İçeriğe atla

Superman II

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Superman II
Film afişi
YönetmenRichard Lester
Richard Donner
YapımcıIlya Salkind
Pierre Spengler
Hikâye (eser)Jerry Siegel
Joe Shuster
UyarlamaMario Puzo
David Newman
Leslie Newman
OyuncularGene Hackman
Christopher Reeve
Terence Stamp
Ned Beatty
Jackie Cooper
Margot Kidder
Sarah Douglas
Jack O'Halloran
Clifton James
E. G. Marshall
MüzikKen Thorne
Konular:
John Williams
Görüntü yönetmeniRobert Paynter
(Lester footage)
Geoffrey Unsworth
(Donner footage)
KurguJohn Victor-Smith
(Lester footage)
Stuart Baird
(Donner footage)
DağıtıcıWarner Bros.
CinsiSinema filmi
TürüAksiyon, Macera, Romantik [1]
RenkRenkli
Yapım yılı1979 [2]
Çıkış tarih(ler)iAralık 1980 (1980-12)  Avustralya [1]
Haziran 1981 (1981-06)  ABD [1]
Mart 1982 (1982-03)  Türkiye [1]
Süre127 dakika [2]
Ülkeİngiltere
Dilİngilizce
Bütçe54,000,000 $ [3]
Hasılat108,185,706 $ [3]
Önceki filmSuperman
Devam filmiSuperman III

Superman II, 1978 yılında çıkan ilk Superman filminin başarısı üzerine sadece Christopher Reeve'in değil, Gene Hackman, Susannah York gibi isimlerin de geri döndüğü 1979 [2] İngiltere yapımı ikinci Superman filmidir. 1980 yılının Aralık ayında Avustralya'da ve çeşitli Avrupa ülkelerinde piyasaya sürülmüştür.[1] Süper-kötüleri canlandıran Terence Stamp, Sarah Douglas ve Jack O'Halloran'ın oyunculukları beğenilmiştir.

Film, 4 Aralık 1980'de Avustralya ve anakara Avrupa'da[4] ve 1981 boyunca diğer ülkelerde yayınlandı. Superman II'nin seçkin prömiyeri çekimleri, Sensurround'a benzer yüksek etkili bir surround ses sistemi olan Megasound'da sunuldu.

1977'de, Mart 1977'de başlayıp Ekim 1978'de sona eren, hem Superman'ın (1978) hem de devam filminin eşzamanlı olarak çekilmesine karar verildi. Richard Donner ve devam filmini çekmeyi durdurma kararı verilen yapımcılar arasında gerginlikler ortaya çıktı. yüzde 75'i tamamlanmış ve ilk filmi bitirmişti. Superman'ın Aralık 1978'de piyasaya sürülmesinin ardından, Donner tartışmalı olarak yönetmen olarak kovuldu ve yerine Richard Lester geçti. Oyuncular ve çekim ekibinin birkaç üyesi Donner'in çağrısı sonrasında geri dönmeyi reddetti. Yeni yönetmen olarak Lester, filmin çoğunu Eylül 1979'da başlayıp 1980 yılının Mart ayında sona eren yeni bir alternatif açılış ve bitişle yeniden çekti.

Film, Reeve, Stamp ve Hackman'ın performanslarını, görsel efektleri ve mizahı öven film eleştirmenlerinden olumlu eleştiriler aldı. 54 milyon dolarlık üretim bütçesine karşı 190 milyon dolar hasılat elde etti. Lester'ın yönetmen olarak geri döndüğü bir neticede, Süpermen III gösterime girdi.

Krypton gezegeni yok olmadan önce, suçlular General Zod, Ursa ve Non, Phantom Bölgesi denilen başka bir boyuta hapsedilmişlerdir. Bu arada bir haber için Paris'e giden sevgilisi gazeteci Lois Lane'nin zor durumda kaldığı bir terör saldırısına müdahale eden Süpermen, teröristlerin ele geçirdiği nükleer bir roketi, patlamadan saniyeler önce uzaya gönderir. Ancak uzaydaki patlamadan kaynaklanan şok dalgaları başka boyutta hapsedilen Üç suçlunun serbest kalmasına yol açar ve kendilerini Güneş'in sarı ışığı tarafından verilen süper güçlerle bulurlar. Ay'a inip orada keşif yapan bir astronot ekibini öldürdükten sonra, gezegeni fethetme planları ile Dünya'ya giderler.

