Tavşan Adası

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Tavşan Adası
Harita
Coğrafya
Tavşan Adası'nın Prens Adaları içerisindeki konumu
Tavşan Adası'nın Prens Adaları içerisindeki konumu
Tavşan Adası'nın Prens Adaları içerisindeki konumu
İstanbul üzerinde Tavşan Adası
Tavşan Adası
Tavşan Adası
Tavşan Adası'nın İstanbul'daki konumu
Koordinatlar40°49′10″K 29°6′45″D / 40.81944°K 29.11250°D / 40.81944; 29.11250
TakımadasıPrens Adaları
DeniziMarmara Denizi
Yüzölçümü&İfade hatası: Tanınmayan "," noktalama karakteri.İfade hatası: Tanınmayan "," noktalama karakteri.İfade hatası: Tanınmayan "," noktalama karakteri.İfade hatası: Tanınmayan "," noktalama karakteri.İfade hatası: Tanınmayan "," noktalama karakteri.İfade hatası: Tanınmayan "," noktalama karakteri.İfade hatası: Tanınmayan "," noktalama karakteri.İfade hatası: Tanınmayan "," noktalama karakteri.İfade hatası: Tanınmayan "," noktalama karakteri.İfade hatası: Tanınmayan "," noktalama karakteri.İfade hatası: Tanınmayan "," noktalama karakteri.İfade hatası: Tanınmayan "," noktalama karakteri.İfade hatası: Tanınmayan "," noktalama karakteri.İfade hatası: Tanınmayan "," noktalama karakteri.İfade hatası: Tanınmayan "," noktalama karakteri.İfade hatası: Tanınmayan "," noktalama karakteri..İfade hatası: Tanınmayan "," noktalama karakteri.0,004 km2
Siyasi
Adadaki ülke(ler)
Bölge Marmara Bölgesi
İl İstanbul
İlçe Adalar

Tavşan Adası ya da Balıkçı Adası (YunancaΝέανδρος Neandros), Marmara Denizi'nde yer alan Prens adalarının bir üyesi.[1] Büyükada'nın 2 km kadar güneyinde, eni boyu 90 m olan, ağaçsız, çıplak bir kara parçasıdır. Adada hem küçüklüğü hem de çoraklığı sebebiyle yerleşim yeri yoktur.[1] Öteki Hayırsız Adalar gibi, ada tavşanı çok olduğu için halk bu adaya Tavşan Adası ismini takmıştır.

Tavşan Adası'nın Yunanca ismi Neandros'tur. Neandros'un kelime anlamı Yeni Andros'tur. Ege Denizi'deki Yunan adalarından biri olan Andros Adası'ndan göç edip Heybeliada'ya yerleşmiş olanlar, Heybeliada'da bir koloni oluşturmuşlardı (Hatta Heybeliada'da bugünkü Heybeli Mektebi Sokağı'nın bulunduğu yöreye Androslular Mahallesi denilirdi.). Androslular, Büyükada'nın arkasındaki bu küçük adaya kendi adalarının ismini anmak için Yeni Andros anlamına gelen Neandros demişlerdi. Bugün bu adaya Niandros hatta Yandros da denilmektedir. Haritalardaki resmî adı ise Balıkçı Adası'dır.

Tavşan Adası'nın elverişli bir plajı yoktur. Bizans zamanında taş ocağı olarak kullanılmıştır. Adada bir adet manastır harabesi görülebilir.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ a b Nijman, Jan (2020). Geography: Realms, Regions, and Concepts (20. bas.). Wiley. ISBN 978-1119607410.