC)

Biografías y vida.png
Öncelikle hoşgeldiniz.
Vikipedi sayfalarında deneme yapıyor gibisiniz. Yaptığınız değişiklik geri alınacak ya da silinecektir.
İsterseniz denemelerinizi deneme tahtasında keyfinizce yapabilirsiniz.


Vikipedi'de herkes değişiklik yapabilir. Vikipedi'yi tanımak isterseniz, Vikipedi:Hakkında sayfasına bakabilirsiniz. --Superyetkinileti 19:49, 28 Ocak 2012 (UTC)


Yazım kuralları[kaynağı değiştir]

Merhaba. Lütfen yazım kurallarına dikkat ediniz. Aitlik eki olan -ki bitişik, bağlaç olan ki ise ayrı yazılır. İyi çalışmalar. - Ullierlich 16.57, 26 Şubat 2019 (UTC)

Nobel[kaynağı değiştir]

Selamlar. Nobel Fizik Ödülü sahipleri listesi ile Nobel Kimya Ödülü sahipleri listesi maddelerinde bir seçkin liste çalışması yürütüyorum. İlginizi çeken maddeler olursa, buradaki açılmamış maddeleri açabilirsiniz :) Böylece bu çalışmalar daha hızlı ilerlemiş olacaktır. İyi günler diliyorum.--RapsarEfendim? 19.15, 12 Mart 2019 (UTC)


Şu anda Âdet döngüsü sayfasında çalışıyorum, bittiği takdirde bakacağım tatilimin izin verdiği sürece. Bildirdiğiniz için teşekkür ederim @Rapsar :)
Selamlar tekrar. Bunu tekrar haber vermek istedi, arzu ederseniz bu iki maddede yer alan kırmızı bağlantıların açılmasına katkıda bulunabilirsiniz :) İyi günler.--RapsarEfendim? 01.08, 21 Nisan 2019 (UTC)

İş Birliği Projesi ödülü[kaynağı değiştir]


Vikipedi:Vikibahar 2019[kaynağı değiştir]

CEE Spring Logo vertical-t.svg

Merhabalar. Vikipedi:Vikibahar 2019, 23 Mart günü başlıyor! Köy çeşmesindeki duyuruyu inceleyebilir, proje sayfasına giderek projeyle alakalı daha ayrıntılı bilgileri alabilirsiniz! Katılımınızı bekliyoruz!--Rapsar (MediaWiki message delivery (mesaj) 00.07, 21 Mart 2019 (UTC))

Vikibahar 2019[kaynağı değiştir]

Yarışmayı organize eden kullanıcı olarak katılımcıların, yarışma kurallarını okumalarını ve kurallara dikkat etmelerini hatırlatan toplu bir mesaj atmak istedim :) İyi günler.--Rapsar (MediaWiki message delivery (mesaj) 21.14, 23 Mart 2019 (UTC))

İstanbul haritası[kaynağı değiştir]

Selamlar Gogolplex. Commons'a yüklediğiniz şu haritada gözüme çarpan birkaç hususu belirtmek istiyorum. Öncelikle Şişli'nin kuzeyi yakın zaman önce Sarıyer'e bağlandı ancak haritada Şişli hâlâ iki kısım hâlinde gözüküyor. İkincisi Eyüp ilçesinin adı Eyüpsultan oldu. Son olarak da sol üstte yer alan belediye logosu telif hakları serbest olmadığı için Commons'a yüklenemez, aksi hâlde dosya silinir. İyi çalışmalar.--BSRF 💬 18.11, 5 Nisan 2019 (UTC)

Haklısınız, belediye logosunu commons'ta bulunan ve template olarak kullandığım bir haritadan almıştım zaten, sileceğim orijinal resimden. Evet haritanın güncel olmadığını şu an fark ettim, teşşekürler, siz de düzelterek yardım edebilirsiniz.Gogolplex (mesaj) 18.38, 5 Nisan 2019 (UTC)
logoyu sildim ve oluşan boşluğa belediye başkanının telifsiz bir resmini koydum. @BSRF

Geri alma[kaynağı değiştir]

Kuşcağız, Kocasinan adlı maddeye kaynak eklemiş olmama ve ansiklopedikleştirmeme rağmen yaptığım değişiklikleri geri almışsınız, açıklayabilir misiniz? Yaptığım tek değişiklik nüfus ve posta kodunu güncellemekti, ve bunlar için kaynak sunmuştum. Başka bir ekleme veya silinme yapılmadı, sadece yazım hataları ve madde ismi düzenlendi (eski haline getirmiştim).Gogolplex (mesaj) 19.34, 8 Nisan 2019 (UTC)