Daily Planet, gizli kimliği Süpermen olan gazeteci Clark Kent'i ve meslektaşı Lois Lane'i Niagara Şelalelerine gönderir. Lois, Clark ve Superman'ın, Superman göründüğünde ve düşen bir çocuğu kurtardığında Clark'ın yokluğundan sonra aynı kişi olduğundan şüphelenir. O gece, Clark bir halı üzerinde gezindiğinde, eli yanan bir şömineye düştüğünde, Lois elinin yanmadığını keşfederek Clark'ı Süpermen olduğunu kabul etmeye zorlar. Onu Kuzey Kutbu'ndaki Yalnızlık Kalesine götürür ve ona enerji kristallerinde depolanmış geçmişinin izlerini gösterir. Superman, Lois'e olan sevgisini ve hayatını onunla geçirmek arzusunu açıklar. Annesi Lara'nın yapay zekası ile görüştükten sonra, Superman süper güçlerini kristal bir odada kırmızı Kripton güneş ışığına maruz bırakarak ortadan kaldırır ve ölümlü hale gelir. Clark ve Lois geceyi birlikte geçirir, sonra Kaleden ayrılır ve Kuzey Kutbu'ndan otomobille geri döner. Bir lokantaya gelen Clark, Rocky adlı bir kamyon şoförü tarafından dayak yer.

Bu arada, Zod ve arkadaşları Dünya'ya alıştıktan sonra Beyaz Saray'a gider ve Amerika Birleşik Devletleri Başkanını uluslararası bir televizyon yayını sırasında tüm gezegen adına teslim olmaya zorlar. Başkan Süpermen'in Dünya'yı kurtarmasını istediğinde, General Zod Süpermen'in gelmesini ve "Zod'un önünde diz çökmesini" ister. Clark ve Lois, Zod'un fetih planını öğrenir ve insanlığın Zod ile savaşamayacağını fark eden Clark, korkunç bir hata yaptığını anlar ve güçlerini yeniden kazanıp kazanamayacağını görmek için Kale'ye döner.

Lex Luthor, Eve Teschmacher'ın yardımıyla hapishaneden kaçar. Yalnızlık Kalesi'ne sızarlar ve Luthor, Süpermen'in Jor-El ve General Zod ile bağlantısını öğrenir. Zod'u Beyaz Saray'da bulur ve ona Süpermen'in gardiyanları Jor-El'in oğlu olduğunu söyler ve Avustralya'nın kontrolü karşılığında onu Süpermen'e götürmeyi teklif eder. Üç Kriptonlu Luthor'la ittifak kurar ve Daily Planet'e gider. Süpermen, güçlerini geri kazandıktan sonra gelir ve üçüyle savaşır. Zod, Süpermen'in insanlara değer verdiğini fark eder ve çevredekileri tehdit ederek avantaj elde eder. Süpermen, Zod ve diğerlerini durdurmanın tek yolunun onları Kale'ye çekmek olduğunu anlar ve Zod, Ursa ve Non'un peşinde uçup Lois'i kaçırır ve Luthor'u da yanına alır. Süpermen, Luthor'un üçünü kristal odaya çekip onları etkisiz hale getirmesini sağlamaya çalışır. Ancak Luthor, odanın sırrını kötü adamlara açıklar. Zod, Süpermen'i odaya ɡirmeye zorlar ve onu etkinleştirir. Daha sonra Zod, güçlerinden mahrum kaldığını zannederek Süpermen'e diz çöküp elini öpmesini söyler; bunun yerine Süpermen, Zod'un elini ezer ve onu bir çatlağa fırlatır. Luthor, Süpermen'in üçlüyü kırmızı güneş ışığına maruz bırakacak şekilde odayı yeniden yapılandırdığı ve Süpermen'in bundan korunduğu sonucuna varır. Non, üzerinden uçmaya çalışırken başka bir yarığa düşer ve Lois, Ursa'yı üçüncü yarığa düşürür. Süpermen medeniyete geri döner, Lois'i evine geri getirir ve Lex'i Kale'de mahsur bırakır.

Ertesi gün Daily Planet'te Clark, Lois'i öper ve yeteneklerini kullanarak Lois'in son birkaç gününe dair bildiklerini aklından çıkarır. Daha sonra lokantaya döner ve kamyon şoförü Rocky'den intikamını alır. Süpermen, Beyaz Saray'ın tepesindeki Amerikan bayrağını değiştirerek Zod'un verdiği hasarı onarır ve Başkan'a dünyayı koruma görevinden bir daha vazgeçmeyeceğini söyler.

