Vikipedi:Vikibahar 2021

Vikipedi, özgür ansiklopedi
CEE Spring Logo vertical-t.svg
Vikibahar 2021

(Wikimedia Orta ve Doğu Avrupa Bahar Projesi 2021)
21 Mart-31 Mayıs 2021

Uluslararası ana proje sayfasına ulaşmak için tıklayınız

Vikibahar 2021, 21 Mart-31 Mayıs 2021 tarihleri arasında düzenlenen uluslararası bir içerik geliştirme projesidir. Amaç, Orta ve Doğu Avrupa ülkeleri hakkında maddelerin oluşturulması ve bu ülkelerin Vikipedistleri arasındaki ilişkileri güçlendirmektir.

Projenin fikri Aralık 2014'te Kiev'de gerçekleştirilen Orta ve Doğu Avrupa Vikipedileri konferansına dayanmaktadır. Bu konferansta Vikipedistler, bölgede çatışma ve kavgaların başlangıcı olmuş baharlara inat, her sene baharda diğer Orta ve Doğu Avrupa ülkeleri ve kültürleri hakkında kendi dillerinde maddeler oluşturmaya karar vermişlerdir. Her dil sürümüne bu projede en çok katkı sağlayan Vikipedistler ödüllendirilmektedir.

Bu proje kapsamında Türkçe Vikipedi'ye katkıda bulunmak isteyen herkes, aşağıdaki katılımcı listesine adını ekleyebilir. Kolay gelsin!

Duyurular
 • Listedeki bütün topluluklar hakkında en az bir madde oluşturan kullanıcıların adı, yarışmanın "Ünlüler Geçidi"nde yer alacaktır.
 • Yarışma boyunca bölgedeki kayda değer kadınlar hakkında madde yazmaya davetlisiniz! En az kaç kadın maddesi yazacaksınız? Adınızı ve yazmayı vadettiğiniz kadın maddeleri sayısını buraya yazın. Ödül, değişik ülkelerden kartpostal almak olacak. Ödülveren olup kartpostal göndermeye gönüllü olanları da bekliyoruz.
 1. Sayfanın altındaki katılımcılar tablosuna adınızı ekleyiniz.
 2. Aşağıdaki adı geçen ülkelerin ve halkların kültürleri hakkında Türkçe Vikipedi maddeleri oluşturunuz.
 3. İsimlere tıklayarak oluşturulması önerilen maddelerin listesine ulaşabilirsiniz.
 4. Listelerdeki maddeler birer öneridir, listelerde yer almasa da yarışma konusuna uygun başka maddeler de oluşturabilirsiniz. Lütfen maddelerin kayda değerlik kriterlerini karşılamasına dikkat ediniz.
 5. Yeni madde oluşturmak yerine mevcut maddeleri bilgi ve kaynak ekleyip geliştirerek de yarışmaya katılabilirsiniz; ancak sadece yazım hatası, biçem düzenleme, kategori ve şablon ekleme şeklinde katkılar yarışma kapsamında değerlendirilmeyecektir.

Kurallar[kaynağı değiştir]