Sayın Gogolplex, sizin değişikliğinizle birlikte bu değişiklikte onay bekliyormuş. ilgili değişikte de kaynak olmadığı işin değişiklik geri alınmıştır. Siz normalde zaten beyaz listedesiniz normalde değişiklikleriniz sürüm kontrolü gerektirmektedir. Saygılarımla SakhalinioBuyrun beniiiim? 19.53, 8 Nisan 2019 (UTC)

Bir yıldız da sizin için![kaynağı değiştir]

Barnstar of Diligence Hires.png Özen Yıldızı
Âdet döngüsü maddesine yaptığınız katkılardan dolayı tebrik ederim. Kolay gelsin. Hedda Gabler (mesaj) 15.44, 19 Nisan 2019 (UTC)

Vikibahar 2019[kaynağı değiştir]

Merhabalar. Ödülün takdimi için e-posta adresini, bana e-posta olarak gönderebilir misin? Bu e-posta adresi, D&R'da sahibi olduğun hesapta kullandığın e-posta adresi olmalı. Hesabın yoksa yeni bir hesap oluşturabilirsin :) İyi günler.--RapsarEfendim? 17.40, 8 Temmuz 2019 (UTC)

Merhabalar. İkinci kez hatırlatmak durumundayım. 25 Temmuz'a kadar vaktimiz var, aksi takdirde ödül tablosu yeniden şekillendirilecektir. İyi günler.--RapsarEfendim? 18.14, 12 Temmuz 2019 (UTC)

Merhaba Rapsar, maalesef eposta adresinizi bulamadım, atarsanız size kendiminkini ileteceğim.Gogolplex (mesaj) 15.39, 21 Temmuz 2019 (UTC)

Kullanıcı sayfama gelirseniz, sol kısımdaki menüde "e-posta gönder" seçeneğini görebilirsiniz. İyi günler.--RapsarEfendim? 17.55, 21 Temmuz 2019 (UTC)

Bir fincan kahve de sizin için![kaynağı değiştir]

Cup-o-coffee-simple.svg Wikipedia'ya halen katkıda bulunan bir Türk daha görmek sevindirici! Alper Barış (Peace) Gülcemal (mesaj) 04.02, 2 Ağustos 2019 (UTC)

İş Birliği Projesi ödülü[kaynağı değiştir]


Reminder: Community Insights Survey[kaynağı değiştir]

RMaung (WMF) 18.58, 20 Eylül 2019 (UTC)

Reminder: Community Insights Survey[kaynağı değiştir]

RMaung (WMF) 15.28, 4 Ekim 2019 (UTC)

İş Birliği Projesi ödülü[kaynağı değiştir]


İş Birliği Projesi ödülü[kaynağı değiştir]

Hoş geldiniz Gogolplex![kaynağı değiştir]

Vikipedi
Vikipe-tan

Davet..
Gelin bize; bilgiye destek verin!

Maddeler üzerinde düzeltme yapmanız dikkatimizi çekti. Vikipedi, sizin ve bizim gibi gönüllü kullanıcıların katkılarıyla gelişen bir "özgür ansiklopedidir". Ancak sistemimizin yapısı gereği, kayıtlı kullanıcı olsun ya da olmasın, her isteyenin kurallar çerçevesinde dilediği değişikliği yapması olasıdır.

Bu durum; vandalizm amaçlı yıkıcı değişikliklerin yanı sıra, deneme amaçlı değişiklikleri de gündeme getirerek; maddelerin yapılarının bozulmasına yol açabilmekte. Bunları düzeltmek de yine biz kullanıcılara düşüyor. Vikipedi'nin yeni son değişiklikler devriyelerine gereksinimi var; bize katılmayı düşünürseniz, bilgiye ücretsiz ulaşmanın gelişimine yararınız dokunacaktır. Ayrıntılı bilgi almak için buraya bakabilir ya da size bu iletiyi yollayan kişi ile bağlantı kurabilirsiniz. Eğer devriyelik ölçütlerini sağlıyor ve gönüllü iseniz Devriyelik başvurusu sayfasından başvurunuz yapabilirsiniz. Yardımlarınız için teşekkürler.

