Salih Adası

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Salih Adası (YunancaΤαράμπτος Taramptos, Grekçe: Καρύανδα Caryanda), Ege Denizi'nde Türkiye'ye ait bir ada.

Salih Adası olarak bilinen ada Strabon kaynaklarına göre aynı isimde krallığı bulunan bir ada (Karyanda) olarak Myndus ve Bargylia arasında bir kıyı limanı olarak geçmektedir. Karyanda doğumlu ve yerlisi olarak bilinen Scylax, M.Ö. 5 ve 6. yy'da bu bölgelerde keşif yaptıktan sonra Doğu Akdeniz ve Pers İmparatorlunun bölgelerinde çalışmalarını sürdüren iyi bir denizci olduğu belirtilmektedir.

Ada idari olarak Muğla ilinin Bodrum ilçesine bağlıdır. Muğla-Bodrum kara yolu üzerindeki Güvercinlik Koyu karşısında bulunur. Adanın doğusundaki tepeler çam ormanı, etekler ise zeytinlikler kaplıdır. Kültür balıkçığı için ideal bir habitattır.[1] Ancak turizmciler bu adanın turizme açılmasını istemektedir. Kültür balıkçılığının yarattığı istihdam ve yüksek gelir; turizmin yarattığı çevre kirliliği ise bir ikilem oluşturmaktadır.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ http://vetdergikafkas.org/uploads/pdf/pdf_KVFD_775.pdf 22 Aralık 2018 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi. Salih Adası Civarındaki Kültür ve Doğal Deniz Balıklarındaki Monogenean Trematodlar ve Crustecean Parazitlerin Araştırılması