 1. Yarışma esnasında, organizatörlerin hiçbir müdahalesi ya da hatırlatması olmayacaktır. Aşağıdaki kurallardan herhangi birini sağlamayan maddeler, adil bir yarışma olması amacıyla, yarışmanın sona ermesinden sonraki değerlendirme aşamasında yarışma kapsamının dışında tutulacak ve değerlendirilmeyecektir.
 2. Yarışma kapsamında burada bazı örneklerinin görülebileceği, aşağıdaki listede yer alan Orta ve Doğu Avrupa ülkeleri, bölgeleri ya da toplulukları hakkında bir konuda madde oluşturulmalı ya da hâlihazırda var olan bir madde geliştirilmelidir.
 3. 21 Mart 2021 0.00 OAZD ve 31 Mayıs 2021 23.59 OAZD arasında oluşturulan ya da geliştirilen maddeler yarışmaya dâhildir.
 4. Organizatörler ve jüri haricinde her kullanıcı yarışmaya katılabilir.
 5. Tüm yarışma süresince katılım mümkündür.
 6. Oluşturulan ya da geliştirilen maddeler; doğrulanabilir bilgi içermeli, güvenilir kaynaklar kullanılarak yazılmalı ve Vikipedi biçem el kitabına uygun olmalıdır.
 7. Makine çevirisiyle oluşturulan anlaşılmaz durumdaki maddeler, yarışmaya dâhil edilmeyecektir.
 8. Proje kapsamında açılan yeni maddelerin en az 3.000 bayt boyutunda olması, mevcut maddelerde geliştirme yapılacaksa ise en az 3.000 bayt boyutunda ekleme yapılmış olması gerekmektedir.
 9. Botların yaptığı değişiklikler, doğal ve olması gereken düzenlemeler olarak değerlendirildiğinden, katkıyı veren kullanıcı yapmış gibi değerlendirilir. Benzer şekilde başka kullanıcılar tarafından yapılan ve organizatörlerin takdirine göre küçük olarak değerlendirilen değişiklikler de, katkıyı veren kullanıcı yapmış gibi değerlendirilir.
 10. Yapılan katkılarda en az iki güvenilir kaynak kullanılması gerekmektedir.
 11. Oluşturulan ya da maddeye eklenen liste, tablo, şablon ya da kategoriler yarışma kapsamı dışındadır. Liste ya da tablolar, basit bir listelemenin ötesinde, metin içerdikleri takdirde puanlamaya dâhil edilecektir.
 12. En yüksek puan alan 5 katılımcı, gerçekleşen sıralamaya göre birincilikten beşinciliğe doğru azalacak şekilde D&R hediye kartıyla ödüllendirilecektir.
 13. Projeye katkı vermenin ikinci bir yolu ise, proje kapsamındaki konular dâhilinde (Türkiye dâhil) çekeceğiniz özgür lisanslı fotoğrafların Wikimedia Commons'a yüklenmesidir. Bu fotoğrafların, Vikipedi'de fotoğrafı olmayan maddelerde kullanılacak şekilde olması ve yüklenmelerinin ardından uygun maddelere eklenmeleri gerekmektedir. Aynı maddeye gereğinden fazla eklenen fotoğraflar, proje kapsamında değerlendirilmeyecektir. Wikimedia Commons'ta, maddede kullanılabilecek bir fotoğraf varsa ve maddede kullanılmamışsa, proje dâhilinde çekilip maddeye eklenen fotoğraflarda bu durum dikkate alınarak değerlendirme yapılacaktır. Bu alanda en çok katkı yapan kullanıcı da benzer şekilde D&R hediye kartıyla ödüllendirilecektir.
 14. Birinci yoldan ödül kazanan kullanıcının, ikinci yoldan da ödül kazanması mümkündür.
Aşağıdaki düğmelere tıkladığınızda o ülke ya da bölgedeki Vikipedistlerin kendi ülkeleri/bölgeleri hakkında oluşturulmasını veya geliştirilmesini önerdiği maddelerin listelerine ulaşabilirsiniz.
Not: Aşağıdaki listeler, örnek maddelerdir ve bunlar dışındaki maddeler de yarışma kapsamındadır.

Arnavutluk Avusturya Azerbaycan Başkurdistan Beyaz Rusya Bosna-Hersek Bulgaristan Çek Cumhuriyeti Çingeneler Don Bölgesi Ermenistan Erzyanca Esperanto Estonya Gürcistan Hırvatistan Karadağ Kazakistan Kırım Tatarları Kıbrıs Kosova Kuzey Makedonya Letonya Litvanya Macaristan Malta Polonya Romanya & Moldova Rusya Sırbistan Sırp Cumhuriyeti Slovakya Slovenya Sorblar Tataristan Ukrayna Võro Yunanistan

Puanlama
Oluşturulan/geliştirilen her madde: 30 puan
3.000 baytlık bölümden sonra ilave her 3.000 baytlık ekleme: 10 puan
Uygun bilgi kutusu ekleme: 4 puan
3. kaynaktan itibaren her ilave kaynak: 2 puan
Eklenen her var olan kategori: 1 puan
Yarışmanın görsellerle kısmı için
Görsel kullanılan her bir madde: 10 puan
Maddeye eklenen her bir görsel: 1 puan

Katılımcılar[kaynağı değiştir]