Gönüllü kullanıcıların katkılarıyla bilgiye ücretsiz erişilmesini sağlayan özgür ansiklopedi Vikipedi'ye destek olun, sevgiler. - Ahmet Turhan (mesaj) 12.39, 3 Kasım 2019 (UTC)


VikiProje Sovyetler Birliği daveti[kaynağı değiştir]

VikiProje Sovyetler Birliği daveti[kaynağı değiştir]

State Emblem of the Soviet Union.svg
Flag of the Soviet Union (1924–1955).svg
VikiProje Sovyetler Birliği Daveti
İyi günler, iyi Vikiler.
Sovyetler Birliği ile ilişkili tarih, politika, bilim, coğrafya, ekonomi, askeriye, hukuk, eğitim, felsefe, kişi, toplum vb. gibi konularda maddeler açmayı ve var olan maddeleri düzenleyerek kaliteli hale getirmeyi amaçlayan VikiProje Sovyetler Birliği projesine davetlisiniz.

Projeye katkıda bulunmak için katılımcılar listesine isminizi ekleyin, iş bölümü ve hedefler kısmına yapmayı düşündüğü katkıları yazarak benzer ilgi alanına sahip kişilerle birlikte hareket edin. Bununla birlikte bu ayın iş birliği projesine katılarak projenin gelişmesine katkıda bulunun. İşbirliği projesinde pek çok ödül sizi beklemekte.

Ayrıca çalışılan maddeleri ve düzenlenmesi gereken maddeleri inceleyebilir veya anket ve oylamalara katılarak görüş bildirebilirsiniz.

Proje hakkında daha fazla bilgi ve katılım için TIKLAYIN.

--Ahmet Turhan (mesaj) 12.38, 3 Kasım 2019 (UTC)

Maddeniz 2019 Yılın maddeleri önerileri arasında[kaynağı değiştir]

Статьи года Статья года.svg

Büyük oranda katkıda bulunduğunuz Abutiu maddesi 2020 Yılın maddeleri yarışmasında aday gösterildi.

Yarışma kriterlerini karşıladığından emin olmak için aday gösterme süresi bitene kadar maddeyi tekrar gözden geçirmeniz tavsiye edilir. Başarılar dilerim. Ahmet Turhan (mesaj) 17.47, 6 Kasım 2019 (UTC)


Tebrik[kaynağı değiştir]

Çok güzel maddeler kazandırdığınızı gördüm. Tebrik ve takdir ediyorum. Kolay gelsin. :) Saitcank (mesaj) 20.00, 15 Kasım 2019 (UTC)

Logan Paul[kaynağı değiştir]

Merhaba, Logan Paul maddeini yaratmışsınız ama kardeşi olan Jake Paul’u da yaratabilir misiniz? Baran Ahmet (mesaj) 20.29, 24 Kasım 2019 (UTC)

İş Birliği Projesi ödülü[kaynağı değiştir]


Selam[kaynağı değiştir]

Benim katkıda bulunduğum her VP'de, Commons'ta, Vikiveri'de ilan edilmemiş bir "tartışmaya girilmeyecek isimler" listem vardır. Siz de ağzınızı açar açmaz "tarafsızlık", POV vb suçlamalarınızla o listeye girdiniz; kutlarım. Beni tanımadığınız için size bir ayrıcalık yapıp buraya not düşüyor, bundan sonra size neden cevap vermeyeceğimi merak etmeyin diye bilgi sunuyorum. Saygılarımla. E4024 (mesaj) 00.59, 18 Aralık 2019 (UTC)

"Kulaklarımı tıkar isem belki, yaptığım taraflı veya düpedüz yanlış değişiklikler backlash almaz". Harika bir mantık, @E4024. Neyseki benim böyle bir kuralım yok ve değişikliklerinizi takip eder olacağım.