 • Gene Hackman, Lex Luthor rolünde: Suç dehası ve Süpermen'in baş düşmanı. Muazzam kaynaklarla ve bilimsel dehayla donanmış olan Luthor'un insanlığa yönelik küçümsemesi, yalnızca Süpermen'e olan nefretiyle gölgede kalmıştır. Luthor, Süpermen'i yok etmek amacıyla üç Kriptonlu suçluyla bir pazarlık yapar.[5]
 • Christopher Reeve, Clark Kent/Süpermen rolünde: Kripton'da doğan ve Dünya'da büyüyen Süpermen, muazzam güce, hıza ve güce sahip bir varlıktır. Ahlaki açıdan dürüst ve güçlü bir görev duygusu aşılanmış olan Süpermen, Dünya'nın sarı Güneşinden aldığı müthiş güçlerini, evlat edindiği ana dünyasının insanlarını korumak için yorulmadan kullanır. Onun ikinci kişiliği yumuşak huylu Daily Planet muhabiri Clark Kent'tir. Süpermen'in yetenekleri şunları içerir: X-ışını ve ısı görüşü, muazzam güç, hız ve hasar görmezlik, süper zeka ve uçuş.
 • Ned Beatty Otis rolünde: Luthor'un beceriksiz sağ kolu.
 • Jackie Cooper, Perry White rolünde: Daily Planet gazetesinin Mercurial baş editörü ve Lois ile Clark'ın patronu.
 • Sarah Douglas, Ursa rolünde: Zod'un ikinci komutanı ve yoldaşı. Ursa'nın kötü iradesi ve güç arzusu General Zod'unkine eşittir ve bazen onu aşar. İnsanları, erkekleri küçümsemesi ve tamamen umursamaması, onu çok ölümcül bir düşman haline getiriyor. Öldürdüğü kolluk kuvvetleri ve askeri görevlilerden sembol ve rozetler toplama ve takma konusunda bir tutku sergiler.
 • Margot Kidder, Lois Lane rolünde: Daily Planetin başarılı muhabiri ve Süpermen'in aşkı. Lois, bir sonraki büyük hikâyeyi anlatmanın ve rakip muhabirleri yakalamanın önünde hiçbir şeyin durmasına izin vermeyen, kendini bazen tehlikeye atan potansiyel sonuçları göz ardı eden, azimli bir kariyer gazetecisidir. Clark'ın Süpermen olduğunu öğrenir ancak Clark onu öpünce hafızası silinir.
 • Jack O'Halloran, Non olarak: Kriptonlu suçluların üçüncüsü olan Non, "sesi olmadığı kadar düşüncesizdir." Uzun boylu olan Non, Süpermen'in gücüne kolayca uyum sağlayan, ancak bir çocuğun zekasına ve bazen merakına sahip olan ve yalnızca gırtlağından gelen homurtular ve hırıltılarla iletişim kuran, müthiş hantal olan bir dilsiz'dir. Güçlerini etkili bir şekilde kullanacak zihinsel yetenekten yoksun olmasına rağmen, Kriptonlu arkadaşlarıyla aynı yıkım zevkine sahiptir ve fiziksel gücü Zod ve Ursa'nınkinden bile daha büyüktür.
 • Valerie Perrine, Eve Teschmacher rolünde: Lex Luthor'un güzel asistanı ve hapishaneden kaçmasına yardım eden kız arkadaşı.
 • Susannah York, Lara rolünde: Jor-El'in karısı ve Süpermen'in biyolojik annesi.
 • Clifton James Şerif rolünde.
 • E.G. Marshall, Amerika Birleşik Devletleri Başkanı rolünde.
 • Marc McClure, Jimmy Olsen rolünde: Daily Planetteki genç fotoğrafçı.
 • Terence Stamp, Üç Kriptonlu suçlunun acımasız, kibirli ve megaloman lideridir. Hayalet Bölge'ye sürüldü ve farkında olmadan Süpermen tarafından serbest bırakıldı. Zod, Dünya'ya indiğinde ve Süpermen'le aynı süper güçlere sahip olduğunda, insanları hemen zayıf ve önemsiz bir alt tür olarak görür ve dünya hakimiyeti için kötü iradesini empoze eder. Ancak kibri, güçlerinden hızla sıkılmasına neden olur ve insanların ne kadar az zorluk içerdiği konusunda neredeyse hayal kırıklığına uğrar. Ancak Jor-El'in oğlunun, gezegeni mutlak olarak yönetmesinin önünde engel olduğunu öğrendiğinde, doyumsuz güç arzusunun yerini intikam alır.
 1. ^ a b c d e IMDb'de Superman II
 2. ^ a b c "Superman II". AFI. 5 Mart 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 11 Ağustos 2016. 
 3. ^ a b "Superman". Box Office Mojo. 14 Ocak 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 11 Ağustos 2016. 
 4. ^ Langford, David (2005). The Sex Column and Other Misprints. Wildside Press. s. 42. ISBN 978-1-930997-78-3. 
 5. ^ "Superman II (1980) – Cast, Credits and Awards". Baseline & All Movie Guide. 2008. 1 Şubat 2008 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 15 Mayıs 2011The New York Times vasıtasıyla. 

Dış bağlantılar

[değiştir | kaynağı değiştir]