Sedef Adası

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Sedef Adası
Island of Sedef from Büyükada.jpg
Map
Coğrafya
Sedef Adası'nın Prens Adaları içerisindeki konumu
Sedef Adası'nın Prens Adaları içerisindeki konumu
İstanbul üzerinde Sedef Adası
Sedef Adası
Sedef Adası
Sedef Adası'nın İstanbul'daki konumu
Koordinatlar 40°51′0″K 29°08′40″D / 40.85000°K 29.14444°D / 40.85000; 29.14444
Takımadası Prens Adaları
Denizi Marmara Denizi
Yüzölçümü 0,157 km2
Siyasi
Adadaki ülke(ler)
Bölge Marmara Bölgesi
İl İstanbul
İlçe Adalar
Marmara Denizi deniz salyası felaketi esnasında etrafındaki deniz salyasıyla birlikte Sedef Adası ve çevresi (Haziran 2021)

Sedef Adası (YunancaΤερέβυνθος Terebinthos, Antikite'de Androvitha veya Andircuithos), İstanbul'da bulunan Adalar'ın yerleşime açık olan en küçük adası.

İdari bakımdan Büyükada Maden Mahallesi muhtarlığına bağlıdır. 1.300 x 1.100 metre büyüklüğündedir. Üzerindeki bitki örtüsü uzaktan bakıldığında sedefe benzetildiği için Sedefadası adı verilmiştir. Eskiden tavşanı bol olduğu için Tavşanadası adı da kullanılmıştır. Eski adı Terebinthos'tur. Adanın arka tarafından yerleşik olmayan Tavşan (Balıkçı) Adası ve Büyükada görünebilir.

Sedefadası da, diğer İstanbul adaları gibi Bizans döneminde sürgün yeri olarak kullanılmıştır. Adanın en önemli sürgünlerinden biri, miladi 857 yılında adaya gönderilen Patrik Ignatios'tur. Ignatios, 10 yıl adada çeşitli işkencelere maruz kalarak yaşadıktan sonra, 867 yılında yeniden patrik seçilmiştir.

Ada, 1850'de Tophane Müşiri Fethi Ahmet Paşa'nın mülkiyetine geçmiş, paşa adaya zeytin ağaçları dikmiş ve sebze yetiştirmiştir. Paşa'nın ölümü üzerine ada bakımsız kalmış, 1. Dünya Savaşı sırasında da adanın tüm ağaçları kesilmiştir. İstanbul'un işgali sırasında müttefiklerin eline geçen Yavuz Zırhlısı uzun süre buraya demirlemiştir.

Fethi Ahmet Paşa'nin torunları, adayı seçkin insanların yaşadığı bir yerleşim yeri yapmaya çalışmış, bu amaçla bir konut kooperatif kurmuş, binlerce ağaç diktirmiş ve villalar inşa ettirmişlerdir. Kooperatifleri inşa eden mimar Tarabya Oteli'nin mimarı Kadri Erdoğan'dır.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]