Translation/overwork request[kaynağı değiştir]

Hello, can you please take a visit on the article Türk halkları. There are several mistakes and wrong claims, mostly included by socks of globally blocked vandal Tirgil34. Could you especially look about the origin and related cultures sections? The english Version has very good references already. See https://en.wikipedia.org/wiki/Turkic_peoples . The early Turkic people were in northern China and Manchuria.213.162.72.188 15.48, 20 Aralık 2019 (UTC)

Here are some usefull references: •https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4405460https://books.google.at/books?id=48iKiprsRMwC&pg=PA203&lpg=PA203&dq=turkic+languages+homeland+manchuria&source=bl&ots=aFLKmi4LLE&sig=ACfU3U2PXZC76d8E-qvp5xd2V0cNlS58sQ&hl=de&sa=X&ved=2ahUKEwjgneOVp8LjAhVjkosKHVGYBUgQ6AEwEnoECAkQAQ#v=onepage&q=turkic%20languages%20homeland%20manchuria&f=falsehttps://www.researchgate.net/publication/320915864_Austronesian_influence_and_Transeurasian_ancestry_in_Japanese_A_case_of_farminglanguage_dispersalhttps://doi.org/10.1371/journal.pone.0179474 213.162.72.190 20.13, 21 Aralık 2019 (UTC)
Sorry for the late answer, I was on vacation.Oh boy, that article is concerning. Just quickly glancing at it, I noticed it declares Turkic languages are Ural-Altaic, Xiong-nus and Turks in Anatolia are genetically very similar, Turks were in Asia Minor during 1st century AD and archaeological cultures like Afanasyevo kültürü and Andronovo kültürü are not Indo-European, but indeed Turkic... It also uses 18th century racial terms which is quite interesting. Urheimat of the Turks seems to be the most innocent mistake among those.
The thing is, some articles on Turkish Wikipedia, chiefly the ones about Turkic cultures and related historic content are thoroughly infested with statements that can be classified as paragons of fringe theories. I've been editing Türkçe article and it was claiming Turkish had a 8500 years old history and Sumerian was Turkic before my edits. Very similar "Turkification" issues with Hunca, Hunlar, Hun İmparatorluğu, İskitler, İskit dilleri etc... I'm so fed up with ethno-centrist bs on tr.wiki that I want to concentrate on articles that dont concern these topics. In future, if I have time from the other projects I'm working on I'll edit that article. Also you might want to talk with Cem Rize, I think he is quite fair and unbiased.--Gogolplex (mesaj) 23.44, 30 Aralık 2019 (UTC)

Katkıda bulunduğunuz madde Yılın maddesi yarışmasında 2. seçildi[kaynağı değiştir]

Статьи года Статья года.svg

Aday gösterdiğiniz madde, Yılın maddesi oylamasında 2. oldu.

Safra kesesi, 2020 adayları sayfasında 2. olacak seviyede destek topladı ve Yılın maddeleri listesinde 2. seçildi.

Tebrik eder, seneye tekrar katılmanızı bekleriz! Ahmet Turhan (mesaj) 10.11, 22 Aralık 2019 (UTC)

Vikipedi:Seçkin madde adayları/Abutiu[kaynağı değiştir]

Merhaba Gogolplex. Aday gösterdiğiniz Abutiu maddesi topluluk onayıyla Seçkin Madde seçilmiştir. 2020'nin 5. haftasında ana sayfada yer almak üzere de sıraya eklendi. Katkılarınız için teşekkürler! --Khutuckmsj 18.27, 4 Ocak 2020 (UTC)

Harika! Oy veren ve tartışmada maddedeki sorunlar hakkında fikirlerini beyan etmiş herkese teşekkür ederim. İyi vikiler.

Ahtapot maddesi[kaynağı değiştir]

Selamlar, ilginizi çekebileceğini düşündüğüm ahtapot maddesi seçkin madde olmaya çok yakın. en:Evolution of cephalopods, en:RNA editing, en:Malacology, en:Aggregata, en:Coccidia, en:Cephalopod attack, en:Cephalopod size ve en:Cephalopod intelligence maddeleri açıldığında maddedeki kırmızılıklar giderilmiş olacak. Maddelerin giriş paragraflarının çevrilmesi yeterli. İlginizi çekenleri açabilirsiniz. Kolay gelsin. Cem 53 mesaj 11.53, 8 Ocak 2020 (UTC)

Bir kaç tanesi için yardımda bulunabilirim, ancak ben de şu sıralar Safra kesesi üzerine çalışıyorum, orada da yaklaşık 15 madde kaldı. Zaman ayırabilirsem bakacağım @Cem Rize. Zaten seçkin madde adaylığı, siteye olan azalmış trafik ve ilgi nedeniyle çok uzun sürüyor, hele hele uzun maddelerde. Bana kalırsa şimdiden aday gösterirseniz zaman tasarrufu etmiş olur, belki de diğer değerlendiricilerin ilgisini çekerek kırmızı maddelerin açılmasını hızlandırabilirsiniz. --Gogolplex (mesaj) 14.17, 8 Ocak 2020 (UTC)

