Vikipedi:Asya Ayı/2022

Vikipedi, özgür ansiklopedi
ANA SAYFA Kullanıcı Grubu 2022 2019 2015
Vikipedi Asya Ayı 2022

Vikipedi Asya Ayı Asya'daki Vikipedi toplulukları arasındaki anlayışı geliştirmeyi amaçlayan çevrimiçi bir düzenleme etkinliğidir. Kasım-Aralık 2022 tarihleri arasında yer alan Türkçe Vikipedi'deki Asya Ayı'nın amacı, Türkiye dışındaki Asya ülkeleri hakkındaki makalelerin miktarını ve kalitesini artırmaktır.

Vikipedi'deki Asya toplulukları arasındaki dostluğun bir sembolü olarak, kriterleri karşılayan en az 4 madde oluşturan her katılımcı, Vikipedi Asya Ayı Kullanıcı Grubu tarafından özel olarak tasarlanmış bir Yıldız ve Wikimedia Kullanıcı Grubu Türkiye tarafından hazırlanan çeşitli kartpostallar alacak.

Kazananlar

Kurallar

Özetle: Oluşturacağınız yeni maddeler, Asya hakkında, kaliteli, 3.000 bayt ve minimum 300 kelimeden oluşmalıdır.

Ayrıntılar:

 • Maddeler, 11 Kasım 2022 00:00 - 14 Aralık 2022 23:59 (UTC) tarihleri arasında yeni madde olarak oluşturulmalıdır. (mevcut taslak maddelerin geliştirilmesi kabul edilmemektedir).
 • Maddeler en az 3.000 bayt ve en az 300 kelime uzunluğunda olmalıdır. (bilgi kutusu, şablonlar vb. hariç)
 • Maddeler kayda değerlik kriterlerini karşılamalıdır.
 • Maddeler iyi kaynaklandırılmış olmalıdır; maddedeki şüpheli veya tartışmalı ifadeler, o maddede listelenen alıntı(lar) ile doğrulanabilir olmalıdır.
 • Maddeler tamamen makine çevirisi olmamalı ve düzgün bir şekilde kopyalanmalıdır.
 • Maddeler ile ilgili önemli bir sorun bulunmamalıdır (telif hakkı ihlali, kayda değerlik soruları vb.)
 • Maddeler bilgilendirici olmalıdır.
 • Maddeler, bir Asya ülkesini ilgilendiren herhangi bir konu hakkında olmalıdır.
 • Yukarıdaki kuralları karşılayan 4 makale oluşturduğunuzda, Asya topluluklarından birinden bir yıldız alacaksınız.
 • Organizatör tarafından gönderilen maddelerin diğer organizatörler tarafından kontrol edilmesi gerekir.

Notlar:

 • Etkinlik sonunda, bir maddenin kabul edilip edilmeyeceğine Türkçe Vikipedi'deki gerçek kullanıcılardan oluşan jüri karar verecek.

Ödüller

 • Etkinlik sonunda gerekli yeterlilikleri sağlayan kullanıcılara Vikipedi Asya Ayı Kullanıcı Grubu tarafından özel bir yıldız, Wikimedia Kullanıcı Grubu Türkiye tarafından çeşitli kartpostallar hediye edilecektir.

Madde gönderme

Oluşturduğunuz maddelerin yarışma kapsamında değerlendirilebilmesi için, maddenizin tartışma sayfasına Vikipedi Asya Ayı 2022 şablonunu şablon sayfasında belirtildiği gibi yerleştirmeniz gerekmektedir. Ayrıca oluşturduğunuz maddelerin kayıtlarının Fountain bağlantısından yapılması gerekmektedir.

Odak temaları

Vikipedi Asya Ayı 2022 için seçilen odak temaları aşağıdaki gibidir (Bu temalarda madde açma zorunluluğu gibi bir kısıtlama bulunmamaktadır.) Dileyenler bu temalarda madde yazabilirler.

Tema Açıklama Örnek
Şinto tapınağı Japonya'da benzersiz bir yapı olan Şinto tapınağının ana amacı, Şinto dininin tanrıları olan bir veya daha fazla kami'yi (tanrıları) barındırmaktır. Bu tapınakla birlikte, Şinto dinini öğrenelim! Şintoizm şablonundaki maddeler
Asya'da İslam Dünyadaki Müslümanların %62'si Asya'da yaşamaktadır. İslam tarihinin başlangıcından bu yana Asya'da özellikle Batı Asya ve Güney Asya'daki insanlar Müslüman olarak yaşamışlardır. Asya'daki İslami yapılar, anıtlar, tarih, kişiler, sanat veya gelenekler hakkında daha fazla bilgi edelim! Registan
Orta Asya'da doğa Orta Asya, yüksek geçitler, dağlar, uçsuz bucaksız çöller, ağaçsız ve çimenli bozkırlar dahil olmak üzere çeşitli coğrafya manzaralarına sahip bir bölgedir. Orta Asya'nın doğal güzelliklerini görelim. Kızılkum Çölü
Pamir Millî Parkı
Avustronezya dilleri Avustronezya dilleri, herhangi bir dil ailesinden en çok ikinci olan 1.257 dilden oluşan geniş bir dil ailesidir. Dillerin kendisi ve bu dillerdeki etnik grup, yazarlar, edebiyatlar ve efsaneler hakkında araştırma yapın. Sabuanca
Hindistan sineması Toplum arasında Bollywood olarak bilinen Hint sineması, dünyanın en büyük film yapım merkezidir. Şarkıları ve müzikalleri ile de popüler olan Hindistan sineması ile ilgili sevdiğiniz yönetmenler, film yıldızları, film müziği, ödül vb. için maddeler yazın. Filmfare Ödülleri
Aamir Khan

Organizatörler

Yararlı bağlantılar

Katılımcılar

Topluluklar