Ki-Ok[kaynağı değiştir]

Sa dostum neden asıl isimleri degistiriyosun MyTurbo78 (mesaj) 01.48, 16 Ocak 2020 (UTC)

Merhaba @MyTurbo78, kaynaksız bilgi eklenmesi uygun değil Vikipedi'ye özellikle bu tarz önemli değişikliklerde. Kaynak eklediğiniz takdirde tabii kabul edilir :) Vikipedi:Güvenilir kaynaklar sayfasına bakmakta yarar var. İyi vikiler.Gogolplex (mesaj) 10.33, 16 Ocak 2020 (UTC)

Eskişehir[kaynağı değiştir]

Kaynak göstererek yapılan düzeltmeleri niçin onaylamıyorsunuz? Akerakis (mesaj) 10.48, 16 Ocak 2020 (UTC)

Kaynağı metin içerisinde görmeyince ve kaynaklı bilgiler silinince geri almıştım. Şu an milliyetin haberini okudum. Sizin sürümünüze getiriyorum hemen :) İyi vikiler.--Gogolplex (mesaj) 10.53, 16 Ocak 2020 (UTC)

Tavsiyeniz için teşekkürler.[kaynağı değiştir]

Tavsiyeniz için teşekkür ederim,yeni bir üye olduğum için birazcık bu hususta bilgi eksikliklerim mevcut. Öncelikle şunu sormak istiyorum iskitler konusu içinde siz bir tarihçi olmamanıza rağmen bir türkolog veya iranolog veya bir teolog olmamanıza rağmen kendi lehinize kaynakları sunup kendi görüslerinize göre değişiklik yapıp iskitler topluluğunu türk tarihinin başlangıcından 700 yıl önce başladığı kanısına nasıl varıyorsunuz ? Sizin için batı merkezinden çıkma kitaplar mı sadece yetiyor ? Mesela egemen mızrak hocamızın yazdığı kitaplar taraflı mı içerik sayılıyor ? Türk tarihinin iskitlerden daha eski olduğunu içeren yüzlerce çalışma mevcut ayriyeten genetik çalışmalar konusuna iskitlerin altaylı topluluklarla yakın ilişkide olduğunu iddia eden bir çalışma da mevcut onu da ekledim fakat nedense onaylamıyorsunuz siz kendi görüslerinize göre kaynakların doğru yada yanlış olduğunu nasıl savunuyorsunuz mesela janos harmattayı kaynak alarak iskitleri irani yapıyorsunuz fakat Zeki velidi togan eseri öne sürüldüğünde ona eski taraflı bakış açısıyla yaklaşıyorsunuz örnek verdim böyle yapıyorsunuz demedim.Ülkemizde uzun bir süre maleseft wikipedia engeli mevcuttu bu engel açıldı biz özellikle antik çağ tarihi üzerine yüksek lisans yapmış akademisyenler için de güzel bir şans oldu.İyi günler dilerim! Esenlikler --Tourangarim (mesaj) 18.02, 16 Ocak 2020 (UTC)

İskitler maddesi İngilizce Vikipedi'de yer alan Scythians maddesinin çevirisidir. Ben maddeye neredeyse hiç eklemede bulunmadım. Maddenin tarafsızlığı konusunda şüpheleriniz varsa oraya da taşımanızı öneririm. Bu arada dünyadaki görüşe bir göz atmak istiyorsanız rastgele bir dilde iskitler maddesini inceleyiniz. Nedense "sadece" Türk dillerinde var bu tarz iddialar. Suçlamalarınız yersiz. Burası bir milli ansiklopedi de değil. "Batı kaynakları" = taraflı mantığı da hiç yakışmayan bir düşünce tarzı. Buraya katkı sağlamak için "profesyonel" olmaya da gerek yok. Herkes tarihçi vs. olduğunu iddia edebilir.Gogolplex (mesaj) 18.32, 16 Ocak 2020 (UTC)

Sizi suclamiyorum[kaynağı değiştir]

Acikcasi ingilizce seviyemin iyi olduğunu düşünüyorum.wikipedia eu sayfasında bulunan ıskitler ile ilgili çalışmanın daha makul olduğunu düşünüyorum Ayriyeten sadece Türklerde var bu iddia diyorsunuz dergipark üstünde ıskitler başlığı altında sadece 200'un üstünde çalışma var bu calismalar metadolojik olarak onaylanarak yapılır ve bu calısmaları yapan insanların siz bilgi birilimlerine hakaret ediyorsunuz ben batı merkezli derken bir hakaret değil batinin kendisiyle zerre ilgisi olmayan geçmişte turklerle barbalikta eslestirdikleri toplumları 1970 itibariyle kendilerine katma isteği çabası çok absürd görülüyor örneğin yaklaşık 3 dil bilen mogolistan dan macaristana kadar gezmis bir tarihçi olarak bu hususlar da detaylı çalışmam mevcuttur hocalarimin da mevcuttur biz zekiyevi bir tabu ilan etmiyoruz fakat siz harmattayi ekol sayıp onda bir absurtluk gormeyip zekiyevi absurt görup yahu Türkler sadece bir ıskitler türk diyor algısını oluşturuyorsunuz bu yanlış sadece kazan universitesinde sakalar ile ilgili altay gruplarına dahil olduğunu iddia eden onlarca akademik makale buraya ekleyebilirim Ayriyeten rusya Wikipedia plartformunda bu kadar ıskitlerin Hint avrupalı ve İrani bir toplum olduğunu kanıtlama gayesi gudulmuyor rusca biliyorsaniz okuyabilirsiniz.Genetik bakımdan ben ıskitler in türk bir toplum olduğunu iddia etmiyorum sadece sizin duzenlediginiz seceneklerin önüne farklı genetik yorumları koyuyorum sizde aynısını Hint avrupa lehinde yaptiginiz ve Avrupa merkezli kaynakları ekol türk ve orta asya toplumların kaynaklarını yoksayma durumunda oldugunuz gayet aşikar saygı duyarım fakat bir bilgi birikim emek olan çalışmaları dünya çapında reddediliyor demek için en azından ord derecesinde biz iskitolog olmak gerekiyor mesela ıskitler calismasinin son maddesi resmen taraflı bir yorum bir kelimesi"tezatlik" kime göre neye gore bir esere göre mi karar veriyoruz türk tarihinin hunlarla başladığını bile düşük ihtimal olarak Hint avrupa merkezli tarih anlayisina göre calisma yapmış birkaç hocamizi atıfta bulunan cumleleri kitaplarında yer veren insanlara göre mi ? En azından objektiflik açısından doğru bulmuyorum.Neyse dediğim gibi bu plartformda yeniyim ama çok hatalı nokta gördüm duzeltmeye tartışma noktasından başlayacagim tabi ki çin kaynakları da kullanacagim batı kaynakları da hatta kore kaynaklarini da zira joseon döneminde ıskitler ile ilgili yazılmış kaynaklarda mevcut.Sizi asla birseyle suclamiyorum size göre doğru olan şeyi paylasmaya calisiyorsunuz takdir ediyorum ama bu plartformda rica ediyorum kendi bilgi birikimlerinizi tabuğ servisi olarak sunmayiniz.Bu plartform milli bir kutuphane degil evet fakat sanki siz bu plartformu hint avrupa merkezli bir plartform haline getirmeye calisiyorsunuz gibi bir on yargi olustu katkilarinizi inceledikce.Merak etmeyin ama ön yargili degilim bugun icinde yaptigimiz degisiklik calismalari bir denemeydi yeni giris yaptik yeni kullaniyoruz bu plartformu meslektaslarima da tavsiye ettim onlarda bu plartforma katkilarda bulunacaklar coklu gorusler zenginliktir benim prensiplerime gore yani bir konuda bu kesin dogrudur bu kismen dogrudur bu ciddiye alinmaz cumleleri bizim meslek etigimizde pek bulunmaz.Bir tez sunulur onun dogru ve yanlis olduguna elde ki deliller verilir mesela iskitlerin bir tarihi eserinde yazan cumleler gecmis duzenlemeler de bunun proto turkce anlami da olabilecegi ve cevirisinin konuldugu silinmis ve sadece farscasina yer verilmis bunun adina ne demeliyiz acaba ? Wikipedia objektif bir plartform olmali zira uluslarasi bir cizgide bu yuzden bu plartformu tercih ettim.Anlatabildim umarim.Esenlikler dilerim.Keyifli Uykular--Tourangarim (mesaj) 20.00, 16 Ocak 2020 (